Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transformacja przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote PKP CARGO S.A. a realia polskiego transportu kolejowego w okresie 2002-2009
100%
Zmiany gospodarcze zachodzące w naszym kraju na przełomie XX i XXI wieku oraz wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało otwartą gospodarkę w transporcie kolejowym i tym samym stworzyło nowe uwarunkowania w tej dziedzinie. Podyktowane to było wzmożoną konkurencją ze strony innych form transportu, tzn. transportu lądowego (drogowego, rurociągowego czy też wodnego śródlądowego), a także lotniczego i morskiego oraz ograniczeniem wsparcia tej dziedziny gospodarki ze środków publicznych na realizację ruchu pasażerskiego na terenie naszego kraju, a także integracją z UE, w wyniku której powstało zjawisko konkurencji ze strony zachodnich przewoźników kolejowych. Tym bardziej, że upodobnienie polskiej gospodarki do unijnej powoduje mniejsze zapotrzebowanie na przewozy - gospodarka rozwinięta jest mniej transportochłonna, a spodziewany wzrost gospodarczy nie powoduje zwiększenia przewozów w takim samym tempie(fragment tekstu)
Poważną kwestią całego procesu prywatyzacji w Rosji jest ocena kapitału podlegającego odpaństwowieniu i prywatyzacji. Główne fundusze w procesie prywatyzacji oceniano według wartości bilansowej, nie uwzględniając ich faktycznie zmienionej wartości z powodu liberalizacji cen od stycznia 1992 r. Oznaczało to zaniżenie ich realnej wartości. Realna wartość bonów prywatyzacyjnych emitowanych na sumę 1/3 dawnej wartości bilansowej podstawowych funduszy również była zaniżona, co nie tylko zmniejszało dochód ich posiadaczy, lecz tworzyło sprzyjające warunki zysku dla wszelkich struktur kryminalnych. Wielokrotnie odnotowywano fakty, kiedy komitety zarządzające majątkiem sprzedawały majątek państwowy lub majątek samorządów terytorialnych przedsiębiorstwom prywatnym oraz osobom fizycznym za cenę symboliczną, a tysiące vaucherów za bezcen skupowali bogaci cwaniacy, przedstawiciele struktur szarej strefy lub mafijnych. W tym czasie sprzedaż własności państwowej w ręce prywatne odbywała się na ogół po cenie rynkowej. Jeżeli cena była niska, to najczęściej wiązało się to z popytem potencjalnych inwestorów, chcących nabyć tę własność. Nie należy zapominać, że zakłady radzieckie oraz inne podmioty prywatyzowane w nowych warunkach rynkowych nie mogły drogo kosztować, ponieważ wymagały dużych inwestycji w celu doprowadzenia ich do stanu zgodnego z nowymi wymogami rynku.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rozważania na temat zmiany w organizacji w kontekście zmiany osobistej. Autor, posługując się teorią Bridgesa pokazuje proces psychologiczny towarzyszący asymilacji i adaptacji do sytuacji po zmianie. Świadomość powyższego procesu oraz wsparcie uczestników w przejściu przez zmiany jest warunkiem prawdziwej zmiany w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest pierwszą próbą syntezy przeprowadzanych przez autorów badań związanych z trzema archetypowymi rolami zarządczymi. W wyniku uwzględnienia systemowej perspektywy rozumienia organizacji w procesach odnowy i wzrostu przedsiębiorstw powstała koncepcja triumwiratu ról, na który składają się trzy archetypy: przedsiębiorczy, przywódczy i menedżerski. Może być ona zastosowana w procesach transformacji, zwłaszcza przy wykorzystaniu podejścia psychodynamicznego do osobowości kluczowych postaci, a także idei osobowości organizacji będącej ich wypadkową. Artykuł charakteryzuje krótko każdą z archetypowych ról oraz przedstawia koncepcję ich triumwiratu zgodnie z psychologiczną interpretacją, opartą na podejściu psychoanalitycznym w kontekście zjawiska przeniesienia.(abstrakt oryginalny)
Cultural transformation of a company is a difficult and compound task, requiring knowledge, extensive experience and prudence on the part of personnel responsible for preparation and implementation of change. Key factor in the success of such transformation is the introduction of new values and norms, as well as anchoring those norms and values in the minds of employees and managerial cadres. This paper aims at analysing premises and objectives in transformation of company organizational culture. Effects of such a transformation are presented for the company as a whole and for the company personnel. Recommendations are made for management practice in the process of introducing changes in organizational culture.(original abstract)
Przedstawione rozważania wskazują, iż przestrzenne układy przemysłowe nie są sumą zakładów, ale kształtują się jako określone systemy, powstałe na zasadzie powiązań funkcjonalnych między poszczególnymi przedsiębiorstwami oraz ich otoczeniem. Oznacza to, iż procesy przemian dokonujące się w jednym zakładzie przemysłowym lub w jego otoczeniu, wpływają na zmianę sytuacji w pozostałych kategoriach zakładów przemysłowych oraz w poszczególnych kategoriach otoczenia.[...] Należy przyjąć, iż otwiera się nowa problematyka badawcza, związana z procesami transformacji przemysłowych układów przestrzennych. Zaproponowane ujęcie modelowe wskazuje, iż nie można rozpatrywać procesów transformacji firm wyłącznie z pozycji mikroekonomicznej, ale szerzej - w kontekście funkcjonowania i kształtowania się przestrzennych układów przemysłowych. Ważnym zagadnieniem jest analiza działań koordynacyjnych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami oraz współdziałania z samorządowymi układami lokalnymi i regionalnymi, a także z otoczeniem krajowym i międzynarodowym.(fragment tekstu)
Inspiracją dla tego artykułu była książka, napisana przez Mario Raicha, Simona L. Dolana i Jana Klimka, zatytułowana Globalna transformacja biznesu i społeczeństwa. Autorzy podejmują w niej temat globalnej trans-formacji, pod kątem przede wszystkim destrukcyjnych zmian, jakich już jesteśmy świad-kami i które mogą okazać się katastrofalne dla ludzkości, o ile nie zostaną w odpowiedni sposób ukierunkowane. Zdaniem recenzenta książka, napisana przez trzech wybitnych uczonych reprezentujących różne kultury, stanowi ważne studium. Jest swego rodzaju fotografią stanu cywilizacji i społeczeństwa oraz jego wytworów u progu drugiej dekady XXI wieku, jak też wyobrażeniem o tym, jakie mogą być konsekwencje kontynuowania dotychczasowych trendów i postępowania, oraz co należy czynić. (abstrakt oryginalny)
In the article, the author discusses the problem of what is to be understood by the concept of a marketing-oriented firm, and the way in which such firms can be identified. A number of characteristics that result from principles of marketing, are considered, like market research, segmentation of the market, construction of marketing systems of information, definition of long-term goals of the firm, observance of professional ethics. From the recent analyses it follows that many Polish firms are far from satisfying those requirements. (original abstract)
Programy transformacji przedsiębiorstwa dotyczą przeważnie elementów namacalnych takich jak struktura organizacyjna, procesy, infrastruktura, jak również wiedzy pracowników przekazywanej poprzez szkolenia lub coaching. Zazwyczaj podobne programy nie uwzględniają jednak wiedzy ukrytej pracowników. Wiedza ukryta, czyli osobista, specjalistyczna wiedza pracowników rozwijana w celu sprostania różnorodnym rolom pełnionym w organizacji, jest kluczowym zasobem przedsiębiorstwa. Dzięki niej przystosowanie się do nowych warunków funkcjonowania spółki może przebiegać szybciej i sprawniej. Często jest również silną barierą dla zmian. Artykuł odnosi się do kwestii związanych z wiedzą ukrytą w kontekście programów transformacji przedsiębiorstwa oraz prezentuje praktyczne rozwiązania mające na celu zwiększenia jej użyteczności.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest pokazanie uwarunkowań, przebiegu oraz rezultatów transformacji przedsiębiorstwa wynikającej z wprowadzenia nowej metodyki zarządzania projektami. W artykule przedstawiono wyniki badań własnych w postaci studium przypadku przedsiębiorstwa sektora teleinformatyki wprowadzającego nową zwinną metodykę zarządzania projektami. Jak wykazano w badaniach, zmiana metodyki zarządzania projektami może prowadzić zarówno do zwiększenia szans na sukces dużych i złożonych projektów informatycznych oraz teleinformatycznych, jak i do transformacji całej organizacji, rozumianej jako szereg gruntownych zmian w obszarach technologicznym, metodycznym, procesowym, strategicznym, organizacyjnym i kulturowym, zorientowanych na zwiększenie przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Demografia przedsiębiorstw pozwala na pomiar zachowania przedsiębiorstw w gospodarce. Przypadek kraju w okresie transformacji, jakim jest Polska, to bardzo ciekawy przypadek. Brak danych i ich niska jakość są w dalszym ciągu problemem, pomimo wejścia do Unii Europejskiej już w 2004 roku. Dane dostępne w publikacjach GUS zawierają tylko informacje o przedsiębiorstwach zarejestrowanych w rejestrze REGON, które różnią się znacznie od danych o przedsiębiorstwach faktycznie aktywnych na rynku. Liczba aktywnych przedsiębiorstw stanowi ok. 60% wszystkich zarejestrowanych. W badaniach poszukuje się czynników jakościowych i ilościowych determinujących "urodzenia" i "zgony" przedsiębiorstw w kontekście przemian ekonomicznych w okresie transformacji ustrojowej. Ze względu na brak lub ograniczoną liczbę dodatkowych badań analizy koncentrują się głównie na dostępnych danych i ograniczają do analizy opisowej opartej na współczynnikach demograficznych. Najważniejsze wyniki analiz wskazują na bardzo niską dynamikę populacji przedsiębiorstw w ostatnich latach. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na współczesne zjawiska, takie jak spłaszczenie struktury organizacyjnej firm, proces fragmentaryzacji rynków, wzrost znaczenia zasobów o charakterze niematerialnym, które towarzyszą globalizacji i narastającemu tempu rewolucji informatycznej, analizuje następujące grupy zagadnień: drogi rozwoju polskich przedsiębiorstw w okresie transformacji, strategie polskich przedsiębiorstw w procesie transformacji, rolę jakości w rozwoju polskich przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
13
Content available remote Agile-transformation by Organizational Development Projects
75%
Purpose: Agile transformation is a necessary process for companies in various fields of activity to ensure their competitiveness in modern business conditions, when the uniformity of production processes and the growth of the level of customer (client) demands reduce the impact of traditional ones that remain competitive. Design/methodology/approach: Modern business is a "customer-oriented" business, in which instead or in addition to technological or marketing advantages comes the highest value of human resources and teamwork. That means Agile transformation provides companies with a transition to another level, and those who have not moved to this level remain outside of competitiveness, if not in the near term, then in a strategic perspective. Findings: Agile transformation is comparable to the need to introduce new technologies into production processes to replace obsolete ones, since without new technological solutions, the products created do not meet modern quality requirements or do not have a competitive cost price. Thus, Agile transformation ensures the introduction of new technology not only into the production process, but into the management system and product creation processes within the framework of project or project-oriented activities. Originality/value Mathematical model of managing project portfolio for Agile transformation is new.(original abstract)
Głównym celem analizy prezentowanej w artykule jest wskazanie źródeł korupcji w państwach transformujących gospodarkę. Kraje o gospodarce centralnie sterowanej wydają się dotknięte korupcją w większym stopniu niż te o gospodarce rynkowej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. zanik własności prywatnej na rzecz kolektywnej. Innym źródłem korupcji jest także scentralizowany, planowy sposób dystrybucji dóbr ekonomicznych. Wskazać też należy na tworzenie się sieci zależności pomiędzy podmiotami ekonomicznymi (przedsiębiorstwami, osobami prywatnymi, decydentami) w gospodarkach dotkniętych niedoborem towarów. W prezentowanej analizie skoncentrowano się na państwach Europy Środkowej i Wschodniej, będących członkami Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Przemiany ustrojowe zapoczątkowane w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku postawiły przed polską gospodarką, w tym takŜe przed rolnictwem, nowe wyzwania. Wiązały się one głównie z koniecznością restrukturyzacji i modernizacji sektora rolnego oraz niwelowania skutków zapóźnień cywilizacyjnych na obszarach wiejskich. Sytuacja społeczno-ekonomiczna na polskiej wsi w pierwszych latach transformacji uległa znacznemu pogorszeniu. Najważniejszymi czynnikami kształtującymi sytuację społeczną i ekonomiczną na obszarach wiejskich była niska stopa życiowa gospodarstw rolnych i brak perspektyw na szybkie pozytywne zmiany oraz wysoka stopa bezrobocia na wsi. Większość okresu transformacji to lata niekorzystne dla dochodów rolniczych. Na początku lat dziewięćdziesiątych ponad 60% gospodarstw rolnych czerpało dochody wyłącznie z rolnictwa, które było słabe i niedoinwestowanie. Na wsi utrzymuje się duża liczba gospodarstw małych, których dochody nie zabezpieczają potrzeb gospodarstwa(fragment tekstu)
W roku 1989 polska poligrafia przestała być branżą koncesjonowaną. Minione dwudziestopięciolecie było dla sektora poligraficznego okresem przebudowy struktury i modernizacji technologicznej. W okres transformacji polskie przedsiębiorstwa w stosunku do krajów europejskich wchodziły z olbrzymią luką technologiczną. Źródłem realizowanych inwestycji było najczęściej kupno nowej technologii zmaterializowanej w maszynach i urządzeniach produkcyjnych. Takie inwestycje stwarzały tylko chwilową przewagę konkurencyjną na lokalnym rynku - w rzeczywistości były bowiem obecne na rynku europejskim już kilkanaście lat, a rosnące wymagania odbiorcy w stosunku do jakości usług poligraficznych szybko udowodniły ich znikomą wartość. Ponadto zakup urządzeń z rynku wtórnego poza Polską w rzeczywistości budował przewagę konkurencyjną jedynie w środowisku lokalnym, bowiem w kraju pochodzenia już zastępowano je nowymi technologiami o lepszych parametrach.(abstrakt oryginalny)
W odpowiedzi na wymogi wolnego rynku, by przetrwać, przedsiębiorstwa musiały stać się konkurencyjne i rentowne. Podstawowym działaniem w transformacji przedsiębiorstw jest zmiana struktury własności, czyli przywrócenie sektorowi prywatnemu większości udziału w gospodarce narodowej. Dokonuje się to dwoma sposobami - na drodze powstawania nowych prywatnych przedsiębiorstw oraz na drodze prywatyzacji firm państwowych. Jest to o tyle istotne, że prywatyzacja potencjału wytwórczego (zwłaszcza w przemyśle) jest jednym z podstawowych warunków poprawnego funkcjonowania gospodarki rynkowej (Misztal 2000). (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł stanowi fragment rozważań, których głównym celem jest ukazanie na podstawie analizy modelowej procesu transformacji przedsiębiorstwa, począwszy od gospodarki nakazowo-rozdzielczej do rynkowej. Omówiono zostanie kwestia optymalnej wielkości produkcji przedsiębiorstw państwowego i prywatnego, działających w obecnych warunkach ekonomicznych, czyli w latach 1990-1991. Chodzi o uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jeśli szybka i powszechna prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw dokona się głównie na podstawie naszych wewnętrznych kapitałów, to jakiego impulsu do wzrostu wielkości produkcji można się spodziewać w najbliższej przyszłości. (fragment tekstu)
Połączenie kierunku instytucjonalno-ewolucyjnego z neoinstytucjonalnym Analiza transformacji gospodarki polskiej z instytucjonalnego punktu widzenia (fragment tekstu)
20
75%
W artykule poddano analizie procesy transformacji gospodarczej zachodzące w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ich cechy oraz tempo przemian oraz porównano je z analogicznymi procesami występującymi wcześniej w Europie Zachodniej. Badano paradygmat, który stworzył zespół czynników wpływających na rozwój gospodarki świata i Polski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.