Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tworzenie polityki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Choć żyjemy w erze gospodarki globalnej i silnie nastawionej na rozwiązania innowacyjne, bliskość geograficzna wciąż odgrywa ważną rolę w procesach biznesowych oraz osiąganiu przewagi konkurencyjnej. Z tego powodu liczne prace prowadzone w nurcie badań regionalnych dotyczą zagadnień terytorialnie zakorzenionych wzrostu i innowacyjności. Wśród nich można wymienić kwestie korzyści aglomeracyjnych, terytorialnych systemów produkcyjnych, środowisk czy klastrów. W niniejszym artykule zdefiniowano zjawisko klastra klastrów. Celami artykułu są zgłębienie możliwych aspektów teoretycznych klastra klastrów i przedstawienie metod animowania jego rozwoju sprzyjającego kreowaniu synergii sąsiadujących ze sobą terytorialnie klastrów i inicjatyw klastrowych. Za podstawę badań posłużyła współpraca w dziedzinie badawczo-rozwojowo-wdrożeniowej partnerów z pogranicza czesko-polsko-słowackiego realizowana w ramach 7. Programu Ramowego UE. Artykuł zawiera odniesienia do projektu CERADA łączącego regiony Polski, Czech i Słowacji.(abstrakt oryginalny)
Objectives: Responses to policy initiatives of citizens and organisations often differ from those expected by policy designers. The article offers an analytical framework for holistic mapping of mechanisms driving policy addressees' behaviours. Research design & methods: Article uses systematic literature review of policy design and behavioural insights studies to develop the framework. The framework is then empirically tested in a case study of a policy implemented in 2015 by the government of Poland to address the problem of obesity in school children. Methods include in-depth interviews with adults parents, school principals, canteen staff, surveys, and focus groups with parents and teenagers, ethnographic observations in school canteens. Findings: The empirical test proved the utility of the analytical framework in identifying flaws in policy design. Framework helped: (1) articulating an overall theory of change of regulation; (2) reframing the policy issue in behavioural terms, i.e., stating who, how, and in what context did not comply, and (3) identifying reasons for non-compliance related to capacity, motivation and opportunities of the policy subjects. Implications / Recommendations: The article proposes that policy designers should work as behaviour architects in order to design more effective public policies and avoid policy failures. They should consider mechanisms facilitating or hampering expected behaviours of policy addressees. Contribution / Value added: This article contributes to the theory and practice of policy design. It operationalises determinants of policy compliance from the perspective of applied behavioural science. It helps public policy scholars and practitioners to think systematically about policy subjects' behaviours, decisions, and their determinants when analysing and designing policy solution. (original abstract)
Co wyróżnia akcje aDaSie spośród innych tego typu? Bardzo często różne ruchy miejskie ponoszą porażkę z 2 powodów: krytyki innych i włączania się w politykę. Jest to o tyle widoczne, że każdy dziennikarz, z którym kiedykolwiek przyszło nam rozmawiać, pytał, przeciwko czemu działamy. Ideą akcji aDaSie od początku było niedziałanie przeciwko, ale za: czystym miastem, pokazywaniem dobrych przykładów, przełamywaniem obecnego "nie da się". Od początku z premedytacją nie wskazywaliśmy winnych zaniedbań w mieście, a skupialiśmy się na rozwiązywaniu problemów lub pokazywaniu, jak poradziły sobie z nimi inne miasta czy kraje. Na naszym profilu w serwisie Facebook codziennie pojawiają się nowe posty ukazujące rozwiązania stosowane w innych krajach, ze wskazaniem, które elementy można zastosować w Krakowie. Wśród osób śledzących nasze wpisy jest kilkoro radnych dzielnic czy pracowników urzędów miejskich, a także kilkoro lokalnych dziennikarzy. Mimo iż naszym celem nie jest tworzenie polityki miejskiej, pokazuje to, że działania akcji aDa- Sie odbijają się echem w mieście, więc mamy nadzieję, że będą mieć wpływ na pracę radnych i urzędników miejskich. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę analizy pojęcia niepełnosprawności i przedstawiono wkład koncepcji capabilities A. Sena w tworzenie polityki, w szczególności polityki w zakresie niepełnosprawności. Artykuł ukazuje rozumienie niepełnosprawności jako problemu, który ograniczony jest wyłącznie do dziedziny medycyny oraz do koncepcji niepełnosprawności jako konstruktu społecznego. Wychodząc z tych założeń, niniejsze opracowanie krytycznie oddaje pojęcie niepełnosprawności poprzez koncepcje zdolności i funkcjonowania społecznego. Badania wskazują, że wskaźniki niepełnosprawności oparte na możliwościach i funkcjonowaniu społecznym pozwalają na nową perspektywę w kształtowaniu polityki społecznej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie najważniejszych kierunków zmian w budżecie UE w kolejnej perspektywie finansowej oraz ukazanie nowych priorytetów finansowania polityk unijnych. (fragment tekstu)
6
Content available remote Basic Mechanisms of e-participation of Citizens in policy-making
84%
Autor zaproponował podział mechanizmów e-uczestnictwa obywateli na dwie grupy - obowiązkowe lub rekomendacji. Za przyjętą praktykę uważa się mechanizm e-wyborów / e-referendum i e-regulacji prawnych, których wyniki są wiążące dla władz centralnych i lokalnych. Analizie poddano wiele mechanizmów o charakterze doradczym (np. e-dyskusje, e-inicjatywy, e-referencje, itp). Stwierdza się, że e-mechanizmy partycypacji obywatelskiej mogą poprawić tradycyjny proces demokratyczny, dać więcej możliwości technicznych i politycznych włączenia obywateli w proces polityczny oraz spowodować wzrost przejrzystości rządu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje stan europejskiej i polskiej polityki uchodźczej przed wybuchem kryzysu uchodźczego w 2015 r. oraz reakcje na sytuację zdefiniowaną jako kryzysowa. Przed 2015 r. polityka uchodźca była realizowana w sferze publicznej ignorancji i nie była przedmiotem debaty publicznej. W Polsce sprzyjało to technokratycznemu zarządzaniu i wdrażaniu polityki Unii Europejskiej . Wyjście z cienia i zainteresowanie opinii publicznej spowodowało, że uchodźstwo zostało skonstruowane jako problem społeczny, wobec którego konieczne jest aktywne tworzenie polityki. W polskiej polityce uchodźczej dominującym ujęciem jej przedmiotu stało się bezpieczeństwo, a kwestia humanitarna zeszła na dalszy plan. Wyjście ze sfery ignorancji umożliwia aktywną reformę, ale towarzyszy mu objęcie ignorancją innych aspektów danego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
Ustalanie cen jest jednym z ważnych obszarów marketingu. Jednak okazuje się, że często procedury tworzenia polityki cenowej dokonują się z pominięciem wiedzy psychologicznej z tego obszaru. Tekst dokonuje przeglądu kilku technik psychologicznych z uwzględnieniem możliwości zastosowania ich w praktyce marketingowej. Wskazuje także obszary, w jakich tworzenie polityki cenowej może - i powinno - sięgać do wiedzy z zakresu psychologii wpływu społecznego dla optymalizacji procesu tworzenia strategii cenowej i zarządzania nią. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pozycję ustrojową obszarów metropolitalnych oraz omówiono zagadnienie obszaru metropolitalnego jako podmiotu polityki rozwoju. Opisano politykę narodową wspierania obszarów metropolitalnych oraz problemy rozwoju, które występują w Polsce mimo wsparcia udzielanego przez państwo.
10
Content available remote Decisions of Monetary Authorities in the Light of Monetary Policy Transparency
84%
Artykuł poświęcony jest problemowi wyboru najlepszego sposobu przygotowania decyzji władz monetarnych. Zawarta jest w nim analiza dwóch ujęć: indywidualnego podejmowania decyzji i zespołowego (zbiorowego) podejmowania decyzji przez władze monetarne. W artykule przedstawiono argumentację dotyczącą przewagi zbiorowego podejmowania decyzji przez władze monetarne. W konkluzji autor stwierdza, że w świetle zwiększania przejrzystości działania władz monetarnych stosowanie zbiorowego podejmowania decyzji jest zdecydowanie bardziej efektywne w porównaniu z decyzjami podejmowanymi indywidualnie. (abstrakt oryginalny)
W artykule uwzględniono specyficzne cechy rozwoju społecznego i gospodarczego regionów bazującego na klastrowym podejściu. Autor zwraca uwagę na specyfikę krajowych i zagranicznych doświadczeń reform gospodarczych, rolę programów klastrowych w rozwoju strategicznym. Przedstawiono też wyniki analizy porównawczej instytucji i instrumentów wsparcia finansowego klastrów na przykładzie krajów członkowskich Unii Europejskiej. W Rosji tworzenie polityki bazującej na klastrach nadal pozostaje w fazie rozwoju. Konieczne jest wyznaczenie ram prawnych, mechanizmów organizacyjnych, środków do wsparcia finansowego regionalnych inicjatyw klastrowych. Autor ukazuje podstawowe problemy wdrażania instrumentów finansowych programów klastrowych w Rosji i przedstawia szereg zaleceń dla rosyjskich regionów, dotyczących innowacyjnego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Czy możliwe jest tworzenie polityki (i )migracyjnej na poziomie regionalnym? Do tej pory o politykach migracyjnych mówiło się najczęściej analizując je w skali europejskiej lub ogólnokrajowej. Niewykluczone jednak, że zadania z tego zakresu należałoby także wypracowywać na poziomie regionalnym. Wynika to chociażby ze specyfiki pewnych obszarów, a takim jest województwo opolskie, w którym migracje zagraniczne stały się istotnym elementem rozwoju społeczno-ekonomicznego. Konsekwencją odpływu mieszkańców regionu może stać się napływ cudzoziemców. Sądzić można, że w związku z trwającą obecnie w województwie opolskim dyskusją nad depopulacją oraz tworzeniem mechanizmów zaradczych, warto byłoby zastanowić się także nad wypracowaniem polityki odnoszącej się do napływu obcokrajowców do regionu. Wydaje się, że Opolszczyzna w zakresie opracowania indywidualnej, regionalnej polityki (i)migracyjnej mogłaby być pionierem i stworzyć "dobrą praktykę" dla innych województw, a także dla działań, które mogłyby być realizowane w skali całego kraju. Celem artykułu jest pokazanie napływu obcokrajowców do Polski i województwa opolskiego, który można traktować jako konsekwencję emigracji zagranicznej obserwowanej w kraju i w regionie oraz wskazanie ewentualnych możliwości korzystania z obecności cudzoziemców. (abstrakt oryginalny)
Investment in human capital is a key strategic concept for the economy and for future development of a country. Therefore, public expenditure on education determines a major point in countries like Moldova, where the education is financed from public funds predominantly. Theories show that the link between expenditures and revenues is inevitable in most of the cases. This study attempts to approach two angles of spending in education: the first is to study and analyse public expenditures in education and in what budget proportions they are spent, and the second is to find out whether there exists a relationship between expenditures in education and government revenues; if yes, to what extent the revenues would have an impact on the expenditures in education. The Autore- gressive Distributed Lag model was used in order to find the impact of revenues on expenditures in education. The model was tested for stability, heteroskedasticity, correlation, and normality. The results of the study show that the expenditures on education in the Republic of Moldova lack stability in relation to the economy and that the significant impact from government revenues determines the expenditures in the short and long run. The research is a contribution to the enhancement of public expenditure policy in education taking into consideration the limits imposed from the revenues side, and it may guide governments for better decision-making policies.(original abstract)
Odpowiedzią instytucji Unii Europejskiej na coraz częstsze i intensywniejsze występowanie negatywnych skutków zmian klimatycznych w Europie jest wspieranie badań, tworzenie polityki, strategii i instrumentów adaptacji. Celem prezentowanych w artykule badań była analiza dopasowania rekomendowanych i finansowanych przez Unię Europejską rozwiązań technicznych do potrzeb w zakresie adaptacji do zmian klimatycznych w zlewni Warty. Przedstawiono ryzyko wystąpienia zagrożeń naturalnych na obszarze Europy, determinujących politykę Unii Europejskiej w tym zakresie. Historyczne i prognozowane zagrożenia skonfrontowano z polityką i dokumentami strategicznymi Unii Europejskiej, wyznaczającymi kierunki tworzenia polityki, strategii narodowych i regionalnych w państwach członkowskich oraz przyznawania dofinasowania w zakresie adaptacji do zmian klimatycznych. Wnioski z analiz i dyskusja wyników zawierają rekomendacje do przyznawania dofinasowania adaptacji do zmian klimatycznych w zlewni Warty.(abstrakt oryginalny)
This article explains the relationship between subsidiarity and legitimacy of policies designed at EU level. Through means of theoretically informed analysis this paper claims that if the principle of subsidiarity is respected and implemented throughout the policy process, EU policy-making can aspire to satisfy the condition of both input and output legitimacy. The empirical part of the paper shows how, through a subsidiarity control mechanism known as the Early Warning System, national parliaments can collectively fulfill representative and deliberative functions in EU policy-making. Conclusions about the changing dynamics in parliamentary modus operandi in the field of EU affairs lead to forming a set of recommendations for further research.(original abstract)
Unia Europejska stoi wobec konieczności określenia od nowa priorytetów swojego budżetu. Najważniejsze wyzwania stojące przed budżetem dotyczą wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, konkurencyjności i innowacji, badań naukowych, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego obywateli, zmian klimatu, wykorzystywania odnawialnych źródła energii i migracji, procesów starzenia się społeczeństw. Nowy budżet w latach 2014-2021 musi zawrzeć w strukturze wydatków nowe priorytety. (abstrakt oryginalny)
In Europe and across the world, many countries are turning to deliberative democracy to reform their constitutions, and in many others this question is high on the political agenda. Such transformation also shuffles quite radically the role of the citizenry regarding constitutional changes. Traditionally such changes are the sole responsibility of elected officials in collaboration with experts. With the deliberative turn, many more actors may be involved in the designing of constitutions, from citizens both individually and collectively in the forms of informal associations to various civil society organisations. The main aim of this paper is to analyse potential of deliberative democracy in Slovenian national setting, therefore authors are analysing a) framework of constitution making dynamics and b) most successful deliberative democratic tools and opportunities developed so far on both national and sub-national levels of the Slovenian government. As deliberative democracy is well known political phenomenon, we will start not by yet another theoretical pandemonium, but with less-known Slovenian contribution to the global development of deliberative model. (original abstract)
CEL NAUKOWY: Badania wizerunków medialnych polityczek w kontekście zjawiska celebrytyzacji, będące próbą empirycznej weryfikacji spostrzeżeń Liesbet van Zoonen i pokazujące, jak celebrytyzacja rzutuje na wizerunki medialne polityczek. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Badanie oparto na wynikach analizy zawartości czterech polskich tygodników opinii "Newsweek Polska", "Wprost", "Polityka", "Gazeta Polska" w wyselekcjonowanych zakresach czasowych, przypadających na lata 2000-2019. PROCES WYWODU: Ustalenia teoretyczne umożliwiły oznaczenie mierników celebrytyzacji w wizerunkach medialnych polityczek. W artykule skoncentrowano się na wskazaniu różnic między sławą a celebrytyzacją, pokazaniu elementów celebrytyzacji na skali kobiecości i męskości oraz określeniu dominującego modelu celebrytyzacji w wizerunkach medialnych polityczek polskich i zagranicznych. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Badanie umożliwiło weryfikację hipotez zakładających, że wizerunki polityczek konstruowano na podstawie elementów celebrytyzmu, które były wyraźniej widoczne w obrazach medialnych polityczek polskich niż zagranicznych, zaś dominującym modelem celebrytyzacji wizerunków polityczek jest model kobiety pielęgnującej i opiekuńczej. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Analiza zawartości pokazała, że działalność polityczna jest utożsamiana ze sławą, a nie z celebrytyzacją. Celebrytyzacja zbudowana z elementów usytuowanych na skali kobiecej służy dewaluacji pozycji kobiet w polityce, co szczególnie mocno dotyka polityczki polskie. Artykuł ma zwrócić uwagę na problem dyskryminacji kobiet w polityce oraz stanowić impuls dla dalszych rozważań na temat nierówności płciowych, z uwzględnieniem perspektywy politologiczno-medioznawczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu organizacji pozarządowych i obywateli na tworzenie polityki przestrzennej Łodzi. W pracy podjęto kwestie zakresu aktywności, form oraz skuteczności łódzkich organizacji pozarządowych w procesach partycypacyjnych. Dokonano także analizy uwag składanych podczas konsultacji społecznych dokumentów strategicznych oraz planistycznych Łodzi. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie istoty i roli komunikacji banku centralnego z otoczeniem gospodarczym oraz wskazanie sposobów realizowania przez niego polityki otwartości (tj. opis kanałów i sposobów komunikacji). Część pierwsza wyjaśnia pojęcie przejrzystości polityki banku centralnego. W części drugiej zawarto klasyfikację przejrzystości. Część trzecia natomiast opisuje determinanty przejrzystości, czyli narzędzia komunikacji banku centralnego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.