Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tożsamość miasta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Identyfikacja wyróżników tożsamości miast podlaskich - koncepcja badań
100%
Miasta, regiony i kraje na całym świecie zmagają się z efektami procesów globalizacji, a także z różnego typu wyzwaniami o charakterze ekonomicznym, kulturowym czy też społecznym będącymi ich konsekwencją. Takim wyzwaniem jest konkurencja pomiędzy jednostkami terytorialnymi. Jednym ze sposobów osiągania przewagi konkurencyjnej przez miasta i gminy jest kształtowanie rozpoznawalnego wizerunku danej jednostki w odniesieniu do określonych grup odbiorców, takich jak: mieszkańcy, inwestorzy czy też turyści. Proces budowy pożądanego wizerunku miasta musi się jednak rozpocząć od zdefiniowania tożsamości danego ośrodka, posiadającej głębokie zakorzenienie w jego faktycznych cechach i właściwościach. W powyższym kontekście celem niniejszego artykułu jest przedstawienie propozycji koncepcji badawczej, pozwalającej na zidentyfikowanie prawidłowości dotyczących wyboru wyróżników tożsamości miejskiej wykorzystywanych przez samorządy miast w województwie podlaskim w procesie zarządzania wizerunkiem podległych im jednostek terytorialnych.(abstrakt autora)
Artykuł przedstawia niezbędne założenia w procesie kreowania tożsamości miasta oraz elementy kształtujące tożsamość miasta.
Stale rosnąca konkurencja między miastami wzmaga zainteresowanie kształtowaniem wizerunku miasta poprzez dobór odpowiednio skomponowanych instrumentów strategii tożsamości. Problem ten jest nadal metodologicznie słabo rozpoznany, gdyż większość władz miast polskich nie prowadzi badań nad determinantami tożsamości miasta. Celem podstawowym opracowania jest identyfikacja instrumentów budowania tożsamości miasta oraz wskazanie pożądanych zmian w zakresie ich stosowania w kierunku kształtowania pozytywnego wizerunku miasta. Opierając się na studiach literatury i badaniach własnych, w niniejszym opracowaniu podjęto próbę określenia miejsca strategii tożsamości w systemie celów i strategii rozwoju miasta, identyfikacji i oceny doboru instrumentów strategii tożsamości w kształtowaniu wizerunku miasta oraz zidentyfikowania głównych ograniczeń w procesie budowania tożsamości miasta. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wyróżniki tożsamości miast podlaskich w opinii ich lokalnych liderów
80%
Miasta w Polsce coraz częściej podejmują działania wizerunkowe w celu wykreowania rozpoznawalnej marki terytorialnej, by w ten sposób poprawić własną konkurencyjność i zdobyć pozycję w percepcji rozmaitych grup odbiorców lokalnych ofert. W strategicznym procesie zarządzania własnym wizerunkiem ważną rolę odgrywa zestaw cech, przewag konkurencyjnych czy też wyróżników tożsamości danej miejscowości, wokół których buduje się pożądany obraz miasta. Wybór tych cech nie jest zadaniem łatwym i w związku z tym samorządy powinny się w tej kwestii posiłkować opinią lokalnych liderów. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wyników badań liderów siedmiu miast w województwie podlaskim. Ich zadaniem było określenie listy najważniejszych atrybutów ich własnej miejscowości, które powinny być szczególnie eksponowane w jej działaniach promocyjnych. Metodą badawczą wykorzystaną w niniejszym opracowaniu były zogniskowane wywiady grupowe.(abstrakt oryginalny)
Większość władz miejskich zauważa dzisiaj potrzebę kształtowania pozytywnego wizerunku miasta, a w efekcie jego silnej marki, co powinno się przełożyć w przyszłości na rozwój gospodarczy miasta. Kształtując strategię tożsamości, władze miast powinny rozpoznać wszystkie determinanty tożsamości i wizerunku miasta, po to by umiejętnie na nie oddziaływać i wykorzystywać aktywnie w kreowaniu marki miasta. Szczególną grupę takich determinant stanowią psychologiczne uwarunkowania kształtowania się wizerunku miasta, związane z postrzeganiem i indywidualnymi cechami nabywców. Bodźce, które docierają do odbiorców, są przez nich selektywnie wybierane i subiektywnie porządkowane. Niektóre bodźce są w ogóle niezauważane, co jest przejawem wiedzy nabywców, ich poglądów, stanu emocjonalnego oraz systemu wartości. Znajomość tych uwarunkowań pomaga budować lojalność nabywców oraz kierunkować ich procesy postrzegania. Bardzo trudno tę grupę determinant badać i wykorzystywać w strategii tożsamości, jednak nie jest to niemożliwe. Autorka w artykule próbuje wskazać wybrane psychologiczne uwarunkowania, które mogą być wykorzystywane przez władze w kreowaniu marki miasta. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest przedstawieniu zakresu działań związanych z marketingiem terytorialnym w polskich miastach na przykładzie Olsztyna. Zaprezentowano rozwiązania i możliwości działań w kontekście tworzenia tożsamości miast i kreowania nowych "mentalnie" regionów. Podstawowym założeniem opracowywania projektu marketingu terytorialnego na danym obszarze jest stworzenie poczucia wspólnoty, trwałego związku z daną przestrzenią, a co za tym idzie społecznej, zespołowej odpowiedzialności, która jest najważniejszym czynnikiem w kreowaniu atrakcyjnych miast i obszarów. Na podstawie analizy obecnej sytuacji stanu i zaawansowania działań związanych z marketingiem terytorialnym w Olsztynie została przedstawiona propozycja koncepcji produktów jako elementów mogących wpłynąć na zwiększenie więzi odbiorców z danym regionem oraz na budowanie jego tożsamości. Opracowanie ma na celu przedstawienie, jak wielki niewykorzystany potencjał tkwi w mieście i co można zrobić, aby mieszkańcom żyło się lepiej, a turyści chętniej przyjeżdżali. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przypomnienie poglądów Floriana Znanieckiego (1852-1958) i Janusza Ziółkowskiego (1924-2000), dwóch oryginalnych tworzących w różnych okresach, ale połączonych powinowactwem duchowym, twórców poznańskiej socjologii miasta, na problem wartościowania przestrzeni. Nie będzie to oczywiście prezentacja pełnego dorobku obydwu socjologów, a raczej pewna refleksja nad nim i zachęta do korzystania z ich prac we współczesnych dyskusjach dotyczących tożsamości miasta, istnienia centrum miasta czy rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Jest to też chęć nawiązania do lat świetności poznańskiej socjologii miasta od 1920 r., czyli czasu powstania akademickiej socjologii w Poznaniu, po długi okres po II wojnie światowej.(fragment tekstu)
Warsaw has a long history of foreign influences that have been shaping its identity. The aim of the paper is to recognise these contributions and expose them by providing stories of major historical landmarks as well as figures - symbols of Warsaw and Polish heritage. In fact, architecture serves here as solid evidence of the variety among Warsaw's inhabitants and visitors who have been co-creators of the city. The key proposition is to challenge the traditional approach to the Polishness and to use the term in public discourse in a more balanced and enriched way, embracing other cultures' input ('multicultural Polishness'). Also, the emphasis is put on the dangers of symbolic narration with its nationality-based terminology that should give way to concrete narration. Finally, the practical applications of Warsaw's vibrant and multi-dimensional personality are discussed.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie rzeczy- -wydawałoby się - oczywistej, to jest struktury i prawidłowości (jeśli się pojawią) występujących w sygnaturach promocyjnych polskich miast. Logo spełnia lub powinno spełniać kilka ważnych funkcji, jednak pierwszą z nich jest odróżnienie się od konkurencji. Dobre logo jest podstawą spójnej identyfikacji, a ta z kolei jest podstawowym warunkiem skutecznej komunikacji marketingowej. Dobra identyfikacja jest po prostu "twarzą" miasta. Warto więc zadać pytanie, jaką twarz chcą nam - mieszkańcom, turystom, inwestorom - pokazać nasze miasta?(fragment tekstu)
Poszerzające się obszary zabudowy zmuszają do rozciągania sieci uzbrojenia technicznego, zwiększają odległości do usług podstawowych i osłabiają bezpośrednie kontakty społeczne mieszkańców. Samochód staje się podstawowym środkiem komunikacyjnym zapewniającym dostępność miejsc pracy, szkół, usług bytowych i innych potrzeb, które tradycyjnie w małym mieście były w zasięgu ruchu pieszego. Powiększający się obszar zurbanizowany podnosi także społeczne koszty użytkowania przestrzeni lub obniża jakość jej zagospodarowania. (fragment tekstu)
11
Content available remote Strategia marki w budowaniu tożsamości miasta
61%
Tożsamość marki miejsca to inaczej jego kluczowy wizerunek, który może być jasno komunikowany na zewnątrz. Prowadzi on do zbudowania kapitału wyrażonego nie tylko w postaci lojalnej postawy konsumentów, ale również premii cenowej za towary pochodzące z danego regionu czy miasta. Zarówno tożsamość, jaki i kapitał marki są ściśle powiązane z pojęciem wizerunku, którego istotność sprowadza się do krótkiego stwierdzenia, że tak jak miejsca mogą się zmieniać błyskawicznie, tak wyobrażenie o nich może nie ulegać transformacji przez lata, a nawet dekady. Model oparty jest o trzy zasadnicze poziomy, w ramach których realizowane są poszczególne zadania, często powiązane ze sobą, i które systematyzują cały proces. Etapy zostały określone jako: diagnostyczny, poszukiwawczy i strategiczny. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie na temat nazw miejscowości, które działają na wyobraźnię i fascynują człowieka. Autor uświadamia czytelnikowi, że przepisy oraz ludzie to dwa główne czynniki wpływające na prawidłowe nadawanie nazw miejscowościom. Odpowiednie przepisy, zarówno proceduralne, jak i materialne, mogą pozytywnie wpływać na porządek nazw miejscowości w danym państwie. Wykształceni, wyczuleni na brzmienia i konteksty historyczne nazw miejscowości ludzie mają szanse dbać o piękno i mądrość nazewnictwa miast i wsi.
Zarządzanie marką miasta jest ważnym elementem systemów promocji jednostek terytorialnych. Jednakże, aby zbudować silną markę, należy ją oprzeć na wyróżnikach tożsamości miasta. W celu ukształtowania pożądanego i prawdziwego wizerunku miasta niezbędne jest również dokumenty strategiczne opierały się na cechach charakterystycznych jednostki. Przykładem jednostki terytorialnej, której władze zdecydowały się zmienić jej industrialny charakter, by bazując na dziedzictwie, stymulować kreatywne działania, jest Łódź. Celem artykułu jest charakterystyka wyróżników świadczących o unikatowości miasta Łodzi i analiza działań marketingowych w ich kontekście. Artykuł podejmuje kwestię relacji pomiędzy dziedzictwem materialnym, społecznym i kulturowym miasta, tworzącym jego tożsamość, a wykorzystaniem tych charakterystyk do budowania współczesnej marki Łodzi i wspierania kierunków rozwoju nowoczesnych działalności opartych na kulturze. (abstrakt oryginalny)
The increasingly intense economic competition of the great cities of Western and Central Europe has begun. Cities are also struggling for the status of "metropolis", "centre of culture and science" and "tourist attraction". This competition necessitates economic changes, but it is important for national prestige and to satisfy the ambitions of particular countries. Due to the opening up to foreign investment and close economic contacts with foreign countries, post-socialist cities are developing a market for luxurious accommodation for offices and institutions, the prices of which are comparable to rents in Vienna, Brussels and Amsterdam (Pichler--Milanovich 1994, pp. 1097-1115). Dynamically changing cities change the character of small companies. New professions, computer services, office management, advertising agencies and consulting services have stormed the market, while "old" craftsmen cannot withstand the competition and, unable to afford rising rents, have begun moving out into the suburbs. (fragment of original text)
Celem opracowania jest wskazanie pożądanych etapów planowania strategii tożsamości miasta, których zrealizowanie gwarantuje spójność i prawdopodobnie większą skuteczność działań. Z myślą o realizacji tak postawionego celu dokonano krytycznego przeglądu literatury oraz obserwacji rynku. Uporządkowana wiedza w tym zakresie (czego brak w literaturze), poparta wielowymiarową obserwacją rynku, powinna pokazać, jak stworzyć plan komunikowania otoczeniu tożsamości miasta. Powinno to podnieść skuteczność podejmowanych działań, które obecnie są w dużej części schematyczne, nie uwzględniając konkretnych uwarunkowań rozwoju i postrzegania danego miasta. (fragment tekstu)
W artykule dzielnica traktowana jest jako przestrzeń społeczna, która dziś funkcjonuje w obrębie dużego miasta, niegdyś zaś znajdowała się poza nim jako w pewnym stopniu odrębna i autonomiczna całość: wioska, obszar podmiejski, osobne osiedle czy małe miasto leżące przy większym ośrodku. W nawiązaniu do genezy miast, w tekście omówione są wybrane elementy tożsamości dzielnic miejskich. Następnie przedstawia się różne, charakterystyczne dla wybranych szkół w socjologii miasta, sposoby rozumienia i opisywania dzielnicy. Pośród wielu możliwych perspektyw Autorzy za szczególnie przydatną uważają tę, którą nazwać można ujęciem tożsamościowym. Tradycję badań w tym nurcie rozpoczął w Poznaniu Florian Znaniecki, a ich specyficzną cechą jest zwrócenie uwagi na autostereotyp mieszkańców danej przestrzeni oraz na badanie tego autostereotypu w kontekście innych tożsamości (np. narodowych, klasowych, religijnych). Na przykładzie poznańskich dzielnic, takich jak Śródka, Jeżyce, Święty Marcin czy Wilda, w tekście mówi się o zjawiskach kształtujących współcześnie tożsamości dzielnic w mieście. (abstrakt oryginalny)
Nieco ponad 20 lat temu Wacław Piotrowski napisał, że "tożsamość miasta określają jego najbardziej istotne cechy". Takich cech poszukiwać można w różnych kontekstach związanych z miastem: historii, architekturze, charakterystyce struktury społecznej, ale także, a może przede wszystkim w miejskich przestrzeniach publicznych. W kontekście socjologicznym nie chodzi tu o sam układ urbanistyczny miasta, ale też o jego historię, wydarzenia przeszłe, jakie miały miejsce w przestrzeni, i teraźniejsze, które w niej się rozgrywają, sposoby jej społecznego użytkowania codziennego i odświętnego, ale też o mniej lub bardziej oczywiste znaczenia, jakie przestrzeń komunikuje. Tym samym przestrzeń publiczna współtworzy tożsamość miasta. W niektórych miastach jest ona oczywista, a w innych skomplikowane losy historyczne, ale też sam proces wytwarzania przestrzeni miejskiej rodzi wiele niejednoznaczności. Z jednej strony mogą one fascynować i umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nad innymi miastami, a z drugiej stanowić balast dla miasta i jego rozwoju. Tym samym warto zastanowić się, na ile przestrzeń publiczna miast stanowi konstytutywny element tożsamości miasta i w jakim stopniu wykorzystywana jest w procesie budowania narracji tożsamościowej miasta. Próba odpowiedzi na to pytanie zostanie udzielona w oparciu o wywiady z ekspertami społecznymi i instytucjonalnymi, jakie w ramach większego projektu badawczego prowadzone były we Wrocławiu i Gliwicach w latach 2014-2015. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zidentyfikowanie instrumentów marketingu mix wykorzystanych w budowaniu pożądanej tożsamości miasta. Badanie służące realizacji postawionego celu zostało przeprowadzone w 206 wybranych urzędach miejskich w latach 2003-2005. Zaprezentowano strategię produktu, cen, dystrybucji oraz promocji.
Nowe koncepcje rozwoju lokalnego i regionalnego, coraz większe znaczenie przypisują relacjom społecznym i terytorialnym. Znajomość emocjonalnego stosunku użytkowników do przestrzeni wydaje się kluczowa z perspektywy tworzenia i realizacji strategii rozwoju miast i regionów, w tym kształtowania ich wizerunku, który uznaje się za jeden z elementów szeroko pojętego kapitału terytorialnego. Badania nad sposobem postrzegania przestrzeni i samej przestrzeni doświadczanej przez człowieka prowadzone są przez przedstawicieli różnych dyscyplin społecznych, w tym geografii, od drugiej połowy XX wieku. Wobec dynamicznych przemian, a także nowych sposobów doświadczania przestrzeni przez człowieka, które obserwujemy współcześnie, potencjał geografii percepcji jako jednej z naukowych perspektyw oglądu współczesnego świata, jest ciągle istotny. Celem artykułu jest ocena kształtowania wizerunku Łodzi w latach 2005-2014 na tle uwarunkowań współczesnego rozwoju miasta. Działania podejmowane przez lokalne władze zestawiono z wynikami badań dotyczących społecznej percepcji Łodzi prowadzonych w latach 2004-2014. Na tej podstawie można wysunąć wnioski o stosunkowo trwałym charakterze negatywnych wyobrażeń na temat Łodzi i powolnych, pozytywnych zmianach w tym zakresie dzięki konsekwentnym i skoordynowanym działaniom skoncentrowanym wokół realizacji strategii promocji i komunikacji marketingowej marki Łódź. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystywane w tytule pojęcie tożsamości, za Mariolą Flis i Tadeuszem Palecznym, rozpatrujemy szeroko. Za tym ostatnim autorem wyróżniamy: (1) substancjonalny wymiar tożsamości, (2) psychiczny wymiar tożsamości (odnoszący się do rozumu, racjonalnego poznania, intelektu, zmysłów, emocji i uczuć), (3) społeczny, kulturowy wymiar tożsamości (jako sfery zjawisk kształtowanych grupowo) (Paleczny, 2008: 30). Tożsamość zbiorowa u Palecznego jest "rezultatem klasyfikacji świata społecznego, porządkiem zaprowadzonym w symbolicznym świecie wokół nas, jest obrazem grupy, zintegrowanym systemem elementów, które reprezentują jej zasadnicze cechy i odróżniają ją od innych grup, a także określają ich wzajemne relacje" (Paleczny, 2008: 8). Drugi i trzeci wymiar tożsamości będzie nas interesował najbardziej, poprzez konstrukcję "systemu społecznego", który traktujemy jako metaforę. Przy czym problem granicy i prymordialnego podziału na swoich i obcych (właściwego językowi analiz tożsamości) nabiera tutaj nieco innego kształtu, niż zwykło się przyjmować w tradycyjnych koncepcjach tożsamości społecznej. Autorzy nawiązują w tym zakresie również do zjawiska samozwrotnego wytwarzania tożsamości na gruncie komunikowania związku z przestrzenią oraz budowania opinii publicznej. Inspiracją do podobnej konceptualizacji mogą być opracowania dotyczące tożsamości miast czy poszczególnych ich obszarów, np. dzielnic miast. W niniejszym artykule chcielibyśmy wykorzystać elementy języka teorii systemu jako metafory i inspiracji do konceptualizacji studium poświęconego tożsamości miasta satelitarnego, analizując w pewnym sensie odmienny obraz tożsamości niż zaprezentowany we wprowadzeniu. Nawiązujemy między innymi do koncepcji systemowej Humberta Maturany, który pisał o autopojetyczności systemu, czyli upraszczając: tendencji do jego samoodtwarzania.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.