Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 355

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Transport samochodowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja i ocena zmian, jakie miały miejsce w ostatnich latach, w liczebności i strukturze krajowego parku pojazdów wykorzystywanych do przewozu ładunków. Charakter tychże zmian jest uwarunkowany kondycją firm transportowych w Polsce, która z kolei jest zależna od sytuacji gospodarczej zarówno w kraju, jak i na świecie.(fragment tekstu)
Sporządzona w Genewie w 1956 roku konwencja CMR stanowi podstawę regulującą przewóz ładunków w transporcie samochodowym. Sygnatariuszami konwencji są 55 państwa europejskie oraz z kontynentów sąsiednich. Międzynarodowy list przewozowy CMR stanowi najważniejszy dokument w transporcie samochodowym. Jest wystawiany w trzech jednobrzmiących egzemplarzach i dowolnej liczbie kopii oraz stanowi potwierdzenie przyjęcia i dostawy ładunku. Ma formę papierową z wykorzystaniem wzoru opracowanego przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU). List przewozowy spełnia funkcje: informacyjną, instrukcyjną, legitymacyjną i dowodową. Zapoczątkowana w drugiej dekadzie XXI wieku czwarta rewolucja przemysłowa (Gospodarka 4.0) to trwająca do dziś intensywna cyfryzacja gospodarki. Globalne zmiany niepozostały bez wpływu na branżę TSL. Uczestnicy łańcucha dostaw od lat mają dostęp do inteligentnych systemów śledzenia przesyłki w czasie rzeczywistym, możliwość składania zamówienia na kontenery i miejsce na statku poprzez internetowe serwisy armatorskie czy wystawiania elektronicznych dokumentów przewozowych. Podstawą do rozpoczęcia prac nad elektronicznym listem przewozowym e-CMR był protokół dodatkowy do konwencji CMR, dotyczący elektronicznego listu przewozowego z 20 lutego 2008 roku. Pierwszy transport z wykorzystaniem listu e-CMR odbył się 19 stycznia 2017 roku pomiędzy hiszpańską Huelvą a francuskim miastem Perpignan. Do obsługi pierwszego transportu z wykorzystaniem listu e-CMR posłużyła aplikacja TransFollow. Do najważniejszych korzyści płynących z wdrożenia elektronicznego listu przewozowego e-CMR można zaliczyć: około 3-4-krotne obniżenie kosztów manipulacyjnych oraz przejrzystość i identyfikacja procesów transportowych. Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych z konwencją CMR i międzynarodowym listem przewozowym CMR oraz prac nad rozwojem elektronicznego listu przewozowego (e-CMR). W pierwszej części artykułu scharakteryzowano konwencję CMR oraz zasady obrotu listem CMR. W drugiej części podjęto tematykę czwartej rewolucji przemysłowej oraz prac związanych z wdrożeniem elektronicznego listu przewozowego e-CMR. Do przygotowania artykułu posłużyła literatura dotycząca tematyki konwencji i listu przewozowego CMR oraz źródła internetowe opisujące prace nad elektronicznym listem przewozowym e-CMR.(abstrakt oryginalny)
Rozwój społeczno-gospodarczy Polski do 1989 roku opiera się na strategii, w której dominuje tendencja do nadrabiania opóźnień w stosunku do rozwiniętych gospodarczo krajów Europy Zachodniej. Stwierdzenie to można również odnieść do systemu transportowego, stanowiącego jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki narodowej. Aktualnie w procesie transformacji gospodarczej polskie przedsiębiorstwa transportowe poddawane są ciągłym przemianom modernizacyjnym, które w pierwszym okresie związane były z przejściem od zasad gospodarki nakazowo-rozdzielczej do zasad gospodarki rynkowej, a od maja 2004 roku z dostosowaniem się do pełnych reguł obowiązujących w Unii Europejskiej. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej związane jest z intensywnymi zmianami prawnymi, organizacyjnymi, technicznymi i ekonomicznymi w transporcie jako dziale gospodarki narodowej, a przede wszystkim w sektorze przedsiębiorstw transportowych, świadczących usługi zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Zmieniają się warunki ich funkcjonowania, warunki pracy i zasady zarządzania. Nowe warunki tworzyć będzie w Polsce wdrażane prawo wspólnotowe, a także uwarunkowania wynikające z reguł i zasad gospodarki rynkowej (prawo własności, konkurencja, przedsiębiorczość itd.).(fragment tekstu)
4
Content available remote Problematyka jakości transportu samochodowego w realizacji łańcuchów dostaw
80%
Funkcjonowanie współczesnych łańcuchów dostaw zależy przede wszystkim od transportu samochodowego. Powstaje pytanie, jak długo taka zależność będzie występowała. Odpowiedź na nie może mieć decydujący wpływ na przyszłe konstrukcje logistycznych łańcuchów dostaw. W niniejszym artykule zaprezentowane zostały rozważania dotyczące istoty współczesnych łańcuchów dostaw, syntetycznej charakterystyki polskiego transportu samochodowego ładunków realizującego łańcuchy dostaw, a także zagadnienia wymagań jakościowych wobec tej gałęzi transportu, które mogą skutkować zmianą koncepcji logistycznych określających rolę transportu samochodowego w funkcjonowaniu współczesnych łańcuchów dostaw. (fragment tekstu)
Artykuł przybliża metodologie badań nowoczesnych układów kondycjonowania powietrza w pojazdach samochodowych opartych o naturalne czynniki ziębnicze, budowę i zasadę działania a także problemy z związane z ich wykorzystaniem. Omówiono i porównano własności fizykochemiczne oraz ekologiczne syntetycznych czynników chłodniczych aktualnie stosowanych w pojazdach samochodowych oraz czynników pochodzenia naturalnego, a także przedstawiono różnice w konstrukcji układów realizujących obieg czynnika syntetycznego R134a oraz naturalnego R744 jak i różnicę w realizacji cyklu podkrytycznego oraz transkrytycznego. Omówiono przepisy regulujące stopień emisji szkodliwych syntetycznych czynników ziębniczych do atmosfery ziemskiej, oraz powody trudności z ograniczeniem emisji. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera analizę kosztów finansowych dojazdów indywidualnym transportem samochodowym do Warszawy i miast wojewódzkich w 2012 r. Brano pod uwagę koszty spalania paliwa, koszt ekwiwalentu czasu oraz opłaty autostradowe na ich płatnych odcinkach. W przypadku oszacowania czasu i konstrukcji izochron posługiwano się własnym modelem prędkości ruchu. Zasięgi dojazdów pod względem kosztów ekonomicznych różnicowano poziomem wynagrodzeń w poszczególnych miastach. Wyniki zróżnicowania dostępności ekonomicznej przedstawiono za pomocą izodapan, czyli linii jednakowych kosztów w kilku wariantach. Badania wykazały duże zróżnicowanie dostępności ekonomicznej oraz negatywny wpływ opłat autostradowych, oszacowany na przykładzie trasy Warszawa-Poznań na 20% całości kosztów ponoszonych na jej pokonanie, a w wymiarze rocznym dla indywidualnego transportu samochodowego na 122 mln zł (przy tej samej prędkości ruchu). W artykule postuluje się ponadto wzrost zainteresowania badawczego dostępnością ekonomiczną, argumentowanego potrzebami optymalizacji obsługi transportowej wobec postępującej dekoncentracji osadnictwa i wyzwań depopulacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano charakterystykę transportu samochodowego ładunków w aspekcie liczby firm i pojazdów w przewozach krajowych i międzynarodowych, jak też poziom kosztów jednostkowych wozokilometra przebiegu i stawek w wybranych latach. Przeanalizowano przyczyny nadpodaży usług transportowych i wynikającą z tego stanu rujnującą konkurencję między podmiotami na rynku usług. Rozważono możliwość wprowadzenia cen urzędowych dla przewozów ładunków transportem samochodowym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł koncentruje się na przeanalizowaniu wpływu wprowadzenia do sieci drogowej obwodnic Łodzi na dostępność transportową sieci dróg ekspresowych i autostrad dla mieszkańców. Osiągnięcie celu badania wymagało przyjęcia dwóch wariantów sieci drogowej - przed realizacją inwestycji i po oraz rozmieszczenia przestrzennego ludności Łodzi. Posługując się metodami analizy dostępności transportowej w postaci pomiaru odległości oraz dostępności kumulatywnej, określono zmiany bezwzględne i względne przestrzennego zróżnicowania dostępności czasowej punktowych elementów sieci dróg o najwyższych parametrach dla łodzian.(abstrakt oryginalny)
9
80%
Sytuacja sektora zarobkowego transportu samochodowego ładunków w Polsce, poddana analizie opartej na studium wtórnych źródeł informacji, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, dopuszcza pewne konkluzje. Wnioski płynące z tejże analizy pozwalają na sformułowanie stwierdzenia, że funkcjonowanie przedsiębiorstw zarobkowego transportu samochodowego ładunków w sytuacji permanentnych zmian warunków gospodarowania na polskim rynku usług transportowych w wyniku różnorakich czynników, oznacza zdolność utrzymania dotychczasowej lub tworzenia nowej przewagi konkurencyjnej. Badanie sondażowe przeprowadzono wśród 147 przedsiębiorstw zarobkowego transportu samochodowego ładunków, funkcjonujących na terenie województwa śląskiego. W wyniku przetworzenia i analizy materiału empirycznego uzyskano powyższe informacje, zaprezentowane zgodnie z podziałem tematycznym zastosowanym w kwestionariuszu ankiety w jego dwóch częściach głównych, w tym części ogólnej, charakteryzującej profil i potencjał gospodarczy wybranych przedsiębiorstw przewozowych wskazanego regionu. W województwie śląskim i w pozostałych regionach Polski, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe duże i średnie przedsiębiorstwa zarobkowego transportu samochodowego ładunków poszerzają zakres oferowanych usług, podczas gdy przedsiębiorstwa małe najczęściej koncentrują się na swej podstawowej działalności5. Z badań polskiego rynku transportu, spedycji i logistyki przeprowadzonego pod kierunkiem H. Brdulak6 wynika, że występuje ścisła korelacja między liczbą oferowanych usług a średnim przychodem wśród przedsiębiorstw oferujących najwięcej usług (od 35 do 55 usług). Jednocześnie z danych Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego wynika, że w 2010 roku 859 firm transportowych, a w 2011 roku - 546 firm pozbyło się całkowicie taboru zostawiając sobie licencje na wykonywanie przewozów, a w ramach tego podjęły działalność spedycyjną. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono decentralizację systemu zarządzania przez wyodrębnienie ośrodków odpowiedzialności ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstwa transportu samochodowego. W wyniku zdecentralizowania struktury funkcjonalnej przedsiębiorstwa poszczególne ogniwa zarządzania uzyskują znaczną autonomię i ponoszą odpowiedzialność za rezultaty swojej działalności, co powinno przyczynić się do poprawy racjonalności wykorzystania zasobów i zwiększenia efektywności gospodarowania.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę transportu ładunków ponadgabarytowych transportem samochodowym. W ramach tego zagadnienia w sposób syntetyczny przedstawiono: klasyfikację ładunków ponadgabarytowych, uwarunkowania prawne w transporcie tych ładunków, planowanie trasy przewozu ładunków ponadgabarytowych, uwarunkowania logistyczne transportu tego typu ładunków. W końcowej części artykułu przedstawiono analizę przypadku transportu ładunku ponadnormatywnego jako zobrazowanie zagadnień podjętych we wcześniejszych punktach. Artykuł kończy podsumowanie podkreślające stopień skomplikowania transportu ładunków ponadgabarytowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono cele unijne z uwzględnieniem zmniejszenia emisji GHG, ze szczególnym uwzględnieniem transportu samochodowego i rekomendacji dotyczących tego celu. W dalszej kolejności przedstawiono kwerendę literatury, w której przytoczono badania oparte na metodzie LMDI i odnoszące się do emisji dwutlenku węgla. Kolejna część artykułu zawiera część empiryczną, w której ujęte są badania dla Polski i Rumunii, przedstawiające zmiany GHG w okresie 5-letnim (2008-2012) oraz roczne zmiany GHG w latach 2008-2012. W artykule określono zarówno źródła wzrostu GHG z transportu samochodowego, jak i czynniki je łagodzące. (abstrakt oryginalny)
W procesie wyznaczania emisji zanieczyszczeń spalin silnika spalinowego niezbędne jest przeprowadzenie pomiaru strumienia masy spalin. Metodyka oparta na pomiarze przepływu spalin z wykorzystaniem nowoczesnych przepływomierzy typu EFM doskonale sprawdza się w przypadku silników pojazdów samochodowych. W przypadku silników przepływowych pojawia się dodatkowe utrudnienie, polegające na dużych prędkościach przepływu. Właściwość ta uniemożliwia użycie standardowej aparatury wykorzystywanej przy wyznaczaniu emisji spalin z pojazdów samochodowych oraz wymusza stworzenie metodyki opartej na pomiarze parametrów silnika oraz powietrza na jego wlocie. W artykule przedstawiono i zweryfikowano metodykę analitycznego wyznaczania przepływu spalin. W celu określenia dokładności opisanej metodyki przeprowadzono badania wydatku spalin modelowego silnika odrzutowego GTM-120. Przedstawiona w artykule metodyka pozwala na szacowanie przepływu spalin z dokładnością umożliwiającą wyznaczanie emisji zanieczyszczeń spalin z silników odrzutowych.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote System monitorowania drogowego przewozu towarów
80%
Artykuł porusza problematykę nowych obowiązków, które z chwilą wejścia w życie z dniem 18 kwietnia 2017 r. ustawy o systemie monitorowania drogowego przeszły na podmioty wysyłające, odbierające oraz przewożące określone typy towarów (tzw. towary wrażliwe). W artykule przedstawiono nowe wyzwania stojące przed przedsiębiorcami związane z koniecznością zgłaszania obrotu tymi towarami do prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej elektronicznego rejestru zgłoszeń - SENT. Celem artykułu jest analiza istniejących ograniczeń i wymagań stawianych wobec przedsiębiorców zajmujących się obrotem towarów wrażliwymi oraz wskazanie wątpliwości interpretacyjnych wynikających z niejasności niektórych przepisów ustawy.(abstrakt oryginalny)
Transport jest jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki. Stale rosnąca międzynarodowa wymiana handlowa, tendencja do przenoszenia produkcji w związku z poszukiwaniem tańszej siły roboczej a także ciągła presja na redukcję kosztów powodują dynamiczny rozwój rynku transportu. Artykuł stanowi analizę sytuacji, w jakiej znalazł się w ostatnich latach transport samochodowy w Polsce. Przedstawiono w nim jego aktualną charakterystykę oraz aspekty związane z koniunkturą w tej gałęzi transportu. Ponadto dokonano analizy problemów występujących w tej branży ze szczególnym uwzględnieniem małych przedsiębiorstw, mając na uwadze zarówno prowadzone w tej dziedzinie badania jak i opinie właścicieli firm transportowych i kierowców. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano dwie metody sieciowe (metoda ścieżki krytycznej - CPM; metoda programowania etapów i rewizja terminów - PERT). Na przykładzie produktu międzynarodowej firmy meblowej dokonano egzemplifikacji przedstawionych metod do transportu ładunków (elementów meblowych). Przedstawiono schematy transportu ładunków od poszczególnych wytwórców podzespołów do miejsca końcowego - salonu sprzedaży. W obliczeniach założono transport elementów meblowych małymi samochodami dostawczymi. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Bariery i problemy w wykonywaniu zawodu kierowcy w transporcie samochodowym
80%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań w zakresie stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących czasu pracy kierowcy zawodowego w transporcie samochodowym w Polsce. Czas pracy kierowcy zawodowego nie podlega typowym przepisom prawa pracy i obejmuje więcej okresów niż sam czas prowadzenia pojazdu. Czas pracy kierowców zatrudnionych w Polsce na podstawie stosunku pracy regulują przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców [Dz. U. z 2012 r., poz. 1155 z późn. zm.]. Do części kierowców stosuje się zarówno przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, jak i rozporządzenia nr 561/2006, do części tylko przepisy ustawy, a do części (niezatrudnionej w ramach stosunku pracy) tylko przepisy rozporządzenia nr 561/2006. Rozporządzenie nr 561/2006 ma na celu poprawę warunków socjalnych pracowników objętych jego zakresem, a także ogólną poprawę bezpieczeństwa drogowego. Stosuje się je, niezależnie od kraju rejestracji pojazdu, do przewozu drogowego wykonywanego wyłącznie na terytorium Wspólnoty oraz pomiędzy Wspólnotą, Szwajcarią i państwami będącymi stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zdaniem autorów, wartość dodaną stanowi skierowanie pytań dotyczących przestrzegania przepisów prawa do kierowców, ale przez kolegów z branży - odpowiedzi zbierali studenci będący kierowcami zawodowymi. Nie są to tylko i wyłącznie dane statystyczne pochodzące ze statystyk policyjnych, raportów Państwowej Inspekcji Pracy, czy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, gdyż postanowiono bardziej dogłębnie poszukiwać przyczyn nieprzestrzegania przepisów, niż samych ich skutków w postaci liczby wykroczeń i stopnia zasilenia budżetu państwa z tego tytułu. Autorzy założyli, że przyczyną nieprzestrzegania, czy też próby "obejścia" przepisów związanych z czasem pracy kierowcy mogą być pewne obiektywne czynniki, które występują w rzeczywistości podczas pracy kierowcy, dlatego w drugim etapie badań zidentyfikowano najważniejsze problemy, z którymi stykają się przedstawiciele tej profesji. (fragment tekstu)
18
80%
W artykule przedstawiono znaczenie transportu samochodowego w gospodarce Polski. Scharakteryzowano transport samochodowy oraz ukazano jego rolę w sektorze transportu. Przedstawiono klasyfikację kosztów występujących w transporcie samochodowym. Zaprezentowano ewolucję kosztów przemieszczania ładunków z wykorzystaniem transportu samochodowego. W opracowaniu wykonano analizę stanu i zmian zachodzących w strukturze kosztów działalności przedsiębiorstw transportowych w układzie rodzajowym. (fragment tekstu)
Omówiono warunki dopuszczenia pojazdów do przewozu ładunków niebezpiecznych oraz ich organizację i technologię.
Omówiono obowiązki przewożnika w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych: osoba kierowcy, pojazd, wykonanie przewozu, zawiadomienie o trasie i terminie przewozu niektórych urzędów, wymagana dokumentacja.
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.