Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transaction cost theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Alians strategiczny jest bardzo kruchą formą powiązań między przedsiębiorstwami, narażoną na niebezpieczeństwo niepowodzenia związane z różnicami celów i sposobów ich realizacji przez kooperantów, odmiennością kultur organizacyjnych, czy koniecznością dysponowania określonymi (często specyficznymi) aktywami. Niestabilność aliansu jest również spowodowana zależnością jego sukcesu od wielu czynników, na które partnerzy mają ograniczony wpływ. Przykładem może być charakterystyka (zmienność) otoczenia, która powoduje konieczność ciągłej kontroli turbulencji, koordynacji wysiłków oraz bezpośrednich, aktywnych kontaktów miedzy stronami. W efekcie, wzrastają koszty transakcyjne, mogące spowodować nawet nieopłacalność przedsięwzięcia. Sama zaś teoria kosztów transakcyjnych stała się jedną z fundamentalnych koncepcji teoretycznych podejmujących problemy postrzegania, analizowania i nazywania skomplikowanych zjawisk oraz procesów we współczesnej praktyce gospodarczej. (fragment tekstu)
Przedstawione zostały wyniki badań przeprowadzone w 2001 roku w ponad 1110 głównie małych polskich przedsiębiorstw, których celem było poznanie, w jaki sposób różne typy kosztów transakcyjnych rozwinęły się podczas pierwszych dziesięciu lat transformacji gospodarki.
Coraz szybciej następujące zmiany w gospodarce oraz postępująca globalizacja wymuszają na przedsiębiorstwach konieczność poszukiwania unikatowych rozwiązań umożliwiających osiągnięcie trwałego sukcesu. Jednym ze sposobów osiągnięcia zamierzonego celu jest nawiązanie współpracy pomiędzy podmiotami. Istnieje wiele kryteriów podziału kooperacji. Najbardziej popularne dzieli kooperację na pionową i poziomą. Na zachowania oportunistyczne szczególnie narażone są podmioty korzystające z kooperacji poziomej. Kwestia zachowań oportunistycznych dogłębnie została omówiona w teorii kosztów transakcyjnych oraz w pozostałych teoriach instytucjonalnych. Osobą, która wprowadziła te pojęcie do nauki był O. E. Williamson. Sposobem na ograniczenie zachowań oportunistycznych w ramach współpracy jest wprowadzenie operacyjnego obszaru zarządzania, który obejmuje formalne i społeczne mechanizmy kontroli. Należy jednak pamiętać, że Williamson przeceniał rolę zachowań oportunistycznych. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty zachowań oportunistycznych oraz sposobów, w jaki można ograniczyć ich liczebność w trakcie realizacji powiązań kooperacyjnych. Z kolei podstawowa hipoteza badawcza mówi, iż wybór struktury zarządzania w przedsiębiorstwie nie jest uzależniony wyłącznie od pojawiających się zachowań oportunistycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę oportunizmu w relacjach przedsiębiorstw, uwarunkowania jego powstawania, skutki oraz sposoby ograniczania, w ujęciu O.E. Williamsona. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Outsourcing w świetle ekonomii kosztów transakcyjnych
75%
Celem artykułu jest próba umiejscowienia koncepcji outsourcingu w teorii kosztów transakcyjnych i pokazania wspólnych cech występujących między nimi. W związku z powyższym celem postawiono następującą hipotezę badawczą: znajomość założeń ekonomii kosztów transakcyjnych jest niezbędna w podejmowaniu przez przedsiębiorstwa ekonomicznie uzasadnionych decyzji o outsourcingu czynności bądź procesów biznesowych. (fragment tekstu)
Koszty transakcyjne są bardzo często zaniedbywaną a wręcz pomijaną kategorią w analizach ekonomicznych. Niejednokrotnie pominięcie tej kategorii prowadzi do błędnych wyników przeprowadzonych wyliczeń i analiz a w konsekwencji do błędnych decyzji na poziomie strategicznym. Koszty transakcyjne, gdy zostaną poprawnie zidentyfikowane powinny pokazać faktyczne koszty korzystania z rynku jako środowiska działania przedsiębiorców. Jednak identyfikacja wszystkich kosztów transakcyjnych jest niezmiernie trudna i wymaga spojrzenia na problem z rożnych perspektyw. Przykładem zastosowania analizy kosztów transakcyjnych jest lokowanie lub wystawienie na zewnątrz niektórych procesów przedsiębiorstwa, na przykład IT. Każda taka decyzja, niezależnie od panujących warunków w otoczeniu rynkowym powinna być przeprowadzona w oparciu o analizę kosztów, strat i zysków ze szczególnym uwzględnieniem analizy kosztów transakcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Analiza dynamiki instytucji w gospodarce w okresie transformacji została przeprowadzona z wykorzystaniem założeń teorii neoinstytucjonalnej (teorii kosztów transakcyjnych) oraz niektórych elementów ekonomii ewolucyjno-instytucjonalnej. Ekonomia neoinstytucjonalna koncentruje się na badaniu poszczególnych transakcji i sposobu ich koordynowania przez rynek lub przez jednolitą organizację, a także przez wszystkie formy pośrednie między nimi.
8
Content available remote Transakcje pozarynkowe w świetle teorii kosztów transakcyjnych
75%
Artykuł przedstawia zmiany dokonujące się na rynku, spowodowane procesami globalizacji i działalnością korporacji transnarodowych. Zmiany te, wyjaśniane przez teorię kosztów transakcyjnych, polegają na zwiększającej się liczbie transakcji pozarynkowych dokonywanych w największym stopniu przez korporacje transnarodowe. (abstrakt oryginalny)
Jednym z krytykowanych elementów teorii kosztów transakcyjnych (TKT) jest problem operacjonalizacji i pomiaru. Koszty transakcyjne (ex-ante i ex-post) w większości są niemierzalne w ilościowy sposób. O ile koszty użycia materialnych elementów transakcji, np. mediów, są możliwe do identyfikacji, to zasadniczy problem pojawia się z kosztami pozyskiwania informacji. Czas niezbędny do zrealizowania transakcji jest kosztem alternatywnym mającym związek z indywidualnymi preferencjami i wyborami. Niektórzy autorzy przyjmują założenie o niemierzalności tych kosztów. Wprawdzie wielokrotnie wspomina się w literaturze o uzupełniającym charakterze TKT w stosunku do istniejących wcześniej koncepcji i teorii, szczególnie neoklasycznej, to jednak próby wzbogacenia napotykają trudności przede wszystkim badawcze, a mianowicie: • brak jednolitej terminologii, • współzależność kosztów produkcyjnych i kosztów transakcyjnych, która utrudnia wyodrębnienie zależności przyczynowo-skutkowych; teoria ekonomiczna sugeruje, że zmiany w obrębie kosztów transakcyjnych mają bezpośredni wpływ na położenie granicy możliwości produkcyjnych; niższe koszty transakcyjne oznaczają więcej handlu, większą specjalizację, zmiany kosztów produkcji również mają wpływ na poziom KT, • trudności z wyodrębnieniem kosztów transakcyjnych z całości kosztów (produkcyjnych i transakcyjnych łącznie zdeterminowanych przez różne czynniki rynkowe), • trudności z pomiarem (nawet jeśli uda się jednoznacznie wyodrębnić owe koszty, stosuje się zazwyczaj metodę komparatywnej analizy instytucji), • ocena wyboru danego typu transakcji przez podmiot gospodarczy z zastosowaniem metody komparatywnej analizy instytucji wymaga porównania z inną, konkurencyjną formą transakcji (ocena kosztu alternatywnego, który niekoniecznie miał miejsce w rzeczywistości, np. ze względu na zbyt wysokie KT); szacowanie kosztu jedynie potencjalnej transakcji z natury rzeczy jest utrudnione i nie poddaje się weryfikacji empirycznej. Niemniej podejmowane są próby identyfikacji, pomiaru i wprowadzenia nabywców ostatecznych do analizy kosztów transakcyjnych. Williamson uznaje brak analiz w tym obszarze za dużą lukę w teorii kosztów transakcyjnych. (fragment tekstu)
Zjawisko oportunizmu stanowi ważne miejsce w nowej ekonomii instytucjonalnej, szczególnie zaś w teorii kosztów transakcyjnych. Jego źródeł należy upatrywać w oddzielaniu się własności od zarządzania. Wyodrębnione organy spółki nie zawsze działają w jej interesie czy w interesie swoich mocodawców. Często bowiem wykorzystują zaistniałą sytuację dla realizacji własnych partykularnych interesów. W warunkach polskich sprzyjają oportunizmowi zapisy Kodeksu spółek handlowych oraz struktura własności akcji. Na potrzebę ograniczania oportunizmu wskazuje teoria kosztów transakcyjnych, która dostarcza instrumentów do jego redukcji czy minimalizacji. Do ograniczania oportunizmu przyczynić się mogą kodeksy dobrych praktyk, pakiety motywacyjne dla menedżerów oraz odpowiednie ustawodawstwo. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie przedsiębiorstwa sektora energetycznego procesu restrukturyzacji majątkowej. Narzędziem, które zostało użyte dla potrzeb przygotowania tego procesu od strony koncepcyjnej, organizacyjnej, technicznej był system controllingu operacyjnego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena istotności motywu oszczędności kosztów transakcyjnych w procesie powstawania aliansów strategicznych, fuzji i przejęć. (fragment tekstu)
W tym artykule zamierzamy pokazać, że paradygmaty teorii cen i kosztów transakcji, stanowiące podstawy metodologiczne większości dociekań prowadzonych w czołowych pismach ekonomicznych na świecie, nie pozwalają na tworzenie modeli teoretycznych oraz na spory teoretyczne wystarczająco dobrze wyjaśniające funkcjonowanie i zmiany w polskiej gospodarce (jak też w innych transformujących się gospodarkach świata).(fragment tekstu)
Swoboda przedsiębiorstw w rozstrzyganiu problemu korzystania lub niekorzystania z usług pośredników w handlu zagranicznym nie oznacza, że decyzje dotyczące tej materii są proste i nie budzą wątpliwości. Obserwacja wskazuje, że zapadają one najczęściej przy wykorzystaniu podejścia będącego mieszanką dogmatyzmu oraz metody prób i błędów. Oba składniki tego podejścia oddziałują w przeciwnych kierunkach: dogmatyzm nakazuje stosować rozwiązania oceniane w sposób uproszczony jako najlepsze (np. absolutyzowanie samodzielnego prowadzenia handlu zagranicznego bez względu na uwarunkowania); metoda prób i błędów sugeruje poszukiwanie rozstrzygnięć - mogą one jednak dużo kosztować i rozciągać się w czasie. W obu przypadkach istnieje potrzeba wypracowania kryteriów, których zastosowanie pozwoli usprawnić proces poszukiwania i wyboru odpowiednich rozwiązań. Wydaje się, że obiecujące możliwości oferuje wykorzystanie teorii kosztów transakcyjnych. Stąd w dalszej części artykułu podjęto następujące kwestie: 1) charakterystyka teorii kosztów transakcyjnych; 2) problem pośrednictwa w handlu zagranicznym w ujęciu teorii kosztów transakcyjnych; 3) propozycja rozwiązania problemu - kryteria alokacji funkcji w układzie eksportowym; 4) wpływ czynnika skali na strukturę układu eksportowego, 5) propozycja rozwiązania problemu z wykorzystaniem teorii kosztów transakcyjnych.
Celem pracy jest wykazanie, że zastosowanie technologii informatycznych wiąże się z wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorstwa. Do udowodnienia tej tezy została użyta teoria kosztów transakcyjnych Olivera Williamsona, która została nieco zmodyfikowana na potrzeby analizy technologii informacyjnych. Rozważania zilustrowano przykładami z działalności firmy Carrier Corporation. Carrier, przy współpracy z firmą FreeMarkets Inc., przestawił znaczną część swoich zakupów na kanały elektroniczne. Elektroniczne transakcje między przedsiębiorstwami spowodowały racjonalizację zaopatrzenia i przyczyniły się do integracji różnych działów. Dzięki temu Carrier poprawił swoją efektywność, gdyż koszty działalnoci korporacji uległy obniżeniu. Dokonania te zauważane zostały przez specjalistów z zewnątrz (firma znalazła się w rankingu Smart Business).
Konsulting działa w różnych dziedzinach, np. w technice w postaci doradztwa w zarządzaniu projektami technicznymi. W zakresie usług prawnych i ekonomicznych jest zjawiskiem nowym w gospodarce polskiej okresu transformacji. Ta sfera konsultingu stanowi przedmiot niniejszego opracowania.
Artykuł prezentuje analizę teorii kosztów transakcyjnych. Po krótkim omówieniu tej teorii oraz teorii agencji w kontekście nowej teorii instytucjonalnej autor rozważa metodologiczne aspekty teorii, a w szczególności teorii kosztów transakcyjnych. Teoria ta jest następnie poddana analizie w relacji do teorii realistycznej, teorii decyzji oraz rachunku kosztów. Wyniki analizy pokazują słabość teorii kosztów transakcyjnych pod względem definicji najważniejszych pojęć oraz ich uzasadnienia w świetle teorii realistycznej, teorii decyzji i rachunku kosztów. Z tego powodu teorii tej zarzuca się brak solidnych podstaw naukowych i nie znajduje ona większego zastosowania w praktyce podmiotów gospodarczych, ani w tworzeniu teoretycznie uzasadnionego „mostu" między nową ekonomią instytucjonalną, a teorią firmy. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Hotel Consortia as a Condition for Limiting the Transaction Costs
63%
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem i celem publikacji było przedstawienie znaczenia konsorcjów hotelarskich jako czynnika optymalizującego koszty transakcyjne. W artykule przedstawiono pokrótce istotę i genezę pojęcia kosztu transakcyjnego, ewolucję poglądów na jego temat. Dokonano podziału kosztów transakcyjnych. W publikacji przedstawiono determinanty kosztów transakcyjnych oraz opisano przesłanki dotyczące organizowania transakcji. Przedstawiono też formy prowadzenia biznesu hotelarskiego. Zawiera charakterystykę konsorcjów hotelarskich, ich rangi i miejsca na rynku. Artykuł pokazuje rolę form kooperacji jako narzędzia w modyfikowaniu kosztów transakcyjnych. Pokazano przewagę konsorcjów w zarządzaniu kosztami transakcyjnymi w stosunku do innych form prowadzenia działalności w branży hotelarskiej. Materiały i metody: Metody badawcze polegały na analizie faktycznych kosztów transakcyjnych na podstawie danych, jak również próbie ich prognozy rozwoju w przyszłości. Materiały w oparciu o których powstała publikacja to dostępna literatura usunąć, jak również wiadomości netograficzne. Wyniki: Wyniki badań wskazują jasno, że konsorcja hotelarskie przyczyniają się do ograniczania kosztów funkcjonowania obiektów hotelowych. Wnioski: Badania pokazują, że konsorcja hotelowe stanowią szansę dla niezależnych przedsiębiorców w konkurencji z dużymi łańcuchami hotelarskimi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie relacji między dostawcami a odbiorcami kontraktów outsourcingowych w łańcuchach dostaw. Rozważania teoretyczne zostały uzupełnione analizą tego typu relacji w dwóch przedsiębiorstwach z branż: ochroniarskiej i motoryzacyjnej. W celu pokazania złożoności oraz ważności procesu zarządzania relacjami, pośrednio przyczyniających się do poprawy konkurencyjności dwóch współpracujących ze sobą ogniw, warto przeanalizować determinanty łańcucha wartości, w tym rolę outsourcingu, oraz charakter relacji i proces zarządzania nimi. Analiza tych zjawisk została przeprowadzona na podstawie wybranych artykułów i książek dotyczących analizowanej problematyki oraz dostępnych danych statystycznych zebranych z raportów znanych firm konsultingowych. Do opracowania tematu posłużyły przede wszystkim metoda wstępnej analizy porównawczej zebranych danych statystycznych wykorzystywana przy analizie danych jakościowych oraz metoda case study. Uzupełnieniem zgromadzonych informacji jest wywiad z menedżerami dwóch prężnie rozwijających się firm, będących zarówno zleceniobiorcami, jak i zleceniodawcami zadań na międzynarodowym rynku.
W artykule podjęto próbę oceny aktu ochrony zdrowia pacjentów (ACA), popularnie zwanym planem Obamy, pod kątem finansowym i ekonomicznym, a także z uwzględnieniem jego efektywności. Zwrócono uwagę na możliwości skorzystania z niego przez społeczeństwo amerykańskie. W części teoretycznej odniesiono się do głównych teorii ekonomicznych, zwłaszcza teorii kosztów transakcyjnych. W części badawczej wykorzystano oficjalne dane statystyczne. Podkreślono także znaczenie i działanie towarzystw ubezpieczeniowych, lobbystów branży ochrony zdrowia. Ich postępowanie rzutuje na proces legislacyjny. Mimo że akt ochrony zdrowia pacjentów należy uznać za krok w dobrym kierunku, to i tak USA pozostają w zakresie ochrony zdrowia swoich obywateli daleko w tyle w stosunku do innych krajów rozwiniętych gospodarczo. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.