Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Treaty of Rome
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono postanowienia Traktatu Rzymskiego dotyczące sfery usług. Szczegółowo omówiono charakter postanowień rozdziału III tego traktatu w tym następujące zagadnienia: ograniczenia usług podlegające usunięciu dopuszczalne ograniczenia swobody świadczenia usług.
W artykule omówione zostały przepisy Traktatu Rzymskiego odnoszące się do sektora usług, które umieszczone są w rozdziałach: I (pracownicy), II (zakładanie przedsiębiorstw), IV (usługi transportowe), V (wspólne zasady konkurencji, opodatkowania i harmonizacja prawa) oraz postanowienia dotyczące ochrony konsumenta zawarte w rozdziale XI. W przypisach autor podaje szczegółowo źródła i dokumenty traktujące o opisywanych zagadnieniach.
W artykule wymieniono główne ogniwa (Rada UE, Parlament Europejski, Komisja Europejska) mechanizmu podejmowania decyzji we Wspólnotach Europejskich. Omówiono 4 główne procedury stanowienia prawa. Przypomniano sposoby podejmowania decyzji w Radzie UE.
W dniu 7.02.1992 r. w Maastricht został podpisany Traktat o Unii Europejskiej, który po ratyfikacji przez parlamenty dwunastu ówczesnych krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej wszedł w życie 01.11.1993 r. Był on wynikiem prowadzonych od 1990 r. dwóch konferencji międzyrządowych poświęconych Unii Politycznej oraz Unii Gospodarczej i Walutowej. Autor przedstawił charakter Traktatu i jego zawartość (w zarysie). Przypomniał odniesienia do Traktatu o WE oraz cele UE. Zwrócił uwagę na cel powołania Konferencji Międzyrządowej.
Omówiono procedurę naliczania grzywny przez Komisje Europejską oraz dokonano jej oceny prawnej.
Polityka przemysłowa jest zespołem świadomych działań rządu, które zmierzają do ukształtowania odpowiedniej struktury produkcji przemysłowej danego kraju. W artykule przedstawiono proces kształtowania się wspólnej polityki przemysłowej krajów Unii Europejskiej, jej reguły oraz opisano najczęściej stosowane instrumenty polityki przemysłowej w wybranych krajach UE.
W artykule podjęto próbę zdefiniowania pojęcia "ludność rolnicza" w krajach UE. Przybliżono problem nakładu pracy i źródeł dochodu. Porównano struktury dochodu rolniczych gospodarstw domowych między krajami UE, badania przeprowadzono w sześciu krajach (Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Wlk. Brytania, Włochy). Wyniki badań zawarto we wnioskach.
Autorka przedstawia okoliczności podpisania i wejścia w życie traktatów rzymskich oraz ich znaczenie dla postępu procesów integracyjnych w Europie.
10
Content available remote Doskonalenie i modernizacja systemu stosowania wspólnotowych reguł konkurencji
75%
Przedstawiono obraz rozwoju, stanu i projektowanych zmian systemu stosowania wspólnotowych zakazów praktyk ograniczających konkurencję.
11
Content available remote Wspólna Polityka Rolna - czy faktycznie?
63%
Podjęto próbę analizy Wspólnej Polityki Rolnej PR na dwóch poziomach: - realizacji celów tejże polityki zapisanej w Traktatach Rzymskich, - analizy trzech słów tworzących nazwę tej polityki, a więc - Wspólna, Polityka, Rolna; pod kątem ich adekwatności z faktami. (abstrakt oryginalny)
Informacje na temat uregulowania prawnego sektora ubezpieczeń w Unii Europejskiej. Stan liberalizacji sektora ubezpieczeniowego w poszczególnych państwach członkowskich Wspólnoty. Ponadto zawarto informacje o Polskim sektorze ubezpieczeń w perspektywie akcesji Polski do UE.
Różne jest podejście do umów franchisingowych na gruncie ustawodawstwa i orzecznictwa Unii Europejskiej a stanowiskiem reprezentowanym przez prawo polskie. Prawo UE jest bardziej przychylne tej formie działalności gospodarczej. Jej rozwój ma korzystny wpływ na konkurencję oraz pozwala na dostęp do towarów i usług na stałym i wysokim poziomie. Natomiast w orzecznictwie Sądu Antymonopolowego przypisywane jest tym umową ograniczenie wolnej konkurencji. Zdaniem autorki spowodowane może to być tym, że Polska jest w fazie transformacji gospodarczej i konieczne jest zapewnienie właściwego jej przebiegu, ze szczególnym uwzględnieniem gry sił rynkowych w ramach nowego ustroju.
Unia Europejska zapewnia ochronę praw podstawowych, uznając ją za jedną z ogólnych zasad prawa wspólnotowego. Choć pierwotnie traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie nie zawierały wyraźnych odniesień do praw człowieka, to jednak ich poszanowanie jest wartością wspólną dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego nastąpiło wzmocnienie ochrony praw podstawowych w UE. Odwołując się do postanowień art. 6 TUE, stworzył on dwie płaszczyzny ochrony praw jednostki: unijną i międzynarodową. Pierwsza ma charakter wewnętrzny i opiera się na dwóch metodach ochrony w oparciu o Kartę Praw Podstawowych, druga ma szerszy charakter i dotyczy ochrony praw podstawowych w oparciu o dotychczasowy schemat, czyli o zasadę ogólną prawa unijnego. Na mocy traktatu Karta Praw Podstawowych uzyskała wiążący charakter. Tym samym może stanowić samoistną podstawę ochrony praw podstawowych w zakresie, w jakim ich naruszenie pozostaje w sferze stosowania prawa unijnego. Przedmiotem niniejszych rozważań jest próba ukazania roli i znaczenia Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (Fundamental Rights Agency, FRA), jednej z trzydziestu czterech agencji unijnych. FRA jest organem podlegającym reżimowi prawa unijnego, jednakże różnym od instytucji takich jak Rada, Parlament Europejski czy Komisja, a odrębność ta uwidacznia się szczególnie w posiadaniu przez nią osobowości prawnej. Podobnie jak inne zdecentralizowane organy wspólnotowe, ustanawiane na mocy aktów prawa pochodnego, FRA powołano pierwotnie w celu wykonywania konkretnych zadań w ramach dawnego I filaru Unii Europejskiej. W trakcie swojej dziesięcioletniej działalności Agencja Praw Podstawowych była i jest traktowana przez państwa członkowskie oraz społeczność międzynarodową jako instytucja wkomponowana w mechanizm europejski, chroniąca i upowszechniająca wiedzę o prawach podstawowych, wspólnej wartości uznawanej i akceptowanej obecnie przez społeczność tworzącą Unię Europejską. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań są zagadnienia obejmujące istotę, zasady, typy i formy udzielania pomocy publicznej w Unii Europejskiej zgodnie z regulacjami zawartymi w artykułach Traktatu Rzymskiego. Autor omówił regionalny aspekt pomocy publicznej (korespondującej w zakresie merytorycznym z polityką regionalną), kierowanej do określonych obszarów UE, gdzie poziom życia jest niski i zachodzi potrzeba korygowania negatywnych skutków wywołanych przez rynek (bezrobocie, spadek produkcji). Artykuł kończy szacowanie efektywności wynikającej ze stosowania programów pomocy publicznej.
Fakt podpisania Traktatu o UE nie był ostatnim krokiem na drodze do prawnego ukształtowania zasady subsydiarności w obowiązującym prawie europejskim, nie wyczerpał on również zagadnień dotyczących ochrony środowiska w ramach Wspólnot. Zagadnienia te wymagały bowiem znacznego doprecyzowania, czego spodziewano się po traktacie z Amsterdamu. Wśród jego postanowień znajduje się przepis stanowiący o przeniesieniu zasady integracji ochrony środowiska z innymi politykami sektorowymi do postanowień o zadaniach Wspólnoty. Zmiana ta - pozornie kosmetyczna - oznacza, w gruncie rzeczy, nadanie tej zasadzie wyższej rangi - rozciąga się ona teraz również na inne dziedziny działania Wspólnoty. Traktat został podpisany 2 października 1997 roku23, nie położyło to jednak kresu kontrowersjom i dyskusjom wokół zakresu stosowania zasady subsydiarności, mimo wyraźnego uznania jej przez Trybunał Sprawiedliwości za zasadę prawną24. Dlatego taż konieczne stało się dołączenie do jego treści Protokołu w przedmiocie stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności.(fragment tekstu)
Przedstawiono formuły stowarzyszenia państw z WE do roku 1991 i układy o stowarzyszeniu z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.
Przedmiotem opracowania jest instytucja i praktyka stowarzyszania Unii Europejskiej z różnymi krajami, w tym także z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
Autorka przedstawiła podstawy prawne polityki handlowej Wspólnot Europejskich, kompetencje organów do zawierania umów międzynarodowych, rodzaje umów międzynarodowych zawieranych przez WE z krajami trzecimi (umowy handlowe i umowy o stowarzyszeniu) i organizacjami międzynarodowymi oraz bierne i czynne prawo legacji. Politykę handlową WE cechuje tendencja do zwiększania liberalizacji handlu światowego i stopniowego rozszerzania zakresu przyznawanych preferencji również w innych dziedzinach.
Uprawa roślin polowych czy hodowla zwierząt przebiegają w rolnictwie w sposób okresowy, sezonowy, dlatego też w danych okresach roku na rynku powstają nadwyżki produktów rolnych powodując spadek ich cen, natomiast w okresach niedoborów, przy spadku podaży, ceny produktów rolnych znacząco wzrastają. Ponadto poziom produkcji artykułów rolnych uzależniony jest w dużej mierze od czynników niezależnych od człowieka, takich jak warunki klimatyczne. z tego względu sektor rolny w każdym kraju objęty jest znacznym protekcjonizmem państwowym.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.