Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transforming small businesses
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wprowadzanie zmian ma duże znaczenie dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza wtedy, gdy funkcjonuje ono w burzliwym otoczeniu, a działania konkurencji powodują powiększanie dystansu w zakresie technologii, organizacji czy sposobów zarządzania. Zmniejszenie tego dystansu poprzez zwiększenie adaptacyjności organizacji do warunków zewnętrznych w wyniku umiejętnego zarządzania wszystkimi istotnymi procesami organizacyjnymi jest wyzwaniem dla współczesnych menedżerów firm nastawionych na dynamiczny rozwój. Poza typowymi procesami funkcjonowania każdej organizacji, do których należą m.in. procesy produkcyjne, decyzyjne, informacyjne, coraz większego znaczenia nabierają procesy prawidłowego zarządzania zmianami organizacyjnymi, które w wyniku doskonalenia i rozwoju stosowanych dotychczas rozwiązań utożsamiane są z innowacjami. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano przegląd ważniejszych, nielicznych w literaturze światowej opracowań poświęconych badaniom roli orientacji procesowej w zarządzaniu małymi i średnimi przedsiębiorstwami. W wyniki tego przeglądu sformułowano szereg wniosków, które z uwagi na rosnącą dzięki standardom ISO serii 9000 popularność podejścia procesowego powinny zainteresować zarówno teoretyków, jak i praktyków zajmujących się doskonaleniem metod zarządzania w sektorze MŚP.
Małe i średnie firmy są elastyczniejsze niż duże przedsiębiorstwa, łatwiej też wypełniają nisze ekonomiczne. Szybciej dostosowują sie do zmian zachodzących na rynku i oczekiwań klienta, poza tym korzystając z lokalnej bazy surowcowej i miejscowej siły roboczej, ożywiają środowisko lokalne.
Przedstawiono zalecenie Komisji 94/1069/WE w sprawie przekształceń małych i średnich przedsiębiorstw wraz ze skutkami, jakie dotychczas wywarło na prawo państw członkowskich. Następnie opisano przekształcenia przedsiębiorstw uregulowane w prawie polskim. Na koniec zaprezentowano projekty regulacji prawnych dotyczących przekształceń przedsiębiorstw.
Przyczyną zróżnicowania typów w obrębie spółek są indywidualne potrzeby oraz rozległe interesy możliwe do zaspokojenia w nowoczesnej gospodarce rynkowej. W dążeniu do tego celu, z katalogu spółek handlowych podmioty wybierają z reguły ten typ spółki, który w danych okolicznościach umożliwi optymalne połączenie wysiłków i kapitałów dla osiągnięcia określonego celu. Przekształcenia spółek polegają na modyfikacji typologicznej spółki i tylko zmianie jej typu. W procesie przekształcenia nie następuje zmiana przedmiotu działalności spółki. Ten sposób restrukturyzacji zakłada, że nie jest konieczne rozwiązywanie dotychczasowej spółki i utworzenie w jej miejsce innej, nowej, o innym typie prawnym. Przepisy o przekształceniu z pewnością odpowiadają potrzebom praktyki. Chodziło o taką regulację, aby zachować tożsamość podmiotową między osobami tworzącymi spółki, nie przeprowadzać drogiego postępowania likwidacyjnego, utrzymać koncesję czy zezwolenie, kontynuować prawa i obowiązki cywilnoprawne itp. (fragment tekstu)
Wprowadzenie przepisów Polskiego Ładu wzbudziło liczne wątpliwości osób prowadzących działalność gospodarczą. Regulacje te spowodowały podjęcie przez wielu przedsiębiorców decyzji o zakończeniu prowadzenia działalności bądź przekształceniu prowadzonej dotychczas jednoosobowej działalności gospodarczej w inne formy, aby uniknąć niekorzystnego opodatkowania. Wśród osób decydujących się na przekształcenie swojej działalności dominowała decyzja o przekształceniu jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W swoim artykule pragnę pochylić się nad pobudkami przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz nad procedurą takiego przekształcenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zakresu podmiotowego i przedmiotowego obowiązku przedsiębiorcy de lege lata podawania firmy sprzed transformacji, co aktualnie odnosi się do przekształceń spółek, przedsiębiorców jednoosobowych (w jednoosobową spółkę kapitałową), przedsiębiorstw państwowych w spółkę kapitałową (komercjalizacji), spółdzielni pracy w spółkę handlową i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (albo towarzystw reasekuracji wzajemnej) w spółkę akcyjną. Ze względu na dostrzeganą przez autora oraz podkreślaną w artykule niewystarczalność istniejącej regulacji (zarówno w ujęciu podmiotowym, jak i przedmiotowym), w jego podsumowaniu autor formułuje obszerne uwagi de lege ferenda w tym obszarze, w ramach których proponuje w szczególności ujednolicenie i rozszerzenie zakresu regulacji obecnie obowiązujących przepisów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono odczucia przedsiębiorców małych firm i mikropodmiotów na temat klimatu dla biznesu w kraju. Pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych, opinie Polaków, a zwłaszcza przedsiębiorców o stanie gospodarki nie są optymistyczne. Potwierdzają to liczne badania, m.in. badania własne autorki, dotyczące przyczyn nieoptymistycznych nastrojów polskich przedsiębiorców.
Liczba osób pozostających bez pracy sięgnęła 3 milionów. Jak twierdzą fachowcy, aby temu zaradzić, należy zliberalizować prawo pracy albo całkowicie zmienić profil działalności. Związki zawodowe muszą zrozumieć, że z góry już przegrana walka o utrzymanie przy życiu kopalni, hut, czy zakładów zbrojeniowych nie ma sensu. Lepiej jest walczyć o prawa pracownicze już funkcjonujących na naszym rynku supermarketów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.