Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Town function
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest identyfikacja wyspecjalizowanych (miastotwórczych, egzogenicznych) funkcji Wrocławia, jak również analiza przekształceń struktury funkcjonalnej miasta w latach 1995-2010. Przeprowadzono badania nad wielkością, strukturą i zmianami zatrudnienia. Badanie wykonane zostało na gruncie teorii bazy ekonomicznej miasta, przy wykorzystaniu dwóch mierników - wskaźnika nadwyżki pracowników (WNP) i współczynnika specjalizacji Florence'a (WSF).(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zróżnicowanie funkcjonalne miast województwa wielkopolskiego
100%
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie zmian funkcjonalnych dokonujących się w gospodarce miast województwa wielkopolskiego. Badany zbiór miast liczy 109 ośrodków. Zakres czasowy pracy obejmuje lata 2009 i 2015. Podstawę opracowania stanowią materiały zakupione w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu. Są to dane dotyczące zarówno liczby pracujących, jak i liczby podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON według sekcji i działów Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2007 r. Badanie zmian funkcjonalnych przeprowadzono przy uwzględnieniu klas wielkościowych miast oraz w układzie: miasta aglomeracji poznańskiej-pozostałe miasta województwa wielkopolskiego. (abstrakt oryginalny)
W publikacji opisano ewolucję znaczenia i form funkcji, jakie realizuje każdy ośrodek miejski. Na przykładzie badań empirycznych autora w zakresie ewolucji funkcji Gdyni Autor wysuwa stwierdzenie, iż głównymi procesami decydującymi o dokonanych przeobrażeniach współczesnych miast w Polsce była głęboka transformacja makroekonomiczna. W efekcie tych zmian nastąpiły istotne przekształcenia zarówno w strukturze własności środków produkcji (zwłaszcza kapitału), jak i sposobach wytwarzania. W konsekwencji, funkcje usługowe w coraz większym stopniu stały się podstawą gospodarki miast, przy jednoczesnym ograniczeniu roli przemysłu.
4
Content available remote Przekształcenia struktur funkcjonalnych wybranych miast powiatu jeleniogórskiego
100%
W przeprowadzonym badaniu oparto się na teorii bazy ekonomicznej miasta, wykorzystując dwa mierniki - wskaźnik nadwyżki pracowników (WNP) i współczynnik specjalizacji Florence'a (WSF).(fragment tekstu)
Ponad polowa ludności świata mieszka w miastach, które - będąc głównymi ośrodkami życia - są tym samym najważniejszymi miejscami konsumpcji. Na ich obszarze zaspokajana jest większość rozpoznanych potrzeb i stale powstają nowe. Popyt na miasto determinuje zbiór oferowanych produktów, którymi zainteresowani są różni klienci, także przybywający spoza jego granic. W praktyce zachowań codziennych oferta miasta jako przedmiot działań ponadlokalnych to zbiór dóbr i usług zaspokajających potrzeby pozamiejskich podmiotów. Stanowią ją produkty wytwarzane w mieście lub dostępne na jego obszarze (sprowadzane), których nabywcy nie są mieszkańcami miasta, ich zaś interesy mogą być inne niż cele miejskie. Konsumpcja miejska zarabia na klientach ponadlokalnych, ale kosztem własnych surowców. Rachunek tylko pozornie jest dodatni. Rzadko kto zastanawia się i praktycznie nikt nie liczy, ile kosztuje użytkowników miast hałas, zatłoczenie, stres, pospiech, ciągle konkurowanie o jak najlepsze miejsce, zasoby, skuteczność polityki czy propagowane wzorce.
W artykule przedstawiono różne podejścia do identyfikacji pustych przestrzeni. Trudność w ich zdefiniowaniu polega na tym, że należy szukać "nicości". Ale co to znaczy, że przestrzeń jest pusta? Czy są takie miejsca w mieście? Jeśli tak, to jaką rolę pełnią? Celem artykułu jest zdefiniowanie i wskazanie cech charakterystycznych dla szczególnego rodzaju przestrzeni, jakim jest tzw. przestrzeń pusta. Zaprezentowano wyniki badań polegających na wyznaczeniu pustych przestrzeni w Świętochłowicach, podczas których przeprowadzono obserwacje i nieustrukturyzowane wywiady. Ponadto przeanalizowano dokumenty planistyczne miasta oraz jego plany inwestycyjne w celu określenia funkcji, jakie te przestrzenie pełnią w mieście.(abstrakt oryginalny)
Planując politykę regionalną małe miasta o wysokim uprzemysłowieniu (również niebadane tu miasta średnie) można uznać za ukształtowane lub kształtujące się ośrodki aktywizujące obszary peryferyjne. Można przypuszczać, że przynajmniej część analizowanego przemysłu będzie rozwijać się nadal, co przełoży się na rozwój sektora endogenicznego oraz rozwój, także jakościowy, miasta i jego otoczenia. (fragment tekstu)
W przypadku małych miastach monofunkcyjnych województwa podkarpackiego, nadwyżka pracowników w 1999 roku mieściła się w przedziale od 2279 osób dla Sędziszowa Małopolskiego do 558 osób dla Kańczugi, natomiast w 2009 roku od 1300 osób w Nowej Dębie do 501 w Kańczudze. Najistotniejszym jednak, z punktu widzenia celu podjętych badań, elementem niniejszej analizy jest próba określenia głębokości zmian, jakie zaszły w strukturze sektora egzogenicznego poszczególnych miast monofunkcyjnych województwa podkarpackiego. (fragment tekstu)
Przedstawiono tendencje rozwoju małego miasta górniczego uzależnionego przez wiele lat od miejscowej kopalni na przykładzie funkcjonowania Lędzin. Dokonano analizy przemian ludnościowych oraz działalności tej ludności wyrażającej się w funkcjach pełnionych przez miasto.
W opracowaniu przedstawiono podstawowe pojęcia związane z sektorem pierwotnym. Opisano wpływ sektora pierwotnego na strukturę funkcjonalną małych miast. Na koniec zaprezentowano związek współczesnego paradygmatu rozwoju społeczno-ekonomicznego przestrzeni i przekształceń w sektorze pierwotnym ośrodków lokalnych.
11
75%
(...) celem opracowania jest próba zdiagnozowania zmian i trendów w zakresie wielkości i struktury lokalnych rynków pracy w średnich miastach województwa podkarpackiego w latach 1995-2015. Przyjęcie tak długiego horyzontu czasowego pozwoliło na ocenę przeobrażeń na lokalnych rynkach pracy, jakie dokonały się w ciągu tego okresu, z uwzględnieniem wpływu istotnych zjawisk ostatniego dwudziestolecia, m.in. postępującego procesu deindustrializacji, narastających problemów demograficznych w miastach, wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz spowolnienia gospodarczego z lat 2008-2009. Realizacja powyższego celu wiązała się także z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, które spośród dziewięciu średnich miast Podkarpacia poradziły sobie najlepiej z tymi procesami, a które wymagają zwiększonej uwagi i wsparcia ze strony władz. W badaniu posłużono się metodą wskaźnikową wykorzystując wskaźniki dynamiki liczby zatrudnionych i wskaźniki nasycenia miejscami pracy. Ponadto przeprowadzono typologię ośrodków ze względu na zmiany wielkości lokalnych rynków pracy oraz analizę dominacji funkcjonalnej do zbadania ośrodków miejskich pod kątem tempa procesu serwicyzacji w odniesieniu do struktury pracujących, korzystając z metody zaproponowanej przez Jerczyńskiego [1977: 20-53]. Autor w zależności od proporcji zatrudnienia w trzech podstawowych sektorach gospodarki4 wyznaczył dziesięć typów funkcjonalnych miast (tabela 1). Analiza ta zaliczana jest do pośrednich metod pomiaru funkcji miejskich i jest szeroko stosowana w badaniach nad funkcjami miast i zmianami w zakresie struktury zatrudnienia w miastach [Szafrańska 2002: 182].(fragment tekstu)
12
Content available remote Centra wzrostu w regionie podkarpackim w latach 1980-2014
75%
Procesy rynkowe w warunkach konkurencji powodują, że rozwój poszczególnych obszarów odbywa się z różną intensywnością. Siły rynkowe oddziaływają w kierunku koncentracji procesów rozwojowych w najbardziej atrakcyjnych miejscach, co powoduje zróżnicowanie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w przestrzeni. Celem artykułu jest analiza przemian strukturalnych centrów wzrostu społeczno-gospodarczego województwa podkarpackiego, które stanowią różnej skali ośrodki aktywności gospodarczej regionu, od centrum o znaczeniu regionalnym po małe jednostki mające znaczenie lokalne. Dokonana analiza odzwierciedla kształtowanie się potencjału, funkcji i przestrzennego rozmieszczenia centrów wzrostu w latach 1980-2014. W analizowanych latach zmniejsza się liczba centrów oraz zatrudnionych w nich osób. Zmniejsza się rola centrów pełniących funkcje przemysłowe. Jednocześnie rośnie znaczenie jednostek o funkcjach usługowych. W strukturze przestrzennej regionu podkarpackiego zauważalne są postępujące procesy koncentracji działalności gospodarczej w jego centralnym mieście Rzeszowie. Jednocześnie tracą na znaczeniu miasta tworzące strefę zewnętrzną.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Użytkownicy zewnętrzni polskiego miasta - wnioski z warsztatów gallery walk
75%
Artykuł zawiera wyniki warsztatów gallery walk przeprowadzonych podczas seminarium podsumowującego projekt EBEH: "Przyjezdni w strukturze miasta - miasto wobec przyjezdnych, analiza struktur społeczno-przestrzennych miasta w kontekście teorii «użytkownika zewnętrznego»". Warsztaty stanowiły formę dyskusji o czterech grupach użytkowników zewnętrznych polskich miast: studentach, turystach, obcokrajowcach i mieszkańcach strefy podmiejskiej, brali w nich udział eksperci z różnych dyscyplin zajmujących się problematyką miasta. Wyniki dyskusji odniesione zostały do przyjętych założeń teorii "użytkownika zewnętrznego". Umożliwiło to odpowiedź na pytanie, czy użytkownicy zewnętrzni odgrywają tak znaczącą rolę w kształtowaniu struktury miasta polskiego, jak jest to opisane w literaturze w przypadku miast zachodnioeuropejskich.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Structural Transformations of Economic Functions of Warsaw
75%
Celem artykułu jest identyfikacja wyspecjalizowanych (egzogenicznych) funkcji stolicy Polski oraz analiza przekształceń struktury funkcjonalnej miasta w latach 2004-2014. Okres ten to czas rozwoju gospodarki kraju, powiązany z akcesją Polski do struktur Unii Europejskiej. Przeprowadzono badania nad wielkością, strukturą i zmianami zatrudnienia. Badanie wykonane zostało na gruncie teorii bazy ekonomicznej miasta, z wykorzystaniem dwóch mierników: wskaźnika nadwyżki pracowników (WNP) i współczynnika specjalizacji Florence'a (WSF). Badanie może być przydatne w planowaniu rozwoju i w zarządzaniu miastem(abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność miasta ocenić można pod różnym kątem, w tym z punktu widzenia atrakcyjności turystycznej. Celem niniejszego artykułu jest określenie determinantów konkurencyjności turystycznej miast poprzez analizę elementów budujących ich pozycję w sektorze turystyki oraz zbudowanie wskaźnika, który pozwoli porównywać między sobą różne miejsca. Podjęty temat wydaje się być ważny, ponieważ miasta wpływają na funkcjonowanie i rozwój całych regionów. Poszukując determinantów konkurencyjności, trzeba założyć, że pewne czynniki wpłyną na konkurencyjność pozytywnie, podczas gdy inne będą ją ograniczać. Pierwsza grupa obejmuje na przykład usługi związane z zakwaterowaniem, a także takie zasoby, jak architektoniczne atrakcje miasta albo też charakter i dostępności infrastruktury transportowej. Konkurencyjność może być natomiast ograniczona przez zanieczyszczone środowisko naturalne i przestępczość. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Pojęcie, czynniki i miary rozwoju miasta
75%
Omówione wskaźniki charakteryzują się uniwersalnością, dlatego, niezależnie od systemu gospodarczego, umożliwiają określenie i zinterpretowanie poziomu rozwoju miasta. Nie wolno jednak zapominać o tym, że zawsze trzeba uwzględniać specyfikę okresu, w którym gospodarka miasta funkcjonuje. Oczywistym jest przecież, że inne zgoła będą wyznaczniki rozwoju na etapie industrializacji, a inne na etapie postindustrialnym. Odmienne, w niektórych obszarach, wyznaczniki obowiązywać będą w takim lub innym ustroju polityczno-gospodarczym. Inne też wysuwać się będą na pierwszy plan w okresach transformacji ustrojowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy jest ocena atrakcyjności i potencjału rozwojowego Białej Podlaskiej w świetle opinii studentów kierunków ekonomicznych Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. W części teoretycznej pracy przedstawiono zagadnienie atrakcyjności i potencjału rozwojowego. Część empiryczna jest wynikiem sondażu diagnostycznego przeprowadzonego na zbiorowości 316 studentów. Ocena potencjału rozwojowego i funkcjonowania miasta prowadzona była przez studentów z uwzględnieniem potrzeb młodzieży studiującej, mieszańców, przedsiębiorców i turystów. Badania wykazały, że respondenci dobrze oceniają szanse dla miasta w rozwoju edukacji, handlu i sektora transportu, spedycji i logistyki. Miasto utraciło wcześniej dobrze rozwinięte funkcje przemysłowe. (abstrakt oryginalny)
Małe miasta, podobnie jak większe, pełnią różne funkcje egzogeniczne wyspecjalizowane, a także funkcje standardowe, zwane też centralnymi (Domański 1972), polegające na obsłudze bliskiego, a nieraz też dalszego otoczenia. Są z tego powodu koncentracjami miejsc pracy dla mieszkańców swoich i otoczenia. Jedną z funkcji miastotwórczych są usługi. Ich udział w strukturze zatrudnienia, jak wykazywał Fourastier (Goryński 1966) rośnie od początku dziejów miast i obecnie w większości z nich jest dominujący. Prezentowane wyniki to kontynuacja badania nad małymi miastami w trzech województwach Polski północnej prowadzone w poprzednich latach (Sołtys 2000). (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Ewolucja funkcji regionotwórczych Łodzi
75%
W artykule zaprezentowano proces kształtowania się funkcji regionotwórczej Łodzi na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Analizę tego procesu przeprowadzono wydzielając pięć faz, których nazwy określają stopień rozwoju badanej funkcji. W pracy przedstawiono fazy: wyjściową, inicjującą powstanie funkcji regionotwórczych, instytucjonalną, wypełniającą oraz fazę regresji, w jakiej znalazła się Łódź w ostatnich latach. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano specyfikę miejscowości i gminy Lądek Zdrój. Omówiono funkcjonowanie uzdrowiska po 1945 r. oraz formę i zakres zarządzania uzdrowiskiem.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.