Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tożsamość przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Wizerunek przedsiębiorstwa - problemy definicyjne
100%
W artykule zawarto teoretyczne rozważana nad istotą wizerunku przedsiębiorstwa. Definicji wizerunku towarzyszy analiza powiązań z pojęciem reputacji i tożsamości. W celu pełnego zrozumienia istoty wizerunku przedsiębiorstwa opisano jego wymiary i wymieniono inne wizerunki, które mają wpływ na postrzeganie firmy we wszystkich aspektach jej działania. Artykuł zamyka omówienie modeli, które stanowią podstawę analizy procesu jego tworzenia.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza zależności pomiędzy negocjacjami a tożsamością organizacji. Negocjacje definiowane są jako proces komunikacji i wymiany, którego celem jest zawarcie porozumienia w sytuacji wzajemnej zależności i konfliktu interesów. Negocjacje analizowane są z punktu widzenia roli, jaką pełnią w organizacji: organizowania wymiany z otoczeniem, zawłaszczania wartości oraz uczenia się. Tożsamość organizacji definiowana jest w ujęciu wizerunkowym oraz atrybutowym. Relacja pomiędzy negocjacjami a tożsamością analizowana jest w kontekście typów strategii negocjacyjnej charakteryzowanej poprzez formułowane cele negocjacji, rozważane alternatywne sposoby realizacji interesów (BATNA) oraz procesy komunikacji i wymiany. W artykule sformułowana jest propozycja badania strategii i taktyk negocjacyjnych w kontekście tożsamości. Celem takich badań będzie określenie, jakie cechy tożsamości organizacji sprzyjają widzeniu sytuacji negocjacyjnej w określony sposób. Badania strategii negocjacyjnych mogą pomóc w tworzeniu typologii tożsamości organizacyjnych, zgodnie z koncepcją pętli tożsamości organizacji. Z punktu widzenia praktyki negocjacje mogą być bardzo skutecznym narzędziem manifestowania i umacniania tożsamości traktowanej w ujęciu wizerunkowym. Negocjacje mogą być również narzędziem zmiany tożsamości, tym bardziej, jeśli uda się uruchomić mechanizm sprzężenia zwrotnego dodatniego pomiędzy działaniami organizacji a odpowiedziami partnerów rozmów. Z tego punktu widzenia kontrola nad sposobami, w jaki reprezentanci organizacji negocjują, jest krytycznym elementem w podejmowaniu jakichkolwiek zmian strategicznych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zebrano liczną grupę definicji terminu "tożsamość przedsiębiorstwa" oraz podjęto próbę ich oceny. Dokonana analiza potwierdziła, że tożsamość przedsiębiorstwa to pojęcie wieloznaczne, które do tej pory było w literaturze przedstawiane w sposób niejednolity. Badając definicje z różnych obszarów geograficznych oraz okresów czasowych, można zauważyć odwołania do różnych perspektyw i stanowisk poznawczych, które co innego uznają za istotę problemu. Przystępując zatem do badań nad tożsamością, zaleca się, aby zawsze jednoznacznie określić na gruncie którego stanowiska poznawczego będą prowadzone analizy i interpretacje pojęcia, co pozwoli uniknąć błędów i sprzeczności na późniejszym etapie wnioskowania. Przegląd i analiza sposobów rozumienia pojęcia "tożsamość przedsiębiorstwa" i wyodrębnienie na tej podstawie czterech wiodących grup poglądów nazwanych perspektywami skłoniło do przyjęcia stanowiska, że tożsamość to zbiór unikalnych cech przedsiębiorstwa, których trzon stanowią: kultura, komunikacja i symbolika. Dodatkowo, w kontekście polskich realiów biznesowych i akademickich uznano, że polski termin "tożsamość przedsiębiorstwa" najlepiej ukazuje istotę anglojęzycznej koncepcji corporate identity.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie tożsamości wizualnej przedsiębiorstwa jako istotnego elementu generującego jego wartość rynkową następnie wskazanie marketingowych narzędzi jej kształtowania i omówienie kompleksowego systemu identyfikacji wizualnej jako techniki działań public relations przedsiębiorstwa w istotny sposób wpływającej na jego tożsamość wizualną. Celem jest także przybliżenie roli i znaczenia koloru w tym obszarze działań. W dalszej części opracowania omówiona zostanie procedura kształtowania tożsamości wizualnej przedsiębiorstwa, wyniki przeprowadzonych badań własnych oraz korzyści, które można uzyskać, stosując metodyczne działania w analizowanym obszarze. (fragment tekstu)
W technikach wizualnego przekazu, które coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie, intensywnie wzrasta znaczenie tworzenia obrazu. Specjaliści odpowiedzialni za kreowanie wizerunku firm budują przekaz, który często przyjmuje formę logo umieszczonego na samochodzie służbowym, stopki graficznej na korespondencji, koloru i materiału zastosowanego w aranżacji wnętrz lub ciekawie zaprojektowanej strony internetowej czy dodatku do przesyłanej wiadomości. Zawiera on informacje o historii i dziedzictwie firmy, a także ujawnia jej plany na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł zawiera chronologiczny przegląd modeli zarządzania tożsamością organizacyjną, jakie powstały w przeciągu ponad trzydziestu ostatnich lat. Jest to podstawa do przedstawienia autorskiej koncepcji zintegrowanego modelu zarządzania tożsamością organizacyjną we współczesnym przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie konsekwencji cyfryzacji dla tożsamości organizacyjnej. Pierwszym etapem badań był przegląd literatury poświęconej tożsamości organizacyjnej (OI), który pozwolił zidentyfikować kluczowe obszary i cechy tradycyjnie rozumianej tożsamości organizacyjnej. Na tej podstawie stworzono pierwszą część modelu, która jest prezentowana jako OI. Następnie przeprowadzono przegląd artykułów naukowych związanych z DI (Digital Innovation) w bazie danych Scopus. Wyniki uzyskane w związku z ujawnioną luką badawczą, jaką jest brak holistycznego podejścia do zmiany koncepcji tożsamości organizacyjnej spowodowanej digitalizacją, pozwoliły opracować model OI zdolny do uchwycenia jego transformacji w DOI (cyfrowa tożsamość organizacyjna). (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pomiędzy tożsamością a kulturą organizacyjną
75%
Artykuł stanowi próbę oceny możliwości zastosowania teorii tożsamości w naukach o zarządzaniu. Rozważone zostały: paradygmaty tożsamości, definicje tożsamości oraz relacje pomiędzy tożsamością a kulturą organizacyjną. W drugiej części poddano analizie najbardziej rozpowszechniony w dyskursie organizacyjnym model tożsamości organizacyjnej oraz opisano możliwości jego aplikacji do zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Polskie przedsiębiorstwa co najmniej od dziesięciu lat przechodzą proces zmiany tożsamości. Tożsamość organizacyjna, a więc to co wyróżnia firmy z otoczenia i jest rdzeniem potencjalnej przewagi konkurencyjnej (produkt, szczególna specjalizacja i kompetencja, kultura organizacyjna, itp.) zmienia się na skutek zmian gospodarczych i społeczno - politycznych. (fragment tekstu)
Omówiono istotę tożsamości. Przedstawiono rolę tożsamości w procesie łączenia firm jako mechanizmu wspierającego lub hamującego zmiany.
Organizacje non profit powinny odpowiednio komunikować się z otoczeniem, a także powinny starać się wytworzyć pozytywny wizerunek, bazujący na wyróżnikach tożsamości. W artykule przedstawiono problemy określania tych wyróżników oraz tworzenia wizerunku organizacji non profit na przykładzie Federacji Zielonych GAJA, działającej w sferze ochrony środowiska.
13
Content available remote Zarządzanie tożsamością przedsiębiorstwa o charakterze globalnym
75%
Zarządzanie tożsamością przedsiębiorstwa globalnego to wymagające wyzwanie. Przedsiębiorstwo powinno mieć sprecyzowaną strategię zarządzania swoimi atrybutami w celu osiągnięcia spójnego i pożądanego wizerunku na zróżnicowanym rynku globalnym. Dzięki porównaniu strategii działania w tym zakresie przedsiębiorstw wielonarodowych ustalono, że wybierają one jedną z trzech zidentyfikowanych strategii wyrażania swojej tożsamości: identyfikację monolityczną, identyfikację grupową lub identyfikację markową. Identyfikacja monolityczna to strategia polegająca na powtarzalnym wykorzystywaniu atrybutów przedsiębiorstwa we wszystkich dostępnych mu fizycznych lokalizacjach. Identyfikacja grupowa polega na bardziej elastycznym wykorzystaniu atrybutów firmy przez firmy współpracujące w procesie strategicznej kooperacji w wielu różnych lokalizacjach. Identyfikacja markowa to strategia skupiająca uwagę rynku na produktach lub usługach przedsiębiorstwa, co pozwala na jeszcze większą elastyczność w rozumieniu dostosowania do warunków lokalnych. Wymienione strategie charakteryzują się określonymi wymaganiami wdrożenia, wpływającymi na ich efektywność. Ponadto zależą one od celów strategicznych określonego przedsiębiorstwa globalnego.(abstrakt oryginalny)
Każda niemal sytuacja kryzysowa, czyli każde niespodziewane wydarzenie o potencjalnie negatywnych skutkach dla firmy i jej interesariuszy, szkodzi jej reputacji i osłabia przychylność otoczenia, zwłaszcza wydarzenie o znamionach skandalu etycznego. Pierwszoplanowym zadaniem kierownictwa firmy jest wówczas odbudowanie pozytywnego wizerunku i odzyskanie zaufania społecznego. Proces odbudowywania reputacji firmy można rozpatrywać z punktu widzenia koncepcji organizacyjnego uczenia się. Pierwsza, krótkoterminowa faza odzyskiwania dobrego imienia, koncentrująca się na komunikacji i działaniach naprawczych odpowiada pojedynczej pętli organizacyjnego uczenia się, gdyż jej istotą jest szybkie naprawienie błędu i uspokojenie opinii publicznej. Podejmowane działania nie podważają dotychczasowych wartości i standardów postępowania, które za nimi stoją (a więc nie zmieniają tożsamości firmy). W obliczu mało znaczącego zdarzenia nieetycznego strategia ta wydaje się zupełnie wystarczająca dla odzyskania zaufania do firmy. Natomiast w przypadku skandalu etycznego o znacznym ciężarze gatunkowym jedyną szansą przerwania destrukcji wizerunku i odbudowania reputacji niezbędna jest druga faza, długoterminowa, mająca na celu zmianę niektórych elementów tożsamości firmy. Odpowiada ona podwójnej pętli uczenia się, gdyż niesie ze sobą zakwestionowanie dotychczas obowiązujących wartości i norm zachowania. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The paper aims at building the analytical framework which is to enable researchers to combine the notions stemming from both the stream of the literature focused on organizational identity and the stream of the literature focused on legitimacy management when considering the phenomenon of deinstitutionalization. The context proposed for the analysis is the declining industrial sector in case of which chances of organizations operating in this sector for the maintenance of legitimacy and the continuation of their operations are analyzed in the light of different concepts of organizational boundaries with special attention paid to organizational identity and its postulated elasticity. Design/methodology/approach: Theoretical analysis is conducted in order to build the framework and propose some possible avenues for future research. The papers selected for the analysis are related to three main fields of research, these are organizational identity, legitimacy, and organizational boundaries. Findings: Three cases are finally discussed when taking into account the time dimension as well. It appears reasonable to argue that in order to understand tensions that are generated when pressures from external evaluators meet with how people working for organizations attempt to maintain the legitimacy of their organizations, the original concept of organizational identity based on features of centrality, endurance, and distinctiveness can be revised. This would enable researchers to stay focused on these processes that cause managers to reshape the identities of their organizations. Research limitations/implications: Limitations of this paper are related to the range of assumptions that are adopted in order to conduct the analysis. Implications are mainly related to that by showing some details of complex relationships between two main constructs discussed (these are organizational identity and legitimacy) the paper may lead to the increase in stakeholders' awareness as to what are the sources of problems and the paths to overcome them when facing the threat of losing legitimacy in the declining industrial sector. Originality/value: The main contribution to the debate on how organizations can maintain their legitimacy lies in the fact that the construct of organizational identity elasticity is applied and its importance from the point of view of enriching the discussion on changes in organizational boundaries is proved.(original abstract)
W artykule przedstawiono związki łączące tożsamość z reputacją. Prezentując ewolucję podejścia do tożsamości, skoncentrowano się na roli, jaką odgrywa ona w kształtowaniu reputacji przedsiębiorstwa. Wskazano na rosnące znaczenie tożsamości wraz z odchodzeniem od jej tradycyjnego postrzegania jako sytemu identyfikacji wizualnej w stronę spojrzenia na tożsamość wiążącego ją z unikalnymi cechami organizacji. Zwrócono uwagę, że w tym ostatnim ujęciu tożsamość przedsiębiorstwa stanowi podstawę tworzenia jego reputacji. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie wpływu działań mających na celu kształtowanie tożsamości firmy McDonald's (w szczególności wpływu kultury i zachowań organizacyjnych) na jej wizerunek jako pracodawcy. Przedstawiono założenia teoretyczne wykazujące zależność pomiędzy kulturą organizacyjną - czynnikiem kształtującym tożsamość firmy - a jej wizerunkiem. Poszczególne czynniki składające się na tożsamość organizacyjną firmy McDonald's zostały zidentyfikowane i scharakteryzowane; przeprowadzono analizę wpływu tych czynników na wizerunek firmy. W tym celu posłużono się badaniami jakościowymi przeprowadzonymi z konsumentami i pracownikami restauracji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia jeden z istotnych elementów systemu zarządzania tożsamością organizacyjną jakim jest wizja przedsiębiorstwa. Autorka prezentuje także proces jej tworzenia oraz błędy, jakie popełniają przedsiębiorstwa, przy jej implementacji.
Zmiany dokonujące się w przedsiębiorstwach, a przede wszystkim te zachodzące w ich otoczeniu, wpływają na wzrost znaczenia marki organizacji. Marka ta odgrywa istotną rolę w wyróżnianiu przedsiębiorstwa, pozwalając różnym grupom interesariuszy jednoznacznie to przedsiębiorstwo identyfikować. Marka przedsiębiorstwa zasadniczo różni się od marek produktowych, bliska jest natomiast współczesnemu rozumieniu tożsamości. Jej kształtowanie wymaga harmonizacji kultury organizacyjnej, strategicznej wizji i komunikacji przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Tożsamość organizacji : oczekiwania studentów
75%
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące oczekiwań studentów w odniesieniu do wybranych składowych tworzących tożsamość organizacji. Zaprezentowane wyniki badań są wstępne i wymagają dalszych analiz. Mogą one stanowić dla pracodawcy wskazanie, które z analizowanych składowych umożliwią zwiększenie satysfakcji z pracy i zapewnienie ergonomicznych warunków pracy w wymiarze niematerialnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.