Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 326

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourist enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Współcześnie rozwój regionu turystycznego jest mocno związany z atrakcyjnością turystyczną danego obszaru. Kluczowe stają się możliwości tworzenia atrakcyjnej oferty przez przedsiębiorstwa turystyczne. Wymaga to jednak współpracy na rzecz rozwoju regionu i samych firm. Jednym z aspektów współpracy są konsultacje przeprowadzane przez przedsiębiorców turystycznych z innymi partnerami z regionu. Celem badań było określenie, z jak dużą grupą osób przedsiębiorcy branży turystycznej konsultowali się w sprawach dotyczących funkcjonowania ich firmy i jakich zagadnień konsultacje te dotyczyły. Część empiryczna opracowania została przygotowana na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród małopolskich przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
W strukturze zasobów przedsiębiorstw turystycznych coraz większą wagę przywiązuje się do kapitału ludzkiego, a kompetencje pracowników traktuje się jako kluczowy czynnik sukcesu. Możliwości pozyskania odpowiednich kadr zależą od atrakcyjności firmy na rynku pracy, tej z kolei sprzyja budowanie wizerunku pracodawcy z wyboru. Celem artykułu jest analiza determinant atrakcyjności pracodawców z perspektywy potencjalnych pracowników oraz identyfikacja atutów i słabości przedsiębiorstw turystycznych w kontekście employer branding. Badania empiryczne wykazały, że studenci przywiązują dużą wagę do relacji społecznych i perspektyw rozwoju zawodowego w miejscu pracy. Jednocześnie uważają, że przedsiębiorstwa turystyczne nie są w stanie spełnić ich oczekiwań w tych obszarach ani na stanowiskach operacyjnych, ani na menedżerskich.(abstrakt oryginalny)
Współczesny rynek usług turystycznych składa się z podaży turystycznej, wyrażającej ujawnianą przez usługodawców gotowość świadczenia usług w określonym czasie i przestrzeni, popytu turystycznego wyrażającego ujawniane przez nabywców zamiary zakupu usług turystycznych oraz cen za usługi turystyczne. Niniejszy artykuł skupia się przede wszystkim na charakterystyce podaży turystycznej oraz analizie wybranych specyficznych jej czynników, tj. przestrzennych i infrastrukturalnych, mających zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu rynku usług turystycznych. Właściwie skorelowane funkcjonalnie i obsługowo te czynniki określają m.in. kierunki rozwoju rynku turystycznego oraz kształt jego strony podażowej. Bez odpowiednio zagospodarowanej infrastrukturalnie przestrzeni turystycznej, nie można mówić o jej atrakcyjności i pełnej funkcjonalności eksploatacyjnej i rozwojowej rynku.(abstrakt autora)
4
Content available remote Narzędzia komunikacji marketingowej wybranych przedsiębiorstw turystycznych
100%
Głównym celem opracowania była charakterystyka działań promocyjnych podejmowanych przez wybrane przedsiębiorstwa turystyczne funkcjonujące na terenie miasta Warszawy. Badaniami objęto trzy, znane na rynku turystycznym, firmy: Biuro Podróży i Turystyki "Almatur - Polska" SA, Restaurację Pizza Hut/KFC oraz Hotel Holiday Inn - Warszawa Józefów. W wyniku przeprowadzonej analizy dokonano podsumowania i wyciągnięto wnioski końcowe. Najważniejszym, z punktu widzenia komunikacji marketingowej, działaniem wydaje się konieczność stosowania Internetu, który jest i będzie narzędziem kluczowym w osiąganiu sukcesu rynkowego. (abstrakt oryginalny)
Taxes affect a tourism company in a different range. Income taxes affect the profitability of an enterprise. The amount of tax depends on the legal form and size of the company. The literature of the subject has not paid much attention to the taxation of tourist companies in the country. The article attempts to estimate the effective tax rate of personal income tax and corporate income tax levied on tourist companies in Poland in the years 2010-2015. Analysis shows that the tax burden was not particularly low in comparison to non-agricultural business sector and generally increased with the size of the company. Effective rates of lump-sum tax and personal income tax were lower than the rates of corporate income tax. The effective tax burden of corporations has turned out to be in many cases, especially for large companies, higher than nominal. (original abstract)
6
Content available remote Regionalne aspekty rozwoju przedsiębiorstw turystycznych
100%
Region Warmii i Mazur wyróżnia się szczególnymi walorami przyrodniczymi pod względem bogactwa i różnorodności środowiska przyrodniczego. Są tu liczne jeziora, zwarte kompleksy leśne, urozmaicona rzeźba terenu i czyste powietrze. Wyróżnione tu zostały obszary przyrody o szczególnym znaczeniu europejskim. W ramach sieci Natura 2000, w 2005 roku ustanowiono 12 obszarów specjalnej ochrony ptaków, 8 obszarów ochrony siedlisk, których łączna powierzchnia zajmuje ponad 20% powierzchni województwa. Wymienione walory przyrodnicze regionu predystynują do tego, aby na tym terenie podejmować działalność turystyczną. Rozwój turystyki na obszarach wiejskich i małych miast od dłuższego już czasu podejmowany przez małe przedsiębiorstwa stał się koniecznością, głównie z przyczyn ekonomicznych. Niskie dochody z pracy i pogarszające się warunki materialne mieszkańców, wyzwalały u nich inicjatywę podejmowania nowej działalności - produkcyjnej, przetwórczej, usługowej, w oparciu o istniejące naturalne zasoby. Podejmowane nowe inicjatywy gospodarcze początkowo odnosiły się do najaktywniejszych, jak też najbardziej ryzykownych. Każda decyzja w tym zakresie obarczona była ryzykiem, które wynikało z wielu niewiadomych. Ta niepewność gospodarcza dotyczyła popytu na produkty mające charakter turystyczny, konkurencji, poziomu cen, obciążeń podatkowych itp. Początkowo usługi turystyczne były realizowane w niewielkim zakresie, z wykorzystaniem obiektów poddanych renowacji, bądź adaptacji. Stopniowo zwiększała się liczba usługodawców, jak też przyjeżdżających turystów, w wyniku tych zmian zaczęły powstawać inne małe firmy zajmujące się handlem, przetwórstwem, usługami (naprawa samochodów, stacje benzynowe i inne). (fragment tekstu)
Acquiring and generating knowledge for product development is critical for the competitiveness of both tourism destinations and enterprises. The relationships between universities and companies can be treated as weak ties, and therefore be efficient for knowledge sharing, and to trigger innovativeness. The objective of the paper is to create a conceptual model of determinants of knowledge transfer from academia to tourism companies. On the basis of the literature study the research propositions were identified. It is argued that the utilisation of academic knowledge is affected by both the absorptive capacity of enterprises, and fit between companies and universities(author's abstract)
8
Content available remote The Innovation System of a Tourist Enterprise - A Model Approach
100%
Celem artykułu jest podjęcie próby budowy modelu system innowacji przedsiębiorstwa turystycznego, pozwalającego wyjaśnić mechanizm działań innowacyjnych w turystyce. Podstawową metodą badawczą była analiza literatury. Modelowanie oparto na metodzie opisowej, której podstawą jest metoda dedukcji. Efektem procesu badawczego jest propozycja modelu systemu innowacji przedsiębiorstwa turystycznego (SIPT). Artykuł ma charakter przeglądowo-teoretyczny.(abstrakt autora)
9
Content available remote Dostępność informacyjna jako źródło przewagi konkurencyjnej w turystyce
100%
W gospodarce istnieje ścisłe powiązanie i wzajemne uwarunkowanie procesów gospodarczych i informacyjnych. Skala zmian zachodzących w otoczeniu podmiotów gospodarczych ma związek z wykorzystywaniem informacji jako nowego zasobu firmy. Dysponowanie właściwymi informacjami i skuteczność ich wykorzystania ma istotne znaczenie dla istnienia i rozwoju tych podmiotów. Prawidłowo przygotowana informacja pozwala przewidywać, koordynować i kontrolować działalność gospodarczą oraz ułatwia podejmowanie operacyjnych i perspektywicznych decyzji. (fragment tekstu)
Niszowa sieć tanich hoteli zaczyna odnosić sukces. Większość dużych sieci zahamowała ekspansję, ale Accor uruchomi w tym roku 180 nowych hoteli.
W artykule dokonano analizy pojęcia konkurencyjności przedsiębiorstw oraz omówiono czynniki mające wpływ na ich konkurencyjność. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza czynników konkurencyjności polskich przedsiębiorstw sektora turystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem ceny. W artykule wykorzystano aktualne dane statystyczne odnoszące się do konkurencyjności cenowej polskich produktów turystycznych na arenie europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Przestrzeń turystyczna jest bardzo zróżnicowana. Jest kształtowana przez czynniki naturalne i antropogeniczne. Dla wielu podmiotów ma to kluczowe znaczenie w działalności. Turystyka jest fenomenem przestrzennym - jej istota polega na przemieszczaniu ludzi w przestrzeni i wykorzystaniu zasobów i infrastruktury. Wymaga specjalnego odniesienia do poszczególnych elementów przestrzeni. Przedsiębiorstwa turystyczne opierają swoje działania na warunkach przestrzennych, ale także wpływają na zmiany zachodzące w samym środowisku. Celem artykułu jest ukazanie kluczowej roli aspektów przestrzennych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw turystycznych. Artykuł składa się z dwóch części - analizy literatury dotyczącej poruszanego problemu i omówieniu badań empirycznych. W drugiej części podjęto próbę przedstawienia opinii przedsiębiorców na temat roli przestrzeni w ich działaniach. Przeprowadzono badanie diagnostyczne wśród usługodawców turystycznych (właścicieli hoteli, restauracji, biur podróży, przewoźników). Zrealizowano je w 2018 roku na próbie łącznie 34 respondentów z województwa pomorskiego. Wyniki pokazują, że przestrzeń jest kluczowym elementem warunków biznesowych badanych przedsiębiorstw. Badani przedsiębiorcy podejmują w dużej mierze działania sprzyjające środowisku geograficznemu, mając świadomość jego wpływu na wyniki swojej działalności.(abstrakt autora)
Procesy restrukturyzacyjne przedsiębiorstw w Polsce zapoczątkowane w latach 90, objęły również firmy państwowe sektora turystycznego. W pracy omówiono przyczyny, oraz zakres i przebieg restrukturyzacji Polskiego Biura Podróży "Orbis". Szczegółowo omówiono prywatyzację: części hotelowej, pionu turystycznego i części transportowej.
15
100%
Artykuł porusza kwestie wykorzystania niestandardowych technik marketingo-wych w działalności przedsiębiorstw na rynku turystycznym. W pierwszej oraz drugiej części przedstawiono przegląd niestandardowych, w tym również szokujących czy kontrowersyjnych przykładów działań marketingowych przedsiębiorstw na zagranicznym oraz polskim rynku turystycznym. W części trzeciej prezentowane są wyniki badań sondażowych na temat stosowania szeroko rozumianych niestandardowych technik marketingowych, przeprowadzonych wiosną 2013 r. wśród przedsiębiorstw na poznańskim rynku turystycznym.(fragment tekstu)
16
100%
Celami artykułu są identyfikacja podstawowych obszarów wprowadzania innowacji o charakterze ekologicznym w przedsiębiorstwach turystycznych działających na terenach wiejskich oraz wskazanie przykładów szczegółowych, możliwych do zastosowania, rozwiązań warunkujących wzrost konkurencyjności omawianych podmiotów gospodarki turystycznej. Wiele zidentyfikowanych w niniejszym artykule innowacji o charakterze ekologicznym ma charakter uniwersalny i interdyscyplinarny.
The following article presents problems concerning staff selection in tourist enterprises operating in the Warsaw market. The first part deals with the essence of the selection process as well as its main stages prior to the recruitment itself. The methods of recruitment applied by the surveyed enterprises have been presented. In the final part of the article selection techniques such as: interviews, psychometric tests, telephone surveys and checking references, adopted to fill a vacancy have been described. (original abstract)
Skuteczne działania przedsiębiorstw turystycznych wymaga m.in. dobrej znajomości preferencji nabywczych klientów. Pomocne w tym zakresie mogą być źródła wtórne np. dostępne raporty badawcze. Celem artykułu jest ocena przydatności wyników badań Flash Eurobarometr do analizy zmian w preferencjach turystycznych Europejczyków, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków i Słowaków. Okazuje się, że wspomniane źródło informacji nie jest pozbawione mankamentów. Chodzi przede wszystkim o systematyczne zmiany dokonywane w zakresie przedmiotowym instrumentu pomiarowego, tj. ankiety. Polegają one na wprowadzaniu do ankiety nowych pytań, zmian w pytaniach dotychczasowych oraz wariantach odpowiedzi na pytania. Zmienność ta obniża w sposób istotny możliwość porównania informacji w badanym okresie i ich użyteczność dla przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauk(abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawia wybrane problemy i modele realizacji zarządzania czynnikiem ludzkim w przedsiębiorstwie. Omawia zastosowanie podejścia marketingowego w zarządzaniu czynnikiem ludzkim w przedsiębiorstwie turystycznym i znaczenie motywacji i szkoleń w branży turystycznej.
Mikrootoczenie przedsiębiorstwa turystycznego tworzą: konkurenci, dostawcy, pośrednicy, nabywcy i społeczności. Autorka omawia kolejno podmioty z mikrootoczenia przedsiębiorstwa i stosunki zachodzące między nimi.
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.