Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia wypadkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Pierwszą grupą ubezpieczeń drugiego działu wskazywaną przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej są ubezpieczenia wypadkowe, które na polskim rynku funkcjonują pod nazwą ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Celem tego artykułu jest zarysowanie cech produktu, jakim są omawiane ubezpieczenia NNW, i analiza ich pozycji na polskim rynku ubezpieczeniowym. Na podstawie danych zaczerpniętych ze sprawozdań finansowych fum ubezpieczeniowych oraz raportów Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) przedstawione zostanie to, jak na rynku polskim funkcjonują omawiane ubezpieczenia. (fragment tekstu)
Zaczął się sezon urlopowy, wielu z nas chciało wyjechać samochodem za granicę. Problem może powstać, gdy dojdzie do kolizji albo wypadku poza krajem. Warto w związku z tym dowiedzieć się, jakie uprawnienia posiadają osoby poszkodowane w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta to miecz obosieczny. Autorka wyjaśnia nowe przepisy, które jej zdaniem są niekorzystne dla szpitali, gdyż pozwalają pacjentowi na szybsze i skuteczniejsze uzyskanie odszkodowania.
Jednym z pierwszych ubezpieczycieli sportowców był Lloyd's of London. W artykule opisano charakter i niektóre aspekty ubezpieczeń dla sportowców.
Amerykańskie firmy ubezpieczeniowe przygotowują się na nadejście huraganów. Ubiegłoroczna Katrina wstrząsnęła całą gospodarką USA, doprowadzając średniej wielkości ubezpieczycieli na skraj bankructwa.
Zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zostały wyodrębnione cztery rodzaje ubezpieczeń, tj. ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe. Ustawa ta okreśiła zakres podmiotowy objętych poszczególnymi rodzajami ubezpieczeń. Uregulowała zasady obejmowania obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz chorobowym. Ustaliła zakres osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym.
Omówiono realizację zadań przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pracownicze ubezpieczenia wypadkowe, polskie ubezpieczenia wypadkowe w kontekście wstąpienia do Unii Europejskiej oraz zasady koordynacji, na których opierają się rozporządzenia Wspólnot Europejskich dotyczące stosowania systemów zabezpieczenia społecznego.
8
Content available remote O funduszu wypadkowym - uwagi de lege lata i de lege ferenda
61%
Fundusz wypadkowy jest jedynym funduszem wchodzącym w skład Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wg prognoz w najbliższych latach będzie miał dodatnie saldo finansowe. Stwarza to możliwość jego usamodzielnienia - tak organizacyjnego, jak prawnego. Dzięki niewielkim zmianom legislacyjnym, w zasadzie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, możliwe jest unormowanie przynajmniej jednego z rodzajów ubezpieczeń. Podkreślić należy, że proponowane przez autora rozwiązanie nie jest oryginalne, gdyż na samo-dzielnych finansowo i prawnie funduszach oparto funkcjonowanie ubezpieczeń społecznych w II RP. Autor w opracowaniu wskazuje na możliwe kierunki zmian legislacyjnych i je uzasadnia.(abstrakt oryginalny)
Podstawę systemu różnicowania składek na ubezpieczenie wypadkowe w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo stanowią dane o kosztach świadczeń wypłacanych przez instytucje ubezpieczeniowe. Wskazano na wiele wad obowiązującego w Polsce systemu zróżnicowanej składki na społeczne ubezpieczenie wypadkowe opartego na danych o przyczynach i skutkach zagrożeń zawodowych. Przedstawiono propozycję modelu zróżnicowanej składki na społeczne ubezpieczenie wypadkowe dostosowanego do warunków polskich, w których kategoria ryzyka byłaby ustalana na podstawie relacji danych o nowych świadczeniach wypłaconych przez ZUS do podstaw wymiaru składek z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Projekt modelu przewiduje zróżnicowane zasady stosowania systemu zniżkowo-zwyżkowego w zależności od liczby pracowników przedsiębiorstwa zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego. Zaprezentowano także wyniki projektu pilotażowego sprawdzenia modelu różnicowania składek na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie danych z 10 przedsiębiorstw reprezentujących energetykę kolejnictwa. (abstrakt oryginalny)
Problem nieuwzględniania VAT bądź odliczania jego wartości przy ustalaniu odszkodowania należnego z umowy ubezpieczenia autocasco, w szczególności w przypadku wyboru przez ubezpieczającego tzw. kosztorysowej metody likwidacji szkody, był przedmiotem wielu rozstrzygnięć sądów powszechnych oraz decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W ramach niniejszego artykułu autorzy analizują dwa podstawowe zagadnienia, odwołując się zarówno do poglądów doktryny, jak i orzecznictwa, w szczególności Sądu Najwyższego. W pierwszej części artykułu omówiona zostaje problematyka ustalania odszkodowania z umowy ubezpieczenia (przede wszystkim w świetle art. 361 oraz 805 k.c.), która w istotny sposób różni się od zasad funkcjonujących w tym zakresie w przypadku odpowiedzialności sprawczej. Druga część artykułu poświęcona jest tematyce postanowień niedozwolonych (klauzul abuzywnych) odnośnie nieuwzględniania (odliczania) VAT przy ustalaniu odszkodowania należnego z umowy ubezpieczenia autocasco. Autorzy skupiają się głównie na charakterze i skutkach wpisu postanowienia do rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK. Opracowanie zamykają konkluzje autorów o dopuszczalności - co do zasady - nieuwzględniania VAT bądź odliczania jego wartości przy ustalaniu odszkodowania należnego z umowy ubezpieczenia autocasco.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie młodzieży szkolnej od następstw nieszczęśliwych wypadków nie przynosi zakładom ubezpieczeniowym zysku. Brak rentowności tego ubezpieczenia nie przeszkadza jednak ubezpieczycielom rywalizować ze sobą o klienta i to za pomocą metod zwiększających wskaźnik szkodowości oraz pogłębiających i tak już niekorzystne wyniki finansowe ubezpieczenia.(abstrakt oryginalny)
W świetle art. 5 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jakiemu uległ ubezpieczony będący pracownikiem, będzie dokonywane na dotychczasowych zasadach, tj. w trybie określonym przepisami kodeksu pracy. Autorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy pozostające w mocy dotychczasowe przepisy w przedmiocie procedury stwierdzania pracowniczych wypadków przy pracy dobrze będą służyć realizacji nowej ustawy wypadkowej. (fragment tekstu)
W opracowaniu w pierwszej kolejności przybliżone zostały pojęcia wypadku przy pracy i nieszczęśliwego wypadku. Szczególny nacisk położono na zdefiniowanie obu terminów oraz ukazanie ewolucji, jaką te definicje przeszły i jakiej nadal podlegają. Istotny jest przede wszystkim przedmiot definicji wypadku, czyli określenie, czy wypadkiem nazywane jest zjawisko fizyczne, które ma miejsce poza ciałem ubezpieczonego, czy wręcz przeciwnie: zjawisko biotyczne mające miejsce w jego ciele, polegające na doznaniu urazu lub śmierci. W miejsce tego podziału w artykule zaproponowano i uzasadniono inne rozumienie pojęcia wypadku: jako zdarzenia polegającego na "zadziałaniu" czynnika zewnętrznego. W dalszej części artykułu przeanalizowano jedną z cech wypadku, występującą zarówno w wypadku przy pracy, jak i nieszczęśliwym wypadku, czyli zewnętrzność przyczyny. Może ona być potencjalnie rozumiana przynajmniej na dwa sposoby. Autor zwraca przy tym uwagę na to, jak zmienia się to postrzeganie w zależności od tego, jak został określony przedmiot wypadku. Ponadto istotnym zagadnieniem poruszonym w opracowaniu jest próba odpowiedzi na pytanie, co odróżnia od siebie pojęcia przyczyny zewnętrznej oraz czynnika zewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
The Constitutional Tribunal, with its decision of 29 October 2013 (SK 64/12)1, discontinued the proceedings on lump sum compensation for occupational disease awarded to person covered by the agricultural social insurance who suffered health impairment as a result of conducting non-agricultural business activity. This discontinuation of the proceedings was grounded in Article 39 (1) (1) of the 1 August 1997 Act on the Constitutional Tribunal2, which provides for superfluity or inadmissibility of substantial adjudication. The substantiation of the Tribunal's decision is relatively short but it is worth highlighting that a dissenting opinion was voiced which questions the grounds for the discontinuation. The present gloss, however, is grounded in the importance of the problem which was the subject of the constitutional complaint. (fragment of text)
Poniższy artykuł dotyczy zaledwie wycinka rozległej problematyki właściwości prawa do roszczeń poszkodowanego w wypadku samochodowym o charakterze transgranicznym. Ofierze wypadku przysługują co do zasady dwa roszczenia: do sprawcy szkody oraz do ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej sprawcy. (...) Zajście wypadku o charakterze międzynarodowym powoduje ponadto możliwość powstania dodatkowych powiązań prawnych. (fragment tekstu)
16
Content available remote Świadczenia z tytułu zadośćuczynienia dla poszkodowanych w wypadkach drogowych
51%
Postępujący nieustannie rozwój motoryzacji na całym świecie wiąże się z gwałtownym wzrostem liczby wypadków samochodowych. Duża ilość wypadków komunikacyjnych notowana na polskich drogach, a co za tym idzie ranni oraz ofiary śmiertelne uzasadnia twierdzenie, iż problem ten staje się istotnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego i zagadnieniem społecznym o coraz to większym znaczeniu. Niebagatelnego znaczenia nabiera zatem kompensacja szkód osobowych powstałych na skutek wypadków drogowych opartych o obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych mimo, iż została powołana i jej zadaniem jest ochrona właściciela pojazdu, to służy ona głównie do zaspokojenia interesu poszkodowanego. Zasadnicza zatem staje się tutaj waga problemu ofiar wypadków komunikacyjnych we współczesnym świecie. Celem opracowania jest analiza procesu dochodzenia roszczeń z tytułu zadośćuczynienia dla osób bezpośrednio i pośrednio poszkodowanych w wypadkach drogowych za pośrednictwem kancelarii odszkodowawczej. (fragment tekstu)
Mianem bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) określa się proces likwidacji szkód, w którym poszkodowany ma możliwość wyboru zakładu ubezpieczeń likwidującego szkodę, tzn. może zdecydować się na likwidację szkody w zakładzie sprawcy szkody lub zakładzie, w którym sam był ubezpieczony. System BLS jest organizowany w ramach jednej grupy ubezpieczeń. Wykorzystuje się różne modele określające zakres szkód objętych BLS, zasady i sposoby rozliczeń między zakładami. W każdym z modeli jednymi z najistotniejszych elementów są zasady ustalania wysokości regresów (systemy rozliczeń między zakładami), z którymi występują zakłady likwidujące szkody na rzecz poszkodowanych do zakładów, w których ubezpieczeni są sprawcy szkody. Niniejsza praca dotyczy zasad rozliczeń między zakładami z tytułu szkód z ubezpieczeń OC p.p.m. Podjęto próbę zbadania wpływu przyjmowania różnych systemów rozliczeń między zakładami (rozliczenia według kosztów rzeczywistych i rozliczenia ryczałtowe) na sytuację finansową poszczególnych hipotetycznych zakładów ubezpieczeń i całego rynku oraz na ocenę ryzyka przyjmowanego przez poszczególne zakłady. (abstrakt oryginalny)
Koszty pracy obejmują różne składniki związane z zatrudnieniem. W statystyce międzynarodowej koszty wynagrodzenia ujmowane są najczęściej w dwóch pozycjach: kosztów bezpośrednich, do których należy wynagrodzenie wypłacane pracownikowi po potrąceniach określanych w Polsce jako płaca netto, oraz kosztów pośrednich i zaliczanych do nich narzutów, głównie składek i podatków. W polskiej statystyce, podobnie jak w innych krajach, koszty pracy liczone są jako suma: - wynagrodzeń brutto (łącznie z zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych) oraz składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe płaconych przez pracownika, - składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe płaconych przez pracodawcę, - wydatków płaconych na kształcenie i przekwalifikowanie kadr, na bezpieczeństwo i higienę pracy itp.(fragment tekstu)
Celem badań jest określenie zmienności kosztów ponoszonych przez ZUS z tytułu świadczeń ubezpieczonym, którzy ulegli wypadkom przy pracy oraz zróżnicowania w okresie badawczym liczebności przyznanych świadczeń z tego tytułu. Ponadto, w badaniach podjęto problematykę dotyczącą skali kosztów świadczeń z tytułu chorób zawodowych w Polsce. Okres badawczy to lata 2006-2009. Analizę ekonomiczną przeprowadzono z uwzględnieniem danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W artykule wykorzystano rachunek korelacji i regresji prostej, test t i F, a także elementy statystyki tabelarycznej i opisowej. Ponadto wykorzystano działania myślowe o charakterze indukcyjnym i dedukcyjnym. (fragment tekstu)
Nie każdemu wiadomo, że ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej zależne jest od przyjetej w prawie i umowie koncepcji tak zwanego wypadku ubezpieczeniowego. W polskim prawie ta koncepcja niebawem się zmieni.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.