Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trade turnover
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Gospodarkę światową opisuje się jako historycznie ukształtowany system powiązań produkcyjnych, handlowych i finansowych między państwami o różnych poziomach rozwoju gospodarczego. Przyjmuje się, że gospodarka światowa powstała w drugiej połowie XIX wieku. Anglia, Francja, Stany Zjednoczone, Niemy i Belgia przekształciły swoje gospodarki w organizmy międzynarodowe powiązane licznymi więzami z całym światem. Znaczącą rolę w rozwoju gospodarki światowej odegrał kolonializm państw europejskich. Status kolonii w drugiej połowie XIX wieku miały Afryka, Indie, Indochiny, Australia, Nowa Zelandia, część Ameryki Łacińskiej oraz Kanada. Kolonie stanowiły niezbędne dla rozwoju gospodarek przemysłowych źródło surowców i rynki zbytu. Kolonializm państw europejskich w Afryce sprawił, że Afryka stała się kontynentem związanym gospodarczo, politycznie i kulturowo z Europą. Upadek kolonii po II wojnie światowej nie spowodował zerwania więzów gospodarczych z Europą. Kraje europejskie i Stany Zjednoczone pozostały największymi partnerami handlowymi państw afrykańskich. W ostatnich latach udział państw europejskich w obrotach handlowych Afryki znacząco zmalał. Celem opracowania jest ukazanie procesu osłabienia więzi gospodarczych Europy z Afryką w latach 1990-2005. Najpierw przedstawiono kontynent afrykański, następnie analizę obrotów handlowych krajów afrykańskich, z wyłączeniem państw Afryki Północnej oraz Republiki Południowej Afryki1, dalej ukazano ekspansję gospodarczą Chin w Afryce. (fragment tekstu)
Państwa śródziemnomorskie stoją obecnie przed wielkim wyzwaniem, jakim jest utworzenie strefy wolnego handlu z jednym z największych potentatów gospodarczych na świecie - Wspólnotą Europejską. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Deklaracji Barcelońskiej, całkowita liberalizacja obrotów handlowych pomiędzy krajami partnerskimi ma przyczynić się do realizacji najważniejszego celu - ustanowienia wspólnego obszaru pokoju, stabilności i ekonomicznego dobrobytu. (fragment tekstu)
Celem pracy będzie zbadanie konkurencyjności produktów wytwarzanych w Polsce na rynku unijnym. W tym celu autor stawia hipotezę, która brzmi: "Konkurencyjność produktów wytwarzanych w Polsce na rynkach Unii Europejskiej zwiększa się, dzięki produktom zaawansowanym technologicznie". Do weryfikacji hipotezy wykorzystano: metody opisowo-porównawcze, metody tabelaryczne, proste metody statystyczne i wskaźnikowe. Do obliczenia konkurencyjności posłużono się metodą przewag komparatywnych według B. Balassy. Obliczono wskaźniki: RCA - wskaźnik komparatywnej przewagi eksportu dla poszczególnych grup towarowych, IMP - indeks penetracji importowej oraz RTA - indeks relatywnej przewagi handlu w 2008 r. Do analiz statystycznych struktur eksportu i importu wykorzystano Międzynarodową Standardową Klasyfikację Handlu (SITC - United Nations Standard International Trade Classification), opierającą się na podziale według grup produktów. (fragment tekstu)
4
Content available remote The Impact of Polish-German Trade Flows on CO2 Emissions
75%
This study analyses the embodied carbon in the trade flows between Poland and Germany. The calculations are based on data from Eurostat and OECD for 2008. The study uses input-output analysis, which allows the assignment of responsibility to individual flows for generating specific amounts of emissions in the economy. It demonstrates that Polish exports to Germany contain significantly more embodied carbon than do imports from Germany, despite the fact that the value of imports is higher. Moreover, it is found that Polish-German trade flows were responsible for more CO2 emissions that Lithuania and Latvia emitted together in 2008. (original abstract)
Przedstawiono i omówiono dane dotyczące obrotów handlu zagranicznego Polski według głównych partnerów w latach 1992-2008 oraz dane odnośnie udziału państw RMB w polskim handlu towarowym w latach 2000-2008. Po pięciu latach od ostatniego rozszerzenia UE odnotowano szybki wzrost obrotów handlowych a analizy ekonomiczne efektów liberalizacji między Polską a unijnymi państwami RMB wskazują umiarkowane rozmiary efektu kreacji przesunięcia w warunkach obecnego spowolnienia rozwoju gospodarek krajów i kryzysu w skali globalnej.
Panama zajmuje wyjątkowe miejsce w zglobalizowanej gospodarce światowej. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu i Kanałowi Panamskiemu kraj ten stał się ważną siłą napędową globalizacji. W kilku ostatnich dekadach doszły dwa dodatkowe czynniki stymulujące globalizację: zlokalizowane w stolicy Panamy centrum finansowe i druga pod względem wielkości obrotów na świecie strefa wolnocłowa w Colon. Do postępu globalizacji na świecie Panama przyczynia się także jako kraj taniej bariery. Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule są najważniejsze elementy gospodarki Panamy, które jednocześnie są filarami globalizacji. Na gospodarkę i społeczeństwo panamskie spojrzano także jako na beneficjentów postępujących na świecie procesów globalizacyjnych(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano zmiany w światowym handlu artykułami rolno-spożywczymi w latach 2000-2009. Szczególną uwagę położono na określenie nowych tendencji, powstałych po 2004 roku wskutek rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie. Do analizy wykorzystano dane z bazy Comtrade/UN oraz Eurostatu, przy użyciu klasyfikacji HS2 (kody 01-24). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę przedsiębiorstwa handlowego w stabilizacji procesów rynkowych. Omówiono plan sprzedaży jako wartość zadaną w sterowaniu procesami obrotu. Przedmiotem rozważań było także kształtowanie operatywnych planów sprzedaży a stabilność procesów obrotu (wyniki symulacji komputerowej).
Celem artykułu jest przedstawienie głównych zmian, jakie dokonały się w obrotach handlowych krajów EŚW-10, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia powiązań z krajami Unii Europejskiej. Artykuł prezentuje syntetyczny obraz dokonujących się zmian w odniesieniu do wielkości, struktury i kierunków wymiany handlowej ww. państw z zagranicą. Analizowany okres obejmuje generalnie lata 1994-20062, jednak w niektórych przypadkach dla zobrazowania wielkości i znaczenia dokonanych przemian następuje odwołanie do wcześniejszego okresu.
Strefa euro jest największym uczestnikiem handlu międzynarodowego. W 2006 r., uwzględniając również handel pomiędzy krajami unii gospodarczej i walutowej (UGW), udział strefy euro w światowym eksporcie wyniósł blisko 30%, a w światowym imporcie 26%. Pomijając natomiast handel między krajami UGW, na strefę euro przypadało 17,5% światowego eksportu i ponad 15% światowego importu. Strefa euro jest zatem największym, pod względem wartości, eksporterem na świecie (wartość jej eksportu jest większa niż łączna wartość eksportu USA i Japonii) i drugim, po Stanach Zjednoczonych, importerem. (fragment tekstu)
Przełom wieku XX i XXI, to rosnące znaczenie w świecie dwóch najszybciej rozwijających się i najważniejszych gospodarek po Japonii, Chin i Indii. W 2007 roku obroty handlowe z tymi krajami osiągnęły poziom 39 miliardów USD. Współpraca tych krajów w grupie ASEAN przebiega na wielu płaszczyznach: od energetyki, transportu, ochrony zdrowia, kultury, turystyki do badań naukowych, łącznie z IT i technologiami teleinformatycznymi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja zakresu oraz intensywności zmian zachodzących w międzynarodowym handlu usługami Grupy Wyszehradzkiej po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Badano sektor usług rynkowych, tj. świadczonych przez indywidualnych usługodawców wyłącznie z powodów ekonomicznych2. Analizowano znaczenie międzynarodowego handlu usługami dla gospodarki oraz ewolucję struktury i udziału poszczególnych sekcji usług w międzynarodowej wymianie handlowej w latach 2004-2008. Przeprowadzona analiza pozwoliła ocenić stopień internacjonalizacji sektora usług gospodarek środkowoeuropejskich oraz ustalić zmiany, jakie zaszły w handlu zagranicznym usługami w pierwszych latach członkostwa w UE. (fragment tekstu)
Przeanalizowano zjawiska związane z kształtowaniem się kursu walutowego w oparciu o nowe podejście metodologiczne do kategorii handlu zagranicznego. Podejście to obejmuje tzw. wewnętrzne i zewnętrzne aspekty handlu zagranicznego i jest bardzo pomocne w badaniu zjawisk we współczesnej gospodarce.
14
Content available remote Porty morskie w Gdańsku i Gdyni po 25 latach transformacji gospodarczej
75%
Celem niniejszego artykułu jest określenie zmian pozycji konkurencyjnej portów morskich w Gdańsku i Gdyni w okresie transformacji gospodarczej. Za podstawowy wskaźnik umożliwiający oszacowanie tych zmian przyjęto obroty ładunkowe ogółem. Analiza ich struktury pozwoliła z kolei wskazać warunki i czynniki zmieniające pozycję konkurencyjną obu portów. Największy wpływ na wielkość obrotów miały silnie zmieniające się przeładunki ropy naftowej, produktów z ropy naftowej, węgla i koksu oraz kontenerów. Zmiany pozycji obu portów zostały odniesione do sytuacji głównych portów polskich, bałtyckich i globalnych oraz, pośrednio, do konkurencji ze strony lądowych komponentów systemu transportowego Polski. Pozycja konkurencyjna względem innych portów została wzmocniona, jednak oba węzły utraciły znaczą część przewagi wobec pozostałych elementów systemu transporotowego. Zaobserwowane zmiany były nie tylko efektem restrukturyzacji przemysłu, ale także reorientacji kierunków handlu zagranicznego, napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ekspansji portów niemieckich na dotychczasowe zaplecze portów polskich oraz priorytetów w zakresie rozbudowy sieci drogowej w Polsce. Ponadto dokonano próby zastosowania typologii adaptacji przestrzennej przemysłu (Stryjakiewicz, 1999) do zmian, jakie zaszły w analizowanych portach w okresie transformacji gospodarczej. Podmioty działające na ich obszarze podejmowały działania strategiczne mieszczące się w pięciu kategoriach: redukcji kosztów, relokacji, zmian w systemie zarządzania, przemian w strukturze przeładunków oraz kontaktów z partnerami zagranicznymi.(abstrakt oryginalny)
Światowe obroty handlowe zmniejszyły się drastycznie na przełomie 2008 i 2009 roku, co zostało określone w literaturze ekonomicznej jako wielkie załamanie handlu (ang. Great Trade Collapse). Jakkolwiek, zważywszy na okoliczności (globalny kryzys finansowy), samo zmniejszenie się międzynarodowych obrotów towarowych było dla większości ekonomistów czymś oczywistym, to skala tego zjawiska zaskoczyła obserwatorów. W rezultacie sformułowano wiele potencjalnych odpowiedzi na pytanie o przyczyny nadmiernego - w stosunku do zmiany światowej produkcji - spadku wolumenu handlu międzynarodowego. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie tych propozycji oraz wskazanie, które z nich najlepiej wyjaśniają załamanie handlu. W pierwszej części artykułu zaprezentowano zmiany zachodzące w obszarze wymiany międzynarodowej pod koniec 2008 i na początku 2009 roku. W kolejnej części przedstawiono najczęściej wymieniane przyczyny załamania handlu w omawianym okresie. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwo handlowe prowadząc swą działalność gospodarczą posiada wpływ na poziom podstawowych parametrów takich jak: wielkość obrotu, wielkość zatrudnienia, fundusz płac itp. Inne ważne parametry takie jak ceny i marże są tylko w pewnej mierze kształtowane przez przedsiębiorstwo, choć ich znaczenie w procesie kierowania działalnością handlową nie budzi wątpliwości. Interesujące zwłaszcza wydają się być możliwości posługiwania się marżami handlowymi dla kształtowania polityki asortymentowej, poziomu usług handlowych, kosztów oraz zysku przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest pokazanie na przykładzie Brazylii, że kraj, który jeszcze niedawno borykał się z kryzysem gospodarczym może stać się konkurencyjny na arenie międzynarodowej i zacząć odgrywać znaczącą rolę w gospodarce światowej. Przedstawiono zarówno strukturę gospodarczą tego kraju, jak i wielkość obrotów handlowych, a także brazylijski rynek energetyczny, w tym naftowy i biopaliwowy, który to generuje wyższą niż w Europie redukcję C02. W chwili obecnej Brazylię zalicza się do tzw. grupy BRIC. Pod skrótem tym kryją się następujące państwa Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. Położone na czterech kontynentach państwa łączy nie tylko duża populacja, ale także ich obecne i być może przyszłe znaczenie w światowej gospodarce. (fragment tekstu)
18
Content available remote Rising significance of globalization in international relations
63%
Globalization should be treated as a process of spreading, in the world scale, the connections which are typical for the local economic conditions. This phenomenon is associated with the creation of transnational culture and progressively deepening network of social interactions. The mass exchange of people, commodities, services and capitol on the global scale is carried out through modern means of communication and transport technologies. This process includes also long-distance migration of people. The globalization can mean both potential profits and new chances, but on the other hand, it can cause serious threats and huge challenges. A direction of its development and prevention from its negative results, depends on possibilities to influence this process by particular countries and grouping, including societies. It is obvious, that the present shape of the globalization bears injustice, increases inequalities and threats, so is must be corrected to a common favour.(original abstract)
The historical as well as recent experiences show that in some countries and sectors cooperatives play a key role. The agricultural cooperatives are the organizations where farmers pool their resources in certain areas of activity. A fundamental differences between the agricultural cooperatives in develop countries and the CEEC exist. To add insight to the understanding these differences the paper presents some relevant, secondary data. Precisely, the purpose of the article is to investigate the position of Polish agricultural production cooperatives (APCs) on the domestic market and in comparison to cooperatives in developed countries. A main finding is that there is observed a phenomenon of decreasing number of APCs, poorly recognized brands, a relative small turnovers and market shares in comparison to agricultural cooperatives in developed countries. (original abstract)
Slovak agriculture is constantly dynamically changing. Accession process to the EU of this sector is important for Slovak agriculture harmonization of agricultural policy related to the Common Agricultural Policy. Integration into the European Union and as well as using the funds of the Common Agricultural Policy significantly affect financial ratios and others indicators as liquidity, solvency and cash flow, which was evaluated the financial statements of assessed financial management. Financial situation of entity is a mirror through which the enterprise is perceived by its surroundings. The situation of liquidity is a determinant, which influences the opinion of external subjects about entity and its financial health. The paper compared the period before and after accession to the European Union (EU), it means the period from 2000 to 2009 with the aim to find the answer if the financial liquidity of Slovak enterprises in agriculture have had a positive or negative development trend. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.