Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 399

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia na życie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Group life insurance is a type of life insurance in which a single contract covers an entire group of people. In the contract a status that determines the termination of the policy is described. For example, in the case of the joint-life status the sum insured is paid because of the first death in the group. To compute the net single premium for a life insurance contract or for a life annuity, we have to calculate the probability that the status is still intact. In the classical group life insurance, it is assumed that the future life times of the insured are independent. This assumption is unrealistic in many practical situations. In this paper two statuses will be considered: the joint-life status and the last-survivor status. The common risk will be taken into account during premium calculation. The effect of the common risk on the group life insurance will be demonstrated in numerical examples.(original abstract)
Ubezpieczenia życiowe mają długą historię. Z udokumentowanych przekazów wynika, że już w XV w. były znane ubezpieczenia kapitałowe statków i kupców, podróżujących z towarami po morzach i oceanach świata. Liczba i zakres różnorodnych zdarzeń losowych, zagrażających życiu człowieka, jego zdrowiu i zdolności do wykonywania pracy - zadecydowały o dynamicznym rozwoju tego typu ubezpieczeń.(fragment tekstu)
Ubezpieczenie na wypadek śmierci jest produktem o charakterze ochronnym. Ochroną ubezpieczeniową objęte jest życie ubezpieczonego. W przypadku, gdy osoba ubezpieczona umiera, świadczenie ubezpieczeniowe otrzymuje uposażony. Ubezpieczenie takie może być zawierane na czas określony na n lat (ubezpieczenie terminowe) lub na czas nieokreślony (ubezpieczenie bezterminowe), czyli na całe życie. W pierwszym przypadku, gdy osoba ubezpieczona przeżyje okres trwania ubezpieczenia, świadczenie nie będzie w ogóle wypłacone. W przypadku umowy bezterminowej uposażony zawsze otrzymuje wypłatę. Świadczenie ubezpieczeniowe może być wypłacone w różnych terminach, tzn. na koniec roku, na koniec półrocza, na koniec kwartału itd. roku, w którym następuje śmierć ubezpieczonego. Świadczenie może być wypłacane również w momencie śmierci ubezpieczonego. W praktyce termin ten jest określony jako do trzydziestu dni od momentu śmierci. Ponieważ moment wypłaty wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, musi być określony w momencie zawierania polisy ubezpieczeniowej. Na wysokość składki wpływa również wielkość stopy procentowej, a w zasadzie czynnika dyskontującego. W artykule będą obliczane składki za ubezpieczenia terminowe z uwzględnieniem momentu wypłaty świadczenia, przy założeniu zmiennej stopy procentowej. (fragment tekstu)
W okresie dynamicznego rozwoju polski rynek ubezpieczeń na życie uległ znacznym przeobrażeniom, związanym przede wszystkim z modyfikacją istniejących i tworzeniem nowych typów oferowanych produktów ubezpieczeniowych. (fragment tekstu)
6
Content available remote Rynek ubezpieczeń na życie w Europie i na świecie - główne tendencje
80%
Celem opracowania jest przedstawienie głównych tendencji występujących na europejskim i światowym rynku ubezpieczeń na życie, na podstawie analizy przypisu składki ubezpieczeniowej, z uwzględnieniem czynników, które ten przypis determinowały w latach 2007-2010. (fragment tekstu)
Autor skupia się na wykorzystaniu metody opartej na Cash Flow at Risk do oceny wpływu różnych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń życiowych na sytuację finansową gospodarstw domowych. W modelu wykorzystane zostały trzy rodzaje ubezpieczeń życiowych odpowiadające różnemu podejściu do ryzyka utraty życia. Ponadto analiza została przeprowadzona na podstawie skonstruowanego uproszczonego międzyokresowego modelu konsumpcji(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszej pracy jest analiza zmian w zakresie korzystania przez gospodarstwa domowe z różnych dobrowolnych form ubezpieczeń na życie. Głównym źródłem danych statystycznych, stanowiących podstawę opracowania, są wyniki badań przeprowadzonych przez GUS w roku 1998 i 2004 na próbie gospodarstw domowych biorących udział w badaniu budżetów gospodarstw domowych. Spośród wielu zagadnień ujętych w tych analizach niniejszy artykuł koncentruje się na obserwacji zakresu korzystania przez gospodarstwa domowe z dobrowolnych ubezpieczeń na życie, w zależności od przynależności członków gospodarstw do grupy społeczno-ekonomicznej. (fragment tekstu)
Przedstawione w niniejszej publikacji wyniki badań w segmencie osób będących w przyszłości potencjalnymi klientami instytucji ubezpieczeniowych potwierdziły przydatność narzędzi statystycznych w analizie uwarunkowań popytu na ubezpieczenia życiowe. Należy jednak pamiętać, że nie tylko cechy poddane analizie determinują zapotrzebowanie na usługi ubezpieczeniowe. Skłonność do zakupu polisy w dużej mierze może zależeć od czynników niemierzalnych, m.in. od poziomu świadomości ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza rozkładu dwóch zmiennych losowych, a mianowicie: czasu odejścia z danego statusu oraz przyczyny odejścia, w układzie uwzględniającym pojedyncze życie. W matematyce aktuarialnej odejście z danego statusu określa się mianem dekrimentu. Przedmiotem rozważań w modelach wielokrotnego ubytku nie jest pojedyncze życie, lecz wiele różnych wypadków. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie wyników badań dotyczących poziomu korzystania przez rolników z ubezpieczeń osobowych i rozpoznania przesłanek, które mogłyby spowodować większe zainteresowanie tymi produktami wskazanego segmentu klientów. Badania ankietowe wykonano, wykorzystując platformę analityczno-raportującą PS IMAGO 4, zwierającą IBM SPSS Statistics 24. Próba badawcza wynosiła 153 rolników w wieku 25-60 lat. Stwierdzono, że badani rolnicy w bardzo małym stopniu wykorzystują produkty należące do ubezpieczeń osobowych (31% respondentów). Według badanych przesłankami, które mogłyby spowodować większe zainteresowanie ubezpieczeniami life, były niższa cena (68%) i lepsza oferta (36%).(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analiza przekrojowa i kohortowa w badaniu umieralności a ubezpieczenia na życie
80%
W ubezpieczeniach na życie przyjęcie modelu umieralności ma kluczowe znaczenie dla wyników kalkulacji aktuarialnych. Modele umieralności najczęściej konstruuje się w postaci tablic trwania życia. Ze względu na sposób badania umieralności, wyróżnia się tablice przekrojowe i kohortowe. W Polsce ze względów historycznych nie można jeszcze zbudować pełnych tablic kohortowych. Możliwe jest jednak odtworzenie odpowiednio długich fragmentów historii niektórych generacji. Celem artykułu jest analiza retrospektywna kształtowania się jednorazowych składek netto skalkulowanych na podstawie tablic kohortowych i przekrojowych. Dane demograficzne dla Polski posłużyły do wyznaczenia ex post poziomu jednorazowych składek netto dla nieżyjących już kohort rzeczywistych. Następnie porównano otrzymane wyniki z analogicznymi, wyznaczonymi na podstawie tablic przekrojowych aktualnych w danym roku(abstrakt oryginalny)
Rok 1997 był okresem ustabilizowania i uspokojenia sytuacji na rynku ubezpieczeń. Większość towarzystw uzupełniła swoje braki kapitałowe, znalazła nowych współwłaścicieli wśród banków bądź zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych. Wyniki finansowe wskazują, że ubezpieczenia życiwe stały się bardziej dochodowe od majątkowych i osobistych.
W tradycyjnej praktyce aktuarialnej składki za ubezpieczenia, wartości aktuarialne rent życiowych oraz rezerwy matematyczne obliczane są przy założeniu stałej stopy procentowej. Jednak występujące na rynku stopy procentowe zmieniają się w czasie. Dlatego też w nowoczesnym podejściu aktuarialnym w obliczaniu składek, rezerw oraz wartości aktuarialnych rent życiowych uwzględnia się zmiany stopy procentowej. Podejście to polega na wycenie odpowiednich strumieni płatności według zasad rynku finansowego, które przedstawiono w artykule. Omówiono przepływy pieniężne dla terminowego ubezpieczenia na dożycie, dożywotnich rent życiowych płatnych z góry, terminowych rent życiowych płatnych z góry oraz rezerw matematycznych dla terminowego ubezpieczenia na dożycie ze składką roczną płatną z góry. Dokonano wyceny wskazanych strumieni płatności, a wyprowadzone wzory matematyczne zastosowano do obliczeń numerycznych. (fragment tekstu)
Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest instrumentem łączącym oszczędzanie z ochroną ubezpieczeniową. Celem artykułu jest wskazanie zależności między efektami działalności lokacyjnej ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych a poziomem i kosztem ochrony ubezpieczeniowej. Określono też, w jaki sposób kształtowane są wartości poszczególnych elementów technicznych ubezpieczenia na skutek zmian tej efektywności.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia na życie są szeroko rozpowszechnione we wszystkich rozwiniętych krajach świata, gdzie każdy indywidualnie podejmuje decyzję o sposobie i czasie zabezpieczenia siebie i swoich najbliższych od zdarzeń losowych, które mogą mieć ujemny wpływ na dalszą egzystencję.
Celem artykułu jest analiza rozkładu wielu zmiennych losowych, ubytku z danego statusu, w której wzięto pod uwagę życie jednej osoby. Podjęto także próbę obliczenia jednorazowej składki netto w ubezpieczeniach na życie, wykorzystując teoretyczne rozważania w zakresie teorii dekrimentów. (fragment tekstu)
Underwriting jest procesem mającym wpływ na wdrażanie założonych strategii ubezpieczeniowych co do jakości portfela i adekwatności składki, rentowność produktów, a w konsekwencji oddziałuje również na koszty i wypłacalność całego zakładu ubezpieczeń. W artykule, na podstawie analizy źródeł literaturowych, przedstawiono ewolucję procesu underwritingu. Zaprezentowano zmiany, jakie zaszły w underwritingu od XIX wieku do czasów współczesnych. Wskazano postęp cyfryzacji i wykorzystanie aplikacji mobilnych, które dają nowe możliwości oceny ryzyka w ubezpieczeniach na życie.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym badań była ocena wybranych determinant zakupu ubezpieczeń na życie. Podmiotem badań były pełnoletnie osoby fizyczne, a przedmiotem ubezpieczenia na życie. Źródłem danych był przede wszystkim materiał pierwotny pozyskany w latach 2022-2023, dzięki badaniu ankietowemu (uzyskano 104 odpowiedzi). Dane przetworzono wykorzystując testy statystyczne chi-kwadrat oraz nieparametryczną analizę wariancji Kruskala-Wallisa. Badanie krzyżowe objęło analizę odpowiedzi w przekroju: płeć, wykształcenie, miejsce i miesięczny dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym. Wymienione determinanty różnicowały odpowiedzi w sposób statystycznie istotny. W wyniku przeprowadzonych badań dowiedziono, że aż 81% ankietowanych osób miało jedno ubezpieczenie. Liczba indywidualnych polis tylko nieznacznie przekraczała grupową formę ubezpieczenia. Co ważne w gronie ubezpieczonych byli zarówno stali klienci (ubezpieczenie powyżej 5 lat), jak i nowi (1 rok lub do 1 roku). Na składkę badani przeznaczali stosunkowo niewielkie kwoty, ale byli zadowoleni z tej ochrony. Czynnikami mającymi wpływ na zakup tych ubezpieczeń były: chęć zabezpieczenia najbliższych w razie ich śmierci, ogólne poczucie bezpieczeństwa, sam fakt posiadania ochrony oraz wsparcie w razie choroby i niezdolności do pracy.(abstrakt oryginalny)
Grupowe pracownicze ubezpieczenie na życie są jednym z wielu produktów o charakterze dobrowolnym dedykowanych ochronie ryzyk osobowych pracownika. Może ono stanowić istotne uzupełnienie w stosunku do obowiązkowych instrumentów (przede wszystkim ubezpieczeń społecznych), które zapewniają ochronę w zakresie ryzyk osobowych pracownika. Ubezpieczenia na życie mogą być nabywane przez pracowników indywidualnie, jednakże oferta grupowego pracowniczego ubezpieczenia na życie przy współudziale pracodawcy jest dla pracowników atrakcyjną alternatywną. Decyzja o udziale w grupowym ubezpieczeniu pracowniczym ma charakter indywidualny i powinna być podjęta w oparciu o znajomość kształtu oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Celem artykułu jest wskazanie różnic pomiędzy grupowym pracowniczym, a indywidualnym ubezpieczeniem na życie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z finansowaniem ubezpieczenia oraz ich wpływu na wybrane dla pracownika kwestie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.