Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Types of organisational structures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podjęto rozważania na temat podstawowych informacyjnych relacji międzyorganizacyjnych o niekomercyjnym charakterze. Za punkt wyjścia przyjęto model model pokazujący typy organizacji w otoczeniu podmiotu gospodarczego. W dalszej części wywodu omówiono wyniki badań pozwalające określić wyzwania napotykane w procesie przygotowania profesjonalnego komunikatu w kontekście specyfiki jego adresata. Wyzwania te ujęto w kategorii kosztów, nakładów czasu i pracy. (fragment tekstu)
2
Content available remote Struktury procesowe i zadaniowe : analiza porównawcza
100%
Celem opracowania jest porównanie struktur procesowych i zadaniowych, wskazanie ich wspólnych elementów, podstawowych podobieństw i różnic oraz wzajemnych relacji. Autor stawia tezę, że ze względu na wspólne elementy i podobieństwo występowanie w organizacji struktury procesowej (lub jej elementów) sprzyja wdrażaniu i rozwojowi struktury zadaniowej (projektowej). W kolejnych punktach opracowania przybliżono definicje oraz ujęcia struktur procesowych i zadaniowych, wskazano ich podstawowe podobieństwa i różnice oraz wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy. Artykuł jest oparty na studiach krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz wynikach badań ankietowych i studiach przypadku przeprowadzonych przez autora w latach 2006-2008. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono najczęstsze formy organizacyjne przedsiębiorstw występujące przy realizacji projektów, takie jak: organizację liniową z projektami realizowanymi wewnątrz pionów funkcjonalnych, strukturę funkcjonalną z koordynatorem projektu, strukturę macierzową oraz „czystą” strukturę projektową. Opisano ich cechy charakterystyczne oraz wady i zalety. Zaprezentowano również koncepcję biur zarządzania projektami.
Zwrócono uwagę na doniesienia literaturowe dotyczące nowych rozwiązań w zakresie struktur organizacyjnych. Omówiono strukturę orbitalną, strukturę holarchiczną, strukturę procesową oraz strukturę sieciową (intrasieciową). Wskazano podobieństwa między nimi.
Przybliżono pojęcie i istotę struktur zadaniowych. Przedstawiono wyróżniki struktur zadaniowych. Zwrócono uwagę na ich szybkość i płynność dostosowywania się do zmiennych warunków otoczenia.
6
Content available remote Czynniki determinujące strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa
84%
W opracowaniu opisano podstawowe pojęcia związane ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa oraz przedstawiono zasady tworzenia struktury w organizacji. Ponadto określono czynniki wpływające na strukturę organizacji w firmie oraz przedstawiono wyniki badań własnych przeprowadzonych na grupie firm powstałych w wyniku samozatrudnienia oraz na grupie małych firm województwa śląskiego w aspekcie posiadanej struktury organizacyjnej firmy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia uwarunkowań zachodzących pomiędzy kulturą organizacyjną a strukturą organizacyjną, uznając, że takie powiązania mają wpływ na sprawność procesów zachodzących w organizacji. Przedmiotem analizy jest próba wskazania najważniejszych ustaleń badawczych, jakie w literaturze przedmiotu z zakresu badań kultury organizacyjnej dotyczą zależności kultury i struktury organizacyjnej
Przeanalizowano literaturę dotyczącą organizacji i zarządzania pod kątem definiowania struktury organizacyjnej, sposobów ujęcia struktury organizacyjnej, zakresów struktury organizacyjnej oraz jej funkcji i wymiarów.
W każdej strukturze organizacyjnej widoczne są ślady presji strukturotwórczej norm etycznych. Artykuł stara się uzasadnić hipotezę, iż normy etyczne mają wpływ na kształt rozwiązań strukturalnych organizacji.
Rozwiązania przejściowe stanowią jakby pomost pomiędzy dotychczasowymi i docelowymi koncepcjami struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu podejściu struktura zapewnia względną równowagę organizacyjną, a jednocześnie umożliwia przeprowadzenie w niej takich zmian, które zmierzają do modelu docelowego.
Omówiono rozbieżności w pojmowaniu struktury organizacyjnej, jedno- i wielowymiarowe podejścia do badania struktury organizacyjnej, scharakteryzowano cechy strukturalne i przedstawiono sposoby pomiaru natężenia wytypowanych cech. Pokrótce omówiono także dobór metody zbierania informacji o badanych podmiotach.
Autorzy artykułu przedstawili metody użyteczne w tworzeniu, doskonaleniu i ocenie efektywności organizacji sieciowych typu zintegrowane łańcuchy dostaw, organizacje wirtualne, zwinne, outsourcing, alianse strategiczne. Opisali modele referencyjne w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw SCOR i VCOR, elementy metodyki gospodarki opartej na wiedzy, własną koncepcję metody oceny efektywności struktur sieciowych, programów wspierających transfer rozwiązań innowacyjnych oraz projektów innowacyjnych z obszaru wytwarzania i eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W monografii podjęto próbę zaprezentowania metodyki organizatorskiej ustalania funkcjonalno-przedmiotowej struktury organizacyjnej ugrupowania gospodarczego, obejmującej najważniejsze czynniki i uwarunkowania wpływające na poszukiwanie wskazań lokalizacyjnych dla funkcji organicznych (merytorycznych). Przedmiotem zainteresowania autora były ugrupowania gospodarcze zdefiniowane jako wieloczłonowe podmioty gospodarcze, w których jednostka zarządzająca, podporządkowująca sobie kapitałowo wewnętrzne przedsiębiorstwa, wywiera znaczny i trwały wpływ na funkcjonowanie całego ugrupowania oraz jego części składowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.