Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Typologia bezdomnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł porusza kwestię bezdomności z wyboru, jako stosunkowo częstego i problematycznego tematu w analizie bezdomności. Bezdomność jest najbardziej skrajną formą wykluczenia społecznego ciała i duszy człowieka. Tym bardziej ciężko jest zaakceptować sytuację, w której ktoś staje się bezdomnego z wyboru. Jak we wszystkich przypadkach dyskursu naukowego, istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy bezdomności z wyboru. Poniższy artykuł prezentuje postawę autora, który dopuszcza możliwość dokonania wyboru i stania się osobą bezdomną. Stanowisko to opiera się na wieloletnim doświadczeniu badawczym w środowisku bezdomnych i rozmowie, która odbyła się w listopadzie 2014 roku na jednej z paryskich ulic. (abstrakt oryginalny)
W analizie przyczyn bezdomności na podstawie badań ankietowych szczecińskich bezdomnych autorzy zaproponowali hierarchizację tych przyczyn według odsetka respondentów pozytywnie opiniujących wariant odpowiedzi oraz współczynnika asymetrii rang. Z badań tych wynika, że najwięcej respondentów za przyczynę bezdomności uznaje brak mieszkania. Następne w kolejności są: bezrobocie, wysokie koszty utrzymania mieszkania oraz rozwód.
Bezdomność jest trudnym zjawiskiem społecznym, uzależnionym od wielu czynników, do których należą, m.in. kwestie ilościowe, dynamika zjawiska, postrzeganie przez społeczeństwo, zmiany w strukturze populacji bezdomnych, skala potrzeb ludzi bezdomnych, przyczyny wykluczenia z aktywności społecznej i zawodowej. Obraz bezdomności w Polsce odnosi się do danych socjodemograficznych (liczba osób bezdomnych, miejsce przebywania, przyczyny, wiek, wykształcenie, czas pozostawania w bezdomności, źródła dochodu i inne) oraz postrzegania zjawiska bezdomności i bezdomnych przez państwo i społeczeństwo. Ochrona ludzi w kryzysie bezdomności uwarunkowana jest prawnie, począwszy od Konstytucji po ustawy i rozporządzenia. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując z organizacjami społecznymi i osobami fizycznymi. Istnieje wiele organizacji polskich jak i międzynarodowych, które wspomagają wyjście z kryzysu bezdomności. (abstrakt oryginalny)
Bezdomność i migracje są przedmiotem szerokiego zainteresowania nauk społecznych, lecz nie ulega wątpliwości, że migracyjna bezdomność jest zaniedbywana w społecznej świadomości i w naukowej literaturze. Dlatego też, autorzy tego artykułu pragną zwrócić uwagę Czytelnika na ten istotny problem, korzystając z dostępnych danych i wyników ich własnych badań. Artykuł porusza następujące kwestie: 1) charakterystyka migracyjnej bezdomności w UE - dane ilościowe; 2) bezdomność polskich imigrantów w wybranych krajach; 3) przedmiot i metodologia badań pilotażowych wśród imigrantów z Polski; 4) dyskusja rezultatów; 5) wnioski i rekomendacje. (abstrakt oryginalny)
Polskie bezdomne dzieci są w sferze obserwacji badaczy, a także doświadczeniu instytucji wspierających, szczególnym novum. Polskie prawo nie dopuszcza bowiem do sytuacji, w której osoba do 18 roku życia przebywałaby poza kuratelą rodziców bądź instytucji opiekuńczych. Ostatnie lata po 2004 roku, a szczególnie po kryzysie ekonomicznym 2008 roku pokazują, iż problem ten dotyczy w coraz większym wymiarze kobiety oraz dzieci, które najczęściej przebywają razem z matkami lub obojgiem rodziców. Niniejszy artykuł oparty jest na własnych obserwacjach poczynionych podczas badań bezdomnych w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz Polski. Podczas nich zaobserwowałem, iż polskie dzieci w środowisku bezdomnych emigrantów zajmują podobną pozycję jak znane skądinąd dzieci rumuńskie czy romskie na polskich ulicach. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę identyfikacji społeczno-ekonomicznych uwarunkowań zjawiska bezdomności w Polsce. Autor przyjął socjologiczną opcję badawczą. Skoncentrował się nie na "wewnętrznych" (osobowościowych) lecz na "zewnętrznych", sytuacyjnych uwarunkowaniach bezdomności. Wnioski sformułował na podstawie sześćdziesięciu obszernych wywiadów socjologicznych przeprowadzonych w latach 1993-1995 z bezdomnymi mieszkańcami trzech poznańskich schronisk.
W artykule autorka poruszyła niezmiernie rzadko poruszany temat: poglądy bezdomnych na temat śmierci. Rozmowy te, będące rodzajem sondażu przybliżyły ten obraz w warstwie deontologicznej. Zdecydowana większość badanych deklarowała wiarę w Boga identyfikując się z chrześcijaństwem a ściślej z katolicyzmem. Niejako przy okazji ankietowani wyrazili swój stosunek do cierpienia i przemijania.(abstrakt autora)
Teksty o bezdomności autorstwa samych bezdomnych nie mogły być wydane jako zwykła książka. Dlatego okładki wykonane zostały z kawałków odpadowej tektury, tytuł zaś wydrukowano na taśmie pakowej. Do druku książki użyto specjalnej, termoaktywnej farby reagującej na mróz. Treść to poruszające historie ludzi próbujących wyjść z bezdomności. Pozycja ta miała swoją premierę w styczniu 2017 r. w okresie ostrych mrozów, podczas których temperatura spadała w nocy do -30 stopni C. Przedsięwzięciu patronowały znane postacie z prasy, filmu i kultury. W internecie nie pojawił się ani jeden negatywny komentarz czy hejt. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.