Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 280

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport logistics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Sytuacje kryzysowe, mające charakter losowy, są coraz częstsze. Wynikają one zarówno z działania natury oraz ludzi. Dlatego powstaje konieczność należytego przygotowania ludzi i sprzętu do przeciwdziałania ich skutkom. W artykule opisano właściwe przygotowanie służb ratowniczych pod kątem zabezpieczenia niezbędnej liczby środków transportu, które powinny zapewnić wystarczający poziom obsługi logistycznej. Przedstawiono model systemu ratowniczego. Do celów symulacji działań ratowniczych zaproponowano metodę Monte Carlo. Modelowanie procesów zachodzących w systemie ratowniczym tą metodą pozwoliło na oszacowanie potrzebnej liczby środków transportu do prowadzenia działań ratunkowych przy założonym poziomie bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano pojęcie i klasyfikację infrastruktury punktowej transportu lotniczego ze szczególnym uwzględnieniem definicji infrastruktury scentralizowanej. Podkreślono znaczenie i konieczność inwestycji infrastrukturalnych w gdańskim porcie lotniczym. W ostatnich latach w Porcie Lotniczym Gdańsk przeprowadzono wiele bardzo istotnych, z usługowego punktu widzenia, inwestycji, zapewniających podniesienie jakości i niezawodności świadczonych usług. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. drogę kołowania, przedterminalową płytę postojową, płytę do odladzania, drogę patrolowo-techniczną, nowy terminal pasażerski T2 oraz nowoczesny system transportu i kontroli bagażu. System ten stanowi istotny element infrastruktury logistycznej lotniska, zapewniając szybką i bezawaryjną obsługę pasażerów i ich bagaży oraz pracowników i usługodawców pracujących na terenie terminala T2. (abstrakt oryginalny)
Dostarczanie używanych przedmiotów użytku domowego pomiędzy krajami wymaga szeregu specyficznych działań przed i po samym procesie transportu, co sprawia, że jest to działalność jedyna swego rodzaju z własnymi wyzwaniami logistycznymi. Niektóre z nich wydają się podobne do tych w innych obszarach logistyki, lecz większość ma cechy szczególne dla tej dziedziny gospodarki. Wyraźna sezonowość, wymóg szczególnych kwalifikacji, istota przewożonych przedmiotów, trudny do nich dostęp to kilka ze szczególnych wyzwań. Rozwiązanie jednego z nich jest już wystarczającym wyzwaniem, problem pojawia się kiedy mamy do czynienia z kilkoma jednocześnie. Wymóg szczególnych umiejętności nie byłby wyjątkowy, gdyby popyt na usługi rozkładał się równomiernie w ciągu całego roku. Podobnie duże zróżnicowanie sezonowe nie byłoby takim problemem, gdyby nie wymóg specjalistycznych i rzadkich umiejętności. Będąc jedną z mniej znanych dziedzin usług logistycznych, sektor międzynarodowych przeprowadzek wymaga badań jego cech specyficznych i wyzwań jakie stwarza. (abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich piętnastu lat w największych portach morskich świata powstały zautomatyzowane terminale kontenerowe. Kilka z nich zbudowano również w Europie, w tym w Rotterdamie i Hamburgu. Organizacja przestrzenna i zasady funkcjonowania tych terminali oparte są na zdecydowanie odmiennych założeniach niż dotychczasowe rozwiązania, bazujące najczęściej na systemie obsługi przez suwnice placowe RTG lub wozy podsiębierne. Artykuł ma na celu charakterystykę pracy i schematu funkcjonalno-przestrzennego. Zestawia także podstawowe parametry techniczne tego typu terminali. Praca powstała na bazie analizy literatury fachowej oraz danych zbieranych in situ. Synteza porównawcza terminali uwzględnia takie mierniki jak: obrót całkowity terminali [TEU/rok], stosunek powierzchni składowej do powierzchni całkowitej terminalu, wydajność urządzeń przeładunkowych [TEU/h], gęstość bloków składowych [TEU/ha]. W pracy scharakteryzowano schemat funkcjonalno-przestrzenny zautomatyzowanych terminali kontenerowych, pracujących w oparciu o zautomatyzowane suwnice nabrzeżowe (ASTS), wozy terminalowe (AGV) i suwnice placowe (ASC). Zestawiono także podstawowe mierniki efektywności wybranych zautomatyzowanych terminali kontenerowych Europy. Zautomatyzowane terminale kontenerowe cechują się bardzo wysoką efektywnością pracy i wykorzystania terenu. Można przypuszczać, że zastosowane w nich rozwiązania rozpowszechnią się w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
W artykule podano przykłady narzędzi, których wykorzystanie może skutecznie przyczynić się między innymi do lepszego doboru maszyn oraz koordynacji pomiędzy ich wydajnością, a strumieniem masy transportowej. Użytecznymi w praktyce mogą być wzory na: liczbę potrzebnych agregatów maszynowych, strumień masy, zdolność przyjęciową magazynu, czas trwania cyklu transportowego, współczynnik wykorzystania nośności, czy też wydajność środka (zestawu) przewozowego. Ich wykorzystanie, zdaniem autorów ma na celu minimalizację przez producentów rolnych różnego rodzaju ryzyk, które z wielu przyczyn są w tej branży wyjątkowo wysokie.(abstrakt oryginalny)
W a rtyku le s charaktery zowano podstawow e zagadnie nia związan e z logistycznym przygotowaniem transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Poddano analizie zagrożenia związane z ich transpor- tem . P rzedstawion o klasyfikacj ę materiałów niebezpiecznych i jej znaczenie. Zaprezentowano rodzaje i znaczenie opakowań przy przewozie materiałów niebezpiecznych. Opisano oznakowanie i wyposażenie pojazdów służących do transportu tego typu materiałów. Scharakteryzowano obowiązki poszczególnych osób biorących udział w procesie transportu materiałów niebezpiecznych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Logistyka szyta na miarę na przykładzie przewozu wybranych rodzajów ładunków
76%
Współcześnie każda usługa może być różnie postrzegana przez klientów, gdyż każdy z nich ma inne potrzeby. Bardzo istotna jest silna współpraca pomiędzy sprzedawcami a nabywcami. Brak takiej współpracy może utrudnić określenie odpowiedniej oferty. Zróżnicowanie ładunków logistycznych, które podlegają procesowi transportowania, wymaga stosowania specjalnych rozwiązań. W niniejszej pracy przedstawione zostaną rozwiązania z zakresu logistyki szytej na miarę na przykładzie wybranych ładunków logistycznych, tj. częściowych, ponadgabarytowych oraz niebezpiecznych. (abstrakt oryginalny)
Od kilku lat na łamach prasy toczy się dyskusja na temat wysokości pobierania opłat za dostęp do infrastruktury transportowej. Jednoczenie mówi się o konieczności zrównoważenia rozwoju poszczególnych gałęzi transportu i konieczności rewitalizacji transportu wodnego śródlądowego i kolejowego. Dokładniejsze przyjrzenie się tym zagadnieniom pozwala nam sądzić, iż są to bardziej hasła niż realne działania. Rynek przewozów towarowych w naszym kraju zdominowany jest przez transport samochodowy, który realizuje około 85% przewozów według masy Analizując dane statystyczne dotyczące rynku transportowego wyraźnie można zauważyć, iż ta gałąź transportu od kilku lat sukcesywnie powiększa swoją przewagę. (fragment tekstu)
Opracowanie ma na celu dokonanie oceny wpływu interoperacyjności logistycznej morskich terminali przeładunkowych na konkurencyjność polskich morskich portów handlowych. W pracy autorzy zaproponowali oryginalny model oceny interoperacyjności logistycznej morskiego terminala przeładunkowego, opierając się na analizie dostępnej literatury w zakresie organizacji i funkcjonowania polskich portów morskich, periodyków branżowych w przedmiotowym zakresie oraz danych dotyczących potencjału morskich portów handlowych zebranych podczas badań ankietowych prowadzonych w polskich portach. Wynikiem pracy jest koncepcja oceny parametrycznej interoperacyjności morskich terminali przeładunkowych oraz określenie jej wpływu na konkurencyjność portów morskich. Proponowane rozwiązanie jest materiałem wyjściowym do przeprowadzenia oceny parametrycznej interoperacyjności logistycznej badanych instalacji w oparciu o dane rzeczywiste. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przewozu ładunków ponadgabarytowych oraz zapewnienie bezpieczeń- stwa systemu logistycznego w całym łańcuchu dostaw. Analizą objęto przewóz w transporcie intermodalnym przy wykorzystaniu dwóch rodzajów transportu - lądowy (kołowy) i wodny (śródlądowy). Metody zastosowane to analiza literatury, porównawcza i metoda wybranych studiów przypadków. W artykule przedstawiono model systemu bezpieczeństwa oraz jego etapy realizacji. Zaprezentowano teoretyczne i praktyczne aspekty ładunków ponadgabarytowych i infrastruktury, która zapewnia bezpieczny system. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wybrane przykłady lotnisk pozostawionych w Polsce przez wycofującą się z naszego kraju Armię Radziecką. Początkowo wydawało się, iż polskie władze lokalne zyskają w ten sposób majątek o potencjalnie dużej wartości. Szybko jednak zdano sobie sprawę, iż stan techniczny tych obiektów oraz ich niekorzystne położenie utrudnia lub uniemożliwia (poza nielicznymi wyjątkami) ich skuteczne wykorzystanie w gospodarce narodowej. Przedstawiono także wizję rozwoju polskiego lotnictwa ogólnego w oparciu o projektowany System Transportu Małymi Samolotami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane rozwiązania dotyczące robotyzacji niektórych procesów logistycznych, na podstawie nowoczesnych wdrożeń zarówno w przemyśle jak i w sektorze medycznym, w tym w szpitalach. Przeanalizowano stopień robotyzacji w powiązaniu z korzyściami płynącymi z jego zwiększenia. (abstrakt oryginalny)
Najnowsze raporty GUS pokazują, że liczba zarejestrowanych samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych stale rośnie. Wzrasta także liczba przedsiębiorstw transportowych a zatrudnienie w nich znajduje aż 7,5 proc. pracujących Polaków. Branża transportowa wytwarza 10 proc. PKB i wciąż się rozwija, pomimo ciągle nowych problemów i barier, z którymi najczęściej pozostaje sama, bez wsparcia przez państwo, które wydawałoby się, że powinno wspomagać ten najprężniejszy sektor gospodarki. W artykule przedstawiono wybrane problemy dotyczące branży transportowej, szczególnie wpływające na jej aktualny stan. (abstrakt oryginalny)
Jak będą wyglądały nasze samochody w przyszłości? Czym będą napędzane? Kto będzie nimi tak naprawdę kierował? I ostatnie pytanie: w jaki sposób zachodzące już obecnie i dopiero przewidywane innowacje w zakresie środków transportu wpłyną na nowe rozwiązania w obszarze logistyki i transportu w przyszłości? Można zaryzykować twierdzenie, że nikt nie zna jeszcze wyczerpujących odpowiedzi na te pytania, a formułowane opinie opierają się głównie na przewidywaniach bazujących na dotychczasowych doświadczeniach. Wydaje się, że tak długo, jak na naszych oczach będzie dokonywał się nieprzerwany postęp naukowy, techniczny, cywilizacyjny i społeczny, nie zdołamy kompetentnie określić czekającej nas przyszłości. Indywidualny transport pasażerski, wykorzystujący przede wszystkim samochód osobowy do przemieszczania się jego użytkowników na określonych odcinkach przestrzeni, także czekają wyzwania, wynikające z podsuwanych przez producentów aut koncepcji i rozwiązań techniczno-organizacyjnych. Jako przykład chciałbym pokazać nowy pomysł koncernu Volkswagen pn. I.D. VIZZION, który pokazuje, jak Firma ta wyobraża sobie przyszłe, indywidualne środki transportu. Jego twórcy wyszli z założenia, że pojazd z napędem elektrycznym nie stanowi takiego obciążenia dla środowiska, jak jego spalinowi poprzednicy, a dzięki możliwości autonomicznej jazdy okazuje się bardziej bezpieczny nie tylko dla kierowcy, ale i pozostałych współpasażerów. Ten innowacyjny model studyjny zostanie m.in. przedstawiony podczas salonu samochodowego w Genewie. (fragment tekstu)
In this article, the optimal loading of homogeneous marine cargo is considered. A mathematical formulation in terms of a mixed-integer linear program can be given. Still, the level of complexity turns out to be too high to perform full-scale computations. On the one hand, the reasons for this are the multitude of variables and constraints. On the other hand, feasible solutions to such problems may often be economically unacceptable or simply empty. Therefore, a heuristic is presented, according to which the relaxation of the limiting conditions influencing the solution's feasibility and its economic profitability was parametrized. Under this heuristic, shifting the deadlines of selected orders is allowed. Also, the assignment of orders to vessels is separated from the allocation of vessels to piers in loading and unloading ports. The solution presented can be easily generalized by adding additional restrictions or features like indirect vessels, founding cost, or differentiation between materials. (original abstract)
W ostatnich latach sytuacja ekonomiczna Włoch znacząco się pogorszyła. Brakuje programu, który przerwałby falę niepowodzeń i wykorzystał to, co w kraju najlepsze, pozwalając mu odnaleźć nową ścieżkę rozwoju. Niezaprzeczalnym atutem Włoch jest jego pozycja geopolityczna i historyczne doświadczenia związane z transportem morskim. Przekształcenie Półwyspu Apenińskiego w platformę logistyczną Morza Śródziemnego mogłoby przełożyć się na wzrost inwestycji zagranicznych, a tym samym poprawić sytuację gospodarczą kraju. W artykule podjęto próbę przeanalizowania czynników sprzyjających osiągnięciu przez kraj pozycji lidera w zakresie transportu morskiego w regionie oraz przeszkody i utrudnienia, które nie pozwalają mu znaleźć się wśród najbardziej znaczących portów handlowych. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie - Czy Włochy maja szansę osiągnąć pozycję platformy logistycznej Morza Śródziemnego? (abstrakt oryginalny)
Przejście Północno-Wschodnie daje możliwości znacznego zmniejszenia kosztów oraz skrócenia czasu dostawy towarów z portów Dalekiego Wschodu do Europy. Trasa ta przebiega również przez wody znajdujące się w jurysdykcji Federacji Rosyjskiej, co minimalizuje lub wręcz wyklucza możliwość napadu piratów na statki handlowe. W artykule przedstawiono możliwości i korzyści płynące z wykorzystania przejścia Północno-Wschodniego oraz trudności wynikające z braku odpowiedniej infrastruktury i niebezpieczeństw hydrometeorologicznych na jakie są narażone statki przechodzące w rejonie Arktyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono uwarunkowania rozwoju połączeń komodalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Podano przykłady aktywności podmiotów na rzecz rozwoju sieci i korytarzy transportowych w ramach TEN-T. Opisano przy-kłady wykorzystania programów Unii Europejskiej do rozwoju powiązań komodalnych. (abstrakt oryginalny)
Problem wykorzystania metod genezowania stanu w monitorowaniu stanu środków transportu jest rzadko poruszany w literaturze naukowej dotyczącej realizacji monitorowania stanu w procesach logistycznych w transporcie. Z tego też powodu istnieje konieczność analizy rozważanego zagadnienia. Celem opracowania jest analiza możliwości wykorzystania metod genezowania stanu w procesie monitorowaniu stanu środków transportu. (abstrakt oryginalny)
Autor opracowania na przykładzie konkretnego miasta ukazał możliwości stosowania koncepcji logistycznych w odniesieniu do obszaru transportu. Scharakteryzowany został podsystem transportowy i jego rola w ogólnym systemie logistycznym miasta. Zwrócono uwagę także na szczególne znaczenie transportu, jako jednego z głównych czynników determinujących rozwój gospodarczy danego obszaru. Potwierdza to także przytaczany dokument pod nazwą "Polityka Transportowa Państwa" - który zakłada, że podstawowym celem jest poprawa jakości systemu transportowego i jego rozbudowa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, albowiem jego jakość jest jednym z kluczowych czynników, decydujących o warunkach życia mieszkańców i o rozwoju gospodarczym kraju i regionu. W dalszej części autor opisał obecną sytuację w obszarze transportowym miasta Gliwice ukazując możliwości poprawy dzięki zastosowaniu koncepcji logistycznych. Analiza i możliwości zmian objęła system drogowy miasta, systemy sterowania ruchem, a także scharakteryzowana została komunikacja zbiorowa. Autor zwraca również uwagę na problem występowania kongestii komunikacyjnej i ukazuje możliwości sterowania tym niekorzystnym zjawiskiem. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.