Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Treasury bill
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Kluczowa rola państwa na rynku finansowym na przykładzie bonów skarbowych
100%
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie kluczowej roli państwa w kształtowaniu rynku finansowego w Polsce na przykładzie bonów skarbowych. Autorka poddaje opisowej analizie bony skarbowe jako instrument z jednej strony finansujący potrzeby pożyczkowe państwa, a z drugiej wpływający na inne instytucje i instrumenty rynku finansowego. Analiza pominie w ogóle aspekt kształtowania rynku finansowego w ramach pełnienia funkcji ustawodawcy. Autorka dowodzi, iż gospodarka publiczna, a także deficyt budżetowy i dług publiczny, mają wpływ nie tylko na finanse państwa, ale na całość gospodarki krajowej, a przy obecnie występującej gospodarce globalnej można nawet stwierdzić, że deficyt budżetowy konkretnego państwa i instrumenty wykorzystywane do jego pokrycia mają wpływ na gospodarkę w ogóle. (abstrakt oryginalny)
Autorzy określa optymalnym wybór top-down dla funduszy inwestycyjnych, to znaczy wyznaczamy optymalną cząstkę posiadanego przez fundusz kapitału, która będzie zainwestowana w ryzykowne papiery wartościowe w krótkim okresie inwestycyjnym, z zamiarem maksymalizacji bogactwa końcowego, to jest wartości naszego kapitału w końcowym momencie inwestowania. Ten ambitny cel został z powodzeniem i pożytkiem - zarówno dla teorii, jak i praktyki - zrealizowany. (fragment tekstu)
Ten styczeń charakteryzuje się rosnącym zainteresowaniem inwestorów papierami wartościowymi o dłuższej zapadalności. Najchętniej są kupowane obligacje o stałym oprocentowaniu, a więc 5-letnie. Pojawienie się 10-letnich obligacji usprawniłoby proces zarządzania długiem państwowym.
Jednym z największych, obok Skarbu Państwa, inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest fundusz powierniczy Pioneer I. Jego politykę inwestycyjną można określić jako politykę umiarkowanego ryzyka.
Pomimo przyjmowania założenia o zerowym ryzyku inwestycji w instrumenty emitowane przez państwo, należy pamiętać o wielu rodzajach ryzyka, które istnieją i w mniejszym lub większym stopniu występują w każdym państwie, w którym istnieje rynek skarbowych papierów wartościowych. Referat podzielony jest na trzy części. W pierwszej części przedstawione są podstawowe elementy ryzyka z jakimi stykają się inwestorzy przy podejmowaniu decyzji o zakupie skarbowych papierów wartościowych. W drugiej części pracy przedstawiono wyniki badań modelowania premii za ryzyko w różnych krajach, zawarte w literaturze. W trzeciej, zaprezentowano propozycję modelowania premii za ryzyko na rynku papierów skarbowych w Polsce. Do badań wykorzystana zostanie rodzina modeli ARCH. Pierwotnie pochodzące ze starowłoskiego "risicare" - słowo "ryzyko" oznaczało "odważenie się". Stąd więc ryzyko może być traktowane jako wybór a nie nieuchronne przeznaczenie, W słowniku PWN pod redakcją M. Szymczaka czytamy: "ryzyko - możliwość, prawdopodobieństwo, że coś się nie uda, przedsięwzięcie, którego wynik jest nieznany, niepewny, problematyczny". (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań artykułu jest ten segment rynku wtórnego, który obejmował transakcje, gdzie NBP występował jako strona (operacje rynku otwartego). Autor przedstawił w formie wykresów dynamikę średniej wartości transakcji na rynku wtórnym bonów skarbowych w przekroju sektorowym w latach 1996-1998, liczbę i wartość transakcji na rynku wtórnym niematerialnych bonów skarbowych w latach 1995-1996 oraz liczbę i wartość transakcji na rynku wtórnym bonów skarbowych w latach 1997-1998, dalej przepływy na wtórnym rynku niematerialnych bonów skarbowych w 1996 r. i przepływy ma wtórnym rynku bonów skarbowych w latach 1997-1998, a także wartość transakcji zawartych na wtórnym rynku bonów skarbowych w latach 1996-1998 w przekroju sektorowym.
Obligacje Skarbu Państwa oferowane osobom fizycznym jako doskonała, wolna od ryzyka lokata kapitału, charakteryzująca się wyższą stopą zwrotu od lokaty bankowej oraz dużą płynnością umożliwiającą wcześniejsze zamykanie pozycji niż wskazuje na to termin wykupu obligacji, dzięki rozwiniętemu rynkowi wtórnemu. Na rentowność inwestycji w obligacje skarbowe składają się: 1) cena kupna obligacji, 2) cena nominalna obligacji (będąca bazą dla rozliczania odsetek), 3) sposób rozliczania odsetek, 4) częstotliwość wypłaty odsetek, 5) czas trwania obligacji, 6) możliwości dodatkowych premii (np. ulga podatkowa, rolowanie, kupno akcji należących do Skarbu Państwa). (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie tematu długu publicznego i jego obsługi w Polsce w latach 1996-1999 oraz naświetlenie problemu zadłużenia krajowego i zagranicznego. We współczesnym państwie funkcjonującym na podstawie mechanizmu rynkowego finansowanie wydatków rządowych z takich źródeł, jak podatki, sprzedaż części majątku państwa czy kredyty zagraniczne nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Podniesienie podatków od dochodów osobistych jest decyzją dość mało popularną politycznie i wywołuje negatywne skutki ekonomiczne. Przede wszystkim osłabia motywację do pracy i zmniejsza dochody do dyspozycji ludności, co ogranicza rozmiary globalnego popytu. Również podniesienie podatków od dochodów przedsiębiorstw ogranicza skłonność do inwestycji oraz zwiększa bezrobocie. W krajach o rozwijającej się gospodarce rynkowej coraz powszechniejszą formą zdobywania środków na pokrycie wydatków budżetowych są pożyczki zaciągane przez rząd u ludności i przedsiębiorców oraz w bankach i instytucjach finansowych. Działania te prowadzą do powstania długu publicznego. W pierwszej części opracowania została opisana istota długu publicznego i przyczyny jego powstawania. Druga część przedstawia rodzaje i formy długu publicznego. W części trzeciej omówiono dylematy związane z zaciąganiem pożyczek publicznych, natomiast w części czwartej - formy obsługi długu publicznego. Ostatnia część opracowania porusza problemy długu publicznego w Polsce w latach 1996-1999. Omówione zostały tutaj m.in. skarbowe papiery wartościowe sprzedawane na przetargach w NBP, skarbowe papiery wartościowe sprzedawane w sieci Centralnego Domu Maklerskiego Grupy Pekao SA, skarbowe papiery wartościowe przeznaczone na rynek międzynarodowy, polskie obligacje Brady'ego, zadłużenie krajowe i zagraniczne budżetu państwa, zadłużenie w bonach skarbowych i obligacjach skarbowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono strukturę światowego rynku kapitałowego na przestrzeni okresu 1899-2011 oraz stopy zwrotu w ujęciu nominalnym i realnym na najważniejszych rynkach. Zaprezentowano dane liczbowe, które można wykorzystać jako światową premię z tytułu ryzyka w ujęciu realnym. Skomentowano również dane dotyczące nominalnych i realnych stóp zwrotu uzyskanych na przestrzeni 111 lat na kluczowych rynkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Od października br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków emisji bonów skarbowych. Nowe przepisy ułatwią wszystkim kupującym bony skarbowe ich obrót, natomiast z punktu widzenia emitenta stworzą nowe możliwości w zakresie zarządzania bieżącą płynnością budżetu państwa.
Jako cel pracy przyjęłam zbadanie mechanizmu oddziaływania czynników makroekonomicznych na rynek pieniężny w okresie transformacji. (...) Praca składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiono ogólną charakterystykę rynku pieniężnego oraz omówiono instrumenty finansowe występujące na polskim rynku pieniężnym. W drugim jest rozważana terminowa struktura stóp procentowych na rynku bonów skarbowych z punktu widzenia skuteczności polityki manipulowania poziomami oraz strukturą podaży bonów (polityki prowadzonej przez Ministerstwo Finansów). W trzecim rozdziale uwagę skupiono na znaczeniu międzybankowego rynku pieniężnego w realizacji strategii stóp procentowych. Ostatni rozdział poświęcony jest poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: czy rynek pieniężny wykorzystywał informacje makroekonomiczne o rzeczywistej i oczekiwanej sytuacji gospodarczej? Zanalizowano wpływ inflacji i oczekiwań inflacyjnych na stopy procentowe. Zaproponowano też ocenę oddziaływania prognoz sytuacji gospodarczej na popyt na bony skarbowe. Rozważania przedstawione w pracy kończy weryfikacja występowania efektu wypychania na rynku kredytowym. (fragment tekstu)
Research background: Interest rate as a stimulus to savings has been discussed by many scholars while ancient scholars kicked against the collection of usury (interest). Developing countries like Nigeria may not be stimulated with the rate of interest because of its insignificant level, which is presently causing financial exclusion against the opponents of interest. Purpose: This study examines whether interest rate really stimulates savings in Nigeria. Research methodology: The study covers the post-liberalization period between 1987 and 2021. The research employs the Vector Autoregressive/Error Correction techniques to analyze the data and make statistical inferences. Results: The results of the show that interest rate (deposit rate) has a positively non-significant effect on savings in Nigeria. On the contrary, the Treasury bill rate, Insecurity and Inflation rate have a significant impact on savings in Nigeria. Novelty: No existing study has been made to investigate if the interest rate (deposit rate) has the ability to stimulate domestic savings in the Nigerian economy. None has included the Insecurity index and none has used the vector autoregressive error correction tools to analyze this inquiry so "Does Interest Rate Really Stimulate Savings in Nigeria? (original abstract)
W skali miesiąca średnia nominalna rentowność bonów skarbowych oferowanych na rynku pierwotnym wzrosła z 11,65 procent do 12,35 procent Jednak już po przetargu 22 marca 1999 r. dochodowość wszystkich rodzajów sprzedanych bonów obniżyła się. Powodem było przewidywane przez niektórych uczestników rynku poszerzenie korytarza wahań złotego wokół parytetu oraz spowolnienie miesięcznej dewaluacji złotego na spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej.
Bony skarbowe należą do podstawowych instrumentów rynku pieniężnego. Posiadają one ogromne znaczenie w zarządzaniu płynnością finansową sektora bankowego oraz innych podmiotów gospodarczych. W artykule scharakteryzowano pojęcie i zasady emisji bonów, przedstawiono motywy inwestowania w bony skarbowe oraz opisano rynek pierwotny i rynek wtórny bonów skarbowych w Polsce.
Skarbowe papiery wartościowe to instrumenty finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. W opracowaniu omówiono takie zagadnienia jak: integracja rynku skarbowych papierów wartościowych w strefie euro, zmiany wielkości rynku skarbowych papierów wartościowych państw strefy euro, standaryzacja jako cecha integracji rynku pierwotnego skarbowych papierów wartościowych w strefie euro, harmonizacja rynku wtórnego skarbowych papierów wartościowych w strefie euro.
Poniższy referat dotyczy dwóch istotnych aspektów współczesnej polityki budżetowej, a mianowicie: bilansowania budżetu i rozwijania rynku obsługi długu publicznego. W pierwszej części prezentowanej pracy podjęto próbę wyjaśnienia roli, jaką odgrywa sprawny rynek obsługi długu publicznego w procesie równoważenia finansów publicznych państwa, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego. Druga część referatu została poświęcona zweryfikowaniu tezy, że doraźne równoważenie rachunku budżetowego nie służy wzmacnianiu rynku długu publicznego. Innymi słowy, nieplanowana aktywność Ministerstwa Finansów na rynku finansowym (rynku obsługi długu) materializująca się poprzez zwiększenie podaży skarbowych instrumentów dłużnych o najkrótszych terminach zapadalności - bonów skarbowych, niekorzystnie wpływa na kondycję i efektywność rynku obsługi długu publicznego.(abstrakt oryginalny)
Wzrost podaży oraz mniejsza niż jesienią 1998 r. przewaga popytu nad ofertą Ministerstwa Finansów spowodowały nieznaczny wzrost rentowności bonów skarbowych. W skali miesiąca średnia nominalna rentowność poszczególnych rodzajów bonów wyniosła 13,53 procent dla bonów 13 tyg., 13,43 procent dla bonów 26 tyg. oraz 12,31 procent w przypadku bonów 52 tygodniowych.
Charakterystyka polskiego rynku papierów wartościowych w okresie I-V 1998 r.
Zarządzanie źródłami finansowania ma szczególne znaczenie dla utrzymania bieżącej płynności finansowej i zapewnienia długoterminowej wypłacalności. Wyróżnia się finansowanie zewnętrzne (kapitał pochodzi z spoza przedsiębiorstwa) oraz finansowanie wewnętrzne (samofinansowanie). Autorzy przedstawili krótkoterminowe finanse zewnętrzne.
W artykule omówiono rozwój najważniejszych instrumentów rynku pieniężnego, kładąc nacisk na operacje otwartego rynku w latach 1990-1995. Okres ten charakteryzuje się dynamicznym wzrostem głównych instrumentów rynkowych: bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego i bonów skarbowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.