Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia obowiązkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wokół systemu ubezpieczeń obowiązkowych w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych toczy się dyskusja, a że system ten podlega ciągłym zmianom, zwłaszcza w zakresie wprowadzania nowych rodzajów ubezpieczeń, dyskusja ta nie traci na aktualności. Zainteresowanie problematyką nie budzi wątpliwości, bowiem ubezpieczenia obowiązkowe w istotny sposób dotykają praw obywatelskich, jak również stanowią ważny instrument w realizacji ochrony interesów konsumenckich. Nie należy również zapominać o znaczeniu ubezpieczeń obowiązkowych dla funkcjonowania zakładu ubezpieczeń. Obok podejmowanych przez autorów kwestii związanych z próbą klasyfikacji ubezpieczeń obowiązkowych dyskusje owe skoncentrowane są na przesłankach wprowadzenia określonego ubezpieczenia obowiązkowego jak i poprawności konstrukcji prawnych. Wyraźnie odczuwalny jest w literaturze brak systemowego ujęcia problemu. Podjęcie próby zdefiniowania pojęcia "system ubezpieczeń obowiązkowych" oraz określenia jego elementów i wskazania wzajemnych pomiędzy nimi powiązań, jak również zadań realizowanych w ramach systemu wydaje się zadaniem pierwszoplanowym, nie tylko ze względów metodologicznych. Istotne znaczenie dla kształtowania systemu odgrywa polityka państwa, stąd też niezbędnym jest analiza powyższej kwestii z uwzględnieniem strategii w zakresie kształtowania rozwoju polskiego sektora ubezpieczeniowego, w tym ubezpieczeń obowiązkowych. (fragment tekstu)
Jak wiadomo, postulowana od wielu lat reforma prawa w dziedzinie ubezpieczeń obowiązkowych wciąż nie została podjęta, a jedną z przeszkód jest z pewnością brak rzetelnej i całościowej diagnozy aktualnego stanu prawnego. Wydaje się, że zaprezentowane wyżej zestawienie ubezpieczeń obowiązkowych oraz innych form przymusu ubezpieczenia (zwane dalej Zestawieniem) wypełnia tę lukę. Z inicjatywy Polskiej Izby Ubezpieczeń, dużym wysiłkiem zespołu pod kierunkiem Prof. E. Kowalewskiego, udało się opracować zbiór blisko 160 ubezpieczeń mających cechy ubezpieczeń obowiązkowych bądź tak określanych. Za benedyktyńską pracę należą się autorom wyrazy uznania. Ważne jest teraz, aby jak najlepiej wykorzystać wyniki tej pracy.(abstrakt oryginalny)
Wieś i rolnictwo są tymi dziedzinami życia społecznego i gospodarczego, które w większości państw kapitalistycznych należą do sfery największej interwencji państwa i są elementem szeroko zakrojonej ochrony i polityki państwa.W Polsce do 1990 r. cały majątek gospodarstw rolnych (tj. budynki mieszkalne gospodarcze, mienie ruchome, większość upraw, zwierzęta gospodarskie) był obowiązkowo ubezpieczony w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń. Ponadto ubezpieczeniem ustawowym była objęta odpowiedzialność cywilna rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.Zgodnie z uregulowaniami przewidzianymi w ustawie o działalności ubezpieczeniowej z lipca 1990, obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają tylko budynki w gospodarstwach rolnych oraz odpowiedzialność cywilna rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Natomiast ubezpieczenie mienia ruchomego, upraw, zwierząt gospodarskich oraz ubezpieczenie budynków poza gospodarstwami rolnymi stały się ubezpieczeniami wyłącznie dobrowolnymi. (fragment tekstu)
Częstym zjawiskiem w naszym kraju jest wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia w różnych dziedzinach. Ubezpieczenia obowiązkowe kojarzą się przede wszystkim z ingerencją państwa w sferę gospodarki, życia prywatnego. Wydają się reliktem minionej epoki. Wydaje się jednak, że istnienie ubezpieczeń obowiązkowych może być uzasadnione. Pytanie tylko - w jakich obszarach i jakiej formie. Dla porównania przedstawione zostały rozwiązania w krajach OECD. Zwrócono również uwagę na znaczenie, skutki oraz wady i zalety tych ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zasady systemu ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzonego w Polsce na podstawie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 7 lutego 1997 roku.
Przedmiotem zainteresowań autora jest kształtowanie poglądów polskiej doktryny i judykatury w odniesieniu do prawa dochodzenia roszczeń regresowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, podmiot, którego zadaniem jest uzupełnienie systemu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Prawo dochodzenia roszczeń regresowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przedstawione zostało na tle wybranych, obcych regulacji prawnych, powołujących do życia instytucje zwane "funduszami gwarancyjnymi", których celem jest uzupełnienie systemu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
System obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce wyprzedza zakres ochrony konsumenta określony w dyrektywach Unii Europejskiej. Ostatnia nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 8 lipca 2005 roku wejdzie w życie 1 stycznia 2006 roku.
Ehrlich i Becker w swojej klasycznej pracy wykazali, że w modelu uwzględniającym tylko dwa stany świata samoubezpieczenie jest zawsze substytutem rynkowego ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że w ogólniejszym modelu to stwierdzenie przestaje być prawdziwe. W niniejszym opracowaniu badane są relacje pomiędzy ceną obowiązkowego ubezpieczenia a popytem na samoubezpieczenie. Przedstawione są warunki na to, aby samoubezpieczenie było substytutem oraz na to, aby było dobrem komplementarnym wobec ubezpieczenia. Warunki te uzupełniono o ich ekonomiczną interpretację podkreślając, że kluczową rolę dla zrozumienia zjawiska pełni pojęcie efektywności samoubezpieczenia. (abstrakt oryginalny)
Przepis art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jedn.: Dz. U. 2016, poz. 2060 z późn. zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym.(fragment tekstu)
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152), będąca jedną z pakietu czterech nowych ustaw ubezpieczeniowych, wprowadziła istotne zmiany również w dotychczasowych uregulowaniach obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2004 r., tj. z dniem wejścia ustawy w życie.
Celem artykułu było przedstawienie zasad dotyczących ubezpieczeń upraw z dotacją z budżetu państwa w 2012 r. Przedstawiono także proponowane zmiany w ich funkcjonowaniu, które mają mieć miejsce po 2013 r. Podjęto próbę określenia jakie uprawy i od jakich ryzyk ubezpieczają rolnicy. Badania przeprowadzono na próbie 197 losowo wybranych gospodarstw prowadzących rachunkowość rolną FADN. Stwierdzono, że rolnicy w bardzo małym stopniu realizują obowiązek ubezpieczania upraw, a jeżeli zakupują polisy ubezpieczeniowe, to najczęściej najtańsze ubezpieczenie od gradu. (abstrakt oryginalny)
W Polsce, tak jak w krajach OECD, obowiązek ubezpieczenia realizuje się poprzez zawarcie umowy z wybranym zakładem ubezpieczeń. Obowiązek dotyczy zatem posiadania ochrony ubezpieczeniowej. Jej zakres może być określony przez ustawodawcę wyczerpująco - mamy wówczas do czynienia z tzw. ubezpieczeniami obowiązkowymi sensu stricto (powszechnymi), gdzie ogólne warunki ubezpieczenia mają charakter normatywny, w zasadzie niemodyfikowalny dla stron umowy. Taki kształt mają obowiązkowe ubezpieczenia OC komunikacyjne, OC rolników i doradców podatkowych, ubezpieczenie budynków w gospodarstwie rolnym, OC podmiotu przyjmującego zamówienia na świadczenia zdrowotne. Choć konstrukcja taka ma zapewnić jednolity i obiektywnie korzystny zakres ochrony poszkodowanym, pojawia się pytanie czy słusznie. Uniemożliwia to bowiem kształtowanie produktu ubezpieczenia w sposób uwzględniający indywidualne zróżnicowanie ryzyka.(abstrakt oryginalny)
Oprócz podwyżki sum ubezpieczeń budynków o 15% nie nastąpiły w ubezpieczeniach obowiązkowych - komunikacyjnych i budynków - żadne istotne zmiany. W ubezpieczeniach upraw wprowadzono ryzyko powodzi w ziemniakach oraz gradu i powodzi w gryce i prosie. Nieznacznie podwyższono ceny ziemiopłodów przyjmowane do obliczenia odszkodowań, bez podwyżki składki. Ryzyko powodzi wprowadzono również dla upraw kontraktowanego tytoniu. Taryfę składek za to ubezpieczenie podniesiono z 6 do 8%, równocześnie obniżając franszyzę z 10 do 8%. Również ceny wikliny, chmielu, lnu i konopi zostały podwyższone. W ubezpieczeniach obowiązkowych zwierząt nastąpiły dalsze korekty sum ubezpieczeń oraz modernizacje wiekowe i kosztów leczenia.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie jak kształtowały się koszty ubezpieczeń w 1701 badanych gospodarstwach rolnych w województwach mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Przedstawiono także w jaki sposób polscy rolnicy korzystali z obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej w latach 2004-2011. Stwierdzono, że w latach 2004-2009 udział kosztów ubezpieczeń w kosztach ogółem nie był znaczący i uległ podwyższeniu z 0,95% do poziomu 1,13%. Ubezpieczenia upraw wciąż nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem rolników, na co wskazuje fakt objęcia ochroną zaledwie 24% powierzchni upraw. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie budynków rolniczych jest jednym z najstarszych rodzajów ubezpieczeń w Polsce, posiada zatem bogatą tradycję w społeczeństwie. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, co wynika z art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej: u.u.ob.), który wymienia rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych. Zakres podmiotowy i przedmiotowy owego obowiązku określa natomiast art. 59 tejże ustawy, która poświęca ubezpieczeniu budynków rolniczych rozdział 4 oraz rozdział 6 w odniesieniu do kontroli spełniania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia oraz sankcji za niespełnienie tego obowiązku. (fragment tekstu)
Przyjmuje się, że nietypowe roszczenie zwrotne występuje w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej i polega na tym, że zakład ubezpieczeń może żądać zwrotu wypłaconej sumy odszkodowania od ubezpieczonego, który wyrządził szkodę innej osobie z winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa, albo złamał określone reguły postępowania. Fakt istnienia tego rodzaju roszczenia stwierdzony został w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 kwietnia 1981 r. Jednak obecne uregulowania prawne mogą wzbudzać wątpliwości, czy wyrok ten pozostaje nadal aktualny.(fragment tekstu)
Zgodnie z przepisami § 7 rozporządzenia umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu w razie: 1) skreślenia architekta lub inżyniera budownictwa z listy członków właściwej okręgowej izby, 2) zawieszenia w prawach członka izby. Skreślenie z listy członków okręgowej izby następuje zaś w wypadku: 1) wniosku członka, 2) orzeczenia o stwierdzeniu utraty uprawnień budowlanych, 3) orzeczenia przez sąd dyscyplinarny kary zawieszenia w prawach członka izby, 4) śmierci członka.(abstrakt oryginalny)
Obowiązkowym ubezpieczeniem budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych są objęte obiekty budowlane spełniające kryteria określone przez ustawodawcę. Jednym z nich jest kwalifikacja przedmiotowego obiektu jako budynku w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane. Wiąże się to z weryfikacją czterech cech, jakie powinien spełniać każdy budynek: trwałego związania z gruntem, wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadania fundamentów oraz przykrycia dachem. Rozwój technik budowlanych, a także kreatywność inwestorów, powoduje, że coraz częściej kwalifikacja obiektu budowlanego jako budynku w rozumieniu przepisów przywołanej ustawy budzi wątpliwości. W niniejszym artykule - odwołując się w szerokim zakresie do orzecznictwa sądów administracyjnych oraz poglądów doktryny - dokonano pogłębionej analizy wszystkich wskazanych cech budynku. Wskazano również przesłanki objęcia obiektu budowlanego obowiązkowym ubezpieczeniem budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Szkody osobowe w wypadkach komunikacyjnych z udziałem cudzoziemców
75%
System obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w Unii Europejskiej (a szerzej w Systemie Zielonej Karty) daje ochronę obu stronom wypadku drogowego. W Systemie Zielonej Karty ubezpieczenie zawarte w kraju będącym członkiem Porozumienia obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. Należy jednak mieć na uwadze ograniczenie związane z przejęciem zobowiązania przez zakład ubezpieczeń, tj. sumę gwarancyjną. Jeżeli roszczenia przekroczą tę kwotę, obowiązek pokrycia nadwyżki powraca do sprawcy wypadku. Ustawa wprowadzająca obowiązek posiadania ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wskazuje na konieczność zabezpieczenia na poziomie co najmniej minimalnych kwot sum gwarancyjnych. Autorka artykułu podejmuje próbę zbadania, na ile zaproponowane sumy gwarancyjne są wystarczające do pokrycia roszczeń rentowych zgłaszanych przez ewentualnych poszkodowanych w sytuacji, gdy w wypadku bierze udział obcokrajowiec bądź gdy wypadek zdarzył się poza państwem zamieszkania uczestników wypadku(abstrakt oryginalny)
Wysokość taryfy za ubezpieczenia obowiązkowe OC komunikacyjne zależy m.in. od formy sprzedaży ubezpieczenia, zakresu ochrony, miasta. W wielu towarzystwach klienci uzyskują 50 proc. zniżki po pięciu latach bezszkodowej jazdy. W Polsce obowiązkowe ubezpieczenia OC komunikacyjne ma około 97 proc. posiadaczy pojazdów. Ubezpieczenia OC i AC oferują towarzystwa majątkowe m.in. przez swoich agentów, w siedzibach, ale także przez internet, telefon. Obecnie działa na naszym rynku kilku operatorów, którzy specjalizują się w sprzedaży tego typu ubezpieczeń w systemie direct. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.