Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport regionalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena oddziaływania odbiorców i dostawców na przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej należące do sektora publicznego. Do doboru próby badawczej posłużono się wyborem nielosowym. W badaniach zastosowano metody jakościowe. Na podstawie przeprowadzonej częściowej analizy Pięciu Sił Portera stwierdza się, że na badane przedsiębiorstwa silniej oddziałują dostawcy niż odbiorcy. Funkcjonowanie badanych przedsiębiorstw w znaczny sposób jest uzależnione od dostawców, a odbiorcy badanej grupy przedsiębiorstw oddziałują na jego funkcjonowanie w niewysokim stopniu. Jednak siła ta jest na tyle duża, że powinno się ją uwzględnić przy tworzeniu strategii. Artykuł uzupełnia lukę badawczą polegającą na braku dogłębnej analizy strategicznej dotyczącej przedsiębiorstw PKS. Przedstawione badania mogą zostać wykorzystane do tworzenia indywidualnej strategii i osiągania przewagi konkurencyjnej każdego przedsiębiorstwa z grupy strategicznej.(abstrakt oryginalny)
Ważnym uwarunkowaniem dla kształtowania regionalnego transportu publicznego jest jego finansowanie. W tym zakresie można zauważyć dysfunkcję polegającą na dotowaniu części usług transportowych (transportu kolejowego przez urzędy marszałkowskie oraz transportu miejskiego wykonującego przewozy na terenach miejskich oraz podmiejskich na podstawie porozumień międzygminnych). Widoczny jest brak podobnego wsparcia dla przedsiębiorstw autobusowych i mikrobusowych. Jest on szczególnie niekorzystny w przypadku wykonywania przewozów na liniach niedochodowych. Względnie tych, z których korzysta wiele osób mających tzw. ustawowe ulgi. Jednym z rozwiązań wyżej zarysowanej dysfunkcji jest konieczność większego zaangażowania władz samorządu terytorialnego w zakresie finansowania, a także organizacji regionalnego transportu publicznego. Wymaga to, wzorem państw Europy Zachodniej, zapewnienia integracji na różnych poziomach, między innymi integracji taryfowej oraz punktowej transportu, a także większego poziomu dofinansowana usług publicznego transportu zbiorowego na poziomie regionalnym. Prawidłowe funkcjonowanie regionalnego transportu publicznego ma odzwierciedlenie w przyjętej koncepcji jego funkcjonowania. Ważnymi obszarami w tym zakresie są aspekty prawne (określenie roli, zadań oraz kompetencji organizatora i operatora regionalnego transportu publicznego), finansowe (określenie polityki finansowej wobec tej formy transportu i zasad dofinansowania), społeczne (określenie zakresu PSO - Public Service Obligation) oraz gospodarcze i ekologiczne. Ten ostatni element - środowiskowy - powinien być bacznie analizowany z uwagi na istotny wpływ transportu publicznego na redukcję negatywnego oddziaływania transportu na środowisko naturalne. Publiczny transport regionalny jako czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego umożliwia ograniczanie takich niekorzystnych zjawisk, jak kongestia (koszty zewnętrzne) czy wzrost zużycia ropy naftowej (ograniczając jednocześnie uzależnienie od jej importu). Ponadto ogranicza emisję gazów cieplarnianych, miedzy innymi dzięki mniejszemu zużyciu paliw na jednostkę produkcji.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest przedstawienie dorobku teoretycznego w zakresie definiowania i pomiaru dostępności transportowej oraz przedstawienie analizy dostępności transportowej na przykładzie województwa zachodniopomorskiego.(fragment tekstu)
Badanie zróżnicowania dostępności transportowej polskich regionów zostało przeprowadzone przez autorkę w oparciu o metody taksonomiczne. Do realizacji celu badawczego wykorzystano bezwzorcową metodę sum standaryzowanych wartości, która pozwala porównać różne zjawiska gospodarcze w ujęciu przestrzennym i umożliwia stworzenie hierarchii regionów na podstawie równoczesnego porównania kilku lub kilkunastu zmiennych, mierzonych w różnych jednostkach.(fragment tekstu)
W województwie pomorskim rozpoczęto w 2018 roku tworzenie wieloletniego projektu rozwojowego, mającego na celu zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego województwa dzięki jego integracji z transportem lokalnym. Powstał problem zaprojektowania systemu finansowania tego procesu z uwzględnieniem wyzwań efektywnościowych, będących skutkiem przyjęcia określonych ustaleń zespalających i charakterystycznych dla województwa pomorskiego. Szczególnym wyzwaniem jest dobór sposobów finansowania rozwoju i funkcjonowania kolei aglomeracji Trójmiasta w ramach jej integracji z całym systemem transportu lokalnego województwa pomorskiego. Kolej aglomeracyjna Trójmiasta rozwijać się będzie na bazie potencjału przewozowego i infrastrukturalnego dwóch operatorów kolejowych: PKP Szybkiej Kolei Miejskiej sp. z o.o. oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej SA. Problemem staje się konieczność opracowania rozwiązania systemowego i długookresowego, co wiąże się z doborem odpowiednich sposobów finansowania tego przedsięwzięcia, zarówno w skali operacyjnej, jak i strategicznej. Przyjęte rozwiązania staną się - w ich następstwie - fundamentalne dla osiągnięcia całego celu integracyjnego, jednak na obecnym etapie rozumienia tych problemów występują zagadnienia sporne, dla których nie ma satysfakcjonującej koncepcji uregulowania.(abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem opracowania jest analiza najważniejszych czynników determinujących wykorzystanie PPP w obszarze regionalnej infrastruktury publicznej i na tym tle ocena jego rozwoju. Przyjęta logika wywodu opiera się na założeniu, że problem zaangażowania podmiotów prywatnych w projekty regionalnej infrastruktury transportowej nie może być rozpatrywany w oderwaniu od ogólnie obowiązującego ustawodawstwa oraz zagadnień szeroko pojętej infrastruktury publicznej, której infrastruktura transportu jest jednym z istotnych składników. (fragment tekstu)
Regionalny pasażerski transport drogowy ma do spełnienia ważną rolę w tworzeniu ekonomicznego, gospodarczego, społecznego i ekologicznego rozwoju regionów w Polsce. Stanowi on istotną determinantę kreowania konkurencyjności regionów i ważny składnik regionalnego systemu innowacyjnego1. Prawidłowo zorganizowany regionalny pasażerski transport drogowy, świadczący o wysokiej jakości usługi, to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie.Odpowiednia realizacja tego zadania jest w stanie zapewnić poprawę bezpieczeństwa ruchu, zmniejszenie zatłoczenia na drogach i ograniczenie poziomu zanieczyszczenia środowiska, oraz zapobiegać zjawisku wykluczenia społecznego.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie elementów mających wpływ na funkcjonowanie kolejowego transportu regionalnego oraz wskazanie możliwych do podjęcia działań, mogących przyczynić się do wzrostu efektywności funkcjonowania transportu kolejowego w przewozach regionalnych w Polsce.(fragment tekstu)
The aim of the transport policy in public passenger transport is to ensure that public passenger transport works as efficiently as possible, both with respect to the use of existing capacity and to the extension of infrastructure and mobile capacity. .The transport sector functions within an economic and social framework established by the state as a basis for meeting its overall objectives for the national economy. Efficiency and flexibility are the essential characteristics of a public transport system. To solve the problem of mobility, users want a real alternative to private transportation and therefore, ask public transport to be competitive with private transport from all viewpoints. Because of the shortage of finance all public transport have increased fares. But it is not enough either for meeting rising costs nor for the renewal rolling stock. The region policy is that the remainder of the capital grants should be for projects which improve passenger convenience, operating efficiency and increase revenue. (fragment of text)
Prawidłowo zorganizowany regionalny transport pasażerski, świadczący wysokiej jakości usługi, to bardzo odpowiedzialne i trudne w realizacji zadanie stojące przed władzami samorządowymi regionu. Efektem wzrostu dostępności transportu regionalnego będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu, zmniejszenie zatłoczenia na drogach, ograniczenie skali zanieczyszczenia środowiska oraz zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań zrealizowanych wśród użytkowników systemu transportu pasażerskiego województwa zachodniopomorskiego w latach 2013 i 2015. Funkcjonowanie i kształtowanie systemów transportu pasażerskiego w regionach zdeterminowane jest szeregiem czynników. Z uwagi na przyjęte przez Unię Europejską kierunki polityki transportowej czynnikiem, który nabiera szczególnego znaczenia, jest identyfikacja potrzeb i preferencji transportowych zgłaszanych przez użytkowników transportu zbiorowego oraz indywidualnego. Celem artykułu było poznanie i ocena stopnia zaspokojenia potrzeb i preferencji użytkowników badanego systemu. Badania miały ponadto pokazać, czy i w jakim zakresie system odpowiada na oczekiwania jego użytkowników, a także jakie następują w tym obszarze zmiany. Do osiągnięcia założonego celu wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury, metodę dokumentacyjną oraz metodę badań ankietowych. Badania pierwotne zrealizowane zostały na obszarze administracyjnym województwa zachodniopomorskiego(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono koncepcję metodyki i algorytmu badań naukowych mających na celu ocenę stanu i budowę zintegrowanego gałęziowo modelu systemu transportowego w regionie. (abstrakt oryginalny)
Transformacja systemu społeczno-gospodarczego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym również w Polsce, skutkująca przejściem do gospodarki rynkowej spowodowała analogiczną zmianę, jak w krajach Europy Zachodniej. Wzrost stopy życiowej, większa ruchliwość ludności, rozwój turystyki przyczyniły się do żywiołowego wzrostu motoryzacji indywidualnej. W obsłudze potrzeb przewozowych nastąpił spadek udziału transportu kolejowego i wzrost udziału przewozów samochodowych. Procesom tym towarzyszą zmiany strukturalne, decentralizacja kompetencji w zakresie organizacji i zarządzania transportem pasażerskim, restrukturyzacja i prywatyzacja operatorów samochodowego transportu pasażerskiego oraz deregulacja i liberalizacja dostępu do wykonywania przewozów, wynikająca z dostosowania polskiego prawa do standardów UE. Regionalny transport pasażerski stanowi część składową pasażerskiego transportu publicznego. Ponadto jest ważnym elementem gospodarki regionalnej, a także składnikiem regionalnego systemu innowacyjnego. Jego sprawność organizacyjna i ekonomiczna stanowi aktywny czynnik rozwoju regionu. Wśród operatorów pasażerskiego transportu regionalnego można wyróżnić podmioty transportowe będące własnością publiczną, tj. przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej i Polskie Koleje Państwowe Przewozy Regionalne oraz podmioty prywatne - przewoźników, którzy po wypełnieniu stosownych warunków prawnych świadczą usługi. Publiczne podmioty transportowe, w ramach transformacji, podjęły procesy adaptacyjne w celu dostosowania swojej formy organizacyjno-prawnej oraz zasad funkcjonowania do reguł rynku. Czy jednak zakres przemian jest wystarczający, aby sprostać konkurencji z przedsiębiorcami Unii Europejskiej oraz czy kierunki zmian proponowane w opracowaniach rządowych sprzyjają adaptacji. Są to zagadnienia, na które zwrócono uwagę w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Zaprezentowano stan publicznego regionalnego transportu pasażerskiego na rok 2003. Omówiono organizację transportu, popyt na rynku regionalnych przewozów pasażerskich oraz kształtowanie otwartego rynku przewozów regionalnych z regulowaną konkurencją. Przeanalizowano również koncepcję obsługi regionalnych przewozów pasażerskich na obszarze województwa.
Obecny sposób podejścia do przyszłego rozwoju społeczno-gospodarczego identyfikuje wiele prawidłowości. Za J. Stacewiczem można nazwać je podstawowymi tendencjami rozwoju, a ujmując problem globalnie - megatrendami. Według tego autora, specyfikacja megatrendów rozwojowych musi wyróżnić przechodzenie do myślenia długofalowego, w kategoriach globalnych i ekologicznych, zorientowanego humanistycznie oraz etycznie. Współczesne procesy rozwojowe pod wpływem megatrendów tworzą zalążki nowej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. Jednocześnie megatrendy mają strategiczne znaczenie z punktu widzenia perspektyw rozwojowych poszczególnych krajów i regionów. Oznacza to, że muszą one być dostrzeżone i zidentyfikowane. Następnie konieczne jest przyjęcie racjonalnego stanowiska do zidentyfikowanych tendencji we wszystkich sferach funkcjonowania państwa i regionów, a więc także w sektorze transportu. Kolejnym krokiem będzie formułowanie strategii rozwoju państwa i poszczególnych regionów, przy czym przyjęte podejście może mieć charakter horyzontalny lub sektorowy. (fragment tekstu)
Integracja transportu pasażerskiego realizowana może być w ramach po-szczególnych systemów transportu wyodrębnianych ze względu na zasięg świadczonych usług. Wymienić można integrację w ramach systemu transportu miejskiego, zarówno usług świadczonych przez różnych przewoźników transportu zbiorowego, jak i przemieszczeń realizowanych w miastach samochodami osobowymi z miejskim transportem zbiorowym, oraz integrację w ramach systemów o większym zasięgu działania. Niezależnie od tego, można mówić o integracji różnych systemów, przykładowo miejskiego z systemem regionalnym, krajowym czy też międzynarodowym. Integracja przemieszczeń realizowanych środkami przewozowymi w ramach transportu miejskiego oraz systemów transportowych o zasięgu miejskim z systemami transportu zbiorowego wykonującego usługi przewozowe na większe odległości (regionalny, krajowy, międzynarodowy) jest wskazywana jako jeden z obszarów działań strategicznych, w przyjmowanych przez organy różnych szczebli, dokumentach określających strategię działania lub politykę transportową. Na potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na zagadnienia integracji wskazuje również wymóg posiadania uchwalonego "Zintegrowanego planu rozwoju transportu publicznego", obowiązujący w okresie 2004-2006, przy aplikowaniu o środki w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje, na przykładzie powiązań grupy miast pełniących rolę stolic regionów w Polsce i graniczących z nimi regionów zagranicznych, różnice pomiędzy powiązaniami infrastrukturalnymi a ofertą przewozową dostępną w transporcie kolejowym. Analiza poszczególnych relacji pozwala na porównanie potencjalnych i rzeczywistych możliwości realizacji podróży. Pierwsza część pracy opisuje metodę badań i wykorzystywane źródła oraz zawiera analizę potencjału infrastrukturalnego oraz rzeczywistej oferty przewozowej. Druga część przedstawia uporządkowane zestawienie parametrów połączeń realizowanych między miastami wojewódzkimi a stolicami sąsiadujących państw i regionów zagranicznych. W części trzeciej zaprezentowana została ocena i opis stopnia wykorzystania potencjału infrastrukturalnego. Całość zamyka podsumowanie, wskazujące na niską, w wielu przypadkach nieuzasadnioną uwarunkowaniami zewnętrznymi, jakość kolejowych powiązań międzynarodowych polskich regionów. (abstrakt oryginalny)
Operatorzy transportu ładunków chcąc działać według wytycznych Białej Księgi 2011 muszą rozwijać się w sposób zgodny z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Oznacza to konieczność wdrożenia programu technicznej i technologicznej wymiany potencjału transportowego, który ma na celu minimalizację negatywnych skutków dla środowiska. Przedsiębiorstwa transportu regionalnego stają więc przed problemem polegającym na doborze sposobu finansowania działalności w taki sposób, aby wytworzyć produkcję transportową zgodnie z oczekiwaniami rynku. Jednak trudna sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw transportowych powoduje, że nie są one zdolne do osiągnięcia takiego poziomu akumulacji finansowej, który pozwolił by na sfinansowanie inwestycji zapewniających rozwój wymagany przez koncepcję zrównoważonego rozwoju. Dlatego też przedsiębiorstwa te zmuszone są do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Polityka transportowa władz państwowych i samorządowych w okresie transformacji systemowej wpłynęła na pogorszenie się konkurencyjności górnośląskiej komunikacji tramwajowej. Realizacja miejscowej polityki transportowej przebiegała w sposób odmienny od przyjętych przez władze założeń zrównoważonego rozwoju. Budowę KRR i projekty rozwoju sieci tramwajowej porzucono, a dostępne środki na inwestycje transportowe służyły niemal wyłącznie rozbudowie infrastruktury transportu drogowego. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano badania jakościowe przeprowadzone w 2007 roku wśród pasażerów korzystających z usług Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej (PKS) w dwóch dużych miastach (Kraków i Łódź) oraz w dwóch małych (Zakopane i Wadowice). Omówiono wyniki badań mające na celu rozpoznanie preferencji w zakresie jakości usług przewozowych oraz stopnia satysfakcji pasażerów korzystających z usług badanych przewoźników.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.