Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport intensity of the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Zmiana podejścia w interpretacji i mierzeniu transportochłonności gospodarki
100%
Transportochłonność gospodarki w klasycznym ujęciu odzwierciedla stopień i siłę współzależności między transportem a gospodarką. W nowej, szerszej interpretacji wskazuje, jak kształtować system transportowy, by był on dopasowany do potrzeb gospodarki i mógł je spełniać bez zakłóceń, respektując jednocześnie zasadę racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska.(fragment tekstu)
2
61%
Zaangażowanie transportu ma miejsce we wszystkich obszarach działania gospodarki. Problematyka transportowa jest na przykład elementem polityki gospodarczej, polityki zagospodarowania przestrzennego, polityki społecznej, polityki samorządowej i lokalnej, a na polityce budżetowej i fiskalnej kończąc. Potwierdza to tezę o nierozerwalnych związkach oraz zależnościach gospodarki i transportu.(fragment tekstu)
Transport obejmuje taki obszar działania, gdzie dochodzi do wzajemnych relacji między gospodarką i jej wymaganiami oraz jego - nie zawsze pozytywnym - oddziaływaniem na otoczenie. Jednocześnie to właśnie transport wyznacza kierunki rozwoju infrastruktury, a więc w jakimś zakresie całej gospodarki. Ścisły związek między gospodarką a transportem potwierdza wielkość pracy przewozowej na świecie. Do zjawisk negatywnie oddziaływujących na gospodarkę należy między innymi nadmierny wzrost transportochłonności. Nakłady ponoszone na działalność transportową są wyrażone pośrednio przez wielkość przewozów (w tonach) oraz przez wielkość pracy przewozowej (w tonokilometrach). Natomiast efektem działalności społeczno-gospodarczej są wartości produktu globalnego i dochodu narodowego. W artykule przeprowadzono badania działalności transportowej wyrażonej wielkością pracy przewozowej (w tkm) ogółem wszystkich gałęzi transportu, efekty działalności społeczno-gospodarczej wyrażonej wartością produktu krajowego brutto, a także kształtowanie się transportochłonności gospodarek narodowych w czasie wybranych krajów świata (regionach) oraz Polski. Dokonano analizy zarówno przebiegu krzywych funkcji wykładniczych, jak i krzywych wielomianu oraz na ich podstawie sformułowano wnioski. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wybranych problemów polityki transportowej w Polsce, tj.: cele i zadania systemu transportu w Polsce (długoterminowe i średnioterminowe), warunki realizacji polityki w zakresie drogownictwa oraz modelu finansowania drogownictwa. Autor nawiązuje do wystąpienia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej Podczas otwarcia Kongresu SITK "TRANSPORT 2000".
Transportochłonność gospodarki narodowej można określić jako stosunek nakładów ponoszonych na działalność transportową do efektów osiąganych w sferze działalności społeczno-gospodarczej, obsługiwanej przez transport. Pomiary wielkości transportochłonności dokonuje się za pomocą miernika wartościowego (jednostek pieniężnych), bądź miernika naturalnego (jednostek przewozów). Autorka przeanalizowała kierunki zmian transportochłonności gospodarki polskiej w latach 1980-1993 i ich przyczyny.
Przedstawiono strukturę produktu społecznego brutto w Polsce i innych krajach pod kątem nadmiernego zużycia energii, stali, cementu i transportochłonności jako elementów obciążających środowisko naturalne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.