Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Typologia regionalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W celu identyfikacji struktury funkcjonalnej województw - traktowanych jako regiony ekonomiczne - wykorzystano pośrednie metody pomiaru bazy ekonomicznej. Generalnym celem stosowania tych metod jest określenie skali zróżnicowań funkcjonalnych pomiędzy badanymi obiektami (regionami). Celem drugorzędnym jest określenie skali pełnionych funkcji w poszczególnych obiektach. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono aspekty metodologiczne w typologii regionów i jednostek terytorialnych. Przedstawiono najważniejsze naukowe podejścia do rozwoju regionalnych systemów terytorialnych na podstawie modeli i metod, które są typowe dla terytoriów o różnych poziomach taksonomicznych i stanowiły podstawę typologii. Wskazano typologie, w których określono przyczyny atrakcyjności określonych regionów dla kapitału i siły roboczej, powiązania między podmiotami gospodarczymi. Omówiono sposoby typologii regionów w UE. Są to typologie związane z dostępnością transportową, specjalizacją ekonomiczną i strukturą funkcjonalną regionów. Większość typologii uwzględnia podstawowe czynniki rozwoju i przystosowane do potrzeb rozwiązywania zagadnień praktycznych. Szczególną rolę odgrywają typologie związane ze wzrostem gospodarczymi uwzględniające wzrost PKB na jednego mieszkańca oraz współczynnik gęstości zaludnienia.Zwraca się uwagę na wykorzystanie badań nad typologią regionów w planowaniu, modelowaniu i strategii ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy tom serii Monografii i Opracowań, poświęcony jest problematyce regionalizacji i typologii przestrzennej zjawisk demograficznych w Polsce. Publikacja ta zamyka wieloletni cykl prac badawczych nad przeobrażeniami w regionalnych rozkładach zjawisk demograficznych w Polsce w okresie powojennym. Nawiązuje ona bezpośrednio do wcześniejszej pracy F.Stokowskiego pt. "Regionalizacja demograficzna Polski", która dotyczyła głównie statycznej oceny sytuacji w 1960 r., a także w znacznie węższym zakresie obejmowała dane z lat 1950, 1970 i 1974. Uniemożliwiło to kompleksowe porównania dynamiczne. Głównym celem przeprowadzonych ostatnio analiz było rozszerzenie badanego okresu na dalsze lata i określenie, przez porównawczą ocenę dynamiczną, stopnia trwałości tworzonych podziałów regionalnych, a także ustalenie kierunków oraz tempa zachodzących w tym zakresie zmian. W szczególności opracowano kompleksową wieloszczeblową koncepcję regionalizacji dla 1970 r., co pozwoliło na dokonanie szerokiej analizy zmian zaistniałych w latach 1960-1970 w dawnym podziale administracyjnym. Jednocześnie w publikacji prezentowane są koncepcje podziałów dla lat 1970 i 1978 w obecnym podziale administracyjnym, co umożliwia ocenę porównawczą zmian zaistniałych w latach siedemdziesiątych. Porównania dynamiczne obejmujące okres po roku 1978 można będzie natomiast podjąć dopiero po opublikowaniu wyników spisu z 1988 roku.(fragment tekstu)
Predyspozycje do rozwoju określonych kierunków działalności gospodarczej nie zawsze idą w parze z rzeczywistymi specjalizacjami gospodarczymi poszczególnych regionów Polski. Odpowiedź na pytanie, czy istnieją niewykorzystane szanse rozwoju regionalnego w polskich województwach w związku ze zbyt słabym wykorzystaniem ich potencjału inwestycyjnego, a także identyfikacja potencjalnych barier rozwoju regionalnego, będących wynikiem kształtowania specjalizacji regionalnych w sposób niezgodny z walorami lokalizacyjnymi poszczególny regionów.
Celem badania jest próba delimitacji obszarów wiejskich Pomorza Środkowego z uwagi na pełnione przez nie funkcje. Zastosowana klasyfikacja typologiczna (analiza skupień) umożliwiła wyodrębnienie pięciu typów obszarów, różniących się pod względem funkcjonalnym. Są to: zintegrowane obszary wiejskie z przewagą funkcji turystycznej, zintegrowane obszary wiejskie o zróżnicowanej strukturze, pośrednie obszary wiejskie z przewagą rolnictwa, peryferyjne obszary wiejskie zdominowane przez rolnictwo oraz peryferyjne obszary wiejskie o krajobrazie zdominowanym przez lasy. (oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest wyodrębnienie typów reprezentujących klasy regionów Unii Europejskiej, zróżnicowanych ze względu na wartości wskaźników charakteryzujących produkcję rolniczą i korzystanie z usług rolniczych w 2017 roku. Porównanie charakterystyk rolnictwa w wyodrębnionych typach posłużyło do poszukiwania zależności między wybranymi cechami gospodarstw a poziomem korzystania z tego rodzaju usług. Wykorzystano dane z systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej FADN z 2017 roku. Uwzględniono 131 regionów FADN znajdujących się w 25 państwach. W wyniku grupowania, przeprowadzonego metodą Warda, wyodrębniono pięć typów regionów EU, różniących się między sobą poziomem korzystania z usług i wartością wybranych wskaźników charakteryzujących rolnictwo. Koszt korzystania z usług rolniczych na 1 ha UR był najniższy w gospodarstwach zaliczonych do typów o najniższej średniej powierzchni UR (I i II), wyższy w gospodarstwach zaliczonych do typów o wysokiej powierzchni UR (III i V), ale w typie regionów o największej średniej powierzchni UR (IV) był niższy niż w typie III i V. Można przypuszczać, że gospodarstwa o niewielkiej powierzchni UR wykorzystywały przede wszystkim własny sprzęt, pomoc sąsiedzką oraz zespołowe użytkowanie maszyn, a ograniczały korzystanie z komercyjnych usług rolniczych. Gospodarstwa rolne w IV typie regionów, przypuszczalnie opierały produkcję roślinną w dużej mierze na własnych, wysokowydajnych maszynach. Dla dużych, ale nie wielkoobszarowych gospodarstw w typie III, korzystniejsze ekonomicznie mogło być wykorzystanie zakupionych usług. Koszt zakupu usług na 1 AWU podlegał podobnym prawidłowościom jak koszt zakupu usług na 1 ha UR.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ekologiczne rolnictwo jako zrównoważony system gospodarowania
75%
W opracowaniu zaprezentowano koncepcję rolnictwa ekologicznego określanego jako system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ponadto podjęto próbę identyfikacji czynników sprzyjających lub utrudniających rozwój ekorolnictwa. Przedstawiono badania, których celem jest klasyfikacja województw pod względem rozwoju rolnictwa ekologicznego. Aby zrealizować cel, zastosowano metodę badawczą, sprowadzającą wybrane cechy ilościowe do porównywalnych i umożliwiającą dokonanie klasyfikacji województw według typów o największym, średnim oraz najmniejszym stopniu rozwoju rolnictwa ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano dodatkowe kryteria typologii regionalnej, jak np. struktura gospodarcza, struktura przemysłowa, z jednoczesnym wskazaniem metod ilościowych pozwalających na klasyfikację regionów gospodarczych.
Autorka definiuje pojęcie regionu oraz omawia różnorodne ujęcia klasyfikacyjne i typologiczne określające region.
Patrząc na proces zmian ludności w dłuższym okresie, można zaobserwować trzy podstawowe tendencje: 1/ stabilizację, 2/ wzrost, 3/ ubytek. Każdy z tych kierunków zmian kształtuje się pod wpływem przyrostu naturalnego i migracji. W zależności od kształtowania się regulacji między tymi elementami można wyróżnić cztery podstawowe typy zmian, które wiodą do tego, że następuje przyrost ludności, i cztery kierunki zmian, które w efekcie prowadzą do zmniejszenia się stanu ludności.
W pracy została przedstawiona prognoza struktury agrarnej województw do roku 2020 wg grup typologicznych. Prognozę wyznaczono metodą prognozowania struktur E. Nowaka na podstawie danych GUS. Następnie metodą klasyfikacji rozmytej dokonano grupowania województw, uzyskując w ten sposób przewidywany obraz zróżnicowania przestrzennego badanej struktury w roku 2020. Sporządzona prognoza przedstawia, jakie przeobrażenia w strukturze agrarnej województw nastąpią, jeżeli kierunek i tempo zmian, jakie występowały w latach 2002-2009 nie ulegną zmianie. (abstrakt oryginalny)
Celem autorki była prezentacja koncepcji gospodarki opartej na wiedzy (GOW) w regionach oraz próba oceny zróżnicowania przestrzeni europejskiej na poziomie regionów NUTS 2. Przeprowadzone badania wpisują się w problematykę poszukiwania możliwości oceny poziomu i zróżnicowania GOW w przestrzeni regionalnej.
13
Content available remote Powstanie bałtyckiej przestrzeni ekonomicznej
63%
W pierwszej dekadzie XXI wieku, bardziej niż kiedykolwiek zaobserwować można budzenie się świadomości regionalnej i poczucia wspólnej tożsamości u mieszkańców Regionu Morza Bałtyckiego (RMB). Obecne warunki polityczne, ekonomiczne, kulturowe czy społeczne wskazują na to, że region taki istnieje i proces jego scalania będzie postępować bardzo szybko. Trudno jest jednak znaleźć pozycje naukowe jednoznacznie definiujące ten obszar, gdyż region ten "nigdy nie został prawidłowo określony, w szczególności zaś nie z politycznego, społecznego lub ekonomicznego punktu widzenia"1. Próby zdefiniowania RMB jako podmiotu studium politycznego, historycznego czy gospodarczego mają miejsce dopiero od niedawna, a niniejszy artykuł jest próbą systematyzacji i częściowej jego analizy.(fragment tekstu)
The article addresses the measurement and identification problems covering particular social and economic areas (referred to as functions) in the regions of the country, based on the employment structure analysis and assessment by the sectors of the economy. The Herfindahl-Hirschman index was applied to measure sectoral concentration and Florence's coefficient of localization to determine regional functional specialization. Finally, cluster analysis was conducted to produce the functional typology of regions. (original abstract)
Information regarding remittances flows across European space is scarce, and available only at the national level. Such a scarcity limits the capacity to undertake the required analyses and to derive the corresponding conclusions on the interrelations among European regions. The paper uncovers regional typologies in Europe in terms of interregional (NUTS 2 level) remittances flows in year 2018, the year prior to the eruption of the COVID19 pandemic. To this end, the paper compiles and utilizes O-D matrices for interregional remittances flows in Europe, compiles and utilizes tailor-made clustering indicators and employs the k-means clustering technique. (original abstract)
Celem artykułu był pomiar i ocena gospodarki opartej na wiedzy (GOW) w regionach Polski, na tle europejskiej przestrzeni regionalnej na szczeblu NUTS 2. Spośród 25 mierników, które statystyka unijna proponuje do pomiaru innowacyjności na szczeblu krajowym i regionalnym, można uzyskać dane, w skali regionu typu NUTS 2, pięciu cech dla 240 regionów. Cechy te dobrze charakteryzują podstawowe obszary gospodarki opartej na wiedzy, co pozwoliło ocenić miejsce polskich regionów w europejskiej przestrzeni regionalnej.
Rynek nieruchomości ma charakter lokalny. W prezentowanym artykule jego autorzy podejmują identyfikację podstawowych czynników różnicujących lokalne rynki mieszkaniowe. Stosując odpowiednie metody badawcze, autorzy próbują oszacować wpływ poszczególnych czynników na dynamikę transakcji i zmienność cen mieszkań. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem artykułu jest rozpoznanie zmian w typologicznych strukturach regionów, z uwzględnieniem zróżnicowanej przestrzennie dynamiki ich rozwoju. Badanie przesunięć w strukturze regionalnej oparto na dwóch metodach taksonomicznych: metodzie aglomeracyjnej Warda oraz tzw. metodzie k-średnich
Coming from a rural background, the urbanization of the French society was late, and urban population became larger than rural population only in 1930. Urbanization progressed steadily during the decades of high economic and demographic growth following World War II. The last third of the Twentieth Century in France was dominated by an overall tendency to urban sprawl. Population growth and scattered urbanization was the result of several distinct causes. Urban sprawl comes in the first place. It follows that growth has been polarized in a few regions. Multivariate data analysis tells us that the population growth has the most important lever effect on urbanization, particularly migratory attractivity. Ageing is another major cause, because 4/5th of the decrease of size of households is due to ageing. Tourism is another important factor, particularly in the coastal areas and in mountainous regions. (original abstract)
W artykule przedstawiono wskaźniki upowszechnienia świadczeń infrastruktury społecznej w miastach i na wsi, dokonano klasyfikacji województw wg wartości miary syntetycznej określającej poziom urbanizacji w aspekcie społecznym, zaprezentowano typologię województw wg osiągniętego poziomu urbanizacji wsi. Badaniami objęto lata 1970, 1980, 1990.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.