Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 348

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourist movement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Podobnie jak w innych miastach, tak też w Lublinie w ostatnich latach mieszkańcy i turyści mają możliwość uczestniczenia w coraz szerszej ofercie festiwali. Z czasem niektóre z tych wydarzeń stają się markowymi produktami turystycznymi miast. Celem artykułu jest zaprezentowanie szacunkowych danych dotyczących natężenia ruchu turystycznego w Lublinie w czasie trwania wybranych do analizy dużych festiwali - Carnavalu Sztuk- -Mistrzów, Jarmarku Jagiellońskiego, Europejskiego Festiwalu Smaku - oraz wyników analiz opinii mieszkańców w zakresie pozytywnych i negatywnych oddziaływań natężenia ruchu turystycznego na system społeczno-gospodarczy Lublina. Z szacunkowych statystyk wynika, że festiwale generują dość duże jak na warunki Lublina natężenie ruchu turystycznego, co ma odzwierciedlenie także w statystykach prezentowanych przez inne źródła danych. W zakresie pozytywnych efektów oddziaływania festiwalu na system społeczno- gospodarczy miasta mieszkańcy najwyżej ocenili wzmocnienie wizerunku miejsca jako destynacji turystycznej oraz tworzenie nowych miejsc noclegowych w sferze turystyczno-gospodarczej. Za najuciążliwsze uznali duże natężenie ruchu turystycznego w mieście, hałas/zatłoczenie oraz utrudnienia komunikacyjne w sferze środowiskowej. Generalnie mimo negatywnych opinii mieszkańcy miasta wyrazili pozytywną opinię dotyczącą oddziaływań festiwali na system społeczno-gospodarczy miasta. (abstrakt oryginalny)
Zwiększająca się popularność wyjazdów turystycznych, jako formy spędzania czasu wolnego przyczynia się do stałego zwiększania się liczby turystów. Rozwój cywilizacyjny powoduje, że sukcesywnie wzrasta zainteresowanie wypoczynkiem na obszarach o nieskażonym środowisku. Wynika to przede wszystkim z postępującej urbanizacji, zmian w strukturze zawodowej mieszkańców na korzyść pracy umysłowej, poprawy sytuacji ekonomicznej. Znaczącym czynnikiem przyciągającym turystów do gminy Białowieża i Puszczy Białowieskiej są walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe, a głównie obszary leśne. Należy pamiętać, że obszary leśne są dla ludzi, ale trzeba z nich umiejętnie korzystać w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, nie naruszając zasad rozwoju zrównoważonego. Wyniki badań wykazały, że na obszarze Puszczy Białowieskiej należy dążyć do zwiększenia atrakcji turystycznych, poprawy warunków zakwaterowaniai zadbania o sprawniejsze połączenie środkami PKS i PKP, zwiększenia ścieżek rowerowych oraz rozbudowy bazy wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego (głównie rowerów, kajaków sprzętu do uprawiania nordic walking, sprzętu zimowego). Jeżeli zostaną wykonane zaprezentowane przedsięwzięcia, to na pewno zwiększy się ruch turystyczny i jednocześnie nastąpi poprawa budżetu gminy i zamieszkujących rodzin w gminie. Jest także duże prawdopodobieństwo, że pobyty turystów będą dłuższe i będzie jeszcze większe zainteresowanie wypoczynkiem w Puszczy Białowieskiej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie kierunku zmian w zakresie turystyki zagranicznej w województwie zachodniopomorskim. Analiza oparta została na ogólnodostępnych danych statystycznych publikowanych przez Urząd Statystyczny w Szczecinie. Dane te zawierają liczbę turystów zagranicznych korzystających z turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania oraz liczbę udzielonych im noclegów. W pierwszej części artykułu zostanie zbadana dynamika zmiennych opisujących turystykę zagraniczną w województwie, a następnie przeprowadzona analiza struktury turystów zagranicznych korzystających z turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania pod względem rodzaju obiektu.(fragment tekstu)
4
100%
Celem artykułu jest wskazanie imprez biegowych jako czynnika wzrostu ruchu turystycznego w powiecie jeleniogórskim. Na wstępie artykułu zaprezentowano problematykę turystyki biegowej oraz zagadnień związanych z jej funkcjonowaniem. W dalszej części autor przedstawił charakterystykę powiatu jeleniogórskiego ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki turystycznej w tym regionie. Autor zaprezentował również dane związane z ruchem turystycznym i rozwojem turystyki w powiecie. W końcowej części omówiono imprezy biegowe zorganizowane w 2015 r. w regionie, a także informacje związane z liczbą osób uczestniczących w biegach. Przeprowadzona analiza umoż- liwiła określenie odsetka uczestników imprez biegowych niebędących mieszkańcami powiatu jeleniogórskiego.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Warszawa jako główny obszar recepcji ruchu turystycznego w Polsce
80%
W artykule podjęto tematykę turystyki miejskiej jako coraz popularniejszej formy wypoczynku. W Polsce najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem jest Warszawa, która determinuje ruch turystyczny w całym regionie. W artykule scharakteryzowano Warszawę jako główny obszar recepcji ruchu turystycznego w Polsce i zaprezentowano wielkość oraz dynamikę zmian krajowego i zagranicznego ruchu turystycznego w stolicy w latach 2009-2014. W opracowaniu zwrócono uwagę, że atrakcyjność turystyczną woj. mazowieckiego bazuje na obecności miasta stołecznego. Aby zwiększyć ruch turystyczny w całym województwie, istotne jest podkreślenie tożsamości i wizerunku całego regionu, aby nie kojarzył się on turystom jedynie z Warszawą, oraz stworzenie wspólnej oferty turystycznej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przeprowadzonych w okresie pomiędzy 2018 a 2020 roku badań jakościowych i ilościowych w zakresie ruchu turystycznego na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dane przedstawione w artykule skupiają się na sytuacji, gdy istnieją ograniczenia mobilności przestrzennej. W celu zobrazowania wpływu zmian w zakresie możliwości realizacji i zaspokajania potrzeb podróży turystycznych szczegółowo przeanalizowano okres przed wybuchem pandemii wirusa SARS-CoV-2 z okresem charakteryzującym się drastycznymi ograniczeniami w zakresie możliwości przemieszczania się. Pozyskane dane pozwoliły na przedstawienie relacji pomiędzy ograniczeniami a zaspokajaniem wspomnianych potrzeb, co jest widoczne na przykładzie ilości turystów odwiedzających Tatrzański Park Narodowy w odcinkach 2020 roku, które charakteryzowały się różnym zakresem obostrzeń dotyczących mobilności społecznej(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest charakterystykaspecyficznej odmiany tury-styki, jaką jest dark tourism, nazywana również tanatoturystyką lub mroczną turystyką. Omówionotu zjawisko dark tourism, wyszczególniono jego rodzaje i opisano wybrane miejsca, przykłady produktu tanatoturystyki: Czarnobyl, Las samobójców w Japonii, 9/11 Memorial poświęcony ofiarom zamachu na WTC, ofertę turystyczną związaną zkatastrofa Titanica, Muzeum Pozostałości Wojennych w Wietnamie. Zwrócono uwagę na motywy kierujące odwiedzającymi takie miejsca oraz na fakt, iż nie każda wizyta wobiekcie związanym z ludzkim cierpieniem, tragedią czy śmiercią jest przejawem tanatoturystyki. (abstrakt oryginalny)
Ruch turystyczny, odpowiedni poziom zagospodarowania turystycznego oraz walory turystyczne to trzy najistotniejsze elementy, które muszą zaistnieć na danym obszarze, by można było powiedzieć, że pełni on funkcję turystyczną. Dostępność transportowa określana jest jako jeden z czynników wpływających na atrakcyjność turystyczną regionu. Wśród licznych metod jej pomiaru wyróżnia się zastosowaną w niniejszym opracowaniu dostępność mierzoną wyposażeniem infrastrukturalnym. Celem opracowania jest uporządkowanie województw Polski ze względu na intensywność ruchu turystycznego oraz dostępność wyposażenia infrastruktury transportowej, ocena ich zróżnicowania i zmian zachodzących w czasie. Badaniem objęto 16 województw Polski. Zakres czasowy badania obejmuje lata 2015 i 2019. Analizę przeprowadzono na podstawie informacji statystycznych pochodzących z bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego. Analiza dowiodła, że województwa Polski wykazują duże zróżnicowanie zarówno ze względu na intensywność ruchu turystycznego, jak i wyposażenia infrastruktury transportowej. Nie potwierdzono hipotezy, że województwa Polski, które charakteryzują się najwyższym stopniem intensywności ruchu turystycznego, posiadają najbardziej rozbudowaną infrastrukturę transportową, natomiast województwa, które z uwagi na intensywność ruchu turystycznego zajęły ostatnie lokaty w rankingu, cechują się niskim stopniem wyposażenia infrastruktury transportowej.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ruch turystyczny w miastach wojewódzkich Polski
80%
W artykule zostanie przeprowadzona analiza ruchu turystycznego w miastach wojewódzkich Polski w roku 2007 na podstawie oficjalnych danych statystycznych GUS dotyczących rejestrowanej bazy noclegowej oraz rejestrowanego ruchu turystycznego w tej bazie. W celu zaobserwowania zmian porównano natężenie ruchu turystycznego w 2007 roku z natężeniem sprzed pięciu lat to jest z 2002 roku. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wyspy tropikalne jako nowy kierunek wyjazdów turystycznych wśród Polaków
80%
Celem artykułu było poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Czy wyspy tropikalne są obecnie istotnym kierunkiem wyjazdów turystycznych wśród Polaków oraz jakie są perspektywy rozwoju tego kierunku? Ilu Polaków co roku wyjeżdża na urlop na wyspy tropikalne? Czy ta liczba rokrocznie wzrasta? Od czego zależy motywacja wyjazdów na wyspy tropikalne? Czy wyspy tropikalne mogą stać się nowym kierunkiem wyjazdów turystycznych dla Polaków oraz jak są one postrzegane przez potencjalnych turystów z Polski? Metody wykorzystane w artykule to: analiza danych statystycznych pochodzących z bazy Światowej Organizacji Turystyki oraz analiza wyników badań ankietowych przeprowadzonych na 116-osobowej próbie studentów Uniwersytetu Warszawskiego.(abstrakt oryginalny)
11
80%
Cechą charakterystyczną województwa podkarpackiego jest jego lokalizacja. Jest ono bowiem województwem wysuniętym najdalej na południowy wschód kraju, a w Bieszczadach na górze Kremenaros (1221 m n.p.m.) spotykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. Współczesny wizerunek województwa kształtowało pogranicze, na którym te ziemie od zawsze funkcjonowały. Z różnorodności dziedzictwa kulturowego zrodziły się nieporównywalne z innymi regionami Polski walory kulturowe, istniejące na bazie atrakcyjnego turystycznie środowiska przyrodniczego. Za perłę podkarpackiej turystyki mogą bez wątpienia uchodzić obszary górskie polskich Karpat: Bieszczady, Beskid Niski. Duże walory krajobrazowe przypisuje się także pogórzom: Strzyżowskiemu, Dynowskiemu i Przemyskiemu. Natomiast północna część województwa, tj. Kotlina Sandomierska i przylegające do niej od wschodu Roztocze, obfituje w bogactwo zabytków kultury. Pojęcie "potencjał turystyczny" nie jest w literaturze przedmiotu jednoznacznie definiowane. Najczęściej używana definicja J. Kaczmarka, A. Stasiaka i B. Włodarczyka określa potencjał turystyczny jako wszystkie elementy środowiska geograficznego i zachowania człowieka, które mogą być wykorzystywane do uprawiania turystyki bądź do zajmowania się turystyką, czyli wszelkie zasoby strukturalne i funkcjonalne warunkujące rozwój turystyki na określonym terenie.(fragment tekstu)
Od kilkunastu już lat w obrębie Bydgoskiego Węzła Wodnego trwają prace rewitalizacyjne. Mają one na celu przystosowanie wchodzących w jego skład dróg wodnych do obsługi ruchu turystycznego. W celu zapewnienia bezpiecznego i wygodnego wykorzystania dróg wodnych wskazane jest utworzenie systemu informowania ich użytkowników o bieżących zjawiskach hydrologicznych występujących na rzekach i kanałach. W pracy przedstawiono argumenty uzasadniające budowę automatycznego systemu rejestracji stanów wody o wysokiej częstotliwości pomiaru, wykorzystującego radarowe czujniki poziomu wody. Są one standardowo instalowane na konstrukcjach mostowych. W przypadku Bydgoszczy było by to łatwe, bowiem sieć wodna przebiega przez środek miasta, przez co mosty są tutaj liczne i równomiernie rozłożone wzdłuż cieków. Aktualnie jeden taki czujnik jest z powodzeniem testowany na Brdzie w centralnej części miasta.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Natężenie ruchu turystycznego w Pienińskim Parku Narodowym
80%
Badania ruchu turystycznego w Pienińskim Parku Narodowym, prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Geografów UP w Krakowie w 2007, 2008 i 2009 roku, pozwoliły na określenie poziomu natężenia ruchu turystycznego i jego przestrzennych zmian, w tym wyodrębnienie odcinków szlaków najczęściej uczęszczanych przez turystów. Dodatkowo pozyskano informacje dotyczące sylwetki turysty odwiedzającego PPN, predysponującej m.in. wielkość i zakres usług turystycznych realizowanych w otoczeniu Parku. (fragment tekstu)
14
80%
Tunezja jest krajem atrakcyjnym turystycznie i chętnie odwiedzanym przez turystów z rozmaitych zakątków świata. Szczególnie oblegane są regiony nadmorskie, np. Nabeul - miasto położone na półwyspie Cap Bon. Miejscowość ta liczy około 70 tys. mieszkańców, znajduje się w niej ponad 20 hoteli i rozbudowana infrastruktura turystyczna. Mieszkańcy miasta, szczególnie pracujący w branży turystycznej, są przyjaźnie nastawieni wobec turystów. Niestety, turyści - być może nieświadomie - często nie respektują religii, tradycji i kultury muzułmańskiej. W artykule zaprezentowano, jak to zjawisko wpływa na opinię mieszkańców o rozwoju turystyki, czy turystyka - dająca szansę na zwiększenie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości - postrzegana jest przez miejscową ludność jako zjawisko pozytywne. W artykule podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie, czy ze względu na przenikanie się kultur i naśladowanie europejskich wzorców moralnych lokalna społeczność traktuje rozwój turystyki jako zagrożenie. Artykuł napisano na podstawie badań ankietowych, przeprowadzonych w Nabeul w Tunezji. (fragment tekstu)
Turystyka dla wielu gmin województwa zachodniopomorskiego jest istotnym czynnikiem rozwoju i wpływa na kształtowanie się ich dochodów. Niniejszy artykuł ma charakter deskryptywny, w treści empirycznej opiera się na danych statystycznych poddanych przekształceniom w wymiarze przestrzennym. Porównywane są w nim dwie cechy w dwóch stanach na 1995 i 2007 rok. Głównym celem artykułu jest znalezienie związku pomiędzy wysokością dochodów własnych gmin i ich udziałem w dochodach ogółem a ruchem turystycznym wyrażonym liczbą osób korzystających z noclegów w obiektach zakwaterowania zbiorowego. Drugim z postawionych zadań jest wykazanie dynamiki i różnic ruchu turystycznego pomiędzy latami 1995 i 2007. Następnym z zadań jest przedstawienie dynamiki i różnic w udziale dochodów własnych między latami 1995 i 2007. W artykule zobrazowano za pomocą kartogramów i kartodiagramów przestrzenny rozkład ruchu turystycznego i udziału dochodów własnych oraz zaprezentowano zestawienia rankingowe. Za podstawową jednostkę badawczą przyjęto gminę według aktualnego podziału administracyjnego województwa, przeniesionego także na rok 1995. Dane statystyczne, z pomocą których zbudowano odpowiednią bazę danych i dokonywano kolejnych przekształceń dla realizacji postawionych celów i zadań, pochodzą z Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Dla określenia ruchu turystycznego wykorzystano informacje o liczbie osób ogółem korzystających z obiektów zakwaterowania zbiorowego w miesiącach styczeń - grudzień 1995 i 2007 roku. Dla roku 1995 zgromadzono dane o liczbie osób korzystających z noclegów w obiektach zakwaterowania zbiorowego dla 83 jednostek ze 114 gmin (3 powiatów grodzkich), pozostałe nie miały takich informacji i na kartogramach wliczone są do przedziału 0. Z kolei w 2007 roku dane pozyskano dla 90 jednostek, także spośród 114 gmin. Informacje liczbowe dotyczące dochodów gmin oraz liczby ludności zebrano w podobny sposób, jak informacje o ruchu turystycznym dla wszystkich gmin w województwie. Baza danych obejmuje gminy miejskie (M), wiejskie (W) i miejsko-wiejskie (MW) oraz miasta - powiaty grodzkie (MP).(fragment tekstu)
16
Content available remote Characteristics of Tourist Flows in Rzeszow -Jasionka Airport
80%
W opracowaniu omówiono ruch turystyczny na Lotnisku Rzeszów - Jasionka. Zwrócono uwagę zarówno na jego stronę ilościową jak i jakościową. Badania przeprowadzono w roku 2013 wśród podróżnych i pracowników administracji lotniska. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, a w niej techniki ankiety z autorskim kwestionariuszem ankiety oraz wywiadu bezpośredniego i analizy dokumentów. Wśród dorosłych pasażerów rozdano 800 ankiet, z czego uzyskano 683 poprawnie wypełnionych. W badaniach uwzględniono liczbę obsłużonych pasażerów, ich wiek, wykształcenie, częstotliwość podróży, sposób dojazdu do lotniska i motywy podróży. Pytano także o określenie najsłabszych stron lotniska i elementy jego otoczenia. Zwrócono uwagę na odmienne postrzeganie wielu cech i elementów składowych podróży przez kobiety i mężczyzn. Opracowanie zakończone aplikacyjnymi wnioskami(abstrakt autora)
17
Content available remote Turystyka w gminie Izabelin w opinii społeczności lokalnej
80%
W artykule dokonano analizy badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców gminy Izabelin, których celem było m.in. poznanie opinii tej grupy interesu na temat turystyki na terenie gminy, wpływu Kampinoskiego PN na kształt oraz rozmiary ruchu turystycznego w gminie, poznanie potencjalnych korzyści lub niedogodności, jakich z faktu istnienia Parku doznają mieszkańcy gminy. Badaniom poddano także stosunek administracji lokalnej do turystyki na terenie gminy oraz Kampinoskiego PN i opinię na temat możliwości i barier nadania turystyce na tym terenie zrównoważonego charakteru.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki identyfikacji determinant egzo- i endogenicznych wpływających na możliwość skutecznego funkcjonowania regionalnych organizacji turystycznych w Polsce, a dalej ich oddziaływania i wpływu na rozwój ruchu turystycznego w obszarach recepcji turystycznej. W toku badań i analiz porównawczych dokonano wskazania katalogu parametrów umożliwiających ocenę poziomu skuteczności funkcjonowania ROT-ów (w tym aspektów prawnych, kadrowych, finansowych i jakościowych) oraz przeprowadzono klasyfikację organizacji według fazy ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano wybrane elementy ruchu turystycznego w Jarosławcu, a także oceniono percepcję przestrzeni turystycznej kurortu w opinii wybranej grupy turystów wypoczywających w tej miejscowości. Analizy dokonano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych na plaży w Jarosławcu w pierwszej dekadzie lipca 2008 roku. Badania te wykazały, że Jarosławiec odwiedzany jest głównie przez turystów z największych miast w Polsce oraz z województwa zachodniopomorskiego i sąsiednich. Najwięcej turystów przyjeżdża do Jarosławca prywatnym samochodem i w trakcie swojego pobytu korzysta z noclegu w pensjonacie. Jako najpopularniejsze formy spędzania czasu wolnego wskazywano plażowanie i kąpiele morskie. Większość turystów przyjeżdża do Jarosławca po raz pierwszy lub drugi na krótkie pobyty w przedziale od 1 do 3 dni lub od 4 do 7 dni. Większość badanych organizowała swoje przyjazdy indywidualnie. Uzyskane wyniki wskazują, że Jarosławiec jest miejscowością odwiedzaną incydentalnie na krótkie pobyty przede wszystkim przez turystów pochodzących z regionu pomorskiego przy niewielkim udziale turystów z najbardziej zurbanizowanych województw (abstrakt oryginalny)
Intensywny rozwój turystyki w ostatnich dziesięcioleciach był możliwy dzięki zmianom zachodzącym w infrastrukturze turystycznej. Dały się one zaobserwować we wszystkich sektorach uczestniczących w obsłudze ruchu turystycznego. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj jednak transport - jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Ciągłe inwestycje mające na celu podnoszenie komfortu świadczonych usług, choćby poprzez skrócenie czasu podróży, umożliwiły dotarcie do odległych zakątków świata. Odległość, stanowiąca jeszcze do połowy poprzedniego stulecia podstawową determinantę podróży, przestała być czynnikiem hamującym, zwłaszcza w obliczu rozwoju transportu lotniczego. Możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się na długich dystansach otworzyła nowe, poprzednio odległe i niedostępne kraje. Popularyzacja usług lotniczych, osiągnięcia techniczne oraz wzrost konkurencji wewnątrz tego segmentu transportu przyczyniły się do znacznego obniżenia kosztów podróży samolotem. Tym samym turystyka międzynarodowa stała się zjawiskiem powszechnym i rozwinęła się na skalę masową.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.