Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transakcje futures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono stan znajomości i wykorzystywania instrumentów pochodnych na rynku polskim.
2
Content available remote Sources of Return in the Index Futures Markets
100%
The paper concerns an issue of existence of a risk premium in equity and index futures markets. The paper consists of four parts. The first part describes the basic hypotheses of forward curves in the futures market. In the second section, I formulate 5 hypotheses concerning a risk premium in the equity futures market, its forecastability, and its dependence on a market segment and development stage. The third part includes an empirical study, which confirms the existence of timedependent and partially predictable risk premium. The research was based on the Polish futures market in the years 2000-2010. The last section of the paper discusses potential implications for the financial market practice and indicates areas for further research. (original abstract)
Pojęciem instrumenty pochodne obejmuje się wiele rodzajów transakcji na rynku towarowym i finansowym. W artykule omówiono transakcje terminowe, transakcje futures, opcje i swapy.
Modelowanie i prognozowanie cen w rolnictwie jest procesem niezwykle trudnym. Liczba czynników wpływająca na cenę jest na tyle obszerna, że łącznym efektem ich oddziaływania może być proces błądzenia losowego. Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy błądzenia losowego na rynku kontraktów terminowych na pszenicę na giełdach CBOT i MATIF. Badania mają wskazać na typ szeregów czasowych, jaki reprezentują kontrakty terminowe błądzenia losowego: persystentny czy antypersystentny. Podejmuje się także kwestie znaczenia długości ocenianego szeregu czasowego oraz terminem wykupu kontraktu. Narzędziem służącym do określenia właściwości statystycznych ocenianych szeregów czasowych był wymiar fraktalny szacowany metodą podziału pola. W artykule podano skrócony schemat liczenia tego wymiaru oraz fragment tablic istotności. Wyniki badań z reguły nie pozwalają na odrzucenie hipotezy błądzenia losowego notowań kontraktów na pszenicę, co sugeruje ich nieprzewidywalne kształtowanie. Natomiast na giełdzie CBOT zauważono nieco inne zachowanie kontraktów grudniowych i marcowych, którym w krótszym okresie czasu bliżej jest do procesu ze wzmacnianym trendem oraz kontraktów majowych, czerwcowych i wrześniowych, którym bliżej jest do procesu o korekcie w kierunku średniej. Jednak wszystkie wyniki były w granicach błądzenia losowego. Takiej właściwości nie zauważono dla kontraktów notowanych na giełdzie MATIF. Zauważoną właściwość dla giełdy CBOT można próbować wykorzystywać w celach spekulacyjnych. Intersująca okazuje się kwestia długości szeregu czasowego. W opracowaniu badano tylko szeregi długości 200 obserwacji (ok. 10 miesięcy) oraz 500 obserwacji (ok. 2 lata). Okazuje się, że wraz z wydłużaniem horyzontu czasowego wyniki stają się bardziej stabilne, tj. spada liczba przypadków przeczących hipotezie błądzenia losowego. Hipoteza błądzenia losowego jest hipotezą, którą trudno odrzucić. Potwierdza się przypuszczenie, że czynniki kształtujące ceny na rynkach rolnych determinują ich losowy przebieg(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano teoretyczne aspekty transakcji futures i zasady funkcjonowania kontraktów futures na rynku walutowym. Dokonano analizy zasad obrotu walutowymi kontraktami terminowymi na przykładzie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przedstawiono ocenę funkcjonowania transakcji futures na polskim rynku walutowym.
Jedną z metod inwestycyjnych, która pozwala na uniknięcie subiektywności przy podejmowaniu decyzji jest zastosowanie automatycznych systemów transakcyjnych. Wszystkie decyzje inwestora o charakterze subiektywnym, zależnym od indywidualnych preferencji, są podejmowane na etapie tworzenia systemu. Natomiast od momentu uruchomienia systemu należy całkowicie zdać się na sygnały systemu, który decyduje o kupnie lub sprzedaży kontraktu terminowego, o zwiększaniu lub zmniejszaniu pozycji oraz wskazuje momenty zawarcia transakcji. W artykule „Wykorzystanie wybranych miar ryzyka przy porównywaniu wyników osiąganych przez automatyczne systemy transakcyjne” (M. Masłowski) przedstawiono porównanie systemów transakcyjnych w zależności od ryzyka instrumentu będącego przedmiotem inwestycji. Wnioskiem z przedstawionych w pracy rozważań są wskazówki dotyczące sposobu doboru systemu inwestycyjnego w zależności od ryzyka cechującego instrument będący przedmiotem inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Powyższy referat zajmuje się problemem zabezpieczania transakcji przez przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu rynków derywatów (futures i forward). Możliwość ta wkracza na polski rynek, który winien być przygotowany na efektywne wykorzystanie możliwości płynących z zajmowania pozycji na rynkach terminowych. Decyzje o zawieraniu transakcji typu futures lub forward są związane z wewnętrzną polityką przedsiębiorstwa i dlatego powinny za każdym razem być rozpatrywane w kategoriach ewentualnych zysków lub strat płynących z zajmowania pozycji na wymienionych rynkach. (abstrakt oryginalny)
Świadome oddziaływanie na wysokość ponoszonego kosztu kapitału posiada istotne znaczenie dla efektywnego zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Optymalny wybór stosunku kapitału własnego i obcego ma wpływ na maksymalizacje zysku osiąganego przez właścicieli w ramach akceptowalnego ryzyka. W artykule zaprezentowano metodę pozwalającą optymalizować wielkość ponoszonego przez przedsiębiorstwo kosztu kapitału poprzez kształtowanie struktury kapitałowej jednostki gospodarczej. Optymalizacja przebiega na drodze wykorzystania w procesie zakupów surowca transakcji terminowych typu futures. (abstrakt oryginalny)
Z cyklicznych badań IBnGR wynika, że w perspektywie 2007 roku rynek giełdowych instrumentów pochodnych zostanie zdominowany przez dwa rodzaje transakcji - futures i opcje.
W artykule omówiono grupę instrumentów, których zastosowanie eliminuje bądź znacznie ogranicza ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej - są to transakcje terminowe. Przedstawiono istotę i zasady działania tych transakcji oraz opis ich dwóch typów: "forward" i "futures" a także przykłady ich zastosowania w praktyce.
11
Content available remote Motywy zawierania transakcji terminowych
63%
W dobie kryzysu, który rozgościł się na dobre na europejskich rynkach finansowych w ostatnich latach, mogłoby się wydawać, że w chwili, gdy spadają ceny niemal wszystkich aktywów, jedyną alternatywą na drodze do pomnożenie pieniędzy jest standardowa lokata bankowa. Bezpieczeństwo wiążące się z taką formą lokowania zaoszczędzonego kapitału finansowego jest zdecydowanie zaletą. Nie można jednak w przypadku lokat liczyć na zyski w niebotycznych wysokościach. W artykule ukazano motywy pchające przeciętnego "Kowalskiego" do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w rynek terminowy. Od wielu lat rynek terminowy porównywany jest do gier hazardowych w kasynie. Dzieje się to za sprawą jednej cechy, która łączy obie te gry. Jedna jak i druga, jest grą o stałej sumie, co oznacza, że aby jedna strona wygrała określoną wielkość środków pieniężnych, druga, przeciwna, strona, w tym wypadku rynku, musi stracić dokładnie tę samą wielkość środków. Dzieje się to za sprawą równowagi, która na rynku musi zostać zachowana. Na rynkach terminowych prym wiodą dwie grupy inwestorów. Są nimi spekulanci oraz inwestorzy dokonujący transakcji zabezpieczających. Po za tymi dwiema grupami na rynku możemy wyodrębnić jeszcze arbitrażystów, stanowiących swego rodzaju łącznik między tymi dwoma najważniejszymi "siłami" rynku.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę i istotę rynku terminowego. Przybliżono finansowe kontrakty futures i ich rodzaje.
Niniejsze opracowanie przedstawia proces tworzenia się giełdowego segmentu rynku transakcji terminowych na stopy procentowe w Polsce. W szczególności zaprezentowane zostaną warunki infrastrukturalne i podstawy prawne, w jakich następowało tworzenie pierwszych kontraktów giełdowych oraz przebieg notowań na przestrzeni roku 1999. Przedstawione zostaną podstawowe bariery rozwoju rynku oraz wskazane możliwości jego dalszego rozwoju. (fragment z tekstu)
Autor na przykładach przedstawił ryzyko inwestycji w instrumenty pochodne. Do grupy tej zalicza się: opcje, transakcje foward i futures oraz transakcje wymiany (swaps).
Przeanalizowano sytuację na polskim rynku giełdowych pochodnych instrumentów finansowych. Omówiono kontrakty futures, indeksowe jednostki syntetyczne, warranty. Wspamniano również o ofercie Polskiej Giełdy Finansowej (PGF) oraz Warszawskiej Giełdy Towarowej (WGT). Przybliżono perspektywy rozwoju derywatów.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, czym są nierzeczywiste transakcje terminowe oraz jak kształtował się ich rozwój na świecie. Na koniec zaprezentowany zostanie polski rynek tych instrumentów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problematykę polskiego rynku transakcji terminowych. Omówiono zagadnienie ryzyka rynkowego, z punktu widzenia instrumentów rynku kasowego oraz terminowego. Podjęto także problem przełożenia ryzyka rynkowego na zwrot lub stratę z inwestycji, w związku z dźwignią charakterystyczną dla transakcji terminowych.
Artykuł przedstawia analizę własności statystycznych sygnałów do arbitrażu pomiędzy rynkiem futures a spot, zdefiniowanych jako niedopasowania pomiędzy ceną futures a jej teoretycznym odpowiednikiem. Przedstawione wnioski, dotyczą rynku kontraktów terminowych na akcje notowane na GPW w Warszawie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.