Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourism functions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Jeziora stanowią ważną atrakcję turystyczną wielu regionów turystycznych w Polsce jak i na świecie. Odgrywają kluczową rolę w sporcie oraz szeroko pojętej rekreacji, gdyż oferują korzystne warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych oraz możliwości odpoczynku i jednocześnie oderwania od miejskiego zgiełku. Cieszą się zainteresowaniem już od czasów starożytnych, kiedy to bogate rzymskie rodziny upodobały sobie jeziora jako cel swojego letniego wypoczynku. Celem niniejszego artykułu jest określenie poziomu rozwoju turystyki nad jeziorem Garda, położonym w regionie północnych Włoch oraz zróżnicowania ruchu turystycznego i zagospodarowania turystycznego omawianego akwenu. Ponadto w opracowaniu zdefiniowano czym jest turystyka jeziorna oraz scharakteryzowano jej poszczególne typy. Jednocześnie wykorzystano dane gromadzone przez regionalne urzędy statystyczne Regional Statistical Yearbook Lombardia oraz Sistema Statistico Regione del Veneto, z których pozyskano dane dotyczące infrastruktury turystycznej oraz ruchu turystycznego.(abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła próbę analizy funkcji rozwoju turystyki wiejskiej. Funkcje te podzieliła na dwie grupy, tj. ekonomiczne i pozaekonomiczne. Są one realizowane zarówno w odniesieniu do turystów, ludności autochtonicznej, środowiska przyrodniczego, jak i gospodarki. Artykuł nie wyczerpuje problemu skutków rozwoju turystyki, a jest wstępem do badań empirycznych.
Zaprezentowano wyniki badań nad oceną marki "Roztocze - Witalność z natury" jako wyróżnika walorów przyrody nieożywionej regionu w kontekście haseł marketingowych i produktów turystycznych. Założone cele zrealizowano stosując metody kwerendy i inwentaryzacji, odsiewu i analizy możliwości rozwoju. Uzyskane wyniki wskazują, że spośród walorów przyrody nieożywionej marka najczęściej przywołuje krajoznawcze (wzgórza, doliny, odsłonięcia skał kredowych, eoceńsklch i mioceńskich) i wypoczynkowe (wody podziemne). Brakuje odniesienia do walorów specjalistycznych. W najszerszym zakresie identyfikuje walory przyrody nieożywionej Roztocza Tomaszowskiego. Hasła marketingowe nawiązują zwłaszcza do walorów wypoczynkowych (strumyk, roztoczańska fala, kajaki, słoneczne plaże) i krajoznawczych (kamieniołomy, ekspozycje skał i skamieniałości). Przeważnie proponowane są produkty-szlaki; brakuje produktu-obszaru oraz produktów-rzeczy przywołujących wspomnienia związane z marką i Roztoczem jako regionem turystycznym.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote "Inteligentna" specjalizacja a konkurencyjność regionów turystycznych
75%
Cel. Celem pracy jest ocena możliwości zastosowania założeń inteligentnej specjalizacji w odniesieniu do najmniejszych regionów, jakimi są gminy oraz ocena wpływu specjalizacji turystycznej na konkurencyjność wybranych gmin Dolnego Śląska. Metoda. Syntetyczna miara inteligentnej specjalizacji turystycznej obszaru (SMISTO) oraz syntetyczna miara konkurencyjności regionu turystycznego (SMKRT) stworzona na podstawie danych Banku Danych Lokalnych. Miara syntetyczna wykorzystująca do agregacji wartości zmiennych średnią arytmetyczną. Wyniki. W wyniku zastosowania miary syntetycznej ustalono ranking konkurencyjności gmin Dolnego Śląska oraz zbadano korelację pomiędzy inteligentną specjalizacją turystyczną gminy a jej pozycją w rankingu konkurencyjności. Ustalono, że inteligentna specjalizacja turystyczna sprzyja podniesieniu konkurencyjności gminy. Ograniczenia badań i wnioskowania. Największą przeszkodą był brak niektórych istotnych danych statystycznych, gdyż nie są one gromadzone przez GUS lub nie są gromadzone na poziomie gminnym. Implikacje praktyczne. Wyodrębnienie klas podobnych pod względem konkurencyjności regionów oraz określenie korelacji z inteligentną specjalizacją turystyczną pozwala na lepsze zarządzanie obszarem oraz lepsze lokowanie środków z funduszy Unii Europejskiej. Pozwala też na budowanie strategii rozwoju poszczególnych gmin. Oryginalność pracy. Badanie problematyki konkurencyjności oraz inteligentnej specjalizacji w ujęciu mikroregionalnym jest problemem nowym. Dotychczas badano ją głównie w odniesieniu do poszczególnych krajów lub subregionów oraz w odniesieniu do przedsiębiorstw turystycznych. Ponadto w wielu regionach opracowano strategie inteligentnej specjalizacji, co jest zgodne z najnowszą polityką regionalną Unii Europejskiej. O walorze pracy stanowi zastosowanie miary syntetycznej pozwalającej na zbudowanie indeksu konkurencyjności oraz indeksu inteligentnej specjalizacji. Rodzaj pracy: artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych opartych na analizie danych wtórnych. (abstrakt oryginalny)
Potencjał turystyczny to elementy środowiska przyrodniczego (naturalne) oraz kulturowego (antropogeniczne), które stanowią podstawę do rozwoju ruchu turystycznego. Odpowiednio zagospodarowane i wyeksponowane stają się walorami turystycznymi, często unikatowymi, które są już realnymi elementami przyciągania ruchu turystycznego na dany teren. Potencjał turystyczny postrzegany jest jako jeden z podstawowych elementów kształtowania się funkcji turystycznej regionu, a jego podział zależny jest od autorów opisujących i charakteryzujących to zjawisko. Różne są też metody jego pomiaru. Celem artykułu jest wykazanie, który spośród wybranych siedmiu elementów potencjału turystycznego jest najważniejszy w kształtowaniu się tej funkcji. Badania do niniejszej pracy wykonane zostały w latach 2006-2007 i objęły obszar wszystkich gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich województwa podkarpackiego. (abstrakt oryginalny)
Złożone zjawisko, jakim jest turystyka, warunkuje rozwój lokalny i regionalny. Działalność turystyczną najczęściej postrzega się przez pryzmat komplementarności w stosunku do podstawowych dziedzin życia społeczno-gospodarczego danego obszaru. Do obszarów pełniących funkcję turystyczną zalicza się te, które ze względu na posiadane walory, infrastrukturę turystyczną i komunikacyjną stanowią punkt docelowy ruchu turystycznego. Celem opracowania jest klasyfikacja oraz ocena zróżnicowania województw Polski ze względu na stopień rozwoju funkcji turystycznej. W badaniu wykorzystano wskaźniki rozwoju funkcji turystycznej: Baretje'a-Deferta, gęstości bazy noclegowej, wskaźnik Schneidera i Deferta. W oparciu o ich wartości ustalono pozycje określające stopień rozwoju funkcji turystycznej w 16 województwach Polski. Zakres czasowy badań, z uwagi na dostępność danych wykorzystanych w opracowaniu, obejmuje lata 2015 i 2019. Analizę przeprowadzono na podstawie informacji statystycznych pochodzących z bazy danych GUS.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba dokonania oceny sytuacji rozwojowej i funkcjonalnej 19 stacji narciarskich polskich Karpat. Do osiągnięcia celu pracy przeprowadzono analizę porównawczą zdolności przewozowej urządzeń wyciągowych i liczby miejsc noclegowych w 2012 i 2020 roku w badanych stacjach narciarskich oraz posłużono się klasyfikacją miejscowości ze względu na długość pobytu turystów, wskaźnikiem określającym miejsce turystyki w strukturze funkcjonalnej miejscowości, wskaźnikiem przedstawiającym możliwości recepcyjne miejscowości w sezonie zimowym i wskaźnikiem ukazującym miejsce turystyki narciarskiej w strukturze funkcji turystycznej stacji narciarskiej. W polskich Karpatach następuje jakościowy rozwój infrastruktury narciarskiej. W latach 2012-2020 pod względem zagospodarowania dla narciarstwa zjazdowego najbardziej rozwinęły się Szczyrk, Białka Tatrzańska, Krynica i Tylicz. Największy przyrost miejsc noclegowych miał miejsce w podhalańskich stacjach narciarskich, w szczególności w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej. Wydzielono także dziewięć grup miejscowości, różniących się stopniem wyposażenia w bazę narciarską, poziomem rozwoju bazy noclegowej, specyfiką czasową ruchu turystycznego w sezonie zimowym oraz relacjami funkcjonalnymi z miejscowościami turystycznymi położonymi w ich sąsiedztwie. Wśród nich pierwszoplanowe miejsca zajmują: Zakopane, Krynica, Szczyrk, Wisła, Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie oraz próba analizy przestrzennego zróżnicowania funkcji turystycznej w powiatach województwa mazowieckiego. W celu określenia funkcji turystycznej obliczono i zbadano wskaźniki cząstkowe odnoszące się do ruchu turystycznego, zagospodarowania turystycznego oraz naturalnych i antropogenicznych walorów turystycznych. W dalszej kolejności na podstawie skonstruowanego wskaźnika syntetycznego zbadano zależność między ruchem turystycznym a walorami turystycznymi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę wykorzystania podstawowych wskaźników funkcji turystycznej (wskaźnik: Baretje'a-Deferta, Deferta, Schneidera, Charvata oraz gęstości bazy noclegowej) jako narzędzi w ocenie rozwoju turystycznego obszaru. Omówienie wskaźników i ich analiza, na podstawie przeprowadzonego badania, pozwoliły autorowi odnieść się krytycznie do zasadności ich wykorzystywania, wskazując na problemy z interpretacją wartości wskaźników oraz wiarygodności danych potrzebnych do ich wyliczeń.(abstrakt oryginalny)
Publikacja omawia podstawowe wskaźniki funkcji turystycznej (np. wskaźnik Baretje'a-Deferta, Charvata, Schneidera, Deferta itd.) oraz ukazuje możliwość ich wykorzystania w ocenie rozwoju turystycznego obszarów. Autor analizuje poziom rozwoju turystycznego gmin województwa śląskiego i wskazuje obszary najlepiej rozwinięte turystycznie.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Funkcja turystyczna małych portów morskich
75%
W niniejszym artykule przedstawiono funkcję turystyczną małych portów morskich na przykładzie Kołobrzegu, Darłowa, Ustki i Władysławowa położonych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W pierwszej części opisano funkcje jakie pełnią porty morskie. Następnie dokonano krótkiej charakterystyki analizowanych portów. W końcowej części artykułu zaprezentowano wykorzystanie małych portów morskich w turystyce oraz międzynarodowy ruch morski w opisywanych portach. (abstrakt oryginalny)
Kształtowanie przestrzeni współczesnego świata we wszystkich jej wymiarach jest w przeważającej mierze zdominowane przez człowieka. Wśród ekonomicznych czynników kształtujących przestrzeń zwiększa się znaczenie turystyki w regionalnej i lokalnej gospodarce. Zjawiska i procesy przestrzenne dokonują się w określonej przestrzeni, którą kreują, modelują i przekształcają, powodując jej specyficzne zagospodarowanie. Celem artykułu jest ukazanie kształtowania przestrzeni przez czynniki ekonomiczne na przykładzie oddziaływania gospodarki turystycznej na obszary recepcji turystycznej w ujęciu lokalnym. Analiza wskaźników określających funkcję turystyczną pozwoliła na ocenę wpływu turystyki na rozwój gospodarczy powiatów Małopolski. (abstrakt oryginalny)
Turystyka jest ważnym, elementem współczesnej gospodarki i trwałym elementem życia społecznego. Spełniać może istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb jednostek i grup społecznych. Można wykorzystywać jej ekonomiczne - rozwojowe konsekwencje. Rozwój turystyki może też wywołać negatywne konsekwencje zwane dysfunkcjami. Rolą państwa powinno być takie organizowanie życia społecznego, aby wykorzystać turystykę w podnoszeniu dobrobytu turystów i tych, którzy te potrzeby zaspokajają. Polityka turystyczna powinna dotyczyć zarówno kształtowania instytucji formalnych, jak i postaw społecznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano zasoby dziedzictwa kulturowego Bieszczadów I na tej podstawie dokonano waloryzacji kulturowej gmin bieszczadzkich. Określono również poziom rozwoju funkcji turystycznej analizowanych gmin i podjęto próbę określenia roli, jaką odgrywa dziedzictwo kulturowe w jego kształtowaniu. (abstrakt oryginalny)
Poniższe rozważania wpisują się w nurt prac poświęconych metodom regionalizacji turystycznej. Podjęto w nich próbę zaprezentowania metody wydzielania jednostek turystycznych (obszarów potencjalnych i funkcjonalnych) w regionie Roztocza na podstawie jednolitych kryteriów. Celem opracowania było ponadto zainicjowanie dyskusji nad problemami metodycznymi związanymi z delimitacją regionów turystycznych. Zamierzenia te zrealizowano poprzez przybliżenie i przeanalizowanie kryteriów dotychczasowych podziałów turystycznych Roztocza oraz wykonanie szczegółowych ocen potencjału i funkcji. Doprowadziły one do wyróżnienia na Roztoczu obszarów o zróżnicowanym potencjale turystycznym i różnym stopniu rozwoju funkcji turystycznej. Uzyskane wyniki badań wskazują na konieczność kontynuowania tej problematyki, gdyż zagadnienie delimitacji regionów turystycznych nadal jest aktualne i pozostaje nierozwiązane metodologicznie. Wymaga więc kolejnych prób, zwłaszcza z wykorzystaniem nowoczesnych technik i narzędzi badawczych oraz łączeniem różnych podejść koncepcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja zmian zachodzących w strukturze funkcji turystycznej w uzdrowiskach kujawskich prowadząca do przekształcania się ich w ośrodki turystyczno-uzdrowiskowe. Wykonano ją na podstawie danych o ruchu turystycznym w latach 2000-2017, poprzez określenie relacji między ruchem kuracyjnym a pozostałymi formami ruchu turystycznego. Wykorzystano szeroki zakres zastanych danych statystycznych oraz pochodzących z badań ankietowych. Informacje te umożliwiły przeprowadzenie wnioskowania na podstawie analizy dynamiki wyrażonej gradientem pozytywnych zmian zachodzących w ruchu turystycznym. W analizie wykorzystano statystyczne wskaźniki dynamiki, natężenia i struktury. Przeprowadzone badania wskazują na zaawansowany proces transformacji uzdrowisk kujawskich. Potwierdzają to wskaźniki dynamiki ruchu kuracyjnego i pozakuracyjnego oraz cele przyjazdów do uzdrowisk. Dynamika poziomu zmian zachodzących w strukturze funkcji turystycznej była zróżnicowana w poszczególnych uzdrowiskach. Najbardziej zaawansowana w Ciechocinku, szybko postępująca w Wieńcu-Zdroju, natomiast opóźniona w Inowrocławiu. Prowadzi ona do stopniowego oraz charakteryzującego się zróżnicowaną dynamiką przekształcania się ich w ośrodki turystyczno-uzdrowiskowe. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Cykl życia przedsiębiorstwa w kontekście obiektów turystyki poprzemysłowej
75%
Artykuł opisuje cykle życia, które mają bezpośrednie oddziaływanie na cykl życia przedsiębiorstwa. Ponadto podjęto w nim próbę zaznaczenia wzajemnych relacji między tymi cyklami w kontekście turystyki poprzemysłowej. Wynikiem ich analizy jest skonstruowanie modelu cyklu życia przedsiębiorstwa poszerzonego o funkcję turystyczną. W artykule wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu, dokonując przeglądu zagadnień teoretycznych związanych z cyklem życia przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Zachowane w stosunkowo dobrym stanie technicznym dwory, to w większości te obiekty, którym nadano po 1945 roku funkcje turystyczne. Są to zarówno zabytki przeniesione do skansenów, muzea we wnętrzach dworskich, muzea biograficzne i regionalne, domy pracy twórczej. Jednak duże koszty utrzymania zespołu dworskiego zmuszają właścicieli do poszukiwania komercyjnego sposobu wykorzystania obiektu. Najczęściej przybiera to formę domu letniskowego, wzbogaconego o działalność dodatkową (usługi hotelowe, gastronomiczne, jazda konna, korty tenisowe). Autorka na przykładzie dworu w Ślęcinie pod Jędrzejowem, przedstawiła studia architektoniczno-przestrzenne adaptacji dworów do funkcji turystycznej.
19
Content available remote Rola funkcji turystycznej w strukturze funkcjonalnej obszarów wiejskich w Polsce
75%
Okres transformacji gospodarki, rozpoczęty na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, wpłynął na zmianę społeczno-ekonomicznych czynników rozwoju wielu regionów w Polsce. Różnorodne procesy zmian, powodujące odchodzenie od systemu centralnego zarządzania w gospodarce, a wprowadzające nowe struktury zaczęto obserwować w Polsce w okresie transformacji. Współcześnie jedną z najbardziej popularnych form rozwoju obszarów wiejskich jest turystyka. W niniejszym artykule przedstawiono analizę rozwoju funkcji turystycznej, jako jednej z funkcji rozwijanych na obszarach wiejskich. Miejsce i rolę turystyki wskazuje się w wielu opracowaniach i dokumentach w ramach polityki regionalnej, jak i lokalnej. Władze lokalne i regionalne inwestują w rozbudowę i poprawę infrastruktury turystycznej, również dzięki wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej. Turystyka stanowi realną szansę dla rolników i obszarów wiejskich w celu poprawy sytuacji ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest ukazanie zmian funkcji turystycznej w rejonach województwa śląskiego, w których przez lata rozwijał się przemysł, na tle rejonów od lat uchodzących za turystyczne. By osiągnąć zamierzony cel scharakteryzowano pojęcie funkcji turystycznej oraz wskazano jej podstawowe mierniki, jak również scharakteryzowano poszczególne rejony turystyczne województwa śląskiego. Analiza danych z lat 2004 i 2012 pozwoliła zrealizować cel i wskazać rejony, w których funkcja turystyczna rozwinęła się najbardziej (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.