Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tunele komunikacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
W pracy przedstawiono problem systematycznego wpływu niejednorodnego ośrodka pomiarowego na rezultaty wyznaczania azymutów oraz przenoszenia współrzędnych w geodezyjnej realizacyjnej sieci tunelowej. Zaprezentowano koncepcję wyrównania sieci modularnej z równoczesną eliminacją efektów refrakcji poziomej oraz przykład obliczeń. Automatyczne tachimetry oraz wyniki precyzyjnych pomiarów kątowych i odległości umożliwiają efektywne etapowe wyrównywanie sieci liniowo-kątowej w trakcie drążenia tunelu. Efektem innowacyjnych grupowych wyrównań sieci realizacyjnej są współrzędne sieci oraz eliminacja występujących a nieznanych cząstkowych kątów refrakcji. Przedstawione zostaną dotychczas osiągnięte wyniki badań oraz uzyskiwanych prognoz elipsy błędów dla długich sieci tunelowych. (abstrakt oryginalny)
Pomysł budowy tunelu pod Morzem Bałtyckim, który połączy miasta Trelleborg (Szwecja) i Sassnitz (Niemcy) i dalej Rostock z Berlinem, otwierając tym samym drogę do Polski i innych krajów bałtyckich, jest obecnie niczym więcej niż tylko wizją. Wizja ta ma jednak swój potencjał, a jest nim rozwój gospodarczy Euroregionu "Pomerania". Konieczne jest jednak, aby regionalni i lokalni decydenci systematycznie i profesjonalnie zarządzali szansami, które wynikają z przeprowadzenia tego rodzaju megaprojektu infrastrukturalnego oraz związanych z nim możliwości tworzenia nowych i rozwoju już istniejących przedsiębiorstw. Projekt ten wymaga odpowiedniej strategii. Trzon opracowania naukowego stanowi model LAKS HMANAN, pozwalający na omówienie oddziaływania inwestycji infrastrukturalnych na kondycję ekonomiczną regionu. Na tej podstawie sformułowano wskazówki dla odpowiedzialnych za projekt władz komunalnych po stronie szwedzkiej, niemieckiej i polskiej, celem opracowania wspólnego trybu postępowania, aby megaprojekt pod nazwą "Tunel Bałtycki" przyniósł optymalne korzyści Euroregionowi "Pomerania".(abstrakt oryginalny)
Historia Bajkalsko-Amurskiej magistrali kolejowej sięga roku 1932; wówczas to bowiem po raz pierwszy pojawił się projekt budowy nowej linii kolejowej położonej na północ od Magistrali Transsyberyjskiej. Ostatni etap rozwoju BAM rozpoczął się w roku 1974. Jednakże dopiero w roku 2003 oddano do użytku słynny, bo piąty pod względem długości w świecie tunel kolejowy siewiero-mujski (CMT), który należy do osobliwości budowlanych w światowym budownictwie komunikacyjnym.
Organizacja akcji ratowniczych podczas zdarzeń w tunelach drogowych zależy m.in. od:rodzaju,wielkości, miejsca i rozmiaru zdarzenia. Na działania ratownicze składają się przedsięwzięcia zmierzające do zlokalizowania zagrożenia i wszystkie czynności prowadzące do jego likwidacji. Opracowane procedury dla konkretnych obiektów budowlanych wynikają z ich specyfiki oraz przewidziane są dla konkretnych zdarzeń. Podstawowym celem wdrażanych procedur postępowania jest: określenie sposobu prowadzenia działań ratowniczych oraz ujednolicenie postępowania ratowników biorących udział w likwidacji zdarzeń.Trudności podczas prowadzenia działań w tego typu obiektach wynikają z ich specyfiki oraz związane są m.in.: z utrudnionym dostępem służb ratowniczych do miejsca zdarzenia, ze znacznymi drogami dotarcia do miejsca zdarzenia, możliwością całkowitego zaniku widoczności podczas prowadzenia działań, towarzyszącym hałasem np. od wentylatorów powodującychutrudnienia w porozumiewaniu się z innymi osobami oraz w łącznościradiowej. Występujące w tych obiektach materiały palne, także w postaci znajdujących się w nich pojazdów powodują zwiększenie szybkości rozprzestrzeniania się ognia oraz wzrost intensywności powstawania dymu. Całkowite wyeliminowanie wypadków i pożarów w tego typu obiektach jestniemożliwe. Zatem konieczne jest prowadzenie corocznych ćwiczeń w tego typu obiektach, nie tylko dla Państwowej Straży Pożarnej, ale również dla pracowników zarządzających tunelem, zespołów ratownictwa medycznego i Policji Zasadne jest doskonalenie umiejętności współdziałania wszystkich ww.zespołów ratownictwa według opracowanych scenariuszy kryzysowych.W prezentowanym artykule omówionoorganizację akcji podczas zdarzeń na wybranym przykładzie tunelu drogowego w Lalikach. Poruszone zostałyrównież organizacyjne aspekty podejmowanych działań ratowniczych z uwagi na bezpieczeństwo użytkownikówi ratowników. Na przykładziewybranych scenariuszy zdarzeń omówionogłówne zadania dla służb ratowniczych i innych z nimi współdziałających. Na podstawieprzeprowadzonej analizy oraz ćwiczeń w tego typu obiektach sformułowane zostaływnioski końcowe.(abstrakt oryginalny)
Organizacja akcji ratowniczych podczas zdarzeń w tunelach drogowych zależy m.in. od: rodzaju, wielkości, miejsca i rozmiaru zdarzenia. Na działania ratownicze składają się przedsięwzięcia zmierzające do zlokalizowania zagrożenia i wszystkie czynności prowadzące do jego likwidacji. Opracowane procedury dla konkretnych obiektów budowlanych wynikają z ich specyfiki oraz przewidziane są dla konkretnych zdarzeń. Podstawowym celem wdrażanych procedur (algorytmów) postępowania jest: określenie sposobu prowadzenia działań ratowniczych oraz ujednolicenie postępowania ratowników biorących udział w likwidacji zdarzeń. Całkowite wyeliminowanie wypadków i pożarów w tego typu obiektach jest niemożliwe. Zatem konieczne jest prowadzenie corocznych ćwiczeń w tego typu obiektach, nie tylko dla Państwowej Straży Pożarnej, ale również dla pracowników zarządzających tunelem, zespołów ratownictwa medycznego i Policji. W prezentowanym artykule na wybranym przykładzie tunelu drogowego "Emilia" w Lalikach omówiono ogólną koncepcję algorytmizacji procedur dysponowania sił i środków do zdarzeń w tunelach drogowych. Poruszone zostały również organizacyjne aspekty podejmowanych działań ratowniczych z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników i ratowników. Na przykładzie wybranych scenariuszy zdarzeń zostały omówione organizacyjne aspekty działań ratowniczych w tunelach oraz procedury dysponowania sił i środków do zdarzeń w tunelu drogowym. Na podstawie przeprowadzonej analizy oraz ćwiczeń w tego typu obiektach sformułowane zostały wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
Podziemne obiekty tunelowe stwarzają poważne zagrożenie także z punktu widzenia prowadzenia tam działań ratowniczo-gaśniczych. Pożary powodują zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, szczególnie że ze względu na możliwość wystąpienia paniki, trudności podczas ewakuacji oraz innych utrudnień w tego typu obiektach związanych z dotarciem ekip ratowniczych do poszkodowanych. Występujące w tych obiektach materiały palne, także w postaci znajdujących się w nich pojazdów powodują zwiększenie szybkości rozprzestrzeniania się ognia oraz wzrost intensywności powstawania dymu. Całkowite wyeliminowanie wypadków i pożarów w tego typu obiektach wydaje się niemożliwe. Dlatego bardzo ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia skutecznej akcji ratowniczo-gaśniczej: likwidacji pożaru, prowadzenia ewakuacji i ratowania życia oraz mienia. W prezentowanym artykule zostały omówione podstawowe problemy oraz specyfika prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych podczas wypadków w tunelach drogowych. Poruszone zostały również organizacyjne aspekty podejmowanych działań ratowniczych z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników. Na podstawie przeprowadzonej analizy sformułowano wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie wybranych aspektów budowy mostu nad Cieśniną Kerczeńską oraz przedstawienie jego znaczenia w przewozach pasażerów i ładunków w rejonie Morza Azowskiego i Morza Czarnego. W związku z tym dokonano charakterystyki atmosferycznych, geologicznych i sejsmicznych warunków terenu, na którym powstaje most, oraz zaprezentowano czynniki, które zadecydowały o wyborze mostu, a nie tunelu, jako elementu infrastruktury transportowej. Przedstawiono trasę przebiegu i dokonano charakterystyki podstawowych parametrów techniczno-eksploatacyjnych mostu. Omówiono jego rolę w usprawnieniu przewozów lądowych oraz jako alternatywę dla transportu wodnego i lotniczego, a także wpływ tego obiektu infrastrukturalnego na rozwój gospodarczy regionu.(abstrakt oryginalny)
Półwysep Iberyjski jest w 90 procentach otoczony przez wodę. Ten fakt, przesłanki historyczne oraz szerszy prześwit torów powodowały znaczną izolację półwyspu od reszty Europy. Ta sytuacja ma wkrótce się zmienić. Hiszpański Strategiczny Plan Infrastruktury Transportowej zakłada znaczne powiększenie liczby kilometrów linii dużych prędkości oraz połączenie ich z siecią portugalską w czterech punktach. Planuje się uruchomienie szybkich połączeń z Lizbony do Paryża oraz z Europy do Afryki poprzez wybudowanie tunelu pod Cieśniną Gibraltarską.
Prowadzenie ciągów komunikacyjnych w tunelach jest często korzystne ze względu na warunku topograficzne, gęstą zabudowę lub uwarunkowania ekologiczne. Specyfika użytkowania tuneli niesie za sobą wymóg spełnienia szeregu wymagań technicznych określonych w stosownych aktach prawnych. Jednych z podstawowych wymogów jest zapewnienie skutecznej wentylacji. Wentylacja powinna w trakcie normalnego użytkowania zapewnić wymianę powietrza w celu zachowania norm dotyczących dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji i dobrej widoczności. Jednocześnie wymaga się aby w razie wybuchu po-żaru system wentylacji był zdolny do usuwania dymu i produktów spalania. W tunelach krótszych niż 400 m stosowana jest z reguły wentylacja naturalna, w której siłą napędową jest różnica ciśnień na portalach tunelu i ruch pojazdów w jego wnętrzu. W pracy pokazano, że w przypadku wystąpienia zatoru i przy niekorzystnym kierunku wiatru mogą zostać przekroczone dopuszczalne normy stężeń substancji toksycznych nawet w stosunkowo krótkim tunelu. Analiza warunków w tunelu została wykonana na drodze symulacji przy użyciu programu realizujące numeryczną mechanikę płynów o nazwie FDS (Fire Dynamics Simulator).(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono analizy zagrożeń występujących w tunelach drogowych podczas eksploatacji, w odniesieniu do bezpieczeństwa użytkowników tych obiektów. Szczególną uwagę poświę- cono wytypowanemu, przy wykorzystaniu metody AHP, zagrożeniu pożarowemu, które zostało uznane na najistotniejsze według przyjętych kryteriów. Dalsze rozważania skupiono na wyborze i ocenie czynników determinujących poziom bezpieczeństwa pożarowego, wskazując wyjścia awaryjne, wentylację po- żarową, procedury operacyjne podczas wypadków i ćwiczenia ratunkowe za nadrzędne. Stwierdzono, że wskazane parametry dotyczą minimalizacji rozmiaru skutków zaistniałych pożarów. (abstrakt oryginalny)
Planowany rozwój transeuropejskiej sieci drogowej w Polsce wraz z budową kilkunastu tuneli, będących obiektami inżynierskimi, w których pożar lub inne niebezpieczne zdarzenie powodują duże zagrożenie dla życia i zdrowia ich użytkowników. Fakt ten sprawie, że zapewnienie bezpieczeństwa oraz możliwości skutecznego niesienia pomocy podczas wystąpienia wspomnianych sytuacji kryzysowych wymaga podejmowania wieloaspektowych działań na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego oraz użytkowania. W artykule przedstawiono na podstawie analizy literatury i doświadczeń autora, wybrane aspekty zagrożeń w tunelach drogowych oraz ich wpływ na problematykę organizacji działań ratowniczo-gaśniczych, a także propozycje rozwiązań w zakresie technicznym i organizacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Poddano analizie kształtowanie się kosztów średnich budowy autostrad w Europie, z odcinkami tras prowadzonych w terenach górzystych i w tunelach. Korzystając z zaproponowanego sposobu przeliczeń porównano koszty budowy dróg w tunelach, w Słowenii i w Polsce. Z cenami opracowanego kosztorysu autorskiego dla odcinka drogi ekspresowej S7 Naprawa - Skomielna Biała wraz z tunelem, skonfrontowano wartości poszczególnych robót zaoferowane przez 6 zaproszonych do przetargu ograniczonego wykonawców. Wnioski ukierunkowano na ocenę poziomu kosztów realizacji dróg w Polsce w kontekście nakładów występujących w krajach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Dynamicznie rozwijający się transport ludzi i towarów stwarza coraz więcej problemów. Jednym ze sposobów usprawnienia komunikacji jest budowa tuneli. Obecnie absolutnym rekordzistą w ilości i długości wybudowanych tuneli są Włochy. W Szwajcarii planuje się wybudować bezkolizyjną sieć tuneli łączących miasta. Chociaż w Polsce nastąpił ostatnio intensywny rozwój budownictwa podziemnego, zaś polskie firmy mają swój udział w budowaniu takich ciągów komunikacyjnych za granicą, to kraj nasz jest daleko w tyle w zestawieniu ze światową czołówką.
Najdawniejsze, starożytne tunele służyły do doprowadzania wody do miast. Współcześnie tunel rozumiany jest głównie jako budowla komunikacyjna w postaci długego korytarza - podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia. W większości krajów alpejskich transport i komunikacja nie byłyby możliwe bez tych udogodnień. Tunele komunikacyjne muszą spełniać wysokie wymogi bezpieczeństwa i ekologii.
Budowa tuneli komunikacyjnych należy do tradycji szwajcarskiej. Była ona podyktowana głównie warunkami terenowymi. Tunele kolejowe mają wysoki stopień bezpieczeństwa, spełniają też normy ekologiczne. Nowobudowane tunele drogowe są projektowane w aglomeracjach miejskich jako "obejścia". Zadaniem ich jest odciążenie ruchu drogowego i likwidacja korków. Szwajcaria ma spore doświadczenia w technologiach drążenia samych tuneli, także w trudnych geologicznie warunkach górskich.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.