Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade consolidation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł omawia wyniki badań dotyczących procesów integracyjnych, dokonujących się w polskim handlu hurtowym. Badania przeprowadzono w II kwartale 1998 r. Objęto nimi hurtownie, których przedmiotem obrotu są artykuły żywnościowe, wyroby chemii gospodarczej i kosmetyki.
Artykuł omawia proces konsolidacji polskiego handlu hurtowego jako odpowiedź na rozwój sieci zagranicznych o zasięgu regionalnym bądź ogólnopolskim. Przedstawiono zamierzenia rozwojowe integratorów, rozwój procesów integracyjnych w ocenie hurtowników oraz czynniki warunkujące intensyfikację procesów integracyjnych.
Procesy integracyjne stanowią często podstawę strategii rozwoju przedsiębiorstw, ich ekspansji rynkowej i dostosowań do nowych wymagań konkurencji. Poziom i charakter integracji wpływa na siłę rynkową i jest elementem budowy przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Prawidłowość ta na rynku polskim zaczyna być zauważalna, procesy integracji ulegają stopniowo pogłębieniu. Równolegle do bardzo szybko rozwijających się zagranicznych sieci handlowych, wymuszających w pewnym stopniu zachowania prorynkowe i konkurencyjne, powstaje coraz więcej polskich systemów integrujących coraz większą liczbę przedsiębiorstw.
Celem artykułu było wskazanie kluczowych czynników kształtujących stan i kondycję handlu detalicznego w Polsce oraz zmiany, jakie zaszły w jego strukturze podmiotowej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Z analizy potencjału polskiego handlu detalicznego wynika, że charakterystyczną jego cechą była rosnąca sprzedaż, przy jednocześnie zmniejszającej się jej dynamice w ostatnich latach. Obecna sytuacja handlu detalicznego jest w dużej mierze skutkiem zapoczątkowanych w latach 90 ubiegłego wieku procesów prywatyzacyjnych i restrukturyzacyjnych, których konsekwencje ujawniły się tak w sferze działań handlu, jak i w jego strukturze podmiotowej. Za najważniejsze zjawisko transformacji handlu detalicznego w Polsce można uznać jego konsolidację. Widocznym tego przejawem była rosnąca koncentracja rynku (dominacja wielkopowierzchniowych sklepów w wartości sprzedaży) oraz rosnące znaczenie sklepów tradycyjnych związane ze zmieniającym się modelem zachowań rynkowych konsumenta oraz przyłączaniem się sklepów do sieci franczyzowych detalistów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wydatki na konsumpcję żywności w Polsce w porównaniu z Unią Europejską. Przedstawiono oczekiwania konsumentów żywności. Omówiono działani mające na celu wzmocnienie znaczenia producentów rolnych na rynku oraz rozwój rynków hurtowych. Zwrócono uwagę na więzi pomiędzy zakładami przetwórczymi a producentami rolnymi. Na zakończenie artykułu wymieniono organizacje działające w Unii Europejskiej, reprezentujące producentów rolnych.
Proces globalizacji nie ominął sektora handlu. Detaliści łączą się i wchodzą na nowe rynki. Przedstawiono wyzwania, jakie stoją przed producentami i dystrybutorami. Skuteczność dystrybuji jest jednym z kuczowych czynników określających zdolności konkurencyjne.
Polscy kupcy obawiają się ekspansji zachodnich firm handlowych. Jednakże próby zrzeszania się mające na celu utworzenie wspólnych grup zakupowych, czyli integrację pionową są bardzo trudne. Wygląda na to, iż idea konsolidacji musi bardziej dojrzeć, zaś konkurencja pokazać swoją siłę.
Przedsiębiorstwo handlowe, aby realizować swój cel, czyli maksymalizację zysku, musi się ciągle rozwijać. Rozwój firmy handlowej wiąże się z ciągłym zwiększaniem wolumenu sprzedaży i polepszaniem jej rentowności. Przejęcia i połączenia są jedyną drogą do szybkiego zwiększenia wolumenu sprzedaży, poprzez jednoczesne przejęcie większej liczby punktów sprzedaży, a tym samym - skokowe zwiększenie udziału w rynku. Zwiększenie wolumenu i udziału w rynku umożliwia optymalizowanie procesów i poprawienie rentowności sprzedaży, czyli zwiększenie konkurencyjnej przewagi podmiotu przejmującego. Transakcje M&A choć skomplikowane i ryzykowne są jedyną szansą szybkiego rozwoju dla firm handlowych w Polsce - zaś odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie takich transakcji pozwala to ryzyko znacznie zminimalizować. Skutki obecnie toczących się procesów konsolidacyjnych będziemy mogli ocenić na przestrzeni kilku najbliższych lat, kiedy to zakończy się integracja podmiotów) biorących udział w największych transakcjach, jednakże już dziś można powiedzieć, iż zmniejszenie liczby konkurujących podmiotów zbliża obraz polskiego rynku do obrazu krajów zachodnich, gdzie dominującą rolę na rynku w poszczególnych sektorach handlu detalicznego odgrywa 3 do 5 sieci, które mogą wówczas wykorzystywać efekty skali i duży udział w rynku do ciągłego poprawiania swojej efektywności. (fragment tekstu)
Przedstawiono czynniki kształtujące warunki konkurowania przedsiębiorstw dystrybucyjnych w krajach UE. Scharakteryzowano procesy konsolidacji i integracji w handlu europejskim. Omówiono problem dostosowania polskich firm dystrybucyjnych do warunków konkurowania na rynku europejskim.
Od tego, jak ukształtuje się struktura handlu, w dużej mierze zależeć będą losy producentów wyrobów konsumpcyjnych. Od połowy lat 90-tych bowiem w kilku płaszczyznach toczy się walka nie tylko pomiędzy placówkami o rodowodzie polskim i zagranicznym, ale także pomiędzy małymi sklepikami a gigantami handlowymi.
Popyt na produkty określane jako FMCG (Fast Moving Consumer Goods), czyli produkty szybko rotujące, najczęściej codziennego użytku: artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, kosmetyki, niektóre artykuły gospodarstwa domowego, zależy przede wszystkim od zasobności portfeli klientów. Generalnie Polacy zarabiają coraz więcej i w konsekwencji coraz więcej kupują. Wskazują na to chociażby dane dotyczące sprzedaży detalicznej w pierwszych miesiącach 2006 roku, które okazały się lepsze od oczekiwań makroekonomistów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.