Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 115

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport coridor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Instytut Transportu Samochodowego (ITS) należy do prekursorów badań i przedsięwzięć doskonalących system transportowy Polski. Nawiązując do lat początków swej działalności, w ITS podjęto badania dotyczące doskonalenia systemu transportowego na Mazowszu przez który biegnie trasa II paneuropejskiego korytarza transportowego. W latach 2015-2016 w Instytucie zainteresowanie badaczy zwróciło się zwłaszcza na tereny na wschód od Warszawy, gdyż ich potencjał transportowy, nie jest w dniu dzisiejszym odpowiednio wykorzystywany. Celem artykułu jest scharakteryzowanie potencjału transportowego Mazowsza, przez które międzynarodowym korytarzem transportowym nr 2 przewożone są masy ładunków. Fakt, iż Mazowsze jest regionem tranzytowym wydaje się atutem, gdyż nie przez każdą krainę geograficzną przechodzą tak ważne szlaki transportowe, duże potoki ładunków, towarów i ludzi. Region ten, poprzez braki infrastrukturalne na wschodzie województwa, nie w pełni wykorzystuje jednak swój transportowy potencjału, który odpowiednio ukierunkowany mógłby zapewnić szybszy rozwój gospodarczy. Kluczowa jest w tym przypadku konieczność budowy wschodniego odcinka autostrady A-2, która usprawni połączenie wschodnich regionów przygranicznych Unii Europejskiej z Mazowszem a co za tym idzie z resztą Polski i Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja korytarzy transportowych została uznana przez Wspólnoty Europejskie jako efektywne podejście metodologiczne i równocześnie praktyczny instrument w planowaniu rozwoju europejskiej sieci intermodalnych/multimodalnych połączeń transportowych. Korytarz transportowy jest to ciąg infrastruktury transportowej międzynarodowego znaczenia, wzdłuż której przebiegają co najmniej dwie różne dogi transportowe o odpowiednich parametrach techniczno-eksploatacyjnych, z rozmieszczonymi na nich węzłami transportowymi (terminale intermodalne, porty morskie). Do głównych cech korytarza transportowego można zaliczyć: międzynarodowy charakter połączeń transportowych; możliwość obsługi dużych potoków ruchu o trwałym charakterze; zapewnienie dogodnego połączenia regionów, przez które przebiega korytarz, głównie pod względem odległości, czasu i ceny; znaczenie poza transportowe, w tym przede wszystkim oddziaływanie na układ przestrzenno-gospodarczy krajów i regionów oraz ich międzynarodowe powiązania; odpowiedni potencjał społeczno-gospodarczy regionów zlokalizowanych w korytarzu - generujący popyt na usługi transportowe; możliwość tworzenia zintegrowanych łańcuchów transportowych oraz zastosowania technologii intermodalnych. (fragment tekstu)
Przedstawione projekty studialne mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju korytarza transportowego łączącego basen Morza Bałtyckiego i regiony leżące nad Adriatykiem. Przyczyniają się one do rozwoju infrastruktury liniowej na osi północ - południe, czego przykładem jest budowa i modernizacja dróg kolejowych i samochodowych w ramach projektów priorytetowych TEN-T na terenie Polski. O randze korytarza Bałtyk - Adriatyk i przypisywanej mu roli świadczy fakt, iż projekty priorytetowe nowej sieci bazowej TEN-T w relacjach północ - południe w znacznej części pokrywają się z przebiegiem korytarza. Ponadto w obrębie sfery jego oddziaływania powstaje infrastruktura punktowa - centra logistyczne, terminale kombinowane, suche porty, przykładem planowany "suchy port" w Tczewie, funkcjonujące terminale intermodalne w Kutnie, Sławkowie, Brzegu Dolnym, które mają połączenia kolejowe z terminalami kontenerowymi w portach Gdańska i Gdyni. Projekty te warunkują więc rozwój Korytarza VI oraz jego przedłużenie w kierunku południowym w ramach BATC i sieci bazowej TEN-T. (fragment tekstu)
Region Morza Bałtyckiego na tle innych obszarów Europy można określić jako region stabilny gospodarczo i społecznie, o wysokiej aktywności inwestycyjnej podmiotów krajowych i zagranicznych. Niemniej, trudno jest mówić o RMB jako jednolitym obszarze gospodarczym. Podejmowane są liczne działania w ramach programu RMB, wśród których na uwagę zasługuje obszar dotyczący transportu. Litwa jako jeden z 11 krajów także uczestniczy w realizacji jednego z ważnych celów programu dotyczącego lepszego połączenia drugorzędnych i trzeciorzędnych sieci i węzłów w Regionie Morza Bałtyckiego z głównymi sieciami transportowymi zdefiniowanymi przez Partnerstwo TEN-T i Wymiaru Północnego w zakresie transportu i logistyki.(abstrakt autora)
Międzynarodowa Firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała w2019 roku raport "The Changing Face of Distribution: The Shape of Things to Come" poświęcony współczesnym uwarunkowaniom działania branży logistycznej w Europie, w tym m.in. obecnym i przewidywanym w najbliższych latach kluczowym korytarzom dystrybucyjnym, które powstaną do 2030 roku i będą wspierały rozwój branży logistycznej na naszym kontynencie. Z raportu wynika, że główny korytarz dystrybucyjny Europy, ciągnący się od krajów Beneluksu do północnych Włoch (zwany "Blue Banana" ze względu na jego charakterystyczny kształt), przekształcił się w kilka korytarzy w odpowiedzi na poszerzenie UE i pojawienie się nowych autostrad. (fragment tekstu)
6
Content available remote Korytarze transportowe w świetle nowych koncepcji komisji europejskiej
100%
Koncepcja korytarzy transportowych została uznana przez Wspólnoty Europejskie za efektywne podejście metodologiczne i jednocześnie praktyczny instrument w planowaniu rozwoju europejskiej sieci i połączeń transportowych łączących poszczególne europejskie regiony. Korytarz transportowy jest to ciąg infrastruktury transportowej międzynarodowego znaczenia, wzdłuż której przebiegają co najmniej dwie różne drogi transportowe o odpowiednich parametrach techniczno-eksploatacyjnych, z rozmieszczonymi na nich węzłami transportowymi (terminale intermodalne, porty morskie, centra logistyczne).(fragment tekstu)
Artykuł odnosi się do nowej polityki transportowej UE, w której zmienione zostały zasady funkcjonowania sieci TEN-T. Sieć transportowa składać ma się z sieci bazowej i kompleksowej. Zielone korytarze są nową koncepcją realizacji polityki transportowej UE. Zasady realizacji tej koncepcji są jeszcze w fazie dyskusji. Wybór korytarzy uznanych za bazowe może wiązać się z wydzieleniem specjalnych środków finansowych na ich rozwój, ale też wiąże się z ryzykiem ponoszenia wyższych kosztów związanych ze spełnianiem wymogów "zazieleniania". Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie efekty miałoby przyznanie statusu zielonych korytarzy szlakom transportowym przechodzącym przez terytorium Polski, tym bardziej, że dotychczas nie zaobserwowano znaczącego zaangażowania w tę problematykę. W referacie podkreślono potrzebę uwzględnienia w koncepcji zielonych korytarzy pełnej integracji wszystkich elementów sieci transportowej, w tym specyfiki regionów o słabiej rozwiniętej infrastrukturze. Szczególną uwagę zwrócono na niedociągnięcia sektora transportowego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Głównym przedmiotem rozważań jest analiza rozwoju infrastruktury transpotu w UE zaliczanej do układu sieci bazowej tworzącej korytarze transportowe TEN-T. Celem artykułu jest podjęcie próby dokonania oceny wdrażanej koncepcji budowy sieci bazowej TEN-T z jednoczesnym wskazaniem skutków, jakie generowaċ może dla UE i krajów członkowskich (np. dla Polski) rozwój tego typu korytarzy o silnie eksponowanych w wymiarze europejskim funkcjach integracyjnych, stymulowanych przez główne elementy węzłowe tych sieci. Skutki te postrzegaċ należy w kategoriach zarówno szans, jak i zagrożeń. Zostały one zidentyfikowane zarówno w odniesieniu do sektora transportu, jak też systemu logistycznego kraju członkowskiego. Mogą one kształtowaċ się różnie w układzie poszczególnych korytarzy między użytkownikami sieci bazowej, jak również miedzy krzyżujacymi się na terytorium krajów członkowskich korytarzami (będzie to dotyczyċ m. inn. korytarza Bałtyk - Adriatyk i M. Północne - Bałtyk). W tym kontekście, gros uwagi skoncentrowano na rozwoju węzłów transportowych oraz problemach generowania i transferu europejskiej wartości dodanej w układzie korytarzy sieci bazowej, jak też wyzwaniach dotyczacych zarządzania infrastrukturą transportu. W tym ostatnim przypadku wskazano na potrzebę wdrazania modeli zintegrowanego zarzadzania infrastrukturą transportu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Rozwój programu TEN-T (Transeuropean Network-Transport) w Polsce
75%
Jako że Polska na mapie Europy leży w miejscu niezwykle istotnym geograficznie, na naszym terytorium znajduje się wiele odcinków korytarzy transportowych wchodzących w skład TEN-T. Stąd też pojawia się pytanie, jak dobrze firmy, które mogą pozyskiwać fundusze unijne celem przyspieszenia modernizacji i rozwoju infrastruktury oraz ogólnie rozumianego transportu oraz Polska jako kraj korzystają z tych możliwości. Niniejsze opracowanie jest próbą analizy sposobu wykorzystywania możliwości programu TEN-T przez Polskę oraz próbą realizacji prognozowanych inicjatyw. (fragment tekstu)
10
Content available remote Trans-European Transport Corridors as an Element of Poland's Land Use
75%
The aim of the article is to analyze how selected elements of trans-European corridor network are consistent with land use within the boundaries of Poland. The Baltic-Adriatic and Baltic-North Sea corridors comprise both roads and rail lines. In the case of rail the only points which may be included in the traffic are stops, stations or handling points of different kinds. Also the analysis of accessibility to the road network is single-point in character as corridors function on the basis of the highest category roads (motorways and expressways), which are connected with the road network surrounding them only in nodes with slip-roads. This is why analyses of accessibility to the trans-European network are based in this research on analysis of accessibility of points. Cumulative accessibility is the main research method which finds its specification in the subsequent part of this work. Thanks to it it was possible to specify the level of adjustment of corridor routes and their point infrastructure elements to the elements of land development of Poland's space, including its settlement network, distribution of demographic potential or economic activity. Research was conducted for several variants of movement: foot travel, journeys on the road and rail network as well as the multimodal network representing different configurations of the aforementioned transport modes, both for passenger and goods transport. The article presents the situation as of August 2016.(original abstract)
11
Content available remote Uwagi na temat kolejowych korytarzy transportowych między Polską i Czechami
75%
Autor przedstawia uwagi na temat kolejowych korytarzy transportowych, w których następuje wymiana towarowa między Polską i Czechami, a szerzej między północą i południem Europy. Skupia uwagę na korytarzu bałtycko-adriatyckim w ramach sieci TEN-T, ponieważ jest to jedna z najważniejszych transeuropejskich arterii drogowo-kolejowych. Autor wskazuje kluczową dla skuteczności współpracy między Polską i Czechami rolę kolejowych połączeń transgranicznych. Posługując się dostępnymi źródłami, wskazuje na uwarunkowania konieczne dla rozwoju przewozów towarowych w korytarzu Bałtyk - Adriatyk z uwzględnieniem polskich portów, które stanowią naturalne huby przeładunkowe dla towarów z Czech i do Czech.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza stanu oraz wyzwań związanych z korytarzami lądowymi promowanej przez Chiny, wizjonerskiej koncepcji "Jeden pas, jedna droga". Jej znaczenie wiąże się z globalnym zasięgiem, stwarzając duże możliwości rozwoju zaangażowanych państw. Ocenia się, że projekt będzie kontynuowany, mimo że istnieją poważne przeszkody w relacji do poszczególnych korytarzy lądowych. W artykule wykorzystano badania jakościowe w oparciu o dostępne oficjalne dokumenty i dane związane z projektem stosując metody analizy, syntezy, analizy danych zastanych i badań porównawczych. Dane ilościowe wykorzystano w odniesieniu do studium przypadków. Artykuł umożliwi percepcję stanu i problemów w relacji do poszczególnych korytarzy lądowych oraz całej koncepcji w zakresie bezpieczeństwa i interesów narodowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań prezentowanych w artykule jest analiza rozwoju korytarzy sieci bazowej TEN-T, a w szczególności korytarzy kolejowych nr 5 i nr 8 w aspekcie ich potencjalnego oddziaływania na funkcjonowanie rynku przewozów intermodalnych w Polsce. Celem podjętych badań było podjęcie próby: 1. określenia potencjalnego wpływu budowy korytarzy sieci bazowej TEN-T, które przebiegaċ będą przez Polskę na rozwój tego rynku oraz 2. oceny skutków, jakie nowa sieċ korytarzy kolejowych może wygenerowaċ w układzie tego rynku. Realizacja tak określonego celu badań, znajdujących się obecnie na wstępnym etapie, wyznaczyła koniecznośċ zastosowania w tym przypadku metody wnioskowania dedukcyjnego wspartego wykorzystaniem metod analizy ekonomicznej, a w szczególności analizy rynku, obserwacji i badania dokumentów, a także niektórych technik z grupy metod heurystycznych. Uzyskane wyniki badań wskazują, iż: 1/ korytarze sieci bazowej, kreujac nowy jakościowo wymiar rynków usług sieciowych, będą silnie oddziaływaċ na rynek kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce i 2/ rynek ten silniej niż dotychczas zostanie zorientowany w kierunku wschód - zachód i południe, tj. ku portom basenu M. Północnego i Adriatyku. W związku z tym Polska chcąc zachowaċ częśċ wartości dodanej generowanej przez nowe korytarze TEN-T powinna silniej forsowaċ: 1/ inwestycje w układzie korytarza Bałtyk-Adriatyk, by szybko wyeliminowaċ przewagi logistyczne korytarza M. Północne-Bałtyk, 2/ probałtycką strategię rozwoju korytarza Bałtyk-Adriatyk zorientowaną na wzrost przewozów intermodalnych w relacji z polskimi portami morskimi. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono uwarunkowania rozwoju połączeń komodalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Podano przykłady aktywności podmiotów na rzecz rozwoju sieci i korytarzy transportowych w ramach TEN-T. Opisano przy-kłady wykorzystania programów Unii Europejskiej do rozwoju powiązań komodalnych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Logistics Centres of Eastern Poland in the Pan-European Transport Corridor No. 2
75%
Przesunięcie granicy celnej Unii Europejskiej na linię Bugu i pojawienie się inwestorów zagranicznych na wschodzie Polski w pasie oddziaływania II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego stworzyło w ostatnich latach nowe możliwości rozwojowe. Celem artykułu jest scharakteryzowanie centrów logistycznych i ich potencjału na przykładzie Polski wschodniej, w pasie Paneuropejskiego Korytarza Transportowego nr II. Analizę charakteru, funkcjonalności i rodzajów centrum logistycznego zakończono wyprowadzeniem przez autora własnej definicji centrum logistycznego. W artykule opisano inwestycje transportowe we wschodniej części Paneuropejskiego Korytarza Transportowego nr II oraz wskazano na zagrożenia, np. konkurencję za wschodnią granicą ze strony centrów logistycznych lokalizowanych na Białorusi, które mogą przechwytywać ruch towarowy z Rosji i Chin.(abstrakt autora)
Badana problematyka jest istotna z punktu widzenia strategii rozwoju transeuropejskich sieci transportowych poprzez Program MARCO POLO II, którego jednym z priorytetów jest zmniejszenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne. Jednym z celów jest ograniczenie przewozu ładunków transportem drogowym i przesunięcia masy towarów na przewozy morskie, kolejowe i drogi wodne śródlądowe.(fragment tekstu)
Pod pojęciem multimodalnego korytarza transportowego przyjęto określać każdy z głównych szlaków komunikacyjnych o międzynarodowym znaczeniu, wzdłuż którego przebiegają co najmniej dwie drogi, tzn. autostrada oraz linia kolejowa o podwyższonych parametrach technicznych. W artykule poruszono problem racjonalizacji potoków ruchu w takich korytarzach w ujęciu makroekonomicznym.
W czasie XXVII Narady Ministrów Organizacji Współpracy Kolei (OSŻD) w Kazachstanie przedstawiciele zainteresowanych państw podpisali memoranda o współpracy w rozwoju korytarzy OSŻD, łączących Europę z kontynentem azjatyckim. Podpisane dokumenty stanowić będą podstawę dobrze rozwijającej się współpracy na wydzielonych korytarzach kolejowych.
Przedstawiono wspólną strategię harmonizacji rozwoju gospodarki i infrastruktury w Europejskim Korytarzu Transportowym nr III, znaczenie tego korytarza z punktu widzenia rozwoju województwa śląskiego oraz powiązanie strategii rozwoju Europejskiego Korytarza Transportowego nr III z dokumentami strategicznymi dla województwa śląskiego.
Celem podjętych w artykule rozważań jest ukazanie czy i jak we współczesnych warunkach gospodarczych rozwija się na świecie transport - niezbędne narzędzie międzynarodowej wymiany towarowej. Podstawą realną owych zmian rozwojowych w transporcie stały się korytarze transportowe. Są one współcześnie najnowszą, najbardziej technicznie, organizacyjnie i przede wszystkim ekonomicznie obiecującą egzemplifikacją głównego kierunku przemian w transporcie światowym. W artykule rozważa się ich rozbudowę i rozwój na kontynencie Eurazji. Wybór tej właśnie przestrzeni gospodarczej uzasadniony jest tym, że to w jej obrębie zachodzą najszybciej i w sposób najbardziej dynamiczny przeobrażenia w tym zakresie. Inspiracją do podjęcia rozważań nad stanem i kierunkami rozwoju euroazjatyckich korytarzy transportowych jest to, iż zarówno planowanie ich przebiegu w przestrzeni tego kontynentu, jak i realny proces ich budowy odbywają się w warunkach postępującej globalizacji. Ta zaś, będąc procesem ze swej natury gospodarczym, i w przekonaniu wielu (zarówno uczonych, jak i praktyków) nieuchronnym, niesie ze sobą, obok rozwiązań pozytywnych, pewne trudności. To właśnie z tych względów zwrócono uwagę na główne źródła ich powstania. Są nimi: z jednej strony niezwykłe dynamiczny proces przemian w realiach politycznych, a stąd także i w gospodarczych na świecie, za którym nie wszystkie gospodarki i nie wszyscy przedsiębiorcy nadążają, utrzymujące się trudności wynikające z zasadniczej różnicy zdań i poglądów w środowisku uczonych, głównie ekonomistów, co do samej natury globalizacji i jej gospodarczych skutków. Stanowiska i poglądy na korzyści z globalizacji jej zwolenników oraz stanowisko i argumenty zdecydowanych jej przeciwników zostały w rozważaniach również zwięźle zarysowane. Na takim poszerzonym i pogłębionym tle w zasadniczej części rozważań czytelnik otrzymuje charakterystykę aktualnego stanu rozwoju korytarzy transportowych w Eurazji oraz fizycznej ich rozbudowy i przebiegu w przestrzeni tego kontynentu. Rozważania te są uzupełnione i pogłębione o analizę gospodarczych oraz (dość jeszcze wyraźnie widocznych - szczególnie w odniesieniu do krajów azjatyckiej części kontynentu) przyczyn politycznych wyznaczania konkretnych kierunków przebiegu tych korytarzy. Całość rozważań oraz wynikające z nich uogólnienia i oceny zostały zebrane w części końcowej artykułu. Te można sprowadzić do stwierdzenia, że proces budowy korytarzy transportowych w gospodarczej przestrzeni Eurazji rozwija się dynamicznie. Siłą sprawczą owego dynamizmu, zarówno w procesie ich kreowania, jak i następnie fizycznej budowy i rozbudowy, stało się otwieranie się krajów na współpracę gospodarczą. Proces ten jest wyraźnie widoczny w Azji, gdzie zanikają również polityczne przeszkody w otwieraniu się gospodarek, wzmacniane wyraźnie nieuchronnym procesem globalizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.