Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transformation of foreign trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorki publikacji przedstawiły główne etapy ewolucji handlu zagranicznego Polski prezentując stanowisko, iż rozwojowi wymiany handlowej z krajami Europy Zachodniej powinno towarzyszyć utrzymywanie i rozwój kontaktów z dawnymi partnerami handlowymi na rynkach wschodnich. (abstrakt oryginalny)
Uzyskanie niepodległości przez Republikę Kazachstanu wiązało się ze zwiększeniem jego roli na rynkach międzynarodowych. Jednak z uwagi na brak doświadczenia w handlu zagranicznym, w latach 1991-1993 trzeba było od podstaw tworzyć stosunki zagraniczne w jednej z najbardziej konserwatywnych gałęzi gospodarki. Odbywało się to w warunkach panującego jeszcze starego systemu zarządzania. Stosunki zagraniczne Republiki zawsze były uzależnione od centralnego systemu dystrybucji towarów. Republika Kazachstanu jest bowiem krajem uzależnionym od importu produkcji konsumpcyjnej, co pozwala wywierać na nią naciski przez kraje eksportujące. Ponadto, zawsze istniała i istnieje różnica cen na niekorzyść Kazachstanu. Historycznie ukształtowała się sytuacja, że ceny na produkcję przemysłu przetwórczego są stosunkowo zawyżone, a na produkcję przemysłu wydobywczego zaniżone. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla Kazachstanu, ponieważ największą część eksportu stanowi właśnie produkcja przemysłu surowcowego i wydobywczego, a największą część importu stanowi produkcja przemysłu energetycznego, tekstylnego, spożywczego i paliwowego.(fragment tekstu)
Proces transformacji najsilniej uwidocznił się w sferze handlu zagranicznego i wynikającego stąd międzynarodowego podziału pracy. Wprowadzona liberalizacja w stosunkach handlowych (przejawem tego były relatywnie niski poziom ceł wiatach 1990-1992 na poziomie 9,5%) miała stanowić antidotum na występującą nierównowagę popytową. Zastosowany system nie uwzględniał jednak zróżnicowania sektorowego występującym poziomie nierównowagi, co de facto wpłynęło na zróżnicowane dostosowania cenowe (ceny na produkty rolne spadały szybciej wiatach 1990-1992 niż na wyroby przemysłowe średnio o 61 pkt.). Przyczyn należy zatem szukać w konkurencyjności wymiany handlowej wynikającej zarówno ze struktury eksportu (duży udział produktów rolnictwa sięgający 35%), liberalnej polityki handlowej (redukcji ceł do poziomu 13,4% w 1990r.) i słabości oddziaływania proeksportowego państwa. Szczególnie zaważyła tutaj słabość polityki proeksportowej (a nawet jej brak - udział refundacji eksportowych w PSE wynosił 0,1%) i to w warunkach konieczności przebudowy kanałów handlowych. Lata 1996-2004 to okres ponownego przyśpieszenia otwierania gospodarki (związanego z realizacją porozumień międzynarodowych) w warunkach zwiększenia roli narzędzi wspierania eksportu. W okresie tym występowały znaczne wahania w wielkości ToT wskazujące na wzrost znaczenia czynników krótkookresowych, przy redukcji stopy inflacji do średniego poziomu 9,4%. Zmniejszenie barier celnych oraz osłabienie protekcjonizmu w stosunku do głównych partnerów handlowych spowodowały, iż w okresie poakcesyjnym nastąpiło odwrócenie niekorzystnych zjawisk, w tym szczególności deficytu handlowego w wymianie towarami rolno- spożywczymi. Rozwinęły się nowe kierunki eksportu zwłaszcza z krajami, z którymi korzystne umowy posiadała UE (np. państwa MERCOSUR). Zakładana asymetria w wymianie z UE oraz porozumienia w ramach CEFTA, okazały się niekorzystne ich niwelacja pozwoliła na wzrost eksportu. Oznacza to, iż możliwości krajowej bazy produkcyjnej w zakresie produktów rolno-spożywczych wiatach 1990-2002 nie zostały właściwie wykorzystane i ulegały nadmiernej destrukcji, choć nie utraciły całkowicie swojej konkurencyjności a ponadto wymiana nie była stabilizatorem warunków zewnętrznych, lecz je pogłębiała. Kluczowe znaczenie miały zmiany w polityce gospodarczej zarówno Polski jak i jej głównych partnerów handlowych w zakresie towarów rolno-spożywczych, które generowały niekorzystne dostosowania w tym obszarze i znaczy poziom wahań w poszczególnych podokresach. (fragment tekstu)
4
Content available remote Herfindahl-Hirschman meets international trade and development theories
75%
To date there does not exist one a generally acceptable measure or index of Specialization in International Trade. Development Economic Theory embraces the expectation of a direct relationship between economic growth and export diversification. However, International Trade Theory supports the association of export expansion with increased specialization. The paper proposes a Specialization Index and applies it to six small developing countries: Singapore, South Korea, Malaysia, Mexico, Tunisia and Morocco, during the years of their take offs. Additionally, the index is applied to the two large fast growing economies of Chine and India. (original abstract)
Scharakteryzowano zmiany zachodzące we współczesnym międzynarodowym handlu na przestrzeniu ostatnich 60 lat. Autor zauważa, że "w ciągu ostatnich 50 lat zależność między dynamiką wymiany i produkcji wróciła do tendencji obserwowanej przed 1914 r. Wolumen obrotów rósł wyraźnie szybciej, systematycznie uzależniając globalny rozwój gospodarczy od przepływów towarowych". Omówiono dynamikę eksportu i importu oraz wartości PKB. Przedstawiono zmiany jakie zaszły w strukturze rzeczowej handlu światowego. Przekształcenia te miały związek m.in. ze zmianami cen, wzrostem popytu na określone towary czy też urozmaiceniem towarów.
W okresie od roku 1949 Chińska Republika Ludowa przeszła transformację gospodarczą i ustrojową od centralnie planowanej kolektywnej i nieefektywnej do rynkowo zorientowanej, otwartej na rynki światowe i kapitał zagraniczny gospodarki. Wprowadzane zmiany w organizacji produkcji rolniczej i przemysłowej w latach 1949-1978 są przykładem nieskutecznej polityki gospodarczej zakładającej rozwój w warunkach autarkii. Otwarcie gospodarki po roku 1978 pozwoliło efektywniej wykorzystać istniejący potencjał gospodarczy, a napływ zachodniego kapitału i technologii podniósł konkurencyjność produkcji Chin na rynkach światowych. Zmiany gospodarcze w Chinach przyniosły sukces, dopiero gdy zaczęły odpowiadać na zachodzące w globalnej gospodarce i handlu światowym tendencje. (abstrakt oryginalny)
Transformacja gospodarcza w radykalny sposób zmieniła środowisko makroekonomiczne, w którym funkcjonują przedsiębiorstwa. Początkowy okres reform okazał się szczególnie trudny dla wielu firm. Musiały one w szybkim tempie dostosować się do nowych warunków gospodarczych, stojąc jednocześnie w obliczu spadku popytu krajowego, załamania eksportu do byłych państw socjalistycznych, twardych ograniczeń budżetowych oraz zwiększonej konkurencji w postaci importu z krajów zachodnich. Liberalizacja gospodarcza i stabilność makroekonomiczna zmusiły przedsiębiorstwa państwowe do przeprowadzenia restrukturyzacji oraz spowodowały dynamiczny rozwój sektora nowych firm prywatnych. W chwili obecnej, pomimo pewnych problemów, sytuacja makroekonomiczna w gospodarce polskiej jest nieporównywalnie lepsza niż w momencie rozpoczęcia reform. Polskie przedsiębiorstwa funkcjonują na zasadach rynkowych i są coraz bardziej konkurencyjne, o czym świadczyć może wysoki poziom eksportu polskich produktów do krajów zachodnich. Jest to szczególnie istotne gdyż jesteśmy już członkiem Unii Europejskiej co stawia przed naszymi przedsiębiorstwami nowe wyzwania, ale także zagrożenia. (fragment tekstu)
9
Content available remote Trade sophistication in a transition economy : Poland 1980-2009
63%
Poland has historically demonstrated exceptional resiliency in the face of change. This paper examines how Poland coped with huge structural realignments from the rise of Solidarity until the present, seeking to provide an objective analysis of Poland's evolution of trade structures while it developed into a competitive member of the European Union. Em-ploying four methodologically unrelated measures, this study looks at how the degree of so-phistication of Poland's manufactures responded and contributed to these changes. The result is that each distinct index reveals a common trend of rapid adaptation within the competitive environment of the European Union.
W referacie skoncentrowano się na analizie zmian w poziomie strukturalnej konkurencyjności polskiego handlu w okresie 20 lat transformacji systemowo-gospodarczej w kontekście efektów dobrobytowych gospodarki otwartej na poziomie klasycznego handlu międzynarodowego oraz regionalnego. Długookresowa analiza czynnikowej konkurencyjności eksportu oraz intensywności handlu wewnątrzgałęziowego dla lat 1989, 1992, 2002 i 2004-2008 opiera się na wskaźnikach RCA i IIT. Poza diagnozą autor określa wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką, mając na względzie tradycyjną komplementarność czynnikową polskiego eksportu, zatem względnie niską intensywność handlu wewnątrzgałęziowego, co rodzi m.in. tzw. koszt utraconych możliwości w UE. Wstępem do referatu jest prezentacja determinant handlu międzynarodowego od strony popytowej i podażowej. (abstrakt oryginalny)
Reasumując, sytuacja w zakresie dostosowań obrotu Polski z zagranicą wskazuje, że Polska do chwili akcesji z UE nie pozostawała w tyle za światową czołówką, jeśli chodzi o mechanizmy kontrolujące import i pobudzające eksport płodów rolnych. Konsekwencję w stosowaniu ograniczeń importowych przez Polskę można było szczególnie zauważyć w ramach CEFTA. Znacznie słabiej było to widoczne w relacjach z UE w ramach bilateralnej wymiany handlowej, nawet jeśli Wspólnota postępowała nie do końca zgodnie z porozumieniami GATT/WTO. Polska znajdowała się w pozycji "petenta", ponieważ aspirowała do UE. Trzeba też zaznaczyć, że wcale niewąski potencjał możliwości dostosowania obrotów produktami rolno-żywnościowymi do potrzeb równoważenia bilansu handlowego, zwłaszcza związanych z dofinansowaniem budżetowym, natrafiał na brak środków, co powodowało, że potencjalne możliwości eksportowe, jakie w ramach WTO przyznano Polsce, pozostawały niestety w dużym stopniu niewykorzystane. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie międzynarodowego protekcjonizmu agrarnego wdrażanego przez mocarstwa gospodarcze, które decydują o gospodarowaniu żywnością w skali światowej. Przedstawiono pozycję Polski jako producenta i eksportera produktów rolno-żywnościowych od okresu międzywojennego do lat 80-tych oraz szanse i zagrożenia dla rozwoju polskiego eksportu rolno-żywnościowego.
Autorzy omawiają reorientację geograficzną polskiego handlu zagranicznego na przełomie lat 80-tych i 90-tych, specjalizację w wymianie produktami przemysłowymi z krajami UE, znaczenie umowy o Stowarzyszeniu Polski z UE dla polskiej gospodarki. Do artykułu dołączono wykresy prezentujące import, eksport Polski w latach 1988-1989, 1988-1992; import przemysłowy Polski z krajów UE oraz eksport w 1992 r.; obrót przemysłowy Polski z krajaki UE w 1992 r.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.