Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 549

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka kulturowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
1
Content available remote Turystyka kulturowa na Spitsbergenie - stan obecny i możliwości rozwoju
100%
Celem autorów pracy jest identyfikacja charakteru turystyki kulturowej na Spitsbergenie, poprzez przedstawienie jej stanu obecnego, charakterystykę walorów na których ona bazuje jak i określenie możliwości rozwoju. Wobec dzisiejszych możliwości komunikacyjnych rozwój turystyki obserwowany jest również w obszarach arktycznych. Spitsbergen należący do europejskiej części Arktyki stanowi skansen obecności człowieka w obszarach polarnych. Niniejszy artykuł przybliża historię eksploracji oraz działalności człowieka na Spitsbergenie, największej wyspie Archipelagu Svalbard. Opisuje ekspansję gospodarczą, a w szczególności ukazuje rozwój turystyki na tym obszarze. W artykule przedstawiono rodzaje zachowanych na Spitsbergenie zabytków kultury, omówiono formę i zakres prawny ochrony dziedzictwa kulturowego oraz przedstawiono główne kierunki turystyczne. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu oraz przeprowadzonych badań było wskazanie wielowymiarowego (z punktu widzenia tak gospodarki, jak i społeczeństwa) znaczenia jarmarków jako wydarzenia turystycznego na przykładzie odbywającego się na terenie Torunia Jarmarku Katarzyńskiego. Przyjęto, że pomimo całkowitej utraty tradycyjnej roli przez jarmarki we współczesnych miastach, nadal w istotny sposób mogą one kształtować życie społeczno-gospodarcze. Wpływ ten będzie znacznie różnić się od obserwowanego w przeszłości, jednak ukształtowane w minionych stuleciach kierunki oddziaływania jarmarków, choć w przeobrażonej formie, w kontekście istoty turystyki kulturowej nadal będą dostrzegalne. W opracowaniu wykorzystano oryginalne materiały pozyskane w trakcie badań terenowych. (abstrakt autora)
3
Content available remote Rozwój i rezultaty badań nad turystyką kulturową w Polsce od roku 2008
100%
Kiedy w 2008 r. zaczynaliśmy publikować pierwsze obszerniejsze opracowania na temat turystyki kulturowej, wiedzieliśmy o niej tyle, co sami doświadczyliśmy i co przeczytaliśmy w literaturze zagranicznej: anglo- i niemieckojęzycznej. Po niespełna dekadzie, publikacji (artykułów i książek) na temat tego niezwykłego sposobu podróżowania, jest już znaczna ilość. Co w takim razie wiemy o turystyce kulturowej i jej uczestnikach - turystach kulturowych, czego nie wiedzieliśmy wówczas i czego się w przeciągu tych 10 lat dowiedzieliśmy? Czy to już, według Państwa, czas na pewne podsumowania i zamknięcie pierwszego (a może i już jakiegoś następnego) etapu badań i dociekań, wraz z otwarciem na kolejne? Czy może to nadal początek drogi? (fragment tekstu)
Współpraca między organizacjami staje się nieodzownym elementem funkcjonowania współczesnego sektora usług turystycznych. Z jednej strony wzmacnia ona same organizacje, z drugiej pozwala rozwijać i promować konkurencyjne przewagi regionu turystycznego na rynku międzynarodowym. Autorki artykułu określają na bazie literatury możliwe formy takiej współpracy, a następnie analizują dwa wybrane przykłady w odniesieniu do atrakcji turystyki kulturowej na Dolnym Śląsku. Analiza porównawcza pozwala określić słabe i mocne strony każdej z form i może stanowić punkt wyjścia do dalszych badań w celu wskazania rekomendacji dla sektora atrakcji kulturowych w turystyce.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Prezentacja Kairu pod kątem możliwości rozwoju tanatoturystyki
100%
Celem artykułu jest wprowadzenie w problematykę tanatoturystyki na obszarze Kairu, która współcześnie staje się popularną formą turystyki kulturowej, również w Egipcie. Artykuł złożony jest z trzech części. Pierwsza z nich opisuje tanatoturystykę jako formę podróżowania. W drugiej części nacisk został położony na zaprezentowanie coraz częściej odwiedzanego przez turystów Kairskiego Miasta Umarłych, czyli dwóch cmentarzy: północnego oraz południowego, na których ludzie (ze względu na powszechnie panującą w tym kraju biedę i ubóstwo) zmuszeni są mieszkać w grobowcach razem z umarłymi. Przedstawione zostaną także inne miejsca i obiekty mogące znaleźć się w obszarze zainteresowania turystów poszukujących kontaktu ze śmiercią, takie jak piramidy oraz Muzeum Egipskie. Część trzecią artykułu stanowi prezentacja wyników przeprowadzonych badań ankietowych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Turystyka Kulturowa - wokół definicji
100%
Po dokonaniu przeglądu i krótkiej analizy treści i zakresu kilkunastu definicji turystyki kulturowej, stosowanych w oficjalnej klasyfikacji, w refleksji naukowej oraz w praktyce dydaktycznej, autor artykułu przystępuje do przedstawienia propozycji definicji funkcjonalnej tego fenomenu, odnoszącej się do powszechnie stosowanego określenia turystyki jako pojęcia nadrzędnego. Propozycja uwzględnia zarówno współczesne (szerokie) pojmowanie kultury, jak i programy (cele i treści) wypraw turystycznych z jednej, zaś aspekt motywacji kulturowej turystów z drugiej strony. Celem autora jest udostępnienie i upowszechnienie użytecznego narzędzia dla klasyfikacji ofert turystycznych oraz w konsekwencji doprowadzenie do ujednolicenia polskojęzycznej nomenklatury fachowej w dziedzinie turystyki kulturowej. Propozycję należy traktować jako punkt wyjścia dla dyskusji w kręgach fachowych na temat definiowania turystyki kulturowej z jednoczesną opcją na rzecz uwzględnienia w tej dyskusji środowiska organizatorów turystyki oraz jego potrzeb. (abstrakt oryginalny)
Celem analiz zawartych w artykule jest wykreowanie obrazu potencjału literackiego i turystycznego Lubelszczyzny w oparciu o metody bonitacji punktowej i mapy atrakcji. Autorzy skupili się przede wszystkim na literackich reprezentacjach miast i miejskich śladach literackich (m.in. muzea i pomniki-ławki pisarzy) w jednym ze wschodnich województw Polski. Kluczowym uzasadnieniem podjęcia tematu jest brak pogłębionych badań tego obszaru. W ocenie autorów w literackim segmencie turystyki kulturowej tkwi istotny potencjał. Może on jednocześnie przeistoczyć się w aplikacyjne rozwiązania produktowe w przemyśle turystycznym. Liczba miejsc związanych z pisarzami i pisarkami osadzonymi w przestrzeni Lubelszczyzny jest pokaźna. Warto je uwzględniać w przewodnikach oraz na przebiegu szlaków i tras turystycznych. Potencjał turystyki literackiej rośnie, a w dobie przemian globalizacyjnych będzie z pewnością wykorzystywany jako mocna strona regionu i magnes przyciągający odwiedzających. (abstrakt oryginalny)
Buenos Aires jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji turystycznych wśród miast Ameryki Łacińskiej. Oprócz powszechnie znanych walorów turystycznych miasto oferuje atrakcje dla sprofilowanego turysty. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszy się turystyka kulturowa, związana z tangiem, architekturą czy wybitnymi postaciami. Władze miasta propagują ten rodzaj aktywności turystów i są zainteresowane promocją miejsc związanych z Witoldem Gombrowiczem w kontekście jego relacji ze stolicą Argentyny. Wraz z ukazaniem się w Polsce w 2013 r. prywatnego dziennika (Kronos) obserwuje się wzmożone zainteresowanie życiem pisarza w Buenos Aires. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postanowiono przedstawić miejsca związane z Gombrowiczem i na ich podstawie przygotować propozycję szlaku gombrowiczowskiego po Buenos Aires. Mając na uwadze to, że dla wielu turystów może to być oferta niszowa, postanowiono tak opracować szlak, by znalazły się w nim - oprócz miejsc szczególnych - obiekty ważne dla każdego turysty, a jednocześnie związane z Witoldem Gombrowiczem. (abstrakt oryginalny)
Zrównoważony rozwój historycznego i kulturowego dziedzictwa odgrywa obecnie ważną rolę w kreowaniu miejskich strategii rozwoju. Turcję zamieszkiwało kilka cywilizacji, które wygenerowały nadzwyczajne historyczne i kulturowe bogactwo. Badanie w zakresie podtrzymania miejskiego rozwoju i dynamiki zmierza do ocenienia kulturowego potencjału dziedzictwa Konyi, jednej z najbogatszych osad w Turcji pod względem historycznym i kulturowym. Ponieważ odnotowano, że Konya cierpi na brak efektywnego i wydajnego zastosowania i ochrony wartości jego kulturowego dziedzictwa, badanie konkluduje, jakie strategie skutecznego wykorzystania kulturowych potencjałów turystyki zapewnią podtrzymanie zrównoważonego rozwoju miasta. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Tourism potential of castreja culture from the northwestern Iberian Peninsula
80%
In this paper we clarify some considerations about the enhancement of archaeological heritage of the hillforts or castrosfrom the castreja culture of the Iron Age, located in the northwest of the IberianPeninsula (north of Portugal and Galicia). Some ideas and reflexions, regarding the aspects considered relevant at the time of elaborating enhancement projects for this kind of heritage are included, with the aim of improving its sustainability and capacity of being of interest for both public and cultural or archaeological tourism. In this sense, we sum the results obtained in the rehabilitation projects for some of the hillforts that are located in the north of Portugal and some bath-sauna with oven. The Pedra Formosa (beautiful stone) of these hillforts are also briefly mentioned. Finally, we present some possible archaeological tourism routes. (original abstract)
Przedmiot i cel pracy: W pracy przedstawiono potencjał turystyczny na przykładzie małego miasta Stańkowo w obwodzie mińskim na terenie Białorusi. Materiały i metody: Badania zostały przeprowadzone w 2019 roku z wykorzystaniem metody sondażu diagnostycznego przy użyciu autorskiego narzędzia - kwestionariusza ankiety. Próbę badawczą stanowiło 196 respondentów - mieszkańców i turystów (w tym 142 kobiety i 54 mężczyzn). Wyniki: Wyniki badań ukazują Stańkowo jako atrakcyjny pod względem przyrodniczym i kulturowym, obszar turystyczny nawiązujący do historii dawnych kresów Polski, posiadający niewykorzystany potencjał rozwojowy. Jednakże ocena działań miejscowych władz na rzecz podtrzymywania pamięci historycznej i promocji turystycznej miasta za pomocą dostępnych środków jest w opinii respondentów na bardzo niskim poziomie. Oceniając infrastrukturę turystyczną stwierdzono m.in. brak szlaków turystycznych, usług, obiektów noclegowych i gastronomicznych. Stwierdzono także niewystarczające oznakowanie istniejących atrakcji i miejsc ważnych historycznie. Zdaniem turystów, najważniejszą atrakcją podczas spędzania czasu wolnego w badanej miejscowości są obiekty przyrodnicze i kulturowe. Wnioski: Dla pełniejszego wykorzystania potencjału turystycznego miasta niezbędny jest rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej oraz ukierunkowanie polityki rozwoju władz lokalnych na turystykę i rekreację.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia rozwój turystyki na ziemi kłodzkiej w latach 2004-2016 ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju turystyki na terenach przemysłowych i poprzemysłowych. Tłem opisu jest charakterystyka współczesnych procesów i przemian społeczno-gospodarczych występujących na badanym obszarze. Analizy opierają się na danych statystycznych pochodzących z bazy Banku Danych Lokalnych i REGON oraz na podstawie badań terenowych. W artykule wykazano, że na tle innych działalności gospodarczych turystyka na ziemi kłodzkiej cechuje się stabilnym rozwojem i ma duże znaczenie dla wybranych obszarów badanego regionu. Dzięki unikatowym walorom antropogenicznym związanym z historią gospodarczą ziemi kłodzkiej, na tym terenie intensywnie rozwija się obecnie turystyka industrialna i postindustrialna. Potencjał rozwojowy tej formy turystyki na tym obszarze nie jest jeszcze w pełni wykorzystany i w przyszłości może stanowić istotny walor turystyczny regionu.(abstrakt oryginalny)
13
80%
W 2013 roku Kraków stał się częścią prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. W związku z tym oferta wydarzeń związanych z tą tematyką jest systematycznie poszerzana. Jednym z jej elementów są spacery literackie organizowane przez kilka instytucji w mieście. Jest to rodzaj oprowadzania po zakamarkach miasta związanych z pisarzami, ich dziełami lub innymi wydarzeniami istotnymi dla literatury. Głównym celem artykułu jest zbadanie odbiorców oferty spacerów literackich, przeprowadzone ze względu na konieczność podnoszenia jakości świadczonych usług. Poza celem stricte utylitarnym, badanie nakierowane jest na wypełnienie luki badawczej w zakresie znajomości potencjalnych uczestników turystyki literackiej. We wstępie tekstu zarysowana została specyfika spacerów literackich w kontekście turystyki kulturowej. Dalej przedstawione zostały wyniki badań ankietowych, prowadzonych od kwietnia do października 2016 r., wsparte obserwacją prowadzoną w czasie oprowadzania grup i osób indywidualnych. Na koniec sformułowano rekomendacje do dalszych działań. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ocena potencjału turystycznego, z wyszczególnieniem turystyki kulturowej, wschodniego regionu Turcji oraz oszacowanie realnych szans na jej rozwój. Postawiona hipoteza badawcza brzmi: wschodnie regiony Turcji są interesującą destynacją turystyczną dla uprawiania licznych form turystyki kulturowej. W artykule zawarto informacje dotyczące podstawowych wiadomości geograficznych, historycznych, politycznych oraz społeczno-gospodarczych na temat wschodnich regionów Turcji. Opisane zostały również wybrane walory i atrakcje turystyczne, składające się na niezwykłe, bogate dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Przedstawiono również zagadnienia terminologiczne na temat specjalistycznych form podróżowania: turystyki trampingowej i backpackingu, a także omówiony został aktualny stan turystyki kulturowej tych obszarów wraz z perspektywami jej rozwoju. Wniosek końcowy, jaki płynie z artykułu jest następujący: wschodnie regiony Turcji posiadają bardzo duży, aczkolwiek niewykorzystany w pełni, potencjał turystyczny w zakresie rozwoju turystyki kulturowej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Potencjał dziedzictwa kultury żeglarskiej dla rozwoju turystyki kulturowej
80%
Artykuł stanowi przegląd atrakcji turystycznych związanych z kulturą żeglarską w Polsce oraz systematyzuje jej aspekty w ramach różnych form turystyki kulturowej. We wstępie zaprezentowano definicję żeglarstwa, kultury i turystyki kulturowej. Kolejna część to wprowadzenie w kulturę żeglarską, z uwzględnieniem źródeł jej powstania, tradycji oraz wpływającej na jej kształt symboliki, a także zasady etykiety i etyki żeglarskiej, które znajdują odzwierciedlenie we wszystkich aspektach kultury żeglarskiej. Poszczególne elementy kultury żeglarskiej podzielone zostały ze względu na poszczególne formy turystyki kulturowej, w które się wpisują. Są nimi: turystyka muzealna, turystyka obiektów przemysłowych i technicznych, turystyka eventowa oraz turystyka kulinarna. W ramach powyższego podziału scharakteryzowano każdą z form poprzez m.in. wystawy muzealne, szlak latarń morskich, statki udostępniane do zwiedzania dla turystów, tawerny oraz różne imprezy żeglarskie (takie jak zlot żaglowców, koncerty szant, pokazy filmów czy targi żeglarskie). Przegląd zamykają tawerny, jako miejsca gastronomiczne ściśle związane z kulturą żeglarską. Poczynione przez autorkę artykułu obserwacje ruchu turystycznego do miejsc związanych z kulturą żeglarską pozwoliły założyć, iż jest to dziedzictwo, które będzie się cieszyło coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów. Daje to podstawy do włączania atrakcji związanych z kulturą żeglarską do oferty turystyki kulturowej w Polsce (co może przyczynić się do jej dalszego rozwoju) oraz do wdrażania ciekawych produktów turystycznych, skierowanych zarówno do Polaków, jak i cudzoziemców. (abstrakt oryginalny)
16
80%
Turystyka kulturowa jest rodzajem turystyki, który wymaga od jej uczestników pewnej wiedzy ogólnej o świecie, którą turyści mają nadzieję rozwijać jeszcze bardziej w wybranym kierunku, w czasie trwania podróży. W związku z tym osoby odpowiedzialne za ich organizację powinny korzystać tylko z wiarygodnych źródeł przy ich programowaniu. Tego zagadnienia dotyczy niniejszy artykuł. Składa się on z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej dokonano szczegółowej analizy polskich źródeł i opracowań historii sztuki pod kątem ich przydatności dla osób programujących turystykę kulturową. Scharakteryzowano katalogi zabytków sztuki w Polsce, spisy zabytków architektury i budownictwa, atlasy zabytków, źródła z informacjami o obiektach muzealnych, przewodniki turystyczne oraz elektroniczne źródła danych. W części badawczej ustalono, które z tych źródeł organizatorzy turystyki kulturowej wybierają najczęściej. Badania pozwoliły zaobserwować także, kim są osoby programujące ten rodzaj wypraw turystycznych. (abstrakt oryginalny)
17
80%
Rozwój turystyki kulturowej obserwowany jest obecnie w wielu zakątkach świata, jednakże zazwyczaj wyraźny akcent w rozważaniach na jej temat kładziony jest na dziedzictwo europejskie. Syberia, przynosząca na myśl przejmujące zimno, katorżnicze zsyłki i tajemniczą, dziką przyrodę, wydaje się nie mieć w tej materii wielu perspektyw. Czy zatem turystyka kulturowa jest zjawiskiem niedostrzegalnym za Uralem? A może ma tam jednak jakieś perspektywy rozwoju? Artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania. Jego celem jest także zaprezentowanie tych form, które wydaje się, że mają największe szanse na dłuższe zaistnienie w tamtejszej ofercie turystyki kulturowej (są to: turystyka wspomnieniowa, historyczna, archeologiczna, pielgrzymkowa oraz etnoturystyka). W ramy artykułu ujęto zarówno geograficzne, jak i kulturowe obszary Syberii. Punktem odniesienia i obszarem, który autorka miała przyjemność zbadać osobiście jest Republika Ałtaju, położona w południowej części Zachodniej Syberii. Obserwacje poczynione w tym rejonie posłużyły za punkt odniesienia dla całej Syberii i pozwoliły na określenie form oraz perspektyw rozwoju turystyki kulturowej na tym terenie. (abstrakt oryginalny)
Treść artykułu odnosi się do sztuki graffiti jako szczególnego przykładu działalności artystycznej w ramach tzw. street art, a celem głównym publikacji jest przedstawienie fenomenu turystyki graffiti - która w ramach rozwoju graffiti na świecie powstała - jako nowego odłamu turystyki kulturowej. Część teoretyczna wsparta jest badaniami empirycznymi: analizowaną grupą osób stanowili malarze graffiti, którzy podróżują by tworzyć sztukę uliczną - sztukę graffiti. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote "No walk - no work" - o związku sztuki i podróży
80%
Fenomen podróży artystycznej i podróżującego artysty w dziejach historii sztuki nie jest zjawiskiem nowym, podobnie jak związek sztuki z naturą. Jednak współczesne doświadczenia artystycznie definiują ten związek głębiej aniżeli wydawać by się mogło w potocznym oglądzie. Podróżujący artysta (obok innych doświadczeń) to świadek Inności. Doświadczanie Inności w różnorodnych formach artystycznej podróży staje się treścią jego sztuki i motorem wewnętrznej przemiany jego samego. Dlatego rozpatrywanie wartości działań artystycznych jako podróży lub inspirowanych podróżą powinno przenieść się z płaszczyzny estetycznej również na płaszczyznę etyczną. Wówczas ocena i znaczenie takiej twórczości ulegnie znacznemu przewartościowaniu. Zaprezentowane w artykule działania i postawy artystyczne Richarda Longa, Krzysztofa Wodiczki i Sławomira Brzoski zdają się potwierdzać tę tezę. (abstrakt oryginalny)
20
80%
Celem turystyki archeologicznej jest zwiedzanie rezerwatów, stanowisk i muzeów archeologicznych, a także udział w festynach i w innych formach odtwarzania zamierzchłej przeszłości. W obrębie śródziemnomorskiej turystyki archeologicznej można wyróżnić pięć rodzajów podróży: zorganizowane wyjazdy grupowe, ekskluzywne podróże z przewodnikiem-archeologiem, archeologiczne podróże seminaryjne, wycieczki po okolicach prowadzonych wykopalisk i indywidualne wyjazdy archeologiczne. Z archeoturystyką nieodmiennie wiąże się problem komercjalizacji przeszłości, który można dostrzec na poziomach: artefaktu, przestrzeni muzealnej, zabawy i przekazu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.