Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Traktat nicejski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono problemy związane z reformą instytucjonalną Unii Europejskiej. Przedstawiono zmiany jakie nastąpią po rozszerzeniu w podziale głosów w Radzie Unii Europejskiej i w liczbie mandatów do Parlamentu Europejskiego, Komitetu Społeczno-Ekonomicznego i Komitetu Regionów.
Prześledzono zmiany w traktatach założycielskich oraz instytucjonalne wprowadzone Traktatem z Nicei, który wszedł w życie 3 lutego 2003 roku. Szczególne znaczenie ma reorganizacja Trybunału Sprawiedliwości, który przekształcono w system instytucji sądownictwa wspólnotowego.
Stanowisko Irlandii oraz przebieg odbywających się debat w tym kraju poprzedzających ratyfikację Traktatu Nicejskiego.
4
Content available remote Reformy instytucji w Unii Europejskiej po "szczytach" w Nicei i Goteborgu
80%
Omówiono zmiany instytucjonalne wprowadzone przez Traktat z Nicei. Postanowienia Traktatu z Nicei dotyczące poszczególnych instytucji można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą postanowienia, które znalazły się w zasadniczym tekście Traktatu. Są to modyfikacje poszczególnych artykułów Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Grupa druga to postanowienia, które są bezpośrednio związane z perspektywą przyjęcia nowych członków i dotyczą wielkości, procedur głosowania oraz podziału wpływów w poszczególnych instytucjach w rozszerzonej Unii Europejskiej.
5
80%
Artykuł poświęcony jest dwóm wielkim wyzwaniom dla Unii Europejskiej: reformom instytucjonalnym oraz rozszerzeniu, analizowanym z perspektywy tak ważnego wydarzenia jakim było podpisanie Traktatu z Nicei.
11 grudnia 2000 r. zakończył się najdłuższy szczyt Rady Europejskiej w historii Wspólnot Europejskich, którego tematem była przede wszystkim reforma instytucjonalna, warunkująca przyjęcie do Unii Europejskiej nowych państw członkowskich, stąd też tematyka niniejszego artykułu. Przedstawiono w nim zmiany wprowadzone przez Traktat Nicejski.
Zamiarem autora jest pokazanie dlaczego warto walczyć o pozycję państwa w Radzie Unii Europejskiej i jakie to ma znaczenie w stosunkach międzynarodowych.
W niniejszej analizie omówiono strukturę Traktatu Nicejskiego i postanowienia dotyczące Parlamentu Europejskiego.
W niniejszej analizie omówiono postanowienia dotyczące Komisji Europejskiej zawarte w Traktacie Nicejskim oraz postanowienia dotyczące funkcjonowania Rady UE.
Zmiany w systemie instytucjonalnym Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej, wypracowane na szczycie Rady Europejskiej w Nicei, są wynikiem kompromisu narodowych interesów państw członkowskich, wielu wizji dalszego rozwoju procesów integracyjnych, tempa i jakości integracji. W artykule przedstawiono analizę reakcji i ocen zmian Traktatu Nicejskiego w państwach Unii Europejskiej i w państwach Europy Środkowej i Wschodniej.
Omówiono zmodyfikowany przez Traktat z Nicei artykuł 220 Traktatu Wspólnot Europejskich. Zmiany te czynią z Sądu Pierwszej Instancji (SPI) samodzielny Trybunał Wspólnotowy, z kompetencjami zbliżonymi do Trybunału Sprawiedliwości (TS). Przedstawiono skład TS, SPI i nowych izb sądowych. Przybliżono tryb postępowania przed organami wymiaru sprawiedliwości WE, typy skarg rozpatrywanych przez TS, działania sądów krajowych jako wspólnotowych, wpływ prawa wspólnotowego na inne instytucje publiczne oraz stosowanie norm związanych ze wspólnotową zasadą niedyskryminacji w Polsce.
W związku z rozszerzeniem UE obecnie obowiązująca zasada większości kwalifikowanej ulegnie istotnym modyfikacjom. Ich podstawą są odpowiednie przepisy Traktatu Nicejskiego z 26 lutego 2001 r. oraz Traktatu akcesyjnego, podpisanego 16 kwietnia 2003 r. Jednocześnie, w związku z pracami Konwentu ds. przyszłości UE i w świetle przyjętego przez Konwent 13 czerwca 2003 r. projektu Traktatu konstytucyjnego, nie wykluczone są dalsze zmiany w zakresie głosowania większością kwalifikowaną. Przedłożona przez Konwent Propozycja odejścia od ustaleń nicejskich i uproszczenia zasad głosowania wywołała wiele kontrowersji i dowiodła jak wrażliwa jest to kwestia dla interesów narodowych państw członkowskich. (fragment tekstu)
7 lutego 2003 r. - po zakończeniu długotrwałego procesu ratyfikacyjnego - wejdzie w życie Traktat z Nicei, który dokonuje gruntownej reformy instytucji Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej (UE). Traktat ten umożliwia nowym państwom (m.in. Polsce) przystąpienie do UE, a jej samej - a właściwie jej zreformowanym instytucjom - sprawne funkcjonowanie po rozszerzeniu. Reforma instytucjonalna została uzgodniona na szczycie Rady Europejskiej w Nicei (w grudniu 2000r.), a pewne uzupełniające postanowienia zapadły również na kilku ostatnich posiedzeniach Rady Europejskiej - w Sewilli (w czerwcu 2002r.), Brukseli (w październiku 2002 r.) i Kopenhadze (w grudniu 2002 r.). Niniejsze opracowanie uwzględnia wszystkie powyższe postanowienia. (fragment tekstu)
W pierwszej części niniejszego opracowania omówiona została reforma Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. W drugiej części omówiona zostanie reforma Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Obrachunkowego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, a także reforma wspólnotowych procedur podejmowania decyzji. Podobnie jak w pierwszej części przedstawione zostaną postanowienia Traktatu z Nicei (który wszedł w życie 1 lutego 2003 r.), a także decyzje podjęte podczas kilku ostatnich spotkań Rady Europejskiej - w Sewilli (w czerwcu 2002 r.), Brukseli (w październiku 2002 r.) i Kopenhadze (w grudniu 2002 r.). (fragment tekstu)
Decyzje podjęte przez Radę Ministrów w Nicei (grudzień 2000), dotyczyły reform instytucjonalnych i prawnych, istotnych dla skutecznego funkcjonowania rozszerzonej UE, w skład której zostaną przyjęte kraje Europy Środkowej oraz Cypr i Malta. W artykule omówiono podstawowe decyzje Rady Europejskiej w Nicei, oraz przedstawiono perspektywy ich wpływu na negocjacje akcesyjne Polski z Unią, oraz na realizację naszych interesów w ramach członkostwa w integracji europejskiej.
Autor analizuje pogłębianie się procesu integracji europejskiej z perspektywy wprowadzenia wspólnej waluty w 2002 r. oraz wobec rozszerzenia Unii o następnych członków. Prezentuje niemieckie i francuskie opinie o przyszłości wspólnej Europy, jako federacji państw narodowych, w której najwyższym aktem prawnym będzie wspólna konstytucja, lub jako wspólnoty o silnej pozycji państw narodowych. Opinie te autor konfrontuje ze stanowiskami polskich przedstawicieli w dyskusji nad kształtem wspólnoty.
Artykuł omawia Traktat Nicejski, zwracając uwagę na elementy korzystne dla Polski. Są to: zapewnienie desygnowania obywatela Polski na członka kolegium Komisji, przyznanie 27 głosów w Radzie UE, głosowanie większościowe, wzmocniona współpraca, proporcjonalność liczby mandatów w Parlamencie Europejskim do liczby ludności.
Artykuł omawia uzgodnienia i osiągnięcia Traktatu Nicejskiego w oparciu o tekst wstępny, opublikowany przez służby Komisji Europejskiej.
Wyniki posiedzenia Rady Europejskiej w Nicei na początku grudnia 2000 r. przyjęte zostały na ogół z euforią przez prasę polską. Głębsza refleksja nad przebiegiem i wynikami posiedzenia skłania jednak do spojrzenia na te rezultaty z mniejszym optymizmem z dwóch przyczyn: co szczyt w Nicei oznacza dla przyszłej ewolucji Unii Europejskiej, oraz, co decyzje w sprawie reform instytucjonalnych oznaczać mogą dla rozszerzenia UE, w tym i na perspektywy Polski w tym procesie.
Traktat z Nicei zaakceptowany przez szefów państw Unii Europejskiej podczas szczytu w grudniu 2000 r. ma na celu stworzenie warunków prawnych do działania Unii w poszerzonym składzie, z nowymi członkami z Europy Środkowej i Wschodniej. Traktat ten przyjął reformę unijnych instytucji: Komisji Europejskiej, Rady Ministrów i Parlamentu Europejskiego, a także wprowadził zmodyfikowany, wysoce skomplikowany system podejmowania decyzji przez Radę Ministrów UE. Traktat Nicejski powinien zastąpić - jeśli ratyfikowałyby go wszystkie państwa UE - poprzedni traktat z Amsterdamu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.