Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka martyrologiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Lokalne dziedzictwo. Miejsce pamięci bitwy pod Wąsoszem (23.04.1863)
100%
Artykuł jest poświęcony wykorzystaniu przez lokalne społeczności walorów turystycznych miejsca pamięci bitwy z okresu powstania styczniowego. Pod wsią Wąsosz Górny w okolicach Częstochowy 23 kwietnia 1863 roku rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego. Na przestrzeni lat lokalna społeczność podejmowała i podejmuje szereg działań mających na celu pielęgnowanie pamięci o bitwie (budowa mauzoleum powstańców, inscenizacje historyczne). W artykule zaprezentowano te działania pod kątem ich skuteczności w zakresie popularyzacji i utrwalenia wiedzy o wydarzeniu oraz ze względu na wpływ na rozwój turystyki lokalnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było ukazanie wykorzystania obiektów militarnych z II wojny światowej w turystyce norweskiego regionu Vest-Agder na przykładzie Fortu Møvik, przez wskazanie pierwotnego przeznaczenia obiektu, jego obecnego wykorzystania i możliwości rozwoju. Przy tworzeniu opracowania wykorzystano teksty źródłowe, dokonano również analizy danych statystycznych. W artykule przedstawiono obecne działanie muzeum, jego pozycję w stosunku do muzeów tworzących Vest-Agder-museet oraz wskazano na możliwości dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł zawiera cześć projektu zakładającego utworzenie produktu turystycznego związanego z nocnym zwiedzaniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Założenia projektowe zostały sformułowane na potrzeby pracy licencjackiej pt. "Projekt Dyspersji Ruchu Turystycznego w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau z wykorzystaniem technologii XXI wieku". Oferta nosiłaby nazwę "Auschwitz-Birkenau - Night Tour" i miała charakter indywidualny. Przy pomocy różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań technologicznych możliwa byłaby symulacja warunków panujących w Obozie Koncentracyjnym i Zagłady w czasie jego funkcjonowania w latach 1939-1945. Hologramy, efekty dźwiękowe oraz projekcje wizualne pozwoliłyby na głębsze przeżycie wizyty w muzeum, a indywidualny charakter zapewniłby odpowiedni stopień intymności. Idea, której część została zawarta w tym artykule, zrodziła się w wyniku szeregu obserwacji poczynionych dzięki pracy w obsłudze ruchu turystycznego na terenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Szereg problemów, które pojawiły się wraz ze wzrostem znaczenia tego miejsca jako destynacji turystycznej sprawiły, że konieczne jest rozważenie wdrożenia nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na zachowanie pierwotnego znaczenia dziedzictwa Auschwitz-Birkenau. Prezentowane fragmenty przedstawiać będą zwiedzanie na terenie pierwszej części muzeum, czyli KL Auschwitz I. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Dark tourism na przykładzie wybranych "atrakcji turystycznych" Poznania
100%
Celem pracy jest prezentacja i omówienie wybranych "atrakcji turystycznych" Poznania wraz z charakterystyką ich potencjału historycznego i kulturowo-społecznego. Pod uwagę wzięto niektóre forty (Winiary, VII, VIIa, VIII, IX, IXa) i liczne obozy (jeniecki, karny, koncentracyjny, przejściowy, przesiedleńczy, śledczy, zagłady) oraz miejsca bitew i egzekucji, na których lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, usytuowano tereny rekreacyjno-sportowe, trasy i szlaki turystyczne (np. Poznański Szlak Forteczny). Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę - deklarowaną i rzeczywistą - odgrywają dziś martyrologiczne obiekty dark tourismu i jakich "aktorów społecznych" one przyciągają. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja licznych związków zachodzących pomiędzy aktywnością rekreacyjną i sportową, a miejscami kaźni i straceń na terenie poznańskiego jeziora Rusałka i jego okolic. Podjęto próbę wydobycia potencjału i pomnożenia kapitału kulturowego, społecznego i turystycznego tego miejsca. Teoretycznej części narracji towarzyszą aplikacje praktyczne. W pracy zastosowano szereg metod. Podczas badań terenowych zanalizowano treści tablic informacyjnych i przebieg tras pieszo-rowerowych, odwołano się do naocznych obserwacji i sięgnięto do bogatej literatury przedmiotu różnorodnej proweniencji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Turystyka szoku - między sensacją a empatią : 9/11 studium przypadku
84%
Cel. Głównym celem artykułu będzie próba definicji turystyki szoku jako jednej z gałęzi wpisujących się w zjawisko dark tourism. Po raz pierwszy fenomen spontanicznych podróży do miejsc pokatastrofalnych z antropologicznego punktu widzenia opisał Chris Rojek w 1993 r. Posłużył się on wówczas pojęciem podróży black spots, będących reakcją człowieka na przekazywane przez media wiadomości "z ostatniej chwili" (spotlights). Na gruncie polskich badań z zakresu antropologii turystyki dostrzegany jest zarówno brak tłumaczenia samego terminu, jak i wyraźnych nawiązań do podróży, których bezpośrednim stymulatorem są środki masowego przekazu. Zaproponowana definicja turystyki szoku nie zostanie ukazana jedynie jako swego rodzaju turystyka sensacji. Zwiedzający przez swą obecność wpływają bowiem nie tylko na kształt powstających Miejsc Pamięci, lecz przede wszystkim biorą czynny udział w budowaniu pamięci wokół tragicznych wydarzeń. Przykład nowojorskiej Strefy Zero ukaże, jak bardzo na przestrzeni lat zmieniła się nie tylko przestrzeń pokatastrofalna, ale także jej symboliczny wymiar. Tym samym narracja Narodowego Muzeum 11 Września, Miejsca Pamięci oraz działalność organizacji non profit 9/11 Tribute Center przyczyniają się do zmiany turystycznego spojrzenia na "miejsca szoku" z lieux de l'imagination na lieux de mémoire. Metoda. Badania terenowe oparte głównie na obserwacji uczestniczącej (analiza narracji 9/11 Muzeum i Miejsca Pamięci, obserwacja zachowań turystów i przewodników, uczestnictwo w spotkaniach ze świadkami ataku na World Trade Center, organizowanych przez 9/11 Tribute Center). Wyniki. Przez analizę narracji 9/11 Muzeum i Miejsca Pamięci, zapoznanie się z istotą działalności 9/11 Tribute Center badania stały się punktem wyjścia dalszych rozważań dotyczących roli turystów w budowaniu ponowoczesnych Miejsc Pamięci. Ograniczenia badań i wnioskowania. Ograniczony czas badań (10 dni). Oryginalność pracy. Artykuł wskazuje na ponowoczesny fenomen ewolucji pokatastrofalnych miejsc w stronę memorylands, pojmowanych zgodnie z koncepcją Sharon Macdonald. Ujęcie tych przemian w ramy turystyki szoku odsłania nowe horyzonty i perspektywy badawcze. Rodzaj. Praca teoretyczna oparta na studium przypadku 9/11. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie turystyką militarną, z czym związane jest powstawanie przedsięwzięć turystycznych, które ułatwiają jej realizację. Celem artykułu jest zbadanie potencjału działalności turystycznej Veer Yatra jako przedsięwzięcia umożliwiającego realizację turystyki militarnej w Indiach. W badaniach oparto się na studiach literaturowych oraz na materiale uzyskanym przy użyciu metody wywiadu oraz metody obserwacji (głównie obserwacji uczestniczącej). Uzyskane wyniki potwierdziły hipotezę, iż Veer Yatra jest pionierskim przedsięwzięciem turystycznym na skalę krajową, które przyczynia się do popularyzacji turystyki militarnej w Indiach. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy został zgłębiony temat Ruchu 30 Września - ruchu politycznego odpowiedzialnego za nieudaną próbę komunistycznego zamachu stanu w 1965 r. - jako bodźca do zwiedzania muzeów antykomunistycznych. W analizowanym studium przypadku wykorzystano teorię ramową oraz użytkowania i korzyści. Wyniki badania pozwoliły autorom dojść do wniosku, że negatywne fabuły i sceny filmowe mogą zostać wykorzystane jako czynniki motywujące do podejmowania czerwonej lub mrocznej turystyki filmowej. Odwołanie się do takich teorii, jak teoria ramowa czy teoria użytkowania i gratyfikacji wraz z refleksyjną analizą tematyczną, zapewniło możliwość poczynienia unikatowych i wartościowych obserwacji teoretycznych, które mogły zostać pominięte w innych opracowaniach. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł jest zwieńczeniem badań prowadzonych na potrzeby pracy dyplomowej pt. "Dylemat - Oświęcim versus Auschwitz-Birkenau jako destynacja typu "must see" w świetle aktualnych badań ruchu turystycznego". Kwerenda archiwalna, która została przeprowadzona w ramach badań, miała na celu wyjaśnienie rozbieżności występujących pomiędzy narracją, jaką prezentuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau a przekazem prezentowanym w artykule pt. "W bunkrze", który został opublikowany w 1946 roku przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów. Tekst ten jest w rzeczywistości zeznaniem człowieka, który był jednym z więźniów KL Auschwitz I i jednocześnie świadkiem okoliczności śmierci Ojca Maksymiliana Marii Kolbego. W toku poszukiwań skierowano specjalne pisma z zapytaniami dotyczącym konkretnych kwestii historycznych oraz organizacyjnych, które były bardzo istotne z punktu widzenia przekazu prezentowanego grupom odwiedzających Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Odpowiedzi przesłane przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów, Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau pozwoliły na wysnucie wniosków odnośnie przygotowania poszczególnych instytucji do pełnienia przypisanych im funkcji (zwłaszcza tych edukacyjnych) oraz zweryfikowały przekazy historyczne. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Delimitacja stref aktywności turystycznej w Oświęcimiu
84%
Miasto Oświęcim jest przede wszystkim rozpoznawalne na całym świecie ze względu na istnienie na jego obszarze i pobliskich miejscowościach podczas drugiej wojny światowej obozu masowej zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Dziś znajduje się tam Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka, które jest głównym powodem przyjazdu turystów. Na skutek tego miejska przestrzeń Oświęcimia i pobliskiej wsi Brzezinki przekształca się w specyficzną przestrzeń turystyki martyrologicznej, którą można zaklasyfikować do formy turystyki kulturowo-poznawczej o funkcji wychowawczo-edukacyjnej. Stopień zagospodarowania turystycznego oraz analiza ruchu turystycznego pozwalają na delimitację stref aktywności turystycznej. Wzorując się na badaniach Liszewskiego, wydzielono cztery typy i strefy przestrzeni turystycznej a mianowicie: penetracji, eksploracji, asymilacji i kolonizacji turystycznej w granicach administracyjnych miasta Oświęcimia i pobliskiej Brzezinki. Analiza wykazała, że dominującą przestrzenią penetracji turystycznej jest obszar Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Decyduje on o niepowtarzalnej pozycji Oświęcimia wśród innych miast Polski na mapie atrakcyjności turystycznej oraz przyciąga do miasta ponad milion turystów rocznie. Jednocześnie inne walory antropogeniczne miasta o 800-letniej historii pozostają w cieniu byłego obozu koncentracyjnego. (abstrakt oryginalny)
W wyborze miejsc symbolicznych na Górnym Śląsku kierowałem się dwoma kryteriami. Z jednej strony starałem się opisać obszary uznane za znaczące przez zbiorowość regionalną, z drugiej strony pragnąłem poddać analizie również takie miejsca, które uchodzą za bardzo ważne dla poszczególnych dużych grup społecznych, tworzące mozaikę etniczną Górnego Śląska. (fragment tekstu)
W artykule opisano problemy rozwoju turystyki w Oświęcimiu, miasta, którego wizerunek zdominowany jest przez miejsce ludobójstwa KL Auschwitz-Birkenau. W opracowaniu skoncentrowano się na prezentacji wyników badań nad wizerunkiem miasta. Dodatkowym celem jest przedstawienie działań prowadzących do zmiany niekorzystnego wizerunku Oświęcimia - "miasta w cieniu muzeum". Są one zawarte w Strategii rozwoju turystyki w Oświęcimiu na lata 2018-2030 (2018), opracowanej z udziałem autorów niniejszego artykułu. W tekście dokonano również analizy walorów turystycznych oraz zagospodarowania turystycznego pod kątem wykorzystania ich w tworzeniu uzupełniającej oferty dla odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Relations between Local Communities and Martyrdom Museums
67%
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem artykułu są relacje tworzone przez muzea martyrologiczne. Celem jest identyfikacja i analiza relacji występujących pomiędzy muzeami martyrologicznymi oraz lokalnymi społecznościami z próbą określenia w jaki sposób mogą być zarządzane, aby wspierać pozytywne aspekty lub jak modyfikować mniej efektywne. Materiały i metody: Badanie zrealizowano za pomocą przeglądu literatury oraz analizy danych. Przeanalizowano dane statystyczne oraz dane udostępniane przez wybrane instytucje, jak również informacje prezentowane w lokalnych mediach. Wyniki: W wyniku badania zidentyfikowano obszary i sposoby kształtowania relacji oraz różnice w ich tworzeniu. W odniesieniu do różnych perspektyw mieszkańców i odwiedzających podkreślono konieczność współpracy i komunikacji. Wnioski: Sposób kreowania relacji zależny jest od wielkości i rangi muzeum. Czynniki te wpływają także na intensywność prowadzonych dyskusji, wskutek czego mniejsze muzea martyrologiczne nie są wspominane w literaturze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.