Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade margin
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest sprawdzenie, czy i które marże w 29 branżach polskiego przemysłu przetwórczego mogą być potencjalnymi predyktorami zmian koniunktury. Wybrano sposób liczenia marż bazujący na marżach pracy produkcyjnej, a cykl koniunkturalny rozważono na 3 poziomach - branży i sektora (wartość produkcji) oraz całej gospodarki (PKB). Metodami badawczymi były regresje panelowe i korelacje krzyżowe. W analizowanym okresie 2000-2013 marże zachowywały się antycyklicznie w odniesieniu do cyklu makroekonomicznego i procyklicznie w odniesieniu do cykli sektorowego i branżowego. Zmiany struktur rynkowych w 10 branżach polskiego przemysłu spożywczego mogłyby być predyktorami zmian cyklu ogólnogospodarczego, natomiast w 6 - cyklu sektorowego.(abstrakt oryginalny)
W dzisiejszej gospodarce, istotnym wyzwaniem jest raportowanie na temat osiagniętych przez przedsiębiorstwo wyników. W przypadku pomiaru wyników przedsiębiorstwa na podstawie danych księgowych, problemem jest to, że nie odwierciedlają one prawidłowo, zarówno okresowych efektów, jak i okresowych nakładów poniesionych na ich uzyskanie. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które opierają swoją działalność na aktywach niematerialnych. Problem ten został dostrzeżony przez teoretyków i praktyków zarządzania już wiele lat temu, co spowodowało powstanie szeregu rozwiązań mających na celu modyfikację danych ze sprawozdań finansowych, w kierunku ich urealnienia do rzeczywistości ekonomicznej. Prezentowany artykuł odnosi się do kwestii modyfikacji wskaźników mierzących rentowność przedsiębiorstwa, poprzez uwzględnienie w ich kalkulacji informacji dotyczących wartości marek. W artykule przedstawiono praktyczne zastosowanie proponowanej metodologii do obliczenia wskaźników rentowności dla wybranych spółek notowanych na GPW. W artykule porównano także siłę relacji pomiędzy wskaźnikami rentowności oszacowanymi przy wykorzystaniu standardowej i zmodyfikowanej metody a wskaźnikiem cena do wartości księgowej(abstrakt oryginalny)
3
75%
Celem głównym niniejszego opracowania było określenie związków między marżami monopolistycznymi, produkcją oraz inflacją żywności w polskim sektorze spożywczym w latach 2000-2013. Poziom marż monopolistycznych oszacowano jako odwrotność udziału pracy produkcyjnej w wartości produkcji. Wartość produkcji w przemyśle spożywczym przyjęto jako podstawę do oszacowania sektorowego wskaźnika cyklu koniunkturalnego. W celu oceny zależności wykorzystano współczynniki korelacji wzajemnych, test przyczynowości Grangera oraz model VAR. Z badań wynika, że marże zachowują się procyklicznie w odniesieniu do sektorowego cyklu koniunkturalnego i mogą być postrzegane jako opóźniony wskaźnik dla produkcji i jako predyktor cen żywności. Pozytywny związek marż i inflacji żywnościowej jest prawdopodobnie jedną z przyczyn relatywnie słabej współzależności zmian produkcji i inflacji, a tym samym słabych reakcji polskiej gospodarki na działania polityki pieniężnej. (abstrakt oryginalny)
Marża gra obecnie kluczową rolę w wielu modelach makroekonomicznych, a określenie jej cykliczności jest jedynym z bardziej wymagających wyzwań stojących przed makroekonomią. Celem artykułu było oszacowanie wysokości i zmienności marż (przybliżonych zmienną PCM) w przemyśle spożywczym krajów Unii Europejskiej w latach 1995-2010, jak również poszukiwanie zależności między poziomem marż w przemyśle spożywczym państw Unii Europejskiej a koniunkturą makroekonomiczną i sektorową w tym okresie z zastosowaniem regresji panelowej. Okazało się, że w analizowanym okresie przemysł spożywczy nie dysponował znaczną siłą rynkową (0,12), natomiast zmienność między krajami (0,31) była wyższa niż w czasie (0,05). Wyniki wskazują na procykliczność marż w stosunku do cyklu sektorowego i ich antycykliczność w stosunku do cyklu makroekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było zwrócenie uwagi na istotne czynniki y które wywierają wpływ na prawidłowe kształtowanie się marż handlowych. Problem ten jest szczególnie ważny dla przedsiębiorstw handlowych obecnie, w związku z pojawieniem się kategorii marż umownych. Jak wynika z opracowania, w procesie prawidłowego kształtowania marż handlowych należy uwzględnić szereg czynników. Nie sposób pominąć dwóch, jak się wydaje najistotniejszych w naszej rzeczywistości, a mianowicie pracochłonności obrotu, wyrażającej się gospodarczo i społecznie uzasadnionym poziomem kosztów oraz celów polityki konsumpcji. Oparcie się na pracochłonności stwarza przesłanki do podejmowania przez przedsiębiorstwa handlowe działań zgodnych z zasadami racjonalnego gospodarowania. Natomiast realizacja założeń polityki konsumpcji pozwoli uwzględnić preferencje społeczne, zwłaszcza w zakresie spożycia dóbr o daleko sięgających następstwach takich, jak: alkohol, książki, lekarstwa. (fragment tekstu)
Niefortunne użycie pojęć "marży handlowej" i "pobierania innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży" w treści art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji doprowadziło do pojawienia się w orzecznictwie na gruncie tego przepisu szeregu paradoksów. Kierując się dyrektywami wykładni celowościowej sądy uznają, że kwoty, o które obniża się cenę sprzedaży towaru (w drodze zastosowania rabatów, upustów, bonusów, itp. mechanizmów jej kształtowania), a które kształtują wysokość "marży handlowej", należy traktować jako opłaty "inne niż marża handlowa", zaś zachowanie tych kwot przez nabywcę jest "pobraniem" opłaty, mimo iż żadne przesunięcie majątkowe nie ma w takiej sytuacji miejsca. Wykładnia ta jest słusznie krytykowana w doktrynie, gdzie postuluje się zaniechanie stosowania art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. na rzecz innych przepisów w sytuacjach, gdy konieczne byłoby uznanie opłat innych niż marża handlowa także za opłaty zawierające się w marży handlowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie wpływu polityki płynnościowej kształtującej strukturę aktywów banku na poziom jego rentowności. W artykule zdiagnozowano relacje zachodzące pomiędzy poziomem rentowności (marżą) generowaną przez cztery największe polskie banki komercyjne a ich strukturalnym poziomem płynności. Dla określenia zależności skonstruowano model, w którym zmienną niezależną stanowił poziom marży, a do grupy zmiennych objaśnianych zaliczono ryzyko płynności mierzone udziałem kredytów do depozytów, kredytów do aktywów ogółem, udziałem aktywów płynnych w aktywach ogółem oraz stopniem zaangażowania na rynku międzybankowym. Przeprowadzone badania wskazały, że zarówno rosnący udział kredytów, jak i aktywów płynnych w aktywach ogółem, wpływa na wzrost generowanej marży w polskich bankach. Taka zależność wskazuje, że w uwarunkowaniach polskiego systemu bankowego stopa zwrotu z aktywów (w tym płynnych) ciągle przewyższa koszty związane z finansowaniem działalności banków. Dodatkowo należy podkreślić, że zwiększający się udział ryzyka finansowania mierzonego udziałem kredytów do wielkości pozyskanych depozytów (w latach 2009-2016) był statystycznie nieistotny w relacji do generowanej marży przez banki. Ta zależność, jak się wydaje, wynika w szczególności ze specyfiki polityki procentowej prowadzonej przez bank centralny w Polsce(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba oceny zmian koncentracji na tle zmian w wywieranej sile rynkowej w polskim przemyśle spożywczym w latach 2004-2013. Siłę rynkową definiowano jako zdolność firmy do podnoszenia ceny powyżej kosztu krańcowego i mierzono za pomocą marż monopolistycznych. W pracy objaśniono charakter zależności między marżami a koncentracją na gruncie teoretycznym, dokonano przeglądu badań zajmujących się tą tematyką oraz oceny empirycznej. Z badań wynika, że wzrostowi koncentracji w przemyśle nie towarzyszył wzrost wywierania siły rynkowej, co implikuje fakt, iż sam pomiar poziomu koncentracji nie powinien być podstawą do podejmowania działań administracyjnych ukierunkowanych na obniżenie ich siły na rzecz producentów rolnych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Cyclicality of Markups in the EU Food Industry and the Michał Kalecki Theory
75%
Problem cykliczności marż zaliczany jest obecnie do jednego z głównych problemów makroekonomii, ponieważ założenie o antycykliczności marż jest kluczowe w wielu modelach neokeynesowskich. Celem artykułu było wykorzystanie teorii Kaleckiego w celu wyjaśnienia mechanizmu prowadzącego do antycyklicznego zachowania się marż w przemyśle spożywczym UE oraz Polski, do czego posłużył przegląd literatury i logiczne wnioskowanie. Ponadto, w odpowiedzi na najnowsze badania wskazujące na procykliczne marże w UE i USA, korzystając z metody regresji panelowej, sprawdzono, czy charakter cykliczności marż jest różny w przemyśle spożywczym w porównaniu do innych gałęzi przetwórstwa przemysłowego krajów Wspólnoty. Pokazano, że pomimo iż wytłumaczenie antycykliczności marż autorstwa Kaleckiego może być adekwatne dla przemysłu spożywczego krajów UE, nie jest ono już aktualne w odniesieniu do przemysłu przetwórczego tych krajów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano problem rentowności i efektywności rynku kukurydzy w Nigerii, w rejonie Kwande. Zastosowano losowy dobór próby badawczej celem wyselekcjonowania 300 sprzedawców kukurydzy, włączając 210 producentów, 32 hurtowników i 58 detalistów z ośmiu głównych rynków na obszarze objętym badaniem. Wstępne dane zbierano za pomocą formularzy strukturalnych. Zebrane dane poddano analizie uwzględniającej metody statystyki opisowej i wskaźników efektywności działań rynkowych. Stwierdzono, że rynek kukurydzy na badanym terenie jest zdominowany przez mężczyzn (64,7%) i młodych ludzi (55,0%), którzy łatwiej znoszą stres związany z prowadzeniem działalności biznesowej. Marża rynkowa przeciętnego sprzedawcy wyniosła N2012,00 na 100 kg kukurydzy, a marża procentowa 37,2%. To potwierdza, że sprzedaż kukurydzy na omawianym terenie jest opłacalna i 100% ceny detalicznej dla końcowego odbiorcy wynika z rozpiętości cenowej na rynku detalicznym lub z marży marketingowej wynoszącej 37,2%. Efektywność działań marketingowych (0,28) na rynku kukurydzy na omawianym obszarze oznacza, że sprzedawcy nieefektywnie prowadzili swoją działalność. Warto, aby rząd, organizacje pozarządowe i mieszkańcy wsi dążyli do poprawy sieci dróg, a sprzedawcy powinni zrzeszać się w stowarzyszeniach branżowych i wspólnie pozyskiwać pożyczki z instytucji bankowych wspierających wsie. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor omawia zasady kształtowania marż w zależności od konkurencji, polityki sprzedaży i zróżnicowania produktu.
12
Content available remote The Technology Shock and the Polish Food Sector Markups
75%
Celem artykułu jest zbadanie wpływu szoku technologicznego na poziom siły rynkowej wywieranej w polskim przemyśle spożywczym, którą zmierzono za pomocą marż pracy z udoskonaleniami oraz marż Roegera w okresie 2002-2013. Zbudowano strukturalny model wektorowo-autoregresyjny (SVAR), w którym uwzględniono produktywność i liczbę godzin pracy w gospodarce oraz poziom marż. Założono, że w długim okresie tylko szoki technologiczne wywierają wpływ na produktywność, a marże nie oddziałują na popyt na pracę. Uwzględnienie udoskonaleń powoduje, że szok technologiczny skutkuje wzrostem poziomu konkurencji, przy czym z czasem poziom wywieranej siły rynkowej rośnie. Dodatni znak związku nie jest zgodny z wynikami badań dotyczących cykliczności bezwarunkowej marż w polskim przemyśle spożywczym, a także w polskiej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Realizacja przez handel jako dział gospodarki oraz przez przedsiębiorstwa handlowe jako jej podmioty przypisywanych im funkcji związana jest nierozerwalnie z problematyką efektywności, zarówno ekonomicznej jak i społecznej. O ile w przypadku handlu jako działu gospodarki mówić można o jednoczesnym spełnianiu wymogów obu rodzajów efektywności, o tyle w odniesieniu do przedsiębiorstw, na pierwszym miejscu występuje problematyka efektywności ekonomicznej i jej uwarunkowań. Nie wdając się bliżej w zagadnienia metodologii liczenia efektywności i jej porównywanie, warto stwierdzić, że podstawowym elementem jej kształtowania jest tworzenie przez podmioty gospodarcze nadwyżki, wyrażającej się zyskiem wzbogacającym zasoby przedsiębiorstwa. Przez efektywność handlu rozumie się najczęściej stosunek osiągniętego rezultatu wartościowego do poniesionego w związku z tym uszczerbku, np. kosztów. W działalności handlu uwzględnić trzeba i inne następujące kryteria oceny efektywności: opłacalność księgowo-finansowa przedsiębiorstw handlowych, stopień zaspokojenia przez handel popytu ostatecznych odbiorców, udział handlu w rynkowej obsłudze sfery produkcji materialnej, udział handlu w realizacji procesu reprodukcji rozszerzonej. Punkt widzenia zależy jednak również od przyjętej koncepcji gospodarki, metod i mechanizmów kierowania nią, które m.in. w zasadniczy sposób kształtują rolę, miejsce i warunki działania przedsiębiorstw (w tej liczbie i handlowych). Można by stwierdzić, że realizowany model gospodarczy jest nadrzędnym czynnikiem warunkującym możliwości, zakres i rozmiar efektywności handlu i przedsiębiorstw handlowych. Przedsiębiorstwa te, chcąc należycie spełniać swe funkcje w ramach układu więzi między poszczególnymi podmiotami sfery realnej i sfery regulacyjnej dysponować muszą określonym zakresem swobody w kształtowaniu podstawowych parametrów swego działania. Do parametrów takich zaliczyć by można ceny i marże. Obie te kategorie ekonomiczne stanowią podstawowy czynnik określający położenie ekonomiczne przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
14
Content available remote Dualna cena transferowa i jej sprawozdawcze konsekwencje
75%
W artykule opisano przypadek empiryczny zastosowania dualnej ceny wewnętrznej (transferowej) w rozliczeniu kontraktu między dwoma kooperującymi centrami zysku. Cena dualna zapobiega zachowaniom dysfunkcjonalnym i konfliktowi wewnętrznemu w organizacji, który polega na niepodejmowaniu współpracy w realizacji kontraktów, gdy są one postrzegane jako zagrażające realizacji celów marżowych centrów zysku. Jako metodę kalkulacji ceny dualnej zaproponowano zasadę zachowania wskaźnika marży pokrycia, która powoduje zrównanie rentowności kooperujących centrów zysku i eliminację niepożądanych zachowań menedżerskich. Podano również formułę arytmetyczną wspomagającą tę zasadę. Jako sprawozdanie zarządcze zaproponowano rachunek marż pokrycia wraz z pozycjami korygującymi nadwyżkę sumy przychodów wewnętrznych nad przychodem rzeczywistym. W zakończeniu rozszerzono zakres stosowania ceny dualnej na cenę wielokrotną (potrójną, poczwórną itd.), gdy w transakcji uczestniczą więcej niż dwa centra zysku(abstrakt oryginalny)
Ustawa o VAT przewiduje szczególną procedurę opodatkowania dostawy niektórych towarów (np. używanych, dzieł sztuki) czy świadomoczenia określonych usług (np. turystycznych), dopuszczając możliwość opodatkowania marży uzyskanej przy dokonywaniu czynności opodatkowanych nie zaś obrotu. Taki sposób rozliczania VAT wiąże się z pewnymi warunkami, które muszą spełniać zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy (towaru usługi). Dalsza część opracowania poświęcona jest najważniejszym zagadnieniom związanym z opodatkowaniem VAT marży, jak i dokumentującymi opodatkowanie tych czynności fakturom VAT marża.(fragment tekstu)
Kredyty hipoteczne wzrosły w I kwartale 2005 roku o 41 procent. Dzięki dużej konkurencji spadły marże. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w okresie od 1997 r. do 2004 r. wartość kredytów hipotecznych zwiększyła się w Polsce dwudziestokrotnie, z 1,8 mld do 35,7 mld PLN, gdy wartość kredytów konsumcyjnych wzrosła tylko trzykrotnie.
W celu odpowiedzi na pytanie, jak zmieniają się struktury rynku w polskim przemyśle spożywczym na tle wahań koniunktury, badano zależność między realnym PKB w latach 2002-2013 a marżami na poziomie zagregowanego przemysłu spożywczego. Oprócz analizy korelacyjnej i crosskorelacyjnej sięgnięto po narzędzia analizy spektralnej. Okazało się, że do najbardziej konkluzywnych wyników prowadzi estymacja marż z uwzględnieniem wynagrodzeń krańcowych i pracy nieprodukcyjnej. O ile analiza cykliczności pozwoliła stwierdzić, że równoczesna współzależność pomiędzy marżami a cyklem makroekonomicznym jest raczej słaba i ujemna, analiza wyprzedzeń i opóźnień wskazała, że szczyty marż poprzedzają szczyty koniunktury o ok. 2 lata. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Determinants of Market Margins Among Okra Traders.
63%
In the tropics, okra is an important vegetable crop and its production is a viable livelihood activity; however, several factors affect its marketing and margins derivable thereof. Therefore, this study analyzed the determinants of market margins among okra traders in Owerri, Imo State, Nigeria. Primary data collected via multistage sampling were analyzed using descriptive statistics, market performance and regression analysis. The results revealed that the estimated market margin and market efficiency index were ₦1900/bag (100kg) and 0.35, respectively. Channel 4 (27%) had the highest percentage of commodity sales volume. The coefficient of multiple determination (R2) was 0.826; hence, 83% variation in the market margin was accounted for by variables in the regression model. Moreover, coefficients of the variables in cluding age (0.873), education (0.696), market experience (0.571), cost price (-0.598), quantity sold (0.576), marketing cost (-0.72) and income level (0.98) were significant determinants of okra market margins. They identified constraints affecting okra marketing in the study area. This study recommends the provision of incentives, policy adoption to mitigate income inequality and improve market performance; regulation of commodity prices, agent exploitation and marketing costs; adoption of modern communication tools and technologies, market channel diversification; provision of market infrastructures and interventions.(original abstract)
Przedsiębiorstwo handlowe prowadząc swą działalność gospodarczą posiada wpływ na poziom podstawowych parametrów takich jak: wielkość obrotu, wielkość zatrudnienia, fundusz płac itp. Inne ważne parametry takie jak ceny i marże są tylko w pewnej mierze kształtowane przez przedsiębiorstwo, choć ich znaczenie w procesie kierowania działalnością handlową nie budzi wątpliwości. Interesujące zwłaszcza wydają się być możliwości posługiwania się marżami handlowymi dla kształtowania polityki asortymentowej, poziomu usług handlowych, kosztów oraz zysku przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Artykuł omawia modelowe wykorzystanie standardowej marży pokrycia jako narzędzia oceny rentowności ośrodków zysku w systemie budżetowania przedmiotowego zorientowanego regionalnie. Dla każdego produktu marżę standardową liczy się jako różnicę miedzy ceną sprzedaży (katalogową) a jednostkowymi, standardowymi kosztami zmiennymi wytwarzania i sprzedaży. Zaletą zastosowania marży standardowej w ocenie centrów zysku jest oddzielenie wpływu odchyleń rzeczywistych kosztów wytwarzania od kosztów wzorcowych na sposób oceny. Dzięki przyjęciu modelu rachunku kosztów zmiennych dodatkowo można zastosować wielostopniowe i wieloblokowe raporty analityczne, będące podstawą takiej oceny. Metodologia ta pozwala na ocenę ex ante i ex post wraz z kalkulacją odchyleń. Możliwa jest więc do zastosowania w zaawansowanych systemach rachunkowości zarządczej, których zadanie polega na odzwierciedleniu złożonych struktur dystrybucyjno-sprzedażowych oraz drobiazgowej analizie ponoszonych tam kosztów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.