Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade competitiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W opracowaniu przeanalizowano konkurencyjność polskiego eksportu do Unii Europejskiej i krajów CEFTA. Analizą objęto łącznie 20 krajów i przeprowadzono ją dla 10 grup towarowych w układzie SITC w okresie 1995-2003.
W literaturze ekonomicznej pojęcie sektorów wrażliwych wywodzi się przede wszystkim z teorii handlu międzynarodowego, lokalizacji oraz z teorii rozwoju gospodarczego. W teorii handlu wrażliwość jest wiązana głównie z podatnością na konkurencję zewnętrzną. Stopień zagrożenia wynika z charakteru specjalizacji handlowej, a więc z układu korzyści komparatywnych, konkurencyjnych oraz z zakresu nakładania się handlu, jak również ze specyfiki narodowej decydującej o podatności kraju na konkurencję zewnętrzną.
3
Content available remote Pozycja konkurencyjna Litwy w wymianie towarowej z krajami pozaunijnymi
100%
Celem artykułu jest ocena pozycji konkurencyjnej Litwy w wymianie towarowej z krajami spoza UE w latach 2005-2016. Analizę przeprowadzono w oparciu o trzy mierniki pozycji w międzynarodowej wymianie towarowej: wskaźnik relatywnej komparatywnej przewagi eksportu, wskaźnik pokrycia importu eksportem oraz intensywności handlu wewnątrzgałęziowego. Indykatory zostały oszacowane na poziomie sekcji towarowych według Standardowej Klasyfikacji Handlu Międzynarodowego SITC. W analizie wykorzystano dane pochodzące z Departamentu Statystyki Litwy oraz Eurostatu. Z przeprowadzonego badania wynika, że słabą pozycję konkurencyjną w wymianie towarowej z krajami trzecimi Litwa zajmuje tylko w dwóch grupach towarowych - surowców i paliw mineralnych.(abstrakt oryginalny)
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw w sytuacji ekspansji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest zatwierdzenie przez Sejm projektu ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest wychodzenie z założenia, że każda podjęta decyzja dotycząca rodzimych przedsiębiorstw powinna mieć na uwadze ich przetrwanie i rozwój. (fragment tekstu)
"W latach 1996-1997 dość powszechnie akcentuje się wśród menedżerów pogląd, że głównym elementem współczesnej technologii handlu jest sprzedaż. Wskazują oni, że obraz konkurencji w latach 90. jest najbardziej widoczny i sprawdzalny przez wszystkich uczestników rynku biorących udział w procesach sprzedaży. Spróbujemy zaprezentować główne wyróżniki tego procesu, zarówno w grupie małych jednostek handlowych, jak i super- i hipermarketach." (fragment tekstu)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy wejście w życie Umowy o strefie wolnego handlu Kanada-Ukraina (The Canada-Ukraine Free Trade Agreement - CUFTA) może mieć wpływ na kształtowanie się polsko-ukraińskiej oraz polsko-kanadyjskiej wymiany handlowej. Uzyskanie preferencyjnego dostępu przez Ukrainę do rynku kanadyjskiego może oznaczać większą konkurencję na tym rynku dla polskich producentów, który korzystają również z preferencji na mocy Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą a Unią Europejską (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA). Ukraińscy eksporterzy, w większym stopniu niż polscy, konkurują i będą konkurować na rynku kanadyjskim niższą ceną sprzedawanych produktów, głównie ze względu na niższe kosztu energii i pracy. Również na rynku ukraińskim polscy eksporterzy mogą liczyć się z większą konkurencją ze strony kanadyjskich producentów, którzy uzyskali preferencyjny dostęp do rynku ukraińskiego na mocy umowy CUFTA. Z wyjątkiem produktów rolnych, producenci z Kanady konkurują na rynkach światowych raczej jakością sprzedawanych produktów niż ceną. W przypadku Ukrainy popyt na produkty wyższej jakości jest obecnie ograniczony ze względu na problemy gospodarcze tego kraju.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Intensywność eksportu i efektywność mezostruktury produkcyjnej
75%
Szerokie pole eksploracji badawczej opisuje ocenę przemian gospodarczych, w tym transformacji [Csaba 1995, ss. 79-80]. Jej sednem są procesy rozwojowe gospodarki, tworzące w istocie obraz wielu transformacji równoległych [Roland 2000, ss. 54-56]. Cele szczegółowe i odpowiadające im kluczowe procesy obejmują: przemiany strukturalne, wzrost konkurencyjności, restrukturyzację oraz poprawę kondycji finansowej podmiotów gospodarki [Bałtowski, Miszewski 2006, s. 24].(fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie zmian intensywności i struktury rodzajowej handlu wewnątrzgałęziowego Polski w latach 1995-2014 na tle pozostałych 9 państw Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) - członków UE (zwanych też EU-9) - i ocena na tej podstawie zmian konkurencyjności polskiego handlu zagranicznego. Zmiany w handlu Polski analizujemy przez pryzmat IIT z kilku powodów: (a) IIT jest uważany za bardziej korzystny od specjalizacji międzygałęziowej i wywołujący mniejsze koszty dostosowawcze, (b) intensywność IIT jest istotnym przejawem stopnia konwergencji partnerów handlowych, (c) zmiany IIT ilustrują kierunki ewolucji konkurencyjności handlu. Analizą objęto handel Polski z 3 grupami partnerów handlowych: UE-15, UE-9 oraz z pozostałymi państwami. W celu pokazania zmian intensywności i charakteru specjalizacji wewnątrzgałęziowej obliczono wskaźnik Grubela-Lloyda w oparciu o bazę danych Comtrade. Główne wnioski są następujące: IIT był istotnym motorem integracji handlowej Polski ze wszystkimi trzema analizowanymi grupami partnerów (aczkolwiek w różnym tempie). Jego rozwój odzwierciedlał też istotną poprawę struktury towarowej handlu, czego wyrazem był znaczący wzrost udziału pionowego handlu wewnątrzgałęziowego produktami wysokiej jakości. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie oceny konkurencyjności Polski i Niemiec we wzajemnym handlu produktami rolno-spożywczymi w latach 2003-2013. Analizy dokonano na podstawie wskaźników ujawnionych przewag komparatywnych (RCA), obliczonych na podstawie danych handlowych z bazy WITS Comtrade. Z badań wynika, że Niemcy od lat są najważniejszym partnerem Polski w handlu produktami rolno-spożywczymi. Wejście Polski do UE dodatkowo zintensyfikowało wymianę handlową pomiędzy partnerami oraz umocniło pozycję konkurencyjną polskich producentów żywności na sąsiednim rynku. Od 2005 roku Polska notuje coraz większe przewagi komparatywne na rynku niemieckim w handlu produktami rolno-spożywczymi. Niemcy wciąż takich przewag na rynku polskim nie mają. (abstrakt oryginalny)
Poprawa konkurencyjności polskich towarów i usług na rynkach zagranicznych, a przede wszystkim Europy Zachodniej, jest zasadniczym czynnikiem określającym nie tylko możliwości równoważenia bilansu handlowego, ale także szanse krajowych producentów oparcia się w krótkim czasie otwartej konkurencji Jednolitego Rynku Unii Europejskiej.
11
Content available remote Konkurencyjność litewskiego handlu wewnątrzunijnego
75%
Przystąpienie Litwy do UE istotnie zmieniło warunki prowadzenia wymiany handlowej. Z pewnością dużym plusem okazała się możliwość ekspansji litewskich firm na duży i chłonny rynek unijny. Swobodny przepływ towarów i usług przyczynił się do intensyfikacji obrotów handlowych Litwy z krajami UE, które w latach 2005-2016 wzrosły ponad dwukrotnie. Stało się to też nowym wyzwaniem, bowiem nie jest łatwo sprostać konkurencji. Litewscy producenci zostali zmuszeni do podjęcia walki o utrzymanie udziału rynkowego zarówno w eksporcie na rynek UE, jak i na rynek światowy. W konsekwencji konkurencja w handlu zagranicznym zaczęła odgrywać zasadniczą rolę, a rynek międzynarodowy stał się miejscem rywalizacji o uzyskanie jak największych korzyści. (fragment tekstu)
W artykule zarysowano możliwy scenariusz rozwoju handlu w Polsce (w perspektywie dziesięcioletniej), skupiając uwagę na zagadnieniach koncentracji i integracji. Punktem wyjścia dla scenariusza było dokonanie oceny poziomu dotychczasowego rozwoju handlu i jego konkurencyjności na tle krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej (ze szczególnym uwzgędnieniem krajów Unii Europejskiej), a następnie ekstrapolacja prawidłowości tego rozwoju na uwarunkowania polskie, uwzględniając przy tym aktualne i przewidywane ograniczenia.
Partnerzy w projektach Category Management, czyli dostawcy i detaliści, starają się zwiększać sprzedaż produktu, obniżyć koszty operacyjne i ceny detaliczne. Współpraca między sieciami detalicznymi i dostawcami jest konieczna ze względu na coraz ostrzejszą konkurencję w handlu. Wskazano problemy we drażaniu procesów Category Management na rynku polskim.
Celem części teoretycznej artykułu jest określenie roli instytucji w kształtowaniu konkurencyjności gospodarek surowcowych w handlu międzynarodowym, natomiast części empirycznej - omówienie przedmiotowego zagadnienia na przykładzie Azerbejdżanu wraz z analizą pozycji konkurencyjnej azerskiej gospodarki we współczesnym handlu międzynarodowym. W tym celu zastosowano dwa wskaźniki, tj. ujawnionych przewag komparatywnych Balassy oraz relacji eksportowo-importowych Lafaya. Z przeprowadzonej analizy wynika generalny wniosek, iż szeroko rozumiane instytucje w krajach o gospodarkach surowcowych w istotny, najczęściej negatywny, sposób determinują ich konkurencyjność w handlu międzynarodowym. W przypadku Azerbejdżanu istniejące uwarunkowania instytucjonalne, pomimo podejmowanych zmian, nie dają podstaw, aby zakładać, iż w nieodległej przyszłości obecny niski poziom konkurencyjności tego kraju w handlu międzynarodowym ulegnie znacznej poprawie, co dodatkowo wzmocni surowcowy charakter azerskiej gospodarki i silnie uzależni dalszy jej rozwój od koniunktury cenowej na międzynarodowych rynkach surowcowych.(abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje problem usługowego podejścia do konkurencji. Przedstawia konkurencję usługową jako przejaw zachowań dynamicznych. Omawia euromarketing jako nośnik wartości konkurencyjnych małych i średnich przedsiębiorstw.
Artykuł ma na celu naświetlenie podstawowych związków między konkurencją a zarządzaniem. Rozpatruje następujące zagadnienia: a) aspekt jakościowy jako generalny wyznacznik skutecznych działań konkurencyjnych, b) orientacja na pomnażanie wartości w nowych warunkach własnościowych, c) analiza otoczenia przedsiębiorstwa i potencjału strategicznego, d) zmiany w świadomości kadry kierowniczej, e) błędy i potknięcia w określaniu misji przedsiębiorstwa, f) struktura strategii przedsiębiorstwa w kontekście procesów konkurencji, g) rola menedżerów w skutecznym działaniu konkurencyjnym.
W dobie liberalizacji światowego handlu interwencjonizm państwowy w międzynarodowej działalności gospodarczej wzbudzać może kontrowersje. Okazuje się jednak, że nawet przedsiębiorcy z państw popierających i propagujących swobodny przepływ towarów lub usług, ponoszą wiele oficjalnych i nieoficjalnych kosztów związanych z handlem międzynarodowym. Suma tych kosztów może być nazwana odległością ekonomiczną, ograniczającą handel. Autorka omawia formalne i nieformalne bariery kosztowe dostępu do rynku, wskazując ich istotę, miejsca powstawania i skutki dla wymiany. (abstrakt oryginalny)
Włączenie do Unii Europejskiej nowych państw umożliwiło zdynamizowanie ich eksportu, ale również wpłynęło pozytywnie na rezultaty handlu zagranicznego produktami rolnymi krajów UE-15. Wbrew wyższej dynamice w latach 1999-2011, eksport rolny per capita nowych krajów członkowskich pozostaje znacznie niższy niż wyniki uzyskiwane przez kraje UE-15. Mimo supremacji w efektywności wytwarzania producenci z Europy Zachodniej otrzymują znacząco wyższe wsparcie produkcji, które ułatwia im zyskanie dodatkowych korzyści konkurencyjnych. Skutki konkurowania na nierównych warunkach i przy zróżnicowanych poziomach konkurencyjności znajdują odzwierciedlenie w statystykach handlu międzynarodowego. Wyrównanie warunków konkurencji nabiera podstawowego znaczenia wobec stopniowej utraty przewag kosztowych przez nowe kraje członkowskie. (abstrakt oryginalny)
Autor stwierdza, że rynki hurtowe w Polsce, jako jedyne działające na rynku instytucje, powinny wziąć na siebie zadania w zakresie koncentracji organizacyjnej produkcji. Koncentracja podaży od rozdrobnionych producentów współpracujących z rynkiem pozwoliłaby na zwiększenie ich siły przetargowej na rynku oraz lepsze wykorzystanie sfery towarzyszącej rynku, szczególnie w zakresie efektywniejszego wykorzystania urządzeń do mycia, pakowania i czyszczenia.
Wraz z rozwojem gospodarki rynkowej pogłębia się proces konkurowania miast. W pracy przedstawiono istotę konkurencyjności miast w różnych koncepcjach teoretycznych, oraz omówiono czynniki atrakcyjności handlowej miast.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.