Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trustee in bankruptcy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przepisy prawa upadłościowego powierzają nadzór i kierowanie postępowaniem upadłościowym dwóm organom sądowym: sędziemu-komisarzowi oraz sądowi prowadzącemu postępowanie upadłościowe. Jednakże w literaturze oraz w praktyce akceptuje się tezę, że centralną postacią postępowania upadłościowego jest syndyk masy upadłości. (fragment tekstu)
W artykule na przykładzie firmy D interactive przedstawiono prawo upadłościowe obowiązujące w Europie. Różni się ono od amerykańskiego tym, że w momencie ogłoszenia upadłości firma przestaje istnieć. Natomiast w Ameryce takie przedsiębiorstwo działa pod kuratelą sądową i przeprowadza restrukturyzację.
Artykuł dotyczy problematyki określania, które z ruchomości będących w posiadaniu dłużnika i stanowiących jego własność, wchodzą w skład masy upadłości, w przypadku upadłości konsumenckiej. Ponadto podjęto w nim próbę wskazania jak daleko powinny sięgać czynności syndyka zmierzające do ustalenia, czy istnieją ruchomości, które nie pozostają w posiadaniu takiego dłużnika, a powinny znaleźć się w spisie inwentarza. Analiza powyższych zagadnień została przeprowadzona przy uwzględnieniu dyrektywy sprawnego, szybkiego i efektywnego prowadzenia postępowania oraz celu upadłości konsumenckiej, którym jest umożliwienie umorzenia zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a dopiero jeśli jest to możliwe - zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
36-43
Zagadnienia związane z przekazaniem do masy upadłości przedmiotu bezskutecznej czynności prawnej stanowią część regulacji poświęconej instytucji bezskuteczności i zaskarżania czynności prawnych upadłego. Odzyskanie do masy upadłości tego, co ubyło z majątku upadłego lub do niego nie weszło, pozwala na zwiększenie stopnia zaspokojenia wierzycieli w trakcie postępowania upadłościowego. Czynności, które musi podjąć syndyk w celu włączenia w skład masy upadłości przedmiotu bezskutecznej czynności prawnej, podlegały zmianie na przestrzeni obowiązywania Prawa upadłościowego i naprawczego oraz Prawa upadłościowego. Ostatnia nowelizacja w tym zakresie została wprowadzona ustawą z 28.05.2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1080). W artykule omówiono, jakie kroki musi podjąć syndyk w celu włączenia przedmiotu bezskutecznej czynności prawnej w skład masy upadłości pod rządami przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego oraz Prawa upadłościowego. Ponadto w artykule zaprezentowano zmiany dotyczące tego zagadnienia wprowadzone nowelizacją.(abstrakt oryginalny)
|
2003
|
nr 6
24-29
W 2002 roku upadło w naszym kraju 1155 firm. Teoretycznie upadłość powinna być pożytecznym filtrem oczyszczającym gospodarkę. W praktyce bywa narzędziem załatwiania pokrętnych interesów. System zależności między syndykatem a sędzią komisarzem jest na tyle elastyczny, że potencjalnie tworzy duże możliwości korupcji.
Z praktycznego punktu widzenia, skutki sprzedaży nieruchomości przez upadłego przed ogłoszeniem jego upadłości mają zazwyczaj bardzo istotny wpływ na dalszy przebieg postępowania. Nierzadko bowiem taka nieruchomość może być jedynym majątkiem upadłego, z którego wierzyciele uzyskają jakiekolwiek spłaty. Sposób sformułowania przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze nie ułatwia w tym przypadku zadania, dlatego nietrudno o spory co do tego, jakie prawa i obowiązki mają w takim przypadku syndyk masy upadłości i osoba, która od upadłego taką nieruchomość kupiła przed ogłoszeniem upadłości. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie tej sytuacji i rozwiązanie pojawiających się wątpliwości w tym zakresie. (fragment tekstu)
|
|
nr 4
17-25
Po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika istotnym elementem zarządzania upadłym przedsiębiorstwem przez syndyka jest dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Autorka przedstawia pozycję prawną syndyka w sprawach z zakresu prawa pracy, a także jego prawa i obowiązki w odniesieniu do pracowników zatrudnionych przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości i w odniesieniu do pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez syndyka w toku postępowania upadłościowego. Artykuł zawiera rozważania dotyczące rozwiązywania umów o pracę przez syndyka, wypłaty wynagrodzeń, odpraw i odszkodowań, przechowywania dokumentacji pracowniczej w toku postępowania upadłościowego i po jego ukończeniu, a także postępowania o przywrócenie pracownika do pracy po ogłoszeniu upadłości i pozycji prawnej syndyka w zbiorowych stosunkach pracy. (fragment tekstu)
Mniej lub bardziej spektakularne bankructwa przedsiębiorstw zdarzają się bardzo często. Ze statystyk wynika, iż w ciągu dwóch ostatnich lat liczba spraw upadłościowych w kraju wnoszonych do sądów wzrosła, co wiązać należy z pogorszeniem koniunktury na wszystkich rynkach. Jednakże pamiętać należy, iż w w ostatniej dekadzie powstało znacznie więcej firm, niż w tym czasie upadło.
|
2022
|
nr 7
44-49
W prezentowanym artykule autor analizuje zmianę treści art. 9a pr. up. wprowadzoną ustawą z 28.05.2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Przedstawia cele omawianej nowelizacji, a także omawia aktualne brzmienie art. 9a pr. up. w odniesieniu do dwóch dominujących koncepcji stosowanych przed wejściem w życie tych zmian. Autor rozważa również skutki wprowadzonej nowelizacji w odniesieniu do odpowiedzialności organów spółek prawa handlowego oraz przedstawia postulaty de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Postawienie przedsiębiorstwa w stan upadłości likwidacyjnej rodzi ryzyko jego zamknięcia, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo dotknięcia bezrobociem dużej grupy ludzi. W takich sytuacjach aktywność zakładowych przedstawicielstw pracowniczych wzrasta, co jest w pełni uzasadnione spoczywającymi na nich obowiązkami. Celem artykułu jest próba zaprezentowania wpływu współpracy zakładowej organizacji związkowej z syndykiem masy upadłości na realizację celu procesu upadłościowego. Na pytanie, jak w trakcie likwidacji przedsiębiorstwa wygląda ta współpraca, autor poszukuje odpowiedzi zarówno w literaturze przedmiotu, jak i w wynikach analizy przypadku jednej z postawionych w stan upadłości firm produkcyjnych z branży motoryzacyjnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.