Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia wzajemne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W czasie odbytej 17 i 18 kwietnia w Warszawie I Polsko-Europejskiej Konferencji Rozwoju Ubezpieczeń Wzajemnych w Polsce - "Szansa na przyszłość" - przedstawiciele polskich towarzystw zaprezentowali swoje dotychczasowe doświadczenia (o przebiegu konferencji pisaliśmy w numerze poprzednim). (abstrakt oryginalny)
Z roku na rok zwiększa się udział towarzystw ubzepieczeń wzajemnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Nie dla każdego jednak w pełni jasna jest różnica między sposobem funkcjonowania TUW a tradycyjnych firm ubezpieczeniowych, działających w formie spółek akcyjnych. Podstawowe różnice dotyczą ogólnej filozofii i celu działania.
Za rok minie 70 lat od wydania Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 maja 1927 roku o przymusie ubezpieczenia od ognia i Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych.1) Niewątpliwie będzie to okazja do jeszcze jednego potwierdzenia, że Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA jest kontynuatorem tradycji i działalności polskich ubezpieczeń. Z tych względów wydaje się konieczne przypomnienie treści Rozporządzenia, celem umożliwienia porównania i oceny różnic, jakie zaistniały w zakresie ochrony ubezpieczeniowej i jej charakterze na przestrzeni 70-lecia.(abstrakt oryginalny)
Pomysł utworzenia towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych przez KGHM Polska Miedź SA oraz podmioty grupy holdingowej POLSKA MIEDŹ zasadzał się na następujących przesłankach: -formalnych - wynikających z przywrócenia formy wzajemnego ubezpieczenia zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej z 1990 r., -ekonomicznych - wynikających z wielkości składki ubezpieczeniowej (50 mld zł) oraz analizy przebiegu szkodowości w ostatnich 10-ciu latach (1-5% w poszczególnych latach badawczego okresu).(abstrakt oryginalny)
Z taką sytuacją mamy aktualnie do czynienia w Polsce, gdzie na skutek zbytniego liberalizmu w stosunku do otwierania nowych firm ubezpieczeniowych i nadzoru nad nimi doszło do zachwiania sektora ubezpieczeniowego. Straty tego sektora arbitralną decyzją będą rekompensowane z podwyżek składek. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest ocena stanu wzajemności ubezpieczeniowej w Polsce oraz ukazanie zachodzących tendencji w działalności towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i ich konsekwencji. Problem zdaje się szczególnie interesujący w perspektywie stojącego przed rynkiem ubezpieczeniowym, w tym towarzystwami ubezpieczeń wzajemnych, wyzwania wynikającego z konieczności implementacji do porządku prawnego dyrektywy Solvency II, zmieniającej w sposób istotny warunki prowadzenia działalności ubezpieczeniowej. Ocena wzajemności ubezpieczeniowej została przeprowadzona w oparciu o retrospektywną analizę przesłanek doktrynalnych wzajemności, regulacji prawnej oraz rozwiązań funkcjonalnych występujących w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych prowadzących działalność na polskim rynku w minionym dwudziestoleciu. (fragment tekstu)
Ostatnie lata przedrozbiorowe Rzeczypospolitej były okresem bardzo niespokojnym pod względem społeczno-politycznym. Nie sprzyjało to rozwojowi lokalnych kas ogniowych i uniemożliwiało tworzenie przez Komisje Dobrego Porządku dalszych instytucji ubezpieczeń wzajemnych w postaci kas ogniowych obejmujących większe regiony. Istniejące kasy ogniowe były coraz mniej aktywne, a nawet zaprzestawały działalności. Rozbiory spowodowały, że dalszy rozwój ubezpieczeń polskich potoczył się trzema odrębnymi drogami, na który wpływ miały warunki gospodarcze, społeczne a także polityczne, jakie zaistniały na terenach naszego kraju opanowanego przez trzech zaborców.(abstrakt oryginalny)
Problemem badawczym poruszanym w artykule jest określenie znaczenia ubezpieczeń wzajemnych w sektorze rolnym. Celem opracowania jest opis aktualnej pozycji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW) na rynku ubezpieczeń w Polsce oraz identyfikacja czynników ograniczających i stymulujących rozwój systemu ubezpieczeń wzajemnych w sektorze rolnym. W ramach majątkowych ubezpieczeń rolnych w 2016 r. swoje produkty oferowały trzy spośród ośmiu TUW funkcjonujących w dziale II. Z analizy danych gromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że w składce przypisanej brutto z tytułu ubezpieczeń rolnych udział towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w 2015 r. wynosił ok. 30%, co w porównaniu do ogólnego udziału w rynku ubezpieczeń działu II (3,511%) może uczynić ten sektor obszarem poszukiwań przewag konkurencyjnych. Wśród największych zalet towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na rynku ubezpieczeń rolnych wymieniono, z punktu widzenia gospodarstwa rolnego, niższy koszt ubezpieczenia, zaspokajanie potrzeb ubezpieczeniowych członków oraz możliwość wpływania na losy towarzystwa przez jego członków. Ograniczeń rozwoju tej formy działalności można poszukiwać w niepewności związanej z wysokością składki i potencjalnych świadczeń. (abstrakt oryginalny)
Polski ruch ubezpieczeń wzajemnych ma swoje bogate tradycje sięgające odległych czasów. Zapisy z XVII i XVIII wieku, mówiące o aktach regulujących "porządki ogniowe", pozwalały na tworzenie grup sposobnych do niesienia pomocy na wypadek pożarów. Ruch wspomagania się wzajemnościowego rodaków kiełkował w czasach zaborów. Nikodem Sieczkowski pisał w 1883 r. o Warszawskim Towarzystwie Ubezpieczeń od Ognia: daje zupełną gwarancję, bo nigdy nie bankrutuje i o tyle tylko obciąża ubezpieczonych, o ile tego wymaga suma strat powstała wskutek pożarów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł niniejszy składa się z trzech części. W pierwszej naszkicowano historyczny proces powstania i rozwoju ubezpieczeń wzajemnych, w tym przede wszystkim towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. W drugiej opisano zachodzące obecnie na japońskim rynku ubezpieczeń procesy liberalizacji i deregulacji, ze szczególnym uwzględnieniem tych zmian, które dotyczą towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. W obu częściach wyodrębnione zostały towarzystwa prowadzące ubezpieczenia na życie oraz towarzystwa prowadzące ubezpieczenia majątkowe i pozostałe osobowe (nieżyciowe). Trzecia część artykułu poświęcona została ubezpieczeniom wzajemnych prowadzonym przez spółdzielnie.(fragment tekstu)
Grupa ubezpieczeniowa AmerUs Group ogłosiła zakończenie procesu przejęcia towarzystwa ubezpieczeń na życie Indianapolis Life Insurance Co. Wcześniej Indianapolis poddała się demutualizacji, czyli przekształceniu z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych w ubezpieczeniową spółkę akcyjną. Jako rekompensatę za utratę praw członkowskich w przekształconym towarzystwie (dawni członkowie) Indianapolis Life otrzymali akcje zwykłe AmerUs Group, gotówkę lub rozszerzenie warunków posiadanych przez nich umów ubezpieczenia na życie, równowartości 9,3 min akcji zwykłych AmerUs Group (około 325 mld USD).(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia w zaborze rosyjskim miały własną, odrębną drogę rozwojową. Choć kształtowały się w warunkach narzucanych przez carat, będący najbardziej bezwzględną formą ucisku wobec społeczeństwa polskiego, to jednak właśnie na tych ziemiach rozwinęły się modele ubezpieczeń, mogące stanowić przykład nawet dla wielu ubezpieczeń zachodnioeuropejskich. Stało się to dzięki wybitnym działaczom społecznym oraz teoretykom i praktykom ubezpieczeniowym, którzy wznieśli polską myśl ubezpieczeniową na najwyższy poziom.(abstrakt oryginalny)
Kryzysy finansowe nie pozostają bez wpływu na rynek ubezpieczeń. Ubezpieczenia wzajemne, które stanowią naturalny element rynku również odczuwają skutki załamania na ryku finansowym. Obserwacje z obecnego kryzysu pozwalają jednak na sformułowanie wniosków, iż towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych łagodniej znoszą oddziaływanie kryzysu, który staje się wręcz dla nich szansą na poprawę swej sytuacji rynkowej mierzonej zbiorem składki i udziałem w rynku. Zasada wzajemności nie jest jednak, jak wskazuje zawarta w artykule analiza, gotowym rozwiązaniem dla przetrwania trudnych czasów.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ubezpieczenia wzajemne a ubezpieczenia komercyjne
75%
W publikacji podjęto próbę wskazania podobieństw i różnic między towarzystwami oferującymi ubezpieczenia wzajemne oraz ubezpieczenia komercyjne. Przedstawiona charakterystyka nie zawsze znajduje pełną realizację w praktyce, choć konstrukcja prawna umożliwia istnienie różnych form organizacji. Celem artykułu jest nie tylko pokazanie obecnego funkcjonowania towarzystw, ale wskazanie przestrzeni, w jakich mogą działać na polskim rynku ubezpieczeniowym. Ze względu na formy organizacyjno-prawne i oferowaną ochronę ubezpieczeniową wyróżniamy ubezpieczenia komercyjne oraz ubezpieczenia wzajemne. Mianem ubezpieczeń komercyjnych określa się ubezpieczenia, które są oferowane przez zakłady ubezpieczeń w celu osiągnięcia zysku, a ponadto związane są z zasadą ekwiwalentności świadczeń w stosunku do wpłacanej kwoty składek. Z kolei ubezpieczenia wzajemne nie powinny być nastawione na zysk, lecz na zaspokojenie potrzeb członków, będących jednocześnie klientami i właścicielami prowadzonego towarzystwa. Działalność ubezpieczeniowa w tym przypadku opiera się na jedności stosunku prawnego opartego na zasadzie wzajemności. Zasadniczą cechą wyróżniającą towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jest istnienie ścisłego związku pomiędzy członkostwem w towarzystwie a zawarciem umowy ubezpieczenia. Związek ten polega na tym, że aby uzyskać członkostwo, co do zasady należy zawrzeć umowę ubezpieczenia z TUW; z kolei utrata statusu członka następuje najczęściej wraz z wygaśnięciem umowy ubezpieczenia, chyba że statut towarzystwa przewiduje inne rozwiązania. Ponadto stosunek prawny wynikający z ubezpieczenia wzajemnego powoduje powstanie określonych skutków o charakterze społeczno-ekonomicznym oraz specyficznego rozkładu ryzyka. W rezultacie ubezpieczony przenosi również część ryzyka na własną osobę. Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych jest prawnie odrębnym podmiotem, jednak w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia w sensie gospodarczym podmioty będące członkami towarzystwa wzajemnie się zabezpieczają. Przyjęcie takiej konstrukcji prawnej może wpływać na ograniczenie zjawiska wyłudzania odszkodowań. Konstrukcja prawna towarzystw opartych na zasadzie wzajemności powinna sprzyjać budowaniu wspólnoty finansowej. Dzieje się tak za sprawą wewnętrznego mechanizmu racjonalizującego działania członków, którzy są jednocześnie ubezpieczającymi. Członkowie mogą być nawet narażeni na straty, jakie przyniesie działalność towarzystwa, jeżeli będą zobowiązani postanowieniami statutu do dokonywania określonych świadczeń na rzecz towarzystwa. Może też zajść sytuacja odwrotna. Jeśli powstanie nadwyżka bilansowa, wówczas członkowie będą mogli liczyć na obniżenie przyszłej składki bądź zwrot jej części. Przedsiębiorstwa oferujące ubezpieczenia oparte na zasadzie wzajemności stanowią atrakcyjne, a na polskim rynku jeszcze niedocenione przedsięwzięcia. Przyczyną tak niskiego zainteresowania ofertą towarzystw ubezpieczeń wzajemnych jest brak świadomości prawnej społeczeństwa na temat różnic między ubezpieczeniami wzajemnymi a komercyjnymi. Ponadto obserwacja polskiego rynku ubezpieczeń wzajemnych pozwala na stwierdzenie, iż dominującym modelem prowadzenia działalności w tej formie jest model kapitałowy - zbliżony do funkcjonowania spółek akcyjnych. Trudno zatem przeciętnemu nabywcy produktów ubezpieczeniowych wskazać wyraźne różnice między ubezpieczeniami wzajemnymi a komercyjnymi. W moim przekonaniu istnieje na polskim rynku ubezpieczeń przestrzeń, gdzie mogłyby rozwinąć się małe TUW, zrzeszające producentów czy osoby wykonujące podobny zawód. Przykładem takiej działalności może być Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Rejent-life", które kieruje swoją ofertę wyłącznie do notariuszy, ich małżonków oraz asesorów notarialnych. (abstrakt oryginalny)
Podstawową rolę na rynku ubezpieczeniowym spełniały wtedy publiczno-prawne zakłady ubezpieczeń, zwłaszcza PZUW, ZUW w Poznaniu, oparte na zasadach wzajemności i samorządności, mające na celu dobro publiczne, a nie osiąganie zysków. Zakłady te posiadały uprzywilejowaną pozycję na Polskim rynku ubezpieczeniowym, w wyniku czego realizowały politykę państwa w ubezpieczeniach oraz były regulatorem rozwoju prywatnych, krajowych i zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie udziału TUW w światowym rynku ubezpieczeniowym. Na podstawie wielkości sprzedaży (przypis składki brutto) wskazany zostaje udział TUW w wybranych krajach. Zaprezentowana zostanie także zmiana pozycji TUW w pięciu największych rynkach ubezpieczeniowych w latach 1997-2006. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza przesłanek, uwarunkowań i kierunków rozwoju towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na ziemiach polskich do momentu ich likwidacji po II wojnie światowej. (fragment tekstu)
Ubezpieczenia wzajemne na rynku ubezpieczeń morskich pełniły i z pewnością pełnić będą rolę szczególną jako najlepsza kombinacja bezpieczeństwa (ochrony interesów armatorskich), tradycji i jakości usług. Spodziewane ożywienie na rynku żeglugowym z pewnością wpłynie na poprawę sytuacji finansowej klubów P&I, co da im większą szansę w konkurowaniu z klubami "składki stałej". Te ostatnie nie powinny być jednak traktowane jako zagrożenie dla tradycyjnych klubów, ale jako wyzwanie do tworzenia kompleksowej usługi ubezpieczeniowej i oferowania bardziej elastycznych rozwiązań, które w optymalny sposób zaspokoiłyby oczekiwania armatorów i innych uczestników procesu transportowego.
W wielowiekowej historii ubezpieczeń na ziemiach polskich, czteroletni okres pierwszej wojny światowej jest zaledwie epizodem, ale na tyle wyróżniającym się swoją specyfiką że należy mu się oddzielne potraktowanie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.