Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 131

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Fundusze timingowe nie stały się przebojem polskiego rynku funduszy inwestycyjnych. Problem z tymi funduszami zaczyna się już od ich definicji. Teoretycznie fundusz elastycznego zarządzania daje praktycznie nieograniczoną swobodę zarządzającemu, zarówno w doborze lokat jak i czasu zaangażowania w konkretne instrumenty.
Ustawą z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych dokonano implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów prawa unijnego tj. dyrektywy 2011/61/UE dotyczącej zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i dyrektywy 2014/91/UE zwanej UCITS V, a także transpozycji rozporządzenia delegowanego Komisji nr 231/2013 dotyczącego w szczególności ogólnych warunków w zakresie prowadzenia działalności funduszy inwestycyjnych i nadzoru. Na mocy tej ustawy wprowadzono zharmonizowany nadzór nad rynkiem finansowym, a jednym z celów było obniżenie ryzyka finansowego dla inwestorów. Nowe przepisy nakazują dokonanie zmian organizacyjnych w funduszach, a także rozszerzają obowiązki raportowe wobec Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany dotyczą nie tylko towarzystw funduszy inwestycyjnych, ale również przedsiębiorców współpracujących z nimi, w tym przedsiębiorców zarządzających funduszami. Zmieniły się zatem uwarunkowania prawne prowadzenia działalności związanej z zarządzaniem portfelem inwestycyjnym funduszy inwestycyjnych, które są przedmiotem analizy w ramach niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
Fundusze inwestycyjne stosujące kryteria etyczne są coraz bardziej popularne, a przy tym rentowne. Okazuje się, że takie fundusze o średnim i długim horyzoncie czasowym radzą sobie lepiej niż inne fundusze czy indeksy giełdowe. W artykule przedstawiono trendy brytyjskiego rynku funduszy etycznych oraz stosowane przez nie strategie.
Fundusze inwestycyjne stały się jednym z najbardziej znaczących inwestorów, których działania wspierają, a niekiedy wręcz bronią polski rynek. Fundusze inwestycyjne, jak wynika z raportów spółek giełdowych, coraz bardziej angażuja się kapitałowo, nabywając ich akcje. Stopień zaangazowania funduszy w kapitalizacji warszawskiej GPW we wrzesniu 2007 wniósł 6,1 proc., niewiele mniej niż funduszy emerytalnych (7,2 proc.). (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy funduszy inwestycyjnych. Będą one zyskiwać coraz więcej, przechwytując oszczędności Polaków. Pomóc mają w tym nowe, rewolucyjne produkty, umożliwiające tanie i mało skomplikowane inwestowanie. Plany innowacji dotyczą między innymi: funduszu parasolowego, otwartego funduszu gwarantowanego, zbiorczego portfela papierów wartościowych oraz funduszu dedykowanego dla klientów instytucjonalnych.
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte Nieruchomości zostały stworzone jako źródło pewnych i bezpiecznych inwestycji. Niestety z uwagi na niekorzystne czynniki mające bezpośredni wpływ na zyski firm zarządzających powierzonym kapitałem FIZ Nieruchomości w warunkach polskich nie sprawdziły się i wykazały w większości niekorzystne wyniki finansowe na dzień zamknięcia (działających w latach 2004-2016). Powodem takiego stanu rzeczy jest szereg złych decyzji inwestycyjnych wynikających bezpośrednio z dekoniunktury, która pojawia się na rynku wraz z kryzysem ekonomicznym roku 2008. Spadki na giełdach i rynku nieruchomości wsparte błędnie określonymi założeniami zarządzających funduszami spotęgowały straty poniesione przez fundusze. Negatywne doświadczenia inwestorów z funduszami zarejestrowanymi w latach 2004-2016 mają wciąż negatywny wpływ na tworzenie nowych, lepiej zarządzanych i właściwie zabezpieczonych FIZ Nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł został poświęcony analizie prawnej transakcji nabywania znacznych pakietów akcji towarzystw firm inwestycyjnych. Autorzy skupili się w jego treści wyłącznie na kwestiach najważniejszych z punktu widzenia praktyki prowadzenia takich transakcji. W artykule przedstawili w szczególności specyfikę takich transakcji, ratio poddania ich przebiegu nadzorowi sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak również szczegółowo scharakteryzowali instytucję zawiadomienia o nabyciu znacznego pakietu akcji towarzystwa funduszy inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł został poświęcony analizie publicznoprawnych aspektów transakcji nabywania znacznych pakietów akcji towarzystw firm inwestycyjnych. W artykule scharakteryzowano procedurę ustalania przez Komisję Nadzoru Finansowego, czy nabywca znacznego pakietu akcji daje rękojmię prawidłowego, bezpiecznego i stabilnego działania towarzystw funduszy inwestycyjnych, jak również kwestię tak zarówno wyrażenia, jak i braku wyrażenia (sprzeciwu) przez Komisję Nadzoru Finansowego zgody na nabycie znacznego pakietu akcji towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Elementem rozważania jest także przedstawienie mechanizmów zabezpieczających respektowanie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji ocena samej instytucji nadzoru nad nabywaniem znacznych pakietów akcji towarzystw funduszy inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, a przede wszystkim przedstawienie rozwoju tego młodego jeszcze segmentu finansowego w Polsce. Prezentowane w opracowaniu dane świadczą o szybkim ich rozwoju w ostatnich kilku latach. (fragment tekstu)
Omówiono fundusze hedgingowe działające na polskim rynku oferowane przez Superfund TFI. Jest to Superfund SFIO składający się z trzech subfunduszy: Superfund A, B i C. Zwrócono również uwagę na fundusze, które choć nie są stricte funduszami hedgingowymi, to wykorzystują w polityce inwestycyjnej rozwiązania charakterystyczne dla tego typu funduszy. Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się fundusze Opera FIZ i Investor FIZ.
W maju 2004 r. została uchwalona nowa Ustawa o funduszach inwestycyjnych, wchodząca w życie 1 lipca tego samego roku. W niniejszym opracowaniu zostały przedstawione najważniejsze aspekty uchwalenia tego aktu prawnego, takie jak: zarządzanie cudzym portfelem papierów wartościowych na zlecenie, rodzaje funduszy oraz ich nowe uprawnienia, nowe konstrukcje funduszy inwestycyjnych oraz fundusz funduszy jako nową formę inwestowania.
TFI nie zdołają w tym roku znacząco zwiększyć aktywów z powodu słabej koniunktury na rynku kapitałowym i rosnącej atrakcyjności alternatywnych inwestycji, jak chociażby lokat bankowych.
Niższe opłaty manipulacyjne oraz możliwość uniknięcia opodatkowania uzyskiwanego za pośrednictwem funduszu dochodu czynią z luksemburskich funduszy inwestycyjnych korzystną alternatywę wobec rodzimych funduszy. Zgodnie z tzw. dyrektywami UCTIS (tj. w szczególności z dyrektywą 2001/107/WE oraz dyrektywą 2001/108/WE) fundusz inwestycyjny zarejestrowany i działający w jednym z krajów Unii Europejskiej, w tym w Luksemburgu, po spełnieniu wymogów zawartych w powyższej dyrektywie może prowadzić swoją działalność na terenie wszystkich krajów członkowskich wspólnoty europejskiej. W praktyce oznacza to, iż luksemburski fundusz inwestycyjny może oferować swoje produkty na terenie całej Unii Europejskiej bez konieczności otwierania oddziałów czy przedstawicielstw w poszczególnych państwach wchodzących w skład wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
W ramach IKE towarzystwa sprzedawać będą raczej strategie niż pojedyncze fundusze. Przyszli emeryci dostaną znacznie lepsze rozwiązanie niż zawarte w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych.
Na początku sierpnia rząd przyjął projekt ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Według informacji Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, w pierwszym roku z IKE może skorzystać od 1,7 miliona do 3,5 miliona osób, a do firm oferujących zarządzanie ustawowymi planami emerytalnymi może trafić około 3 miliardów złotych.
Zamiast książeczki oszczędnościowej warto mieć udział w funduszu inwestycyjnym. Zasada jest jednak wciąż ta sama - oszczędzać należy całe życie. Oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych plany systematycznego oszczędzania (PSO) pozwalają na regularne inwestowanie nadwyżek finansowych.
Dynamiczny rozwój rynku funduszy dedykowanych, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, związany jest ze zmianami legislacyjnymi w zakresie podatków i funduszy inwestycyjnych. Źródła informacji na temat funduszy dedykowanych są jednak bardzo ograniczone. Najbardziej powszechna forma ich występowania to fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych emitujący niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. Czynniki, dzięki którym korporacje i przedsiębiorcy decydowali się na wykorzystanie tej innowacyjnej prawno-finansowej struktury to jej lokalny, oparty o przepisy polskiego prawa charakter, aspekt podatkowy, a także transparentne, nadzorowane dodatkowo przez Komisję Nadzoru Finansowego, ramy funduszu inwestycyjnego. W najbliższym czasie spodziewać się należy dalszego rozwoju funduszy dedykowanych. Barierami rozwoju pozostaną w dalszym ciągu ich złożona prawno-finansowa konstrukcja oraz związane z tym stałe koszty funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano identyfikacji uwarunkowań prawnych zakresu działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) funkcjonujących w Polsce. Wskazano zmiany w przedmiocie działalności tych podmiotów w latach 1991-2016, jak również zaprezentowano determinanty strategii produktowych TFI oraz rozwój ich oferty produktowej w całym okresie ich funkcjonowania w Polsce. W artykule przeprowadzono również analizę przychodów TFI według poszczególnych rodzajów ich działalności. Pozwoliło to zweryfikować potencjalne możliwości TFI w zakresie kształtowania ich polityki produktowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został rynkowi funduszy inwestycyjnych. Rozważania podzielono na dwie części. W pierwszej scharakteryzowano podstawowe dane dotyczące sprzedaży i umorzeń oraz omówiono wpływ tych elementów na ukształtowanie się końcowej wartości aktywów netto. Autorka przedstawia również zmiany, jakie zaszły w strukturze aktywów netto oraz prezentuje zmiany w liczbie funduszy będące konsekwencją kryzysu. Cześć druga poświęcona jest dwóm rodzajom funduszy inwestycyjnych, których znaczenie wzrosło zarówno w trakcie, jak i po kryzysie - funduszy parasolowych oraz funduszy aktywów niepublicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie, na bazie studiów literaturowych, źródeł teorii agencji związanych z funkcjonowaniem towarzystw funduszy inwestycyjnych. W części empirycznej artykułu zostaną przedstawione potencjalne płaszczyzny konfliktu agencyjnego na przykładzie AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.