Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport efficiency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
The main aim of this article is to examine the factors that influence the acceptance of ridesharing technologies in Polish society, including dynamic vanpooling on demand. The study was conducted using the UTAUT 2 model (Theory of Acceptance and Use of Technology). We have employed statistical and econometric data analyses such as factor analysis and linear regression using the Partial Least Square (PLS) method. Based on the review of the publications on ridesharing in the context of sharing economy, we have modified the UTAUT 2 model by supplementing it with the trust factor, which is a significant contribution to the development of this theory when applied to the acceptance of ridesharing technologies. Further, the outcomes allowed us to identify the factors that influence people's attitudes in using shared-ride technology (performance expectancy, hedonistic motivation and habit) and the intention to use this technology (effort expectancy, performance expectancy, price value, habit and trust). This study has practical implications as it has helped identify the factors that affect the acceptance of ridesharing technologies in Poland and these factors are significant for the suppliers of these technologies. The findings can certainly become a starting point for further research on other communities and the application of other models of technology. (original abstract)
W artykule przedstawiono optymalizacyjne metody wyboru tras przej morskie. Zagadnienie planowania trasy wyznaczeniu kolejno po sobie występują wielu pracach informatycznych, których zadaniem jest znalezienie najkrótszej drogi pomiędzy dwoma punktami. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł prezentuje wybrane zagadnienia związane z efektywnością rynku transportu drogowego w UE i Polsce. Prezentuje istotę liberalizmu gospodarczego, a także zagadnienia związane z otoczeniem gospodarczym. Liberalizacja jest procesem, którego przebieg i skutki, w odniesieniu do transportu, zasługują na szczególną uwagę, ma on bowiem na celu zniesienie barier dostępu do wewnętrznych rynków transportowych jako warunków powstania wolnej konkurencji. Narzędziem realizacji tej ideologii w praktyce są regulacje, które mają dostrajać funkcjonowanie podmiotów do przyjętej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Ponadto artykuł ukazuje szereg zagadnień związanych z regulacjami prawnymi w transporcie drogowym. W końcowej części przedstawia perspektywy rozwojowe dla transportu drogowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono celowość wprowadzenia w polskich warunkach megawydłużonych zestawów drogowych o podwyższonej dopuszczalnej masie całkowitej, nazywanych HCT-HCV/SEC. Autor przeanalizował, czy istnieje w naszym kraju ekonomiczny, użytkowy i ekologiczny sens wprowadzenia zestawów tego rodzaju, a jeżeli tak, to jak powinien przebiegać proces ich wprowadzania oraz jakie mogą towarzyszyć temu podstawowe szanse i zagrożenia. Temat ten został podjęty, gdyż w krajowym piśmiennictwie w tej sferze istnieje dotąd niemal całkowita luka badawcza, a jest to tematyka ważna z biznesowego i ekologicznego punktu widzenia. Artykuł w pierwszej części bazuje głównie na opracowaniach i informacjach pochodzących ze skandynawskich i holenderskich instytucji badawczych, uczelni wyższych, interesariuszy, przewoźników oraz instytucji nadzorujących drogi. Uzupełniają to dane badawcze udostępnione przez włączony w te wdrożenia koncern Volvo Trucks. Część druga artykułu opiera się zaś na studium przygotowanym przez autora w 2019 r. na rzecz Scanii Polska, dotyczącym tego, czy polscy przewoźnicy w kraju i za granicą mogą już używać zestawów klasy SEC. Odpowiedź jest twierdząca, a w artykule wskazano elementy przemawiające za takim rozwiązaniem. Artykuł zawiera też autorskie koncepcje wdrożenia cięższych leśnych zestawów kategorii MET/MEV i cięższych miejskich pojazdów klasy BET Miasto - City.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Efektywności procesu transportowego
75%
W artykule poruszono zakres problemów dotyczący analizy efektywności procesu transportowego i jego wpływ na procesy decyzyjne. Motywem skłaniającym do poruszenia problematyki zawartej w materiale jest dostrzeżenie ważności pomiaru i oceny efektywności procesów logistycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej i jej wpływu na koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo. Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy efektywności procesu transportowego z wykorzystaniem wybranych mierników i wskaźników w procesie optymalizację kosztów przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce transport stanowi bardzo ważny obszar aktywności (np. jako rynek pracy, generator PKB), a także nośnik rozwojowy dla innych dziedzin gospodarowania (m.in. przemysłu, rolnictwa). Z tego względu dążenie do wzrostu efektywności jego działania jest kluczowym elementem dla wzrostu zarówno na poziomie krajowym, europejskim, jak i globalnym. Podstawowym pytaniem jest więc kierunek zmian, jaki należy obrać, aby tę efektywność poprawiać, a w efekcie uzyskać największe korzyści z działalności transportowej. Wreszcie konieczne byłoby określenie najlepszych narzędzi, które można byłoby wykorzystać do kształtowania systemu transportowego. Jednym z tych narzędzi, często wskazywanym jako potencjalnie przydatne, jest cena. W niniejszym artykule podjęto próbę przybliżenia niniejszego zagadnienia, wskazując na podstawowe problemy i pytania związane z wykorzystaniem ceny w procesie kształtowania efektywności rynku transportowego.(fragment tekstu)
7
Content available remote Wpływ europejskiej polityki transportowej na efektywność transportu
75%
Europejska polityka transportowa oparta została na paradygmacie zrównoważonego transportu. W szczególności silne jest przekonanie o możliwości utrzymania wzrostu mobilności przy jednoczesnym ograniczeniu wzrostu transportu - głównie poprzez zmiany w strukturze podziału zadań przewozowych. Służyć temu mają działania regulacyjne prowadzące do zmiany preferencji transportowych. W UE przyjęto, że realizowana polityka transportowa (dotyczy to dwóch kolejnych Białych Ksiąg oraz związanych z nimi regulacji prawnych - zarówno unijnych, jak i w poszczególnych krajach członkowskich) doprowadzi do oczekiwanych zmian bez szkody dla mobilności oraz konkurencyjności Europy. Nie mówi się jednak o tym, że będzie to czynnikiem wzrostu kosztów transportu. W szczególności dotyczy to skutków zmiany podziału zadań przewozowych i zakładanego wprowadzenia silników elektrycznych w transporcie samochodowym. Możliwe jest też wydłużenie czasu łańcuchów dostaw - w wyniku samej zmiany gałęzi transportu lub wyboru takiej, gdzie czas przewozu jest dłuższy. Co prawda jednocześnie postuluje się nacisk na wzrost efektywności, jednak pełne rynkowe otwarcie transportu wydaje się dość odległe. Choć podstawą polityki transportowej UE jest paradygmat zrównoważonego transportu, to - paradoksalnie - polityka ta wydaje się źle zrównoważona wewnętrznie. Silnej pozycji działań na rzecz równoważenia transportu nie towarzyszą równie mocno artykułowane kwestie wzrostu jego efektywności. Spowodowany tym wzrost kosztów transportu wzmacniany dodatkowo wzrostem cen paliw i energii będzie czynnikiem pogorszenia pozycji Europy w globalnych łańcuchach dostaw, co bezpośrednio wpłynie na konkurencyjność gospodarki Unii Europejskiej. Konieczny jest zatem wzrost efektywności transportu w Europie - poprzez wspieranie innowacyjności, integrację oraz rozwój stosunków rynkowych w transporcie, zwłaszcza w gałęziach, które mają kluczowe znaczenie w strategii zrównoważonego transportu.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest przedstawienie metody porównania regionów geograficznych pod względem efektywności ich systemów transportowych. Metoda ta jest alternatywą dla tradycyjnych analiz statystycznych, czyli porównania parametrów opisujących potencjał transportowy i działalność transportową regionów. Wykorzystuje ona możliwości, jakie daje model DEA (Data Envelopment Analysis) w zakresie obliczania względnej efektywności technicznej. Zaproponowany model pozwala na zweryfikowanie ilościowe i jakościowe elementów systemu transportowego porównywanych regionów geograficznych oraz wyznaczanie granicznego poziomu ich wykorzystania. Skuteczność metody zaprezentowano na przykładzie badań porównawczych województw Polski. W syntetyczny sposób pokazano możliwości metody DEA wraz z rekomendacjami metodycznymi. Artykuł kończą autorskie wnioski dotyczące uwarunkowań szerszego zastosowania analizowanej metody badawczej.(abstrakt autora)
Po kilku latach funkcjonowania komunikacji miejskiej w nowych strukturach organizacyjno - prawnych pojawił się problem efektywności zastosowanych rozwiązań. Ocena jej funkcjonowania jest o wiele bardziej złożona, niż ma to miejsce w przypadku podmiotów działających w innych sektorach. Rezultatem przeprowadzonych analiz było określenie trzech grup, pomocnych w tej ocenie. Należą do nich: budżet komunalny, uczestnicy ruchu drogowego oraz społeczeństwo.
Przekształcenia społeczno-ekonomiczne, jakie mają miejsce w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu spowodowały włączenie naszego kraju do międzynarodowego systemu gospodarki rynkowej ze wszystkimi jego konsekwencjami. Otwarcie granic oraz złagodzenie interwencjonizmu państwowego wywołały wzrost zainteresowania przedsiębiorstw zagranicznych opanowaniem polskiego rynku. Coraz silniejsza konkurencja stała się inspiracją podejmowania przez polskie podmioty gospodarcze wielokierunkowych działań racjonalizacyjnych na rzecz obniżenia kosztów własnych i cen oraz podnoszenia jakości produkowanych dóbr i świadczonych usług. Główny nacisk jest kładziony na wdrażanie nowoczesnych i efektywnych technologii oraz specjalizacji produkcji. Niewątpliwie wywołuje to wzrost stopnia kooperacji rzutując istotnie na zwiększenie przepływów materiałów i towarów. Z tych względów wśród przedsięwzięć racjonalizacyjnych znalazły się również działania na rzecz zmniejszenia ogólnych kosztów logistycznych. Złożoność zadań logistycznych koncentrujących się m.in. na planowaniu, organizowaniu, realizacji i kontroli przepływu dóbr i usług - od ich zakupu, poprzez produkcję i dystrybucję do ostatecznego klienta - dyktuje konieczność powierzenia ich wykonawstwa wyspecjalizowanym operatorom. Funkcje te zdaniem wielu wybitnych krajowych i zagranicznych ekspertów powinny pełnić centra logistyczne świadczące swoje usługi w ramach doraźnych zleceń lub stałych umów z firmami zewnętrznymi. (fragment tekstu)
W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku potrzeb klienta, przedsiębiorstwa poszukują nowych sposób poprawy efektywności. Jednym z powszechnie stosowanych metod oszczędności jest stosowanie usług outsourcingowych. Outsourcing umożliwia przedsiębiorstwom nie tylko oszczędność kosztów, ale również poprawę realizacji procesów logistycznych i wzrost poziomu obsługi klienta. Celem artykułu jest analiza tendencji zastosowania outsourcingu w praktyce oraz wpływu zastosowania outsourcingu na efektywność przedsiębiorstwa, dokonana na praktycznym przykładzie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Some Remarks on the Measure of Effectiveness of Freight Transport
75%
This paper includes a definition of the indicator of the effectiveness of spatial trade on the macro scale. The degree of efficiency of a given sector, for example transportation, is determined by the relation of production and its cost. This relationship can be evaluated by various models of spatial economies. One of the possible way is considered in this study. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest oszacowanie możliwości obniżenia kosztów zewnętrznych transportu poprzez zwiększenie wydajności procesów transportowych w przewozach ładunków. Analizy przeprowadzone zostały przez autora na podstawie dostępnych danych statystycznych oraz literatury przedmiotu, a także badań prowadzonych przez autora w branży transportowej. Autor postuluje również weryfikację zarówno poziomu kosztów zewnętrznych transportu jak i stosowanych metod ich szacowania. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Obszar pogranicza polsko-czeskiego charakteryzuje się wysokim stopniem rozwoju transportu kolejowego. Regiony przygraniczne omawianego obszaru badań wykazują podobny potencjał demograficzny oraz gospodarczy. Istnieją jednak zasadnicze różnice, które wpływają na zróżnicowanie tego rozwoju w ujęciu porównawczym pomiędzy Polską a Czechami. Autor dokonał analizy obsługi transportem kolejowym siedzib gmin we wschodniej części pogranicza polskoczeskiego. W artykule badania zostały oparte na model potencjału, wskaźniku efektywności transportowej oraz analizie oferty przewoźników kolejowych. Podjęto próbę porównania stopnia rozwoju transportu kolejowego, szczególnie w aspekcie lokalnym i regionalnym związanym z codziennymi przemieszczeniami mieszkańców. Przekształcenia w polskim transporcie kolejowym w latach 90. doprowadziły do istotnego spadku znaczenia kolei regionalnej, w związku z intensywnym procesem wygaszania ruchu pasażerskiego. W Czechach natomiast kolej lokalna stanowi istotny element systemu transportowego, bardzo często stanowiący składową całej sieci transportowej, organizowanej przez poszczególne jednostki administracyjne. Autor wskaże na największe dysproporcje w stopniu zagospodarowania komunikacyjnego regionu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe statystyki dotyczące polskiego transportu na tle innych krajów Unii Europejskiej. Dokonano analizy wskaźników ekonomicznych i pracy przewozowej. Sformułowano zasadnicze wnioski dotyczące branży transportowej w Polsce. Polska branża transportowa jest wiodącą wśród krajów Europejskich. Głównym jej mankamentem jest niska efektywność. Zaletą zaś niska cena świadczonych usług. Wielkość wykonanej pracy przewozowej świadczy o dominującej pozycji na rynku europejskim. Nie przekłada się ona jednak na wyniki ekonomiczne. Dlatego też należałoby zwrócić szczególną uwagę na poprawę jej efektywności. (abstrakt oryginalny)
Efektywność transportu w warunkach gospodarki globalnej jest istotnym zagadnieniem badawczym zarówno z perspektywy czynników wzrostu, jak również instrumentów pomiaru w strukturze różnorakich procesów gospodarowania. Wynika to z jednej strony, z roli i znaczenia efektywności jako kategorii ekonomicznej, a jednocześnie dokładnego i przydatnego w praktyce kryterium oceny możliwych procesów gospodarczych, a z drugiej strony coraz częstszego wykorzystywania efektywności transportu jako instrumentu zmieniających się celów i metod analiz gospodarki globalnej.(fragment tekstu)
Usługi transportowe nie są świadczone w jednym miejscu, możliwość przesyłania danych ułatwia nadzór i ingerencję w przypadku zakłóceń występujących w trakcie realizacji usług transportowych wykonywanych często w bardzo odległych miejscach, poza punktami dyspozytorskimi lub regulacyjnymi. Technologie informatyczne zapewniają łączność i informację o bieżącej lokalizacji pojazdów i przesyłki, wybranych parametrach dotyczących przesyłki lub pojazdu samochodowego oraz realizacji usługi przewozowej , np. odchyleń od ustalonego czasu dostarczenia przesyłki lub wykonywaniu ustalonego rozkładu jazdy w miejskim transporcie zbiorowym.(fragment tekstu)
W transporcie ewolucji podlegają nie tylko koszty własne - ważnym elementem są koszty zewnętrzne. W przypadku kosztów zewnętrznych trudno mówić o udowodnionej tendencji spadkowej, gdyż problem szacowania kosztów zewnętrznych jest na tyle trudnym zagadnieniem, że w pierwszej kolejności obserwuje się spadek samych efektów zewnętrznych ( negatywnych- emisja zanieczyszczeń, wypadki, energochłonność). Dotyczy to efektów działań regulacyjnych podejmowanych w różnych państwach, choć szacowanie kosztów może prowadzić początkowo (po ich identyfikacji) do wzrostu kategorii ekonomicznej. (fragment tekstu)
Spadek kosztów transportu umożliwia globalizację-lardnerowska zasada może być odczytywana jako potwierdzenie faktu, że rozmiary rynków(wielu) osiągnęły zasięg globalny, dalszy spadek kosztów transportu będzie zatem prowadził do intensyfikacji konkurencji globalnej. Koszty transportu stanowią już niewielką część kosztów produkcji - analiza transportochłonności gospodarki wskazuje, że szeroko rozumiana działalność TSL to około 10%PKB,a koszty transportu stanowią tylko część kosztów logistycznych.
20
Content available remote Racjonalizacja wykorzystania zasobów transportowych w łańcuchu dostaw
75%
W dobie ciągłej konkurencji rynkowej, koncentrującej się na poziomie obsługi klienta, czasu realizacji zamówień oraz elastyczności dostaw coraz większą rolę odgrywa analiza efektywności procesów logistycznych. Procesy transportowe są kluczowym procesem zapewniającym fizyczne zasilanie przepływu materiałowego w całym łańcuchu dostaw. Niemniej jednak bardzo ważnym aspektem analizy jest ocena wykorzystania zasobów transportowych w ujęciu łańcucha dostaw. W artykule przedstawiono problematykę analizy i oceny efektywności wykorzystania zasobów transportowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.