Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 295

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenia zdrowotne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Along with the growing wealth of society, the demand for insurance, including health insurance, increases. In recent years, there has been significant interest in insurance products which guarantee access to private healthcare facilities. The waiting time for an appointment with a specialist is shorter than in public institutions, and such insurance offers quick diagnostics and high-quality services. The study aimed to determine the level and differentiation of health insurance expenditure in various types of households and its share in total insurance expenses. From 2006 to 2020, as shown by statistics, the highest expenditure on health insurance was recorded in the households of nonmanual workers (PLN 19.72 per person per year on average) and the lowest - in farmers' families (8.85 per person per year on average). The indicator of the diversification of insurance expenditure structures for the surveyed households calculated for 2020 showed that farmers' households had a significantly different (various) structure of expenditure on insurance than that observed in other types of households (total vpq = 0.96)(original abstract)
2
Content available remote Prywatne dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne
100%
Ubezpieczenia zdrowotne są istotnym elementem polityki zdrowotnej. Mimo że publiczne (powszechne) ubezpieczenie zdrowotne obejmuje większą część społeczeństwa i zapewnia szeroki zakres świadczeń zdrowotnych, to od lat wzrasta zainteresowanie prywatną opieką medyczną. Z uwagi na ograniczoną dostępność i pogarszającą się jakość świadczeń zdrowotnych publicznych alternatywą staje się prywatna opieka medyczna. W ramach okresowej i kompleksowej prywatnej opieki medycznej można wyróżnić dwie jej formy, tj. abonament medyczny (jego podstawą jest umowa zawarta ze świadczeniodawcą rynku usług medycznych) oraz prywatne indywidualne lub grupowe ubezpieczenie zdrowotne (jego podstawą jest umowa ubezpieczenia zawarta z zakładem ubezpieczeń). (fragment tekstu)
Nieczęsto zdarza się, aby globalna firma konsultingowa podejmowała próbę szeroko zakrojonej analizy polskiego systemu ochrony zdrowia, następnie dokonywała opakowania tej analizy w raport, a na końcu nawet pokusiła się o oficjalną rekomendację. Chwalebnym wyjątkiem jest Ernst & Young, które w ramach programu "Sprawne Państwo" zajęło się (nie po raz pierwszy) tematem ubezpieczeń. Najnowszym objawem aktywności tej firmy w powyższym zakresie jest raport pt. "Ocena możliwości poprawy działania polskiego systemu ochrony zdrowia. Współpłacenie i prywatne ubezpieczenia zdrowotne".(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia model pozwalający badać zachowania podmiotów - uczestników rynku prywatnych (komercyjnych) ubezpieczeń zdrowotnych w zależności od przyjętego systemu rozliczeń między ubezpieczycielem a świadczeniodawcą medycznym. W modelu wyróżniono 3 podmioty: ubezpieczyciela, ubezpieczonego/pacjenta, firmę medyczną, oraz dwa systemy rozliczeń: ryczałtowy i za usługę. Symulacja przejścia z rozliczeń ryczałtowych na rozliczenia za usługę pozwala określić, jakie parametry mogą mieć wpływ na ukształtowanie się nowej równowagi na rynku i jak zmieni się sytuacja wszystkich podmiotów tworzących rynek (ze szczególnym naciskiem na sytuację ubezpieczyciela). (abstrakt oryginalny)
Omówiono stan rynku ubezpieczeń chorobowych w Polsce i na tej podstawie określono prawdopodobne kierunki rozwoju ubezpieczeń chorobowych. Po pierwsze rozwój ubezpieczeń chorobowych w Polsce przyjmować może postać rozwoju ilościowego rozumianego jako zwiększanie liczebności zbioru produktów stanowiących ofertę w ramach występujących już rodzajów ubezpieczeń chorobowych. Po drugie rozwój ten odpowiadać może rozwojowi jakościowemu w wymiarze chociażby wprowadzania produktów nowych rodzajów ubezpieczeń, rozszerzania zakresu pokrycia ubezpieczeniowego w ramach ubezpieczeń już istniejących czy wzrostu transparentności ogólnych warunków ubezpieczeń.
W opracowaniu wskazano na rozróżnienie pomiędzy zabezpieczeniem zdrowotnym a ubezpieczeniem zdrowotnym, podkreślono, że ubezpieczenie zdrowotne jest jedną z metod zabezpieczenia zdrowotnego. Następnie przedstawiono ogólną charakterystykę modeli ochrony zdrowia [wzorzec Bismarcka, wzorzec Beveridge`a, wzorzec X (rezydualny) oraz historyczny już wzorzec Siemaszki]. Przedmiotem analizy jest wskazanie różnorodnych systemów ochrony zdrowia w świecie; stąd też w dalszej części opracowania przedstawiono ubezpieczenia zdrowotne w wybranych krajach europejskich, jak: Niemcy, Wielka Brytania oraz Czechy. (abstrakt oryginalny)
Komercyjne ubezpieczenia zdrowotne są w zasadzie jeszcze nieobecne na polskim rynku asekuracyjnym. Mimo, iż sprzedaż ich umożliwia ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, jak do tej pory tylko TU Europa SA próbuje swoich sił w tym segmencie rynku. Z sukcesem sprzedają je natomiast firmy tzw. quasi - ubezpieczeniowe.
Artykuł dotyczy funkcjonowania systemów charakteryzujących się obowiązkowym posiadaniem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dokonano w nim ogólnej charakterystyki sposobów funkcjonowania ubezpieczeń zdrowotnych w wybranych państwach, tj. w Australii, Holandii i Szwajcarii. Zwrócono uwagę na aktywny udział w promowaniu powszechności obowiązkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz podejmowanie określonych działań mających na celu wzmocnienie ich udziału. Wskazano, iż dopłaty oraz obligatoryjność zakupu stanowią najefektywniejsze narzędzia ich promowania obok takich mechanizmów wspierających, jak oferowanie przez ubezpieczycieli wystandaryzowanych produktów, dofinansowanie oraz nakładanie kar stanowiących mechanizm fiskalny. W opracowaniu zaprezentowano cechy systemów, możliwości ich finansowania poprzez stosowanie dopłat ze strony państwa oraz wysokości wydatków na przymusowe uczestnictwo w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w relacji do PKB w analizowanych krajach.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowane parametry tworzą w praktyce podstawę do konstruowania konkretnego produktu ubezpieczenia zdrowotnego. W pierwszej kolejności odnoszą się one do techniczno-ubezpieczeniowego wyodrębnienia ochrony ubezpieczeniowej, widzianej oczami jej producenta (zakładu ubezpieczeń). W obliczu konkurencji możliwości sprowadzania przez zakład ubezpieczeń formułowania produktu ubezpieczeniowego (w tym zdrowotnego) jedynie do takiego obszaru, który jest względnie prosty i wygodny z techniczno-ubezpieczeniowego punktu widzenia, są jednak ograniczone. Zakład ubezpieczeń postawiony jest bowiem przed koniecznością zmiany spojrzenia na konstrukcję produktu ubezpieczeniowego z wytwórczego na zorientowane na klienta. Rozszerzenie pojęcia produktu ubezpieczeniowego (produkt podstawowy - ochrona ubezpieczeniowa czy produkt rozszerzony) i objęcie nim nie tylko momentu prezentacji oferty i zawierania umowy, ale całego łańcucha świadczenia usługi ubezpieczeniowej, jest jedną z dróg dostosowania konstrukcji produktu do zmian rynkowych. Wybrana koncepcja, jak wskazano, jest jednocześnie jednym z wymiarów analizy konstrukcji produktu ubezpieczeniowego.Warto ponadto nadmienić, że produkty ubezpieczeń konstruowane przez zakład ubezpieczeń są zawsze produktami standardowymi. Ich indywidualizacja następuje dopiero w momencie zawierania umowy. Wtedy to bowiem raz skonstruowane przez zakład produkty są ponownie konstruowane z udziałem ubezpieczającego. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest określenie aktualnego stanu sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ich miejsca w polskim systemie ochrony zdrowia. W opracowaniu podjęto próbę wyodrębnienia tendencji rozwojowych charakterystycznych dla rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. W tym celu w przeprowadzonej analizie uwzględniono wskaźniki, które mogą być traktowane jako ekonomiczne mierniki rozwoju sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych Polsce. W artykule przedstawiono również główne uwarunkowania oraz perspektywy dalszego rozwoju tego sektora. (fragment tekstu)
Przybliżono regulacje dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w systemie niemieckim, austriackim i brytyjskim. Na tym tle przedstawiono polskie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.
Jest to sprawozdanie przekazane rządowi po roku obowiązywania ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Zagadnienia omówione w poszczególnych częściach podzielono na kilka kategorii: realizacja zadań nałożonych na pełnomocnika i reprezentujące go struktury; analiza finansowania i kontraktowania świadczeń zdrowotnych; analiza wdrażania i funkcjonowania poszczególnych elementów systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ze szczególnym uwzględnieniem kas chorych, zakładów opieki zdrowotnej, realizacji uprawnień ubezpieczonych. Sprawozdanie zawiera również wnioski dotyczące kierunków działań rozwijających i doskonalących system oraz wysokości składki na ubezpieczenie.
Ubezpieczenia zdrowotne są rodzącym się segmentem rynku ubezpieczeń w Polsce, i ich rozwój napotyka na wiele problemów trudnych do rozwiązania. Również na świecie ubezpieczenia zdrowotne, w dzisiejszym rozumieniu tych usług, należą raczej do młodych. Faktyczny rozkwit prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych nastąpił na świecie w latach sześćdziesiątych i dalszych, nic więc dziwnego, że problematyką tą zajęto się w Polsce dopiero teraz, jako że poprzedni system polityczno-społeczny, a przedtem jeszcze okres wojny, nie dały ku temu żadnych możliwości. Uznając potrzebę przyspieszonego rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, autor dokonał ogólnego przeglądu, jak systemy te są zorganizowane i prosperują w innych krajach (Niemcy, USA, Ameryka Południowa), i w ten sposób chce określić ogólne ramy tego ubezpieczenia i kierunki w jakich prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce mogą, lub powinny, się rozwijać.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na problematyce dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez komercyjne zakłady ubezpieczeń. Przedstawiono najważniejsze uwarunkowania otoczenia zewnętrznego oraz przewidywane kierunki rozwoju tego segmentu rynku ubezpieczeniowego w Polsce. (fragment tekstu)
Omówiono 4 podstawowe modele systemów opieki zdrowotnej: model Bismarkowski, model Beveridge'a, model rezydualny i model Siemaszki, zwracając szczególna uwagę na system obowiązujący w Polsce.
Wysokość kwoty udziału własnego oraz stopy koasekuracji decyduje o wyborze programów ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, o konsumpcji świadczeń medycznych. Im niższa wartość udziału własnego, tym wcześniej ubezpieczony korzysta na obniżce ceny opieki zdrowotnej, która wynika ze stopy koasekuracji. Dla osób, których konsumpcja przekracza wartość kwoty udziału własnego, redukowanie tej kwoty oznacza wzrost w dochodach rozporządzalnych (efekt dochodowy). Z kolei obniżanie kwoty koasekuracji powoduje redukcję ceny opieki medycznej. Efektem obniżenia stopy koasekuracji oraz kwoty udziału własnego jest zatem wzrost konsumpcji opieki medycznej. Wzrost ten następuje tak długo, jak długo utrzymują się niskie składki ubezpieczeniowe i niska współpłatność za opiekę z dochodów osobistych. Z dynamicznym ujęciem hazardu moralnego ex post związana jest również kwestia wpływu ubezpieczenia zdrowotnego na tempo innowacji w zakresie technologii medycznej, bowiem sposobem zwiększenia wartości opieki zdrowotnej jest wykorzystanie droższej technologii medycznej. Tak więc bardziej nowoczesna, a zarazem kosztowniejsza procedura leczenia może zredukować efektywną cenę opieki medycznej w przypadku późniejszych zdarzeń chorobowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej. Rynek ten, jak dotąd, odgrywa marginalną rolę, nie tylko w sensie objętej populacji, ale również ze względu na udział w finansowaniu ochrony zdrowia. W obecnej sytuacji w ochronie zdrowia należy jednak prognozować jego szybki wzrost. (fragment tekstu)
Omówiono zasady systemu ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzonego w Polsce na podstawie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 7 lutego 1997 roku.
Już z wejściem w życie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (1 stycznia 1999 r.) zaczęły się spory i dyskusje o charakter składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy kwota przekazywana na ubezpieczenie zdrowotne jest składką, podatkiem czy też może innym rodzajem daniny publiczno-prawnej? Aby wyjaśnić tę kwestię należy się odwołać zarówno do instytucji prawnej podatku, jak i przypomnieć cechy ubezpieczenia społecznego, a tym samym składki na to ubezpieczenie. Podatek jest jedną z podstawowych kategorii pojęciowych funkcjonujących we współczesnej świadomości społecznej. Wokół podatków buduje się programy ekonomiczne, a stosunek do polityki podatkowej łączy lub dzieli różne grupy społeczne. Projekty reform podatkowych są składnikiem programów partii politycznych, a obietnice obniżenia bądź likwidacji niektórych podatków są często elementem gry wyborczej w demokratycznych społeczeństwach. (...)Wymieszanie rozwiązań ubezpieczeniowych i podatkowych w rozwiązywaniu problemów dotyczących systemu ochrony zdrowia nie jest czymś niespotykanym. Warto jednak wiedzieć, gdzie kończy się zasada (metoda) zaopatrzeniowa (finansowana podatkowo), a zaczyna ubezpieczeniowa (finansowana składką), bo od sposobu przyjętego finansowania powinny zależeć uprawnienia korzystających z systemu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.