Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 123

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Turystyka zrównoważona
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 2017 rok jako Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Turystyki na rzecz Rozwoju, mając na celu podkreślenie kluczowego wkładu turystyki w osiągnięcie 17 celów zrównoważonego rozwoju [ang. Sustainable Development Goals (SDGs)] w programie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030. W niniejszym artykule przeanalizowano możliwości biznesowe, które SDG mogą generować dla firm turystycznych. Po przeglądzie literatury przedmiotu, przedstawiono praktyczne przykłady realizacji celów zrównoważonego rozwoju w dziedzinie turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw sektora prywatnego oraz zaproponowano dalsze badania na ten temat.(abstrakt oryginalny)
Jak wynika z przeprowadzonej analizy partnerstwo parku narodowego może być skutecznym modelem wdrażania turystyki zrównoważonej. Na pod-stawie doświadczeń niemieckich można stwierdzić, że partnerstwo parku narodowego może być skutecznym i korzystnym modelem dla podmiotów z branży turystycznej, turystów i obszarów chronionych. Wydaje się, że sytuacja w polskich parkach narodowych, po okresie znaczących zmian organizacyjno-prawnych w latach 2010-2011 sprzyja wdrażaniu formy turystyki zrównoważonej, w której park staje się animatorem rozwoju lokalnego. Podstawy ku temu istnieją nie tylko w sprawdzonych rozwiązaniach praktycznych innych krajów, ale także w funkcjonujących przedsiębiorstwach, które w liczbie ok. 900 podjęły działania zmierzające do współpracy z parkiem narodowym. Mimo, że partnerstwo wymaga wysiłku stron to korzyści jego wdrożenia je przewyższają zwłaszcza w kontekście nie tylko stron takiej umowy, ale także społeczności lokalnej i przybywającym turystom.(abstrakt autora)
3
Content available remote Tourism versus the Transformation of Ksours - Southern Morocco Case Study
80%
Ksours form a cultural landscape for most of the countries of North Africa. They are an important part of the cultural heritage of the desert areas in Algeria, Libya, Tunisia, Mali or Morocco. They also become an undeniable attraction for tourism. The article looks at the impact of tourism on the transformation of ksours. It is based on comparative field research in the Dades-Drâa Valley (Southern Morocco), the region of the highest ksour concentration. The results show that despite being very close to most sustainable tourism indicators, the whole impact of tourism is rather negative. Tourism is creating social disproportions, being the first incentive to abandon the ksours by those who are not involved in the sector. This is leading to the destruction of particular houses first, and later to the destruction of the whole village. The revitalization of ksours remains a theoretical solution only; thus the author suggests paying greater attention to social equity in order to stop the transformation of ksours at the 2nd stage of development. (original abstract)
Rozwój zrównoważony stał się obowiązującym. Na mocy międzynarodowych programów i porozumień wszystkie kraje są zobowiązane do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i zachowania równowagi w wykorzystywaniu zasobów naturalnych. Jedną z dziedzin, która jest ściśle związana ze środowiskiem naturalnym, jak i kulturowym jest działalność turystyczna, która powinna sprzyjać funkcjonowaniu człowieka w harmonii z przyrodą, zbliżać różnorodne narodowości i odbywać się w sposób zintegrowany z planowaniem na różnych szczeblach gospodarki. Wyznaczanie celów strategicznych i kierunków rozwoju należy do strategii i programów opracowywanych na poziomie międzynarodowym, krajowym oraz wojewódzkim. Do dokumentów długofalowych, strategicznych kształtujących politykę turystyczną na poziomie województw należą strategie rozwoju turystki. Głównym zadaniem takich pro-gramów jest wskazanie kierunku działań do zrealizowania by doprowadzić do rozwiązania istotnych problemów regionu oraz ułatwić pozyskiwanie źródeł finansowania dla planowanych przedsięwzięć. Rola przepisów prawnych oraz strategii i programów, wspierana przez władze równego poziomu prowadzi do stworzenia turystyki bardziej przyjaznej środowisku, oraz dostarcza narzędzi do prowadzenia działań zmieniających turystykę w zrównoważoną.(fragment tekstu)
5
Content available remote Aktualne tendencje w turystyce kulturowej na przykładzie turystyki literackiej
61%
Krytyka turystyki masowej przyczyniła się do zredefiniowania koncepcji turystyki. Celem artykułu jest analiza koncepcji turystyki kulturowej, głównie literackiej, jako zgodnej z ideami turystyki zrównoważonej, a z drugiej strony odzwierciedlającej normy kulturowe i będącej istotnym elementem zróżnicowań społecznych, a także inspiracją dla działań marketingowych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Slow turystyka w dużych miastach - kreowanie nieśpiesznych dzielnic
61%
Cel. Refleksja dotycząca możliwości rozwoju dużych miast pod kątem slow turystyki, zwłaszcza w kontekście wydzielonej przestrzeni dzielnic. Odwołano się tutaj do przypadku Krakowa. Metoda. W analizie literatury przedmiotu odwołano się do zagadnień związanych z ideą slow (slow movement), w tym zwłaszcza w odniesieniu do miast (slow city) i turystyki (slow tourism). Analiza przypadku Krakowa, w kontekście zaplanowanego w mieście zadania dotyczącego utworzenia dzielnicy slow, pozwoliła na praktyczne odniesienie się do omawianego zagadnienia. Wyniki. Przeprowadzone analizy ukazały złożoność zjawiska, jakim jest idea slow, ale także jej atrakcyjność zarówno dla dużych miast, jak i dla samego turysty (np. ze względu na ochronę środowiska). Jednakże upowszechnienie idei slow niesie za sobą również ryzyka, w tym zwłaszcza związane z jej umasowieniem i w efekcie komercjalizacją. Ograniczenia badań i wnioskowania. Analiza literatury przedmiotu dotyczyła jedynie fragmentu zagadnienia, a analiza przypadku odnosiła się tylko do jednego ośrodka miejskiego. Implikacje praktyczne. Odwołano się do obowiązującego, konkretnego zadania ze Strategii Rozwoju Turystyki w Krakowie. Oryginalność pracy. Odniesiono się do dużego ośrodka miejskiego, co w kontekście idei slow jest bardzo rzadko tematem prac naukowych. Połączono to z konkretnym przypadkiem dzielnicy slow, zaplanowanej w turystycznym dokumencie strategicznym Krakowa. Rodzaj pracy. Artykuł o charakterze przeglądowym wraz ze studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
The definition of the sustainable tourism is considered. The purpose of the integrated spatial formation of the CBR, and its priorities are considered. The criteria for tourism development are analysed. The options for the development of touristic agglomerations are proposed. The problems that hinder the development of effective tourism and recreation industry are analysed and key objectives of local policy to encourage the development of tourist activities are identified.(original abstract)
Zrównoważona turystyka stanowi znaczący element w rozwoju społeczno-gospodarczym jednostki samorządu terytorialnego. Opierając się na kompleksowych działaniach logistycznych, wpływa również na kształtowanie zrównoważonego transportu. Natomiast samorząd poprzez odpowiedzialne integrowanie inicjatyw grup interesu oraz realizację katalogu niezbędnych działań wpływa na zrównoważony rozwój gminy i oddziałuje na rozwój regionu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Model of Sustainable Tourism - Theoretical and Empirical Approach
61%
Cel. Celem artykułu było przedstawienie długookresowego modelu turystyki zrównoważonej oraz zaprezentowanie wstępnych wyników jego empirycznej weryfikacji. Metoda. Założono, że głównym celem turystyki zrównoważonej przyjętym do konstrukcji modelu jest dążenie do osiągnięcia stanu równowagi w zaspokajaniu potrzeb dwóch głównych grup interesariuszy turystyki, to jest turystów oraz społeczności ich przyjmujących. Jednocześnie uznano, że nie może być przekroczony pewien akceptowalny poziom kosztów, rozumianych jako degradacja środowiska społecznego, gospodarczego i naturalnego w związku z rozwojem turystyki na danym obszarze. Wyniki. Do konstrukcji modelu posłużono się graficzną formą funkcji matematycznej. A do opisu warunków równowagi i nierównowagi wykorzystano notację formalną (algebraiczną). Ograniczenia badań i wnioskowania. Zaprezentowany model stanowi uproszczenie rzeczywistości empirycznej. Starano się w nim uwzględnić te cechy (i współzależności między nimi występujące), które mają szczególny wpływ na uzyskanie stanu równowagi lub jej braku. Empiryczna weryfikacja modelu została przeprowadzono na trzech rożnych obszarach recepcyjnych. Miała ona charakter pilotażowy. Implikacja praktyczne. Model został poddany wstępnej weryfikacji empirycznej na trzech obszarach recepcyjnych: w Polsce, Turcji i na Cyprze. Wyniki tych badań wskazują, że może on stanowić dobre narzędzie do oceny sytuacji turystyki na zróżnicowanych obszarach turystycznych. Oryginalność. Stosunkowo słabe podstawy teoretyczne, a także niejednoznaczność i różnorodność poglądów na temat turystyki zrównoważonej, jak również dominujący w literaturze przedmiotu styl opisowy, skłoniły autora do podjęcia próby przedstawienia istoty turystyki zrównoważonej w ujęciu modelowym. Rodzaj pracy. Artykuł ma zarówno charakter przeglądowo-teoretyczny, jak i zawiera wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Tourism is presently one of the fastest-growing branches of the economy. It is therefore crucial to maintain balance between three aspects, i.e. the social, the economic and the environmental, which is possible owing to one of the most important nexuses of sustainable development, namely sustainable tourism. This article thus attempts to define the concept of sustainable development and sustainable tourism. Empirically, the article aims to identify instances of areas and facilities functioning as elements of sustainable tourism as well as to key out their impact on the growing number of tourists, and consequently on the increasing tourist competitiveness of the Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Design/methodology/approach: This article analyzes the latest scientific literature in terms of sustainable development and sustainable tourism. Reports from Statistics Poland (GUS) were analyzed in the study. Findings: As a result of the conducted analysis an increase in the number of the tourists visiting the two largest cities of the Kuyavian-Pomeranian voivodeship, i.e. Bydgoszcz and Toruń may by observed. The number of eateries operating in the Kuyavian-Pomeranian voivodeship increased each year, compared to the other two voivodships under examination. This has had significant impact on the voivodeship's increased tourist competitiveness. The Kuyavian-Pomeranian voivodeship additionally offers a large number of tourist routes. Originality/value: Results of the conducted analysis enrich the literature concerning on sustainable development and sustainable tourism. In addition, they serve as recommendation for conducting further quantitative research in this field.(original abstract)
Artykuł ma na celu odniesienie produktu obszaru recepcji turystycznej do konsumpcji zrównoważonej w turystyce poprzez bliższe przedstawienie obu pojęć oraz ich bezpośrednie zestawienie ze sobą na podstawie wyszczególnionych cech produktu obszaru recepcji turystycznej. Podejmując rozważania na gruncie konsumpcji zrównoważonej w turystyce, uwzględniając również wskazywaną konieczność badań nad zrównoważonym rozwojem w odniesieniu do przestrzeni, autor wybrał szczególny dla tej tematyki przedmiot badawczy, jakim jest produkt obszaru recepcji turystycznej. Zdaniem autora jest to zagadnienie wymagające szczególnego odniesienia do konsumpcji zrównoważonej w turystyce, ze względu na swą ogólną specyfikę, różnorodność potrzeb zgłaszanych przez turystów oraz zróżnicowany stopień zaangażowania w proces zaspokajania własnych potrzeb. Dyskusja nad ogólnymi pojęciami obszaru recepcji turystycznej i konsumpcji pokazała, że już na etapie dość ogólnych wniosków pojawiają się wątpliwości i niejednoznaczność. Próba odniesienia pojęcia produktu obszaru recepcji turystycznej do konsumpcji zrównoważonej w turystyce wydaje się więc wyzwaniem szczególnym, które zdaniem autora wymaga dalszych badań. Przedstawione w artykule rozważania mogą stać się przyczynkiem do dyskusji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest uzasadnienie przyjętej tezy o niezbędności kompetencji etycznych w osiąganiu międzykulturowego zrozumienia i budowaniu dialogu przez głównych aktorów turystycznej sceny. Z tak nakreślonego celu wyprowadzam szereg pytań badawczych zorientowanych na rozpoznanie szans i barier w rozwoju międzykulturowego zrozumienia i indywidualnych kompetencji komunikacyjnych, decydujących o specyfice etycznych powinności pomiędzy stronami kulturowych spotkań w turystyce. W części pierwszej rozważam społeczno-kulturowe przesłanki międzyludzkiej komunikacji, odwołując się do kategorii międzykulturowej edukacji, dialogu i wrażliwości międzykulturowej. Część druga poświęcona jest krytycznej analizie roli i znaczenia turystyki w procesie budowania międzykulturowego zrozumienia. Zaprezentowane tu spojrzenie na turystykę jest wyrazem krytycznego nastawienia do funkcjonujących w tej przestrzeni mechanizmów współokreślających wzajemne relacje pomiędzy turystą a obcymi. W części trzeciej formułuję przesłanki dla rozwoju etyki międzykulturowego dialogu, przyjmując założenie o tkwiącej w strukturze aktu komunikacyjnego niezbywalnej współodpowiedzialności partnerów dialogu. Jedną z interesujących prób zastosowania refleksji etycznej do problemów komunikacji międzykulturowej w obszarze turystyki okazuje się etyka dyskursu. Zawarte w niej etyczne przesłanie może stanowić teoretyczną podbudowę i uzasadnienie dla praktyk kulturowych, jakie mają miejsce w obszarze turystycznych podróży. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Budowanie zrównoważonego portfela projektów ICT - aspekty strategiczne
61%
Sustainable tourism development is one of the priorities for The European Union. The dynamic development of tourism is a factor causing the demand for qualified staff, innovative services and modern management tools, including ICT. The aim of sustainable tourism is to gain the economic and social benefits of the tourism development reducing at the same time bad impacts on the natural, cultural or social environment. It is achieved by balancing the needs of tourists with the needs of their destinations. The paper presents sustainable objectives and tasks found in programmes and strategies in Poland and in region related to sustainable tourism and methodology which helps develop a sustainable portfolio of ICT projects in this area. (original abstract)
Celem niniejszej publikacji było przedstawienie pomysłu tworzenia Zielonych Szlaków Greenways jako czynnika pobudzającego i rozwijającego turystykę. W pracy dokonano prezentacji idei i głównych przesłanek Zielonych Szlaków Greenways. Ukazano ich znaczenie; opisano korzenie i rozwój Zielonych Szlaków Greenways na świecie, w Europie i w Polsce. Analizie poddano jeden z przykładów Zielonych Szlaków Greenways zlokalizowanych w Polsce - Szlak Odry. Wskazano pozytywny wpływ Szlaku Odry na rozwój turystyki w wybranych, mniejszych miejscowościach leżących na tym szlaku. Przywołano najważniejsze osiągnięcia i sukcesy w tej dziedzinie. Tezą postawioną w pracy było założenie, że Zielone Szlaki Greenways mogą stanowić istotny czynnik pobudzający rozwój turystyki, zwłaszcza w skali regionalnej. Dotyczy to w szczególności miejsc i miejscowości położonych na obszarach o mniejszym potencjale turystycznym. Artykuł powstał przy wykorzystaniu zwartych materiałów książkowych, czasopism, jak również informacji netograficznych i kontaktów osobistych z koordynatorami Zielonych Szlaków Greenways. Metoda badawcza zastosowana w publikacji to krytyka piśmiennicza i wywiad telefoniczny. Wyniki badań potwierdzają postawioną tezę, że Zielone Szlaki Greenways pozytywnie wpływają na sytuację i rozwój turystyki. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena opinii mieszkańców obszarów chronionych na pograniczu polsko-niemieckim na temat rozwoju turystyki z wykorzystaniem koncepcji turystyki zrównoważonej. Badano, czy rodzaj obszaru chronionego i kraj zamieszkania były determinantami rozwoju turystyki zrównoważonej. W latach 2019-2020 przeprowadzono badanie ankietowe wśród mieszkańców obszarów położonych w pobliżu 14 obszarów chronionych Euroregionu Pomerania. W analizie danych wykorzystano wielomianowe i porządkowe modele logitowe. Podstawowymi ograniczeniami badania był brak możliwości odniesienia się do podobnych badań z lat wcześniejszych oraz dla innych obszarów chronionych w Polsce i w Niemczech. Uniemożliwiło to przeprowadzenie pełnej analizy przestrzenno--czasowej. Przeprowadzone badanie dotyczące akceptacji przez mieszkańców okolic obszarów chronionych w Euroregionie Pomerania ma charakter unikatowy. Wykazano, że regiony polskich obszarów chronionych w Euroregionie Pomerania mają większy potencjał do rozwoju turystyki zrównoważonej niż regiony niemieckie. Wyniki badania pokazują również, że istnieją pewne różnice w postrzeganiu turystyki przez Polaków i Niemców. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Uwarunkowania rozwoju turystyki zrównoważonej - próba oceny
61%
Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz masowość turystyki wiąże się często z degradacją środowiska naturalnego i kulturowego danego obszaru. Stąd działalność gospodarcza oraz zachodzące w niej zmiany cywilizacyjne nie pozostają bez wpływu na stan środowiska przyrodniczego. W regionach atrakcyjnych turystycznie, w których stale zwiększa się liczba turystów, szybko następuje zdominowanie innych dziedzin gospodarki przez turystykę. Wówczas priorytety rozwoju regionu są ustalane pod presją funkcji dominującej, czyli turystyki. Istotne jest, aby uwzględniały one wszechstronny rozwój regionu zapewniający wysoką pozycję konkurencyjną przy zachowaniu zarówno celu ekologicznego, społecznego i ekonomicznego. Celem artykułu było zaprezentowanie uwarunkowań rozwoju gospodarki turystycznej w latach 2007-2013 w aspekcie jej zrównoważonego rozwoju. W tym celu wykorzystano dane wtórne z GUS, MRR i Instytutu Turystki. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Przestrzeń turystyczna - przestrzenią równowagi : dylematy metodologiczne
61%
Przestrzeń turystyczna ma charakter złożony. Zawiera ona elementy przestrzeni geograficznej (zarówno w wymiarze fizycznym, jak i antropogenicznym), a także przestrzeni społecznej, kulturowej, gospodarczej czy nawet religijno-duchowej. Ta wyjątkowa heterogeniczność przestrzeni turystycznej powoduje, że stanowi ona trudny, a jednocześnie ciekawy przedmiot zainteresowań badaczy reprezentujących różne dyscypliny i stosujących różne metodologie. Wydaje się jednak, że wśród podejść badawczych w wyraźnej mniejszości znajdują się te o charakterze syntetycznym, w których próbuje się uwzględnić wszystkie (lub przynajmniej większość) elementy składowe współczesnej przestrzeni turystycznej. Innym ważnym problemem związanym z badaniami nad przestrzenią turystyczną jest zagadnienie jej równowagi (warunków równowagi lub jej braku). Czym w ogóle jest równowaga przestrzeni turystycznej? Czy jest ona możliwa do osiągnięcia? W jaki sposób możemy ją określać lub mierzyć? Na ile w badaniach nad przestrzenią turystyczną jesteśmy w stanie uwzględnić wszystkie jej składowe? Powyższe zagadnienia zostaną poruszone w niniejszym artykule. Zostanie przedstawiona oryginalna metoda badawcza, przy pomocy której prowadzona jest empiryczna weryfikacja modelu przestrzeni turystycznej - będącego w istocie modelem turystyki zrównoważonej. Jego nowatorski charakter polega na tym, że próbuje się w nim po- łączyć wszystkie elementy składowe przestrzeni turystycznej i na tej podstawie zbudować model teoretyczny ukazujący warunki równowagi lub jej braku na różnego rodzaju obszarach recepcyjnych turystyki.(abstrakt oryginalny)
Termin "zrównoważony rozwój" w sferze turystyki odnosi się głównie do kwestii wykorzystywania zasobów przyrodniczych, ich poszanowania oraz ochrony, respektowania odrębności społeczno-kulturowej obszarów recepcyjnych, jak również zapewniania korzyści ekonomicznych i społecznych dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w jej rozwój. Jest to hasło, które w turystyce używane jest bardzo często, aczkolwiek jasna i jednoznaczna definicja nie została sporządzona. Jest to pewnego rodzaju kierunek działań czy podejmowania akcji, którym tak naprawdę - ze względu na niejasność terminologiczną - ciężko uzyskać zamierzone cele. Synonimami są: "turystyka łagodna", "turystyka przyjazna dla środowiska" tudzież "ekoturystyka" (Kowalczyk, 2010).(fragment tekstu)
The main goal of the article is to attempt to summarize scientific research into sustainable tourism which has so far been completed in Poland and especially the presentation of different ways in which this concept is understood, the identification of principal research problems within this field and the identification of new paths of scientific research. The study was conducted using the desk research method and the comparative analysis method. Research had shown that Polish scientific centers had sees a rise in the number of researchers looking into sustainable tourism. This achievement is still not very extensive and presents numerous research gaps (substantive, empirical, methodological and practical). On account of the complexity of this study subject a comprehensive, interdisciplinary, systemic and strategic, model approach to the problems of sustainable tourism is needed. (original abstract)
W artykule dokonano próby adaptacji koncepcji współtworzenia wartości produktu przez klienta do specyfiki turystyki wiejskiej. Na tle głównych założeń koncepcji współtworzenia wartości przedstawiono przykłady współudziału turystów w procesie tworzenia produktu turystycznego wiejskiego obszaru recepcji. Wykazano, że w odniesieniu do turystyki wiejskiej można mówić o kategorii prosumenta motywowanego zarówno korzyściami ekonomicznymi (np. agroturystyka, couchsurfing), jak i społecznymi oraz ekologicznymi (np. turystyka zrównoważona, backpacking). Prosumpcja w turystyce stanowi swoisty wyraz sprzeciwu ze strony turystów wobec wysoce wystandaryzowanej i anonimowej turystyki masowej. Szczególnym przejawem postaw prosumpcyjnych może być aktywne współuczestnictwo turystów w doborze indywidualnych cech produktu. Ważną rolę we wspólnym kreowaniu wartości dla turysty poza tradycyjnymi formami komunikacji opartymi na dialogu odgrywają nowoczesne sposoby komunikowania, wśród których szczególne znaczenie mają media społecznościowe. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.