Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transfer kapitału
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Metody pomiaru efektywności wewnątrzkorporacyjnych rynków transferu kapitału
100%
Zagadnienie efektywności wewnątrzkorporacyjnych (wewnętrznych) rynków transferu kapitału (ICM - Internal Capital Market) związane jest bezpośrednio z nurtem badawczym poświęconym finansowym konsekwencjom dywersyfikacji (koncentracji) działalności przedsiębiorstw. W ramach tego nurtu obok modeli teoretycznych przedstawiających konsekwencje wyboru przez spółki strategii dywersyfikacji bądź koncentracji działalności, prowadzone są również badania empiryczne weryfikujące te teorie. (fragment tekstu)
2
Content available remote Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Indii
100%
Okres rozkwitu indyjskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych przypada na lata 2000-2010. Artykuł ten opisuje fenomen ich wzrostu, strukturę i główne kierunki rozprzestrzeniania się na świecie. Do lat 90. XX wieku inwestycje utrzymywały się na niewielkim poziomie. Kraj ten jednak bardzo szybko się rozwijał, a przedsiębiorcy indyjscy zaczęli poszukiwać możliwości bogacenia się również na rynkach zagranicznych. Indie stały się ważnym eksporterem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które otworzyły dostęp do nowych rynków zbytu, zasobów naturalnych, zagranicznych technologii czy kultury zarządzania strategicznego korporacją transnarodową. Wypływ BIZ wzrósł z 1,9 mld USD w 2000 r. do ponad 14 mld w roku 2010. Dotyczą one już prawie każdej gałęzi gospodarki i coraz częściej kierowane są do krajów wysoko rozwiniętych.(abstrakt oryginalny)
Chociaż większość ekonomistów broni tezy o pozytywnym wpływie inwestycji zagranicznych na rozwój turystyki, wiele prac z zakresu geografii turystyki przedstawia różne poglądy na temat wpływu inwestycji zagranicznych na gospodarkę krajów docelowych. Za pomocą prostego modelu analitycznego autorzy pokazują, że efekty międzynarodowej mobilności kapitału zależą w dużym stopniu od rozmiarów i struktury gospodarki w krajach docelowych. W przypadku małego kraju nastawionego na turystykę liberalna doktryna ekonomiczna stara się nakłonić politykę gospodarczą w kierunku dużej otwartości gospodarki na przepływ czynników produkcji - w stopniu większym niż optymalny. Dlatego polityka rządu powinna opierać się na dokładnej ocenie wpływu tych inwestycji i wpływów z turystyki na gospodarkę kraju. Analiza empiryczna wspierająca te wnioski oparta jest na danych dotyczących dwóch punktów docelowych turystyki międzynarodowej: Makao i Hongkongu. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Review of FDI Theory in the Knowledge-Intensive Economy
75%
International flow of capital in the form of Foreign Direct Investment (FDI) is considered to be the primary form of capital transfer in the global economy. It plays an important role among other forms of international capital flows, due to the intensity of its streams and its strength of impact on local economies. Host countries use FDI to finance activities such as industry restructuring and transfer of technology. The aim of this paper is to present current achievements in the field of theoretical explanations of FDI - its main motives. The article relates also to current selected trends in FDI flows during the economic downturn caused by the recent financial crisis. Above all ,however, this paper aims at showing FDI theories in terms of a knowledge intensive economy. (original abstract)
5
Content available remote Światowy kryzys finansowy a napływ kapitału do krajów rozwijających się
75%
W ostatnich dwóch dekadach rola państw rozwijających się na międzynarodowych rynkach finansowych stale rośnie. Kraje te pozyskują znaczące finansowanie zagraniczne, które przyczynia się do rozwoju ich gospodarek, jednak rosnące przepływy kapitałowe coraz częściej destabilizują ich gospodarki. Globalny kryzys finansowy z lat 2007-2009 spowodował spadek napływu kapitału do krajów rozwijających się. Miał również negatywny wpływ na realną sferę gospodarki. Poszczególne kraje rozwijające się i regiony zostały w różnym stopniu dotknięte przez kryzys. Podatność krajów na kryzys zależała od takich czynników jak: struktura terminowa napływającego kapitału zagranicznego, rodzaj wykorzystywanych w finansowaniu zagranicznym instrumentów, sytuacja na rachunku obrotów bieżących. (abstrakt oryginalny)
Real Estate Investment Trusts (REITs) są funduszami inwestycyjnymi, które umożliwiają transfer kapitałów pomiędzy rynkami finansowym i nieruchomości. Ich podstawową cechą jest korzystanie z przywilejów podatkowych, które polegają na braku lub znaczącym obniżeniu podatków od osób prawnych. Celem artykułu jest analiza wpływu czynników prawno-podatkowych na funkcjonowanie REITs w krajach europejskich. W pierwszej części artykułu przedstawiono historie powstania REITs i zasad funkcjonowania funduszy tego typu w krajach europejskich. To pozwoliło z kolei na stworzenie dwóch schematów funkcjonowania REITs, które określone zostały jako modele amerykański i europejski. Podstawowa różnica między tymi modelami związana jest z poziomem restrykcji zawartych w krajowych regulacjach prawnych. Europejskie przepisy legislacyjne mają na celu ochronę interesów i środków inwestorów. To powoduje, że fundusze REITs nie mogą swobodnie kształtować swoich strategii inwestycyjnych i w pełni wykorzystywać potencjału lokalnych i regionalnych rynków nieruchomości.
W opracowaniu przedstawiono cechy rynku kapitałowego i stosowane kryteria jego podziału. Omówiono głównych uczestników rynku kapitałowego. Przybliżono zasady i sposoby tranferu kapitału na tym rynku.
W gospodarce światowej obserwuje się intensyfikację międzynarodowego transferu kapitału w formie inwestycji bezpośrednich. O skali napływu kapitału w formie ZIB do danego kraju lokaty w dużym stopnu decyduje poziom jego atrakcyjności inwestycyjnej. Napływ kapitału zagranicznego jest uważany za ważny czynnik rozwoju gospodarczego, zwłaszcza dla tzw. gospodarek doganiających, do których z pewnością można zaliczyć nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej. Rosnąca intensywność procesów globalizacyjnych oraz wzrost otwartości gospodarek powodują także coraz bardziej intensywne właczanie się krajów znajdujących się na średnim poziomie rozwoju w międzynarodowy transfer kapitału, także jako eksporterzy ZIB. W artykule przedstawiono atrakcyjność inwestycyjną nowych krajów Unii Europejskiej w świetle rankingów Banku Światowego oraz raportów Ernst&Young, a następnie poddano analizie ich zaangażowanie w międzynarodowy transfer kapitału w formie ZIB w warunkach integracji europejskiej. Uwzględniono napływ i odpływ ZIB, skumulowaną wartość ZIB w analizowanych krajach oraz skumulowane inwestycje tych krajów w świecie.(abstrakt oryginalny)
Nowe formy aktywności zawodowej wpisane w ewoluujące systemy społeczno-gospodarcze są coraz większym wyzwaniem dla ekonomii jako nauki nader hermetycznej w zakresie powszechnie przyjętego zakresu poznawczego. Zawodowa aktywność jednostek i całych zbiorowości to splot wielu różnorodnych czynników, wśród których kluczowe są zarówno indywidualne kompetencje jednostek przedsiębiorczych, jak i formalne czynniki wpisane w przyjętą formułę gospodarki w układzie przestrzenno-czasowym. Coraz większa ingerencja państwa w polską gospodarkę połączona z szerokim interwencjonizmem finansowym wielu zadań realizowanych przy współudziale środków publicznych stworzyła na przestrzeni ostatnich lat nowe - finansowo zależne struktury gospodarcze. W artykule zaprezentowana została analiza teoriopoznawcza wpływu bezzwrotnych transferów finansowych na rozwój przedsiębiorczości. W przyjęty układ odniesienia wpisane zostały w szczególności subwencje i dotacje, jak również zadania zlecone realizowane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz administracji publicznej. Odrębne miejsce poświęcone zostało projektom współfinansowanym z funduszy europejskich, jako relatywnie nowej formie aktywności gospodarczej na krajowym rynku. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi omówienie zasady swobodnego przepływu kapitału, mającej istotny wpływ na działalność przedsiębiorstw na jednolitym rynku wewnętrznym UE. Omówiono w nim istotę pojęcia przepływu kapitału wynikającą z uregulowań traktatowych i wykładni prawa wspólnotowego oraz zaprezentowano ewolucję tej zasady, jaka się dokonała od momentu podpisania Traktatu Rzymskiego do chwili wejścia w życie Traktatu o UE. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach międzynarodowa migracja zarobkowa stała się integralną częścią nowoczesnej gospodarki światowej. Migracja zarobkowa jest ważnym źródłem dopływu pieniędzy do gospodarki w wybranych krajach. Przelewy zarobków migrantów wysyłane do kraju umożliwiają rodzinom zwiększenie poziomu konsumpcji i skumulowanego popytu, a także stymulują rozwój produkcji. Innymi słowy są one narzędziem, za pomocą którego kraj może skuteczniej rozwiązać kompleks wewnętrznych problemów społecznych i gospodarczych. Część otrzymanych pieniędzy jest inwestowana w rozwój gospodarki narodowej poprzez zakup akcji, gruntów i innych nieruchomości. W związku z tym rachunek i ocena kosztów osobistych przekazów migrantów są bardzo ważne. Artykuł dotyczy trendów globalnej migracji międzynarodowej oraz międzynarodowej migracji na Białorusi. Szczególna uwaga zostanie poświęcona analizie wielkości i struktury osobistych przekazów migrantów w ich podstawowych komponentach, krajach opuszczenia i krajach przekazu pieniędzy. Analiza opiera się na danych statystycznych Krajowego Komitetu Statystycznego, Narodowego Banku Białorusi, Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych, Oddziału ds. Populacji Ludności Narodów Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
Cel - W artykule skoncentrowano uwagę na kowenantach dywidendowych pośrednich i bezpośrednich (według propozycji podziału Kalaya) wbudowanych w warunki emisji obligacji notowanych na rynku Catalyst. Celem artykułu jest analiza rodzajów i struktury kowenantów ograniczających transfery do akcjonariuszy oraz analiza zróżnicowania stosowanych kowenantów w zależności od cech emitentów i cech serii obligacji. Metodologia badania - Opracowano ręcznie bazę danych dotyczącą niebankowych obligacji korporacyjnych wprowadzonych do obrotu na rynku Catalyst w latach 2009-2013. Określono strukturę i częstość występowania kowenantów dywidendowych oraz dokonano analizy zależności pomiędzy cechami emitentów i emisji a stosowanymi kowenantami ograniczającymi transfery do akcjonariuszy. Wynik - Spośród badanych serii obligacji 75% w warunkach emisji zawierało kowenanty pośrednie, a 52% kowenanty bezpośrednie. Duzi emitenci oraz emitenci o niskim poziomie ryzyka kredytowego częściej stosowali kowenanty pośrednie pozwalające na elastyczne kształtowanie polityki pozyskiwania źródeł finansowania. Mali emitenci częściej stosowali kowenanty bezpośrednie. Oryginalność/Wartość - Praca wypełnia lukę w badaniach empirycznych nad polskim rynkiem obligacji Catalyst, w szczególności w badaniach dotyczących kowenantów i ich roli w ograniczaniu transferów do właścicieli.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przybliża poglądy Hipolita Gliwica dotyczące zmian koniunkturalnych w gospodarce. Autor przytacza poglądy tego uczonego na temat roli demografii, rozmieszczenia zasobów naturalnych oraz transferów kapitałowych na cykle gospodarcze. Chociaż Gliwic formułował swoje teorie jeszcze przed II wojną światową, to prezentują one realną wartość w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego.
Analiza przedstawiona w niniejszym opracowaniu została oparta o wyniki własnych badań empirycznych, przeprowadzonych na grupie przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce w roku 2010. Na tej podstawie sformułowano konkluzje, wskazujące na dość niski stopień przygotowania polskich przedsiębiorstw rodzinnych do przeprowadzenia sukcesji. Wskazano również na istotne różnice pomiędzy firmami pierwszopokoleniowymi i wielopokoleniowymi. W tych drugich stopień sformalizowania działań zmierzających do transferu występuje zdecydowanie częściej(fragment tekstu)
Teoria finansów, zwana również ekonomią finansową, jest jednym z podstawowych działów nauk ekonomicznych. W ostatnich kilkudziesięciu latach można było obserwować znaczny rozwój tej teorii. W ostatnim okresie rozwój ten staje się coraz bardziej dynamiczny, między innymi z powodu wzrostu znaczenia aplikacyjnego metod wypracowanych na gruncie teorii. W tym artykule przedstawimy uwagi dotyczące pewnych modeli wypracowanych w teorii finansów. Modele te mogą być traktowane jako modele decyzyjne, gdyż w bezpośredni sposób odnoszą się do decyzji finansowych, przede wszystkim tych decyzji, które podejmowane są na rynku finansowym. Właściwe rozważania poprzedzimy pewnymi syntetycznymi uwagami dotyczącymi teorii finansów. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Powiązania liberalizacyjne rynków z różnych regionów
63%
Artykuł wskazuje na znaczenie regionalnych rozwiązań integracyjnych, które dominują obecny etap międzynarodowych stosunków gospodarczych. Nie jest to nadmiernie odkrywcze i opinia na ten temat znalazła swoje odbicie w literaturze przedmiotu. Szczególna uwaga w tym opracowaniu skupia się na strukturach liberalizujących wymianę handlową, które tworzą zbiory łączne. Właściwością tych rozwiązań jest tworzenie warunków, w których wspólne elementy konkurują kosztami, co decyduje o dynamice ich rozwoju. Równocześnie mają dostęp do rynków zbytu reprezentujących najwyższy poziom rozwoju, a więc takich, na których odnotowuje się wysokie dochody i co za tym idzie - wysokie wymagania. Podkreśla się tu znaczenie zróżnicowanego poziomu rozwoju gospodarek, których kontakty są liberalizowane, i wskazuje się na znaczenie tego procesu dla gospodarek reprezentujących zarówno wyższy, jak i niższy poziom rozwoju. Zwraca się uwagę zarówno na różnice interesów obu grup gospodarek, jak i na trudności towarzyszące decyzjom o otwieraniu rynków i odejściu od wcześniej stosowanych rozwiązań protekcyjnych. W sumie dostarcza się argumentów wskazujących na określone koszty i dominację korzyści z wzajemnych kontaktów rynków rozwiniętych i tych pokonujących lukę rozwojową. Jest to syntetyczna argumentacja wskazująca na instytucjonalne rozwiązania, które sprzyjają rozwojowi w skali globalnej.(abstrakt oryginalny)
Po latach funkcjonowania w strukturach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Litwa, Łotwa oraz Estonia uniezależniły się na początku lat 90. XXI wieku. W ciągu minionych 20 lat kraje te zrealizowały proces transformacji ustrojowej oraz przebudowały swoje międzynarodowe relacje. Niewątpliwym sukcesem było włączenie Litwy, Łotwy oraz Estonii do struktur Unii Europejskiej w maju 2004 roku. Pierwsze lata ich członkostwa w Unii Europejskiej upłynęły pod znakiem bardzo dynamicznego rozwoju gospodarczego. Niestety, rozwój ten został poważnie zakłócony przez ogólnoświatowy kryzys końca pierwszej dekady XXI wieku. Litwa, Łotwa oraz Estonia zostały bardzo dotkliwie poturbowane przez kryzys lat 2008-2009. Załamanie gospodarcze było w ich przypadku znacznie większe niż unijna średnia. Negatywne tendencje dotyczyły m.in. spadku PKB o około 20%. Ich pochodną był wzrost stopy bezrobocia do prawie 20%. Na szczęście rok 2010 przyniósł pewne oznaki poprawy sytuacji gospodarczej w tych krajach. (fragment tekstu)
Unia Europejska politykę bardziej sprawiedliwego podziału dochodów, umożliwiającą wszechstronny rozwój i eliminującą różne formy ubóstwa, uczyniła jednym ze swoich priorytetów. Przedmiotem tej części opracowania są zagadnienia podziału dochodów, ich zróżnicowanie w krajach UE. Mechanizm rynkowy nie gwarantuje, iż wszyscy obywatele danego kraju uzyskają dochody pozwalające na zapewnienie egzystencji. Niekontrolowany podział dokonywany przez rynek, często nieakceptowalna społecznie jego struktura wymaga korekt dokonywanych przez państwo. W kontekście tych zagadnień pokazana zostanie przestrzeń aktywności państwa, wyrażająca się w działaniach na rzecz bardziej sprawiedliwego i bardziej społecznie pożądanego podziału dochodów. Należy jednocześnie podkreślić, iż sama kategoria sprawiedliwego podziału nie jest rozumiana jednoznacznie, co jednak nie wyklucza consensusu co do potrzeby badań i pomiarów w tej dziedzinie.(fragment tekstu)
19
63%
Międzynarodowe transfery kapitałowe są od wielu lat uważane za dźwignię rozwoju gospodarki światowej. Kryzys finansowy lat 2008 - 2012 przyniósł dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) konsekwencje w postaci ewidentnego ich przyhamowania. Artykuł ma na celu podsumowanie reakcji ze strony BIZ napływających do poszczególnych, wybranych grup krajów na zjawiska kryzysowe. (abstrakt oryginalny)
Poziom atrakcyjności inwestycyjnej regionu determinuje napływ kapitału zagranicznego, co przekłada się na możliwości rozwojowe danego obszaru. W pracy przedstawiono wyniki badań nad atrakcyjnością województwa śląskiego na tle pozostałych polskich regionów. Wielowymiarową analizę porównawczą prowadzono w oparciu o zestaw 34 cech diagnostycznych podzielonych na dziesięć kategorii. Badania pozwoliły na zidentyfikowanie głównych atutów województwa śląskiego oraz najważniejszych obszarów problemowych, które ograniczają atrakcyjność analizowanego podmiotu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.