Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade job
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę przepisów ustawy o ograniczaniu handlu w niedziele i święta, która od 1 marca 2018 r. wprowadziła nową regulację dopuszczalności pracy w handlu. Ustawa co do zasady jednakowo traktuje pracowników oraz osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnych. Mając na uwadze konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej autorzy opowiadają się za wąskim rozumieniem zakazów handlu i poza szeroką wykładnią przewidzianych w ustawie wyjątków od zakazu. (abstrakt oryginalny)
Decyzję o poszukiwaniu nowej pracy podejmują kandydaci niemal zawsze w sytuacji równoczesnego wystąpienia kilku negatywnych warunków, są to najczęściej: zbyt niskie wynagrodzenie, brak perspektyw rozwoju zawodowego oraz brak możliwości awansu. Autorzy podają jakie są najważniejsze oczekiwania wobec nowego pracodawcy w działach finansowym, marketingu, sprzedaży, informatycznym, obsługi klienta, personalnym.
Masowy charakter produkcji towarów przeznaczonych do wymiany wymaga nowocześnie zorganizowanej dystrybucji. Dlatego ostatnie lata odznaczają się wyraźnym przyspieszeniem innowacji w organizacji i technice obrotu towarowego. Autor zauważa, że realizacja programów postępu nie zamyka się przy tym w ramach poszczególnych przedsiębiorstw, lecz obejmuje całokształt aparatu handlowego, gdzie zmiany dokonywane w poszczególnych segmentach przyczyniają się do bardziej sprawnego funkcjonowania całości. Do tych wyodrębnionych segmentów autor zalicza procesy koncentracji ekonomicznej, organizacyjnej przedsiębiorstw, wzrost liczby wielkich jednostek, różnicowanie sieci i przedsiębiorstw według kryterium zaspokajania potrzeb, budownictwo handlowe, technologię procesów bezpośredniej obsługi i ich przygotowanie, techniki transportu, przetwarzanie danych, komunikację wewnętrzną i in. Przedmiotem analizy są w artykule zjawiska występujące w handlu najwyżej rozwiniętych krajów socjalistycznych i kapitalistycznych, a ściślej - dziedziny działalności, gdzie postęp ocenia się jako najbardziej rewolucyjny i rozwojowy. Są to opisane w kolejnych podpunktach artykułu: zmiany w zatrudnieniu, przemiany kwalifikacji, poziom i formy wynagrodzenia. Chociaż celem opracowania nie jest sformułowanie postulatów praktycznych, lecz dokonanie diagnozy, rozpoznanie posiada określoną przydatność dla polityki zatrudnienia i polityki społecznej w obrocie towarowym; zbadanie konsekwencji postępu może bowiem przyczynić się do sformułowania racjonalnych programów zmniejszenia uciążliwości pracy, wzrostu bezpieczeństwa i higieny, identyfikacji z zawodem, integracji pracowniczej i wydajności itp., a tym samym osiągnięcia ważnych celów społecznych i ekonomicznych. Ujawnienie określonych związków jest także punktem wyjścia dla doskonalenia innowacji organizacyjno-technicznych pod kątem ich waloryzacji społecznej.
5
Content available remote Fluktuacja sprzedawców w ocenie menedżerów polskich przedsiębiorstw
100%
Opracowanie niniejsze jest poświęcone analizie ocen fluktuacji sprzedawców przez menedżerów sprzedaży oraz uwarunkowaniom organizacyjnym tych ocen. Stanowi ono pogłębienie istotnych wątków, które były przedmiotem rozprawy habilitacyjnej "Zjawisko fluktuacji sprzedawców w świetle badań empirycznych" (Cybulski, 2013). Dyskusja jaka się wokół wspomnianych badań habilitacyjnych pozwoliła rzucić nowe światło na prezentowane zagadnienia. Umożliwiła też poddanie analizie krytycznej niektórych rozwiązań metodycznych przyjętych w części empirycznej wzmiankowanej rozprawy. Znalazło to odbicie między innymi w opiniach recenzentów, którzy sugerowali konieczność zawężenia problematyki badawczej poprzez ograniczenie liczby pytań i hipotez. Opinie te wskazywały także na potrzebę lepszego dopasowania wykorzystanych metod analizy statystycznej do charakteru pozyskanych danych empirycznych. Zgodnie z sugestiami zawartymi w tych opiniach autor nie tylko zawęził rozważania do problematyki oceny fluktuacji sprzedawców przez ich menedżerów, ale ponadto skoncentrował wysiłek badawczy jedynie na jej uwarunkowaniach organizacyjnych. Nie były one do tej pory przedmiotem szerszej eksploracji badawczej. Istnieje zatem w tym obszarze pewna luka poznawcza, którą opisany w niniejszym tekście projekt badawczy pozwala w jakiejś mierze wypełnić. Warto zaznaczyć, że wiedza o tym jak menedżerowie oceniają fluktuacji sprzedawców jest istotna nie tylko z poznawczego punktu widzenia. Posiada ona również sporą użyteczność z punktu widzenia praktyki zarządzania organizacjami sprzedażowymi. W opracowaniu niniejszym autor przeprowadził syntetyczny przegląd literatury dotyczącej fluktuacji sprzedawców ze szczególnym naciskiem na jej uwarunkowania organizacyjne, przeformułował problem badawczy oraz użył nowych technik statystycznych jakie zostały wykorzystane do analizy zebranych danych empirycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono formy motywowania przedstawicieli handlowych w dwóch firmach handlowych (A i B), zajmujących się sprzedażą akcesoriów samochodowych. Specyficzny charakter pracy przedstawicieli handlowych ma wpływ na dobór i znaczenie środków motywowania. Analizie i ocenie poddane zostały: wybór zawodu, przygotowanie zawodowe, stosunki pracy i komunikacja, samodzielność pracy, szkolenie i rozwój zawodowy, ocenianie pracowników oraz rodzaje i ważność stosowanych motywatorów ekonomicznych i pozaekonomicznych. Wykazane zostały różnice w ocenie motywatorów przez respondentów firmy A i B. (abstrakt oryginalny)
Grywalizacja czyli wykorzystywanie mechanizmów growych do realizacji celów zarządzania jest coraz popularniejszym narzędziem, stosowanym również w zarządzaniu ludźmi. Jednak jego szersze wprowadzenie w rozmaitego systemy zarządzania wydaje się postępować wolniej, niż przewidywały to prognozy. W szczególności niewiele jest wdrożeń rozwiązań bazujących na losowaniu nagród w systemach premiowych. Tekst prezentuje wyniki badania kwestionariuszowego (na próbie 100 handlowców) dotyczącego akceptacji rozwiązań grywalizacyjnych w systemach wynagradzania handlowców. Wyniki pokazują, że pewne cechy psychologiczne (poziom akceptacji ryzyka) oraz strukturalne (długość cyklu sprzedażowego) oraz kontekstowe (zapotrzebowanie na wysokie dochody) sprzyjają akceptacji rozwiązań wprowadzających elementy związane z losowaniem wysokiej premii wśród osób, które zrealizowały wymagania. (abstrakt oryginalny)
Operatorzy firm handlu detalicznego i administratorzy wielkich obiektów wielofunkcyjnych ostrzegają, że wyłączenie pracy handlu w niedziele pociągnie za sobą zwolnienia z pracy. Objąć one moga ok. 10% zatrudnionych w sklepach, nie mówiąc o zatrudnieniu u kontrahentów handlowych.
W artykule przedstawiono liczbę i strukturę pracujących i zatrudnionych w sekcji "Handel i naprawy"; przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto oraz produktywność pracy.
Przedstawiono wyniki badań Sopockiej Pracowni Badań Społecznych przeprowadzonych w lutym 2001 r., które są podstawą do szeroko pojętej oceny warunków pracy w hipermarketach z punktu widzenia pracobiorcy, a więc przeciętnego pracownika zatrudnionego w obcokapitałowej spółce handlowej. Skupiono uwagę na aspekcie oceny wpływu hipermarketów na istniejący rynek pracy.
W artykule przedstawiona została problematyka poziomu etyki działań realizowanych przez handlowców wobec nabywców finalnych oraz obsługi klienta w placówkach handlowych oferujących produkty spożywcze. Na podstawie wyników pierwotnych badań ankietowych określono znaczenie przypisywane poziomowi obsługi przez respondentów z punktu widzenia ich zachowań zakupowych oraz postrzegania handlowców. Omówiono główne przejawy nieetycznego postępowania oferentów i reakcje nabywców, jakie są ich skutkiem. Szczególną uwagę zwrócono na niski stopień znajomości przez odbiorców ich praw i wynikające z niego dla nich zagrożenia. Podkreślono także krótkowzroczność handlowców, którzy stosując nieuczciwe praktyki wobec nabywców, sami prowadzą do niekorzystnych dla siebie następstw w długim okresie, chociażby w postaci pogorszenia ich wizerunku rynkowego. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono trzeci etap kształcenia handlowców, czyli szkolenie dla tych, którzy opanowali podstawowe umiejętności, postępują zgodnie ze standardami korporacji, ale mają też ukształtowany własy indywidualny styl sprzedaży. Szkolenie takie ma na celu przekazanie zaawansowanej wiedzy, doprowadzenie do pełniejszego rozwoju umiejętności interpersonalnych i kształtowania postaw oraz odświeżenie tego, co mogło już stać się rutyną.
Dobrze funkcjonujący zespół handlowy jest bardziej skuteczny niż zsumowane rezultaty kilku handlowców, działających samodzielnie. Synergia zespołu ułatwia realizację projektów, rozwiązywanie problemów, wymianę doświadczeń.
Praca w niedzielę i święta od lat wywołuje liczne wątpliwości. Kwestią najbardziej kontrowersyjną jest dopuszczalność pracy w te dni w placówkach handlowych. Obecna regulacja ogranicza zakaz pracy w placówkach handlowych wyłącznie do świąt, z tym że obejmuje on także przypadek, gdy święto przypada w niedzielę. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, iż dni wolne od pracy, jakimi są święta i niedziele, stanowią jeden z trzech elementów gwarantujących pracownikowi, zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji oraz art. 14 k.p., prawo do wypoczynku. Ponadto przepisy dotyczące dni wolnych, które mają charakter świąt religijnych, mają za zadanie także realizację konstytucyjnej zasady wolności religii wyrażonej w art. 53 ust. 1 Konstytucji. Dni ustawowo wolne od pracy służą przede wszystkim budowaniu więzi rodzinnych poprzez umożliwienie spędzania czasu z rodziną, a także regeneracji sił po tygodniu pracy. Wolna niedziela i dni wolne w święta o charakterze religijnym pozwalają na właściwe świętowanie tych dni i praktykowanie kultu religijnego. W związku z tym, iż na skutek zgłoszenia projektów ustaw o zmianie kodeksu pracy w zakresie dotyczącym zakazu pracy w niedziele i święta, odżyła na nowo dyskusja nad tą kwestią, dzieląc środowiska polityczne i społeczeństwo, autorka dokonuje analizy obecnej regulacji oraz podejmuje próbę oceny proponowanych zmian. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.