Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenie chorobowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The paper is an effect of the nationwide seminar "Dilemmas in sickness insurance: sickness allowance," organised on 13 June 2018 in Warsaw by the Warsaw-Łódź Branch of the Polish Social Insurance Association [Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego, PSUS] and the Insurance Law Department of the University of Warsaw's Faculty of Law and Administration. The paper focuses on the coverage of a temporary incapacity for work through sickness allowances granted under the general sickness insurance and sickness, accident and maternity insurance for farmers. The aim of the study is to discuss selected issues of sickness allowance, including the criticism of the legal provisions and a presentation of conclusions. The following research methods have been used in the paper: historical, dogmatic and legal, sociological and statistical. The first part of the paper briefly presents the evolution of incapacity for work insurance coverage due to sickness. Then, the legal dilemmas related to the acquisition of the right to sickness allowance in the general system were selected and shown. In the third part, attention is paid to the economic balance of the Sickness Fund and changes in the structure of its expenditure over the last decade. The fourth part contains a description of sickness allowance under the farmers' social insurance and an analysis of applicable solutions in the context of the right to social security and the matching of existing solutions to farmers' needs. The paper is concluded with a number of specific proposals for changes in the described area. The members of the Polish Social Insurance Association's Warsaw-Łódź Branch hope that the proposed formula will become a permanent element within academic discourse. (fragment of text)
Opracowanie przedstawia zagadnienia związane z ubezpieczeniem chorobowym w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Omawiane kwestie skupiają się na charakterystyce zasady solidarności oraz nadużyć w prawie do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Na podstawie orzeczeń sądowych zostały przedstawione przykłady najczęściej występujących nieprawidłowości w prawie do świadczeń. Przedstawiono również możliwości, jakimi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby przeciwdziałać nadużyciom. Najważniejsze kwestie dotyczą próby określenia, czym jest nadużycie w kontekście nabywania prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Ponadto wskazuje się, że nieuczciwe działania części świadczeniobiorców i płatników składek stoją w sprzeczności z zasadą solidarności społecznej, która jest jedną z podstawowych wartości dla ubezpieczeń społecznych. (abstrakt oryginalny)
Autor opisuje ewolucję reformy rynkowego systemu opieki zdrowotnej w Holandii. Od 1 stycznia 2006 r. z chwilą wejścia w życie ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym wszyscy mieszkańcy tego kraju zostali objęci powszechnym ujednoliconym systemem ubezpieczeniowym. Nowy system utrzymuje, a gdzie możliwe także wzmacnia, zakres prywatnej inicjatywy, silne oparcie w prawie prywatnym i powiązaną z tym odpowiedzialność finansową ubezpieczycieli oraz dobrą dostępność do systemu. Zdaniem autora warto przyjrzeć się tym nowym rozwiązaniom nie tylko ze względu na ich aktualność, ale także w kontekście szerszej refleksji nad kierunkami ewolucji bismarckowskiego modelu społecznego ubezpieczenia chorobowego w nowych realiach gospodarczych, społecznych i technologicznych. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są problemy związane z ubezpieczeniem społecznym osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, zwanych na gruncie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcami. Sytuacja faktyczna zleceniobiorców jest zbliżona do sytuacji pracowników, niemniej istnieją pewne odrębności pomiędzy tymi dwiema grupami, które uzasadniają odmienne ukształtowanie zasad ubezpieczenia społecznego. W artykule przeprowadzono analizę obowiązujących regulacji prawnych i orzecznictwa sądowego na tle różnych sytuacji faktycznych. Przedstawione są również propozycje zmian legislacyjnych w zakresie ubezpieczenia społecznego zleceniobiorców. (abstrakt oryginalny)
Umowy dodatkowe dotyczące poważnych zachorowań stanowią jedną z możliwości zabezpieczenia się na wypadek ryzyka ciężkiej choroby. Na rynku ubezpieczeń prywatnych znajduje się obecnie wiele produktów zróżnicowanych zarówno pod względem liczby ryzyk oferowanych w ramach poszczególnych ofert, jak i jakości umów wyrażających się w rodzajach jednostek chorobowych stanowiących określone zdarzenia ubezpieczeniowe. W artykule podjęto zagadnienie oceny atrakcyjności indywidualnych umów ubezpieczeń dodatkowych poważnych zachorowań zaliczanych do grupy piątej działu pierwsze-go poprzez analizę treści zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczeń. Analiza ta skoncentrowała się na zakresie ubezpieczeń, który definiuje zdarzenia ubezpieczeniowe. W celu usystematyzowania zakresu ubezpieczeń chorobowych w artykule dokonano uporządkowania jednostek chorobowych pod względem częstości ich występowania, scharakteryzowano wybrane choroby pod kątem istotności z punktu widzenia zapadalności oraz dokonano analizy porównawczej zdarzeń ubezpieczeniowych w odniesieniu do danych epidemiologicznych. Stworzone uporządkowanie stanowi swego rodzaju kompendium, które może służyć klientom towarzystw ubezpieczeniowych oraz pośrednikom ubezpieczeniowym w dokonaniu wyboru oferty, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom ubezpieczeniowym. (abstrakt oryginalny)
Od 2010 r. wydatki na świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym związane z okresową niezdolnością do pracy, znacząco wzrastają. Zwiększa się też ich udział w strukturze ogółu wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Fundusz chorobowy od ponad dekady pozostaje deficytowy. Składki pokrywają mniej ni mniej niż 3/4 wydatków na świadczenia z tego funduszu. Wzrasta liczba zaświadczeń lekarskich o okresowej niezdolności do pracy (e-ZLA). W artykule przedstawiono informacje ilustrujące wybrane aspekty absencji chorobowej osób ubezpieczonych w ZUS w 2022 r. Za punkt wyjścia wybrano informacje o e-ZLA, które mają kluczowe znaczenie dla możliwości monitorowania liczby, skali i przyczyn okresowej niezdolności do pracy. Wskazano zmiany dotyczące liczby i długości wystawianych e-ZLA oraz najczęściej występujące grupy chorób; w tym choroby związane z COVID-19. Przedstawiono informacje o kosztach absencji chorobowej i ich dynamice. Przytoczono dane dotyczące kontroli korzystania ze zwolnień lekarskich. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje możliwość łączenia stypendium doktoranckiego z zasiłkiem macierzyńskim w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w czasie kształcenia w szkole doktorskiej. Ustawodawca, umożliwiając doktorantom dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego, przyznał im również prawo do świadczeń z tego ubezpieczenia, jednak w praktyce może być ono całkowicie iluzoryczne. Doktorantom przyznane zostało prawo do stypendium doktoranckiego, które ma charakter obligatoryjny. Wprawdzie w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie doktorant może zawiesić kształcenie, ale w okresie zawieszenia kontynuowana jest wypłata stypendium. Jeśli stypendium to zostanie zakwalifikowane jako wynagrodzenie uzyskiwane w ramach naukowoprawnego zatrudnienia, przepisy ustawy zasiłkowej wykluczałyby możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Przystępowanie do ubezpieczenia chorobowego byłoby w tej sytuacji niecelowe. Nieuznanie zaś stypendium za sui generis rodzaj wynagrodzenia pozwalałoby na jednoczesne pobieranie zasiłku macierzyńskiego i stypendium, co byłoby niezgodne z celem i funkcją zasiłku macierzyńskiego, pozostając niezgodnym z systemowymi założeniami polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. (abstrakt oryginalny)
Rozłożenie na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne następuje w drodze umowy zawieranej pomiędzy ZUS a dłużnikiem (płatnikiem składek). Umowa może dotyczyć nie tylko należności z tytułu składek finansowanych przez płatnika, lecz również części składki finansowanej przez ubezpieczonych. Umowa o rozłożenie na raty należności z tytułu składek nie jest zwykłą czynnością proceduralną (procesową) ani czynnością wyłącznie techniczną. Nie stanowi również umowy w rozumieniu prawa cywilnego. Zawierając umowę dotyczącą składek finansowanych przez płatnika składek, płatnik działa we własnym imieniu i na własny rachunek. Płatnik nie występuje jednak w takiej roli w tej części czynności, która dotyczy składek finansowanych przez ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców i innych). Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe w części i całość składki na ubezpieczenie chorobowe finansują z własnych środków ubezpieczeni. Ta część składki jest potrącana z przychodu ubezpieczonego i stanowi należność przysługującą pracownikowi lub osobie wykonującej pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia. Jest to należność, do której płatnik nie ma tytułu prawnego, zatem zawierając umowę z Zakładem dysponuje mieniem, którego nie jest właścicielem. Na mocy art. 29 u.s.u.s. uzyskuje wobec tego mienia uprawnienia quasi-właścicielskie, co zdaniem autorki nasuwa myśl o istnieniu pewnej formy powiernictwa ustawowego. Działania płatnika przejawiają natomiast cechy działań zastępcy pośredniego. (abstrakt oryginalny)
W dniu 27 października 2022 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. ,,Czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby" zorganizowana, przy współpracy z Oddziałem ZUS w Opolu, przez Katedrę Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Uniwersytetu Opolskiego oraz Dolnośląski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele środowiska naukowego, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz przedstawiciele zawodów prawniczych. Celem konferencji była analiza teoretycznych oraz praktycznych aspektów instytucji czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorki chcą zwrócić uwagę na skutki zjawiska polegającego na podwyższaniu na krótko przed porodem podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Sytuacje takie zdarzały się także przed wspomnianą nowelizacją k.p., ale ze względu na krótszy okres urlopu macierzyńskiego nie obciążały tak bardzo Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na przykład w wałbrzyskim oddziale ZUS wydatki z funduszu chorobowego w 2011 r. wyniosły 87,4 mln zł, z czego 19,7 mln zł (22,6%) to zasiłki macierzyńskie, z kolei w 2014 r. wydatki z funduszu chorobowego wyniosły już 151,8 mln zł, z czego 58,3 mln zł (38,4%) stanowiły zasiłki macierzyńskie. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem opracowania jest wskazanie roli i znaczenia ubezpieczenia chorobowego w systemie ubezpieczeń społecznych, szczególnie w kontekście przychodów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Metoda badań - W opracowaniu dokonano przeglądu literatury przedmiotu, analizy i syntezy omawianych zagadnień oraz analizy danych z raportów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Analiza danych finansowych obejmowała lata 2017-2021 i została przeprowadzona z wykorzystaniem wskaźników struktury i dynamiki. Wnioski - Główne zadanie ubezpieczenia chorobowego, jakim jest zabezpieczenie społeczne w zakresie ryzyka związanego z niezdolnością do pracy, jest realizowane w formie świadczeń t.j. zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek macierzyński i opiekuńczy. Wydatki związane z wypłatą wskazanych świadczeń stanowią tylko około 10% ogółu wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W analizowanym okresie największe wahania wystąpiły w przypadku zasiłku opiekuńczego, co było spowodowane ograniczeniami związanymi z pandemią Covid-19. Przychody FUS, bez wyodrębniania poszczególnych jego funduszy, pochodziły głównie ze składek i w 2021 roku osiągnęły poziom wskaźnika pokrycia wydatków wpływami - 81%. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Świadczenia rehabilitacyjne
63%
W systemie ubezpieczeń społecznych, oprócz ubezpieczenia emerytalnego i rentowych wyróżnia się ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. (...)Przedmiotem dalszych rozważań będą problemy dotyczące nabycia i utraty prawa do tego typu świadczeń. Na tym tle zagadnieniem o podstawowym znaczeniu jest kwestia na ile świadczenia rehabilitacyjne z ustawy zasiłkowej zbliżone są do przewidzianych w ustawie wypadkowej świadczeń wypłacanych z tytułu przedłużającego się okresu braku zdolności do pracy. (fragment tekstu)
Autorka omawia instytucję wyrażenia zgody przez organ rentowy na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Na podstawie orzecznictwa sądowego i doktryny wyjaśnia pojęcie "nieopłacenia w terminie składki należnej" w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przedstawia skutki nieopłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla ubezpieczonego. Wskazuje, jakimi przesłankami kieruje się organ rentowy przy wyrażeniu zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Omawia także procedurę wyrażenia zgody przez organ rentowy na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie oraz kontrolę sądową decyzji odmawiających prawa do zasiłku chorobowego. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie chorobowe wchodzi w skład powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, k tóry stanowi w yraz realizacji obowiązków nakładanych na ustawodawcę w art. 67 Konstytucji RP. Ubezpieczenie chorobowe chroni na wypadek ziszczenia się określonych ryzyk socjalnych. Przedmiot niniejszego opracowania stanowi ryzyko niezdolności do pracy z powodu choroby. Omówiona została kwestia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, która jest przedmiotem regulacji ustawy systemowej (obowiązek i dobrowolność ubezpieczenia). Problematyka przedstawiona w artykule obejmuje kwestie związane z zasiłkiem chorobowym. Poruszony został aspekt tzw. okresu wyczekiwania jako warunku nabycia prawa do tego świadczenia, a także kwestia utraty prawa do zasiłku w kontekście art. 17 ustawy zasiłkowej. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia uchwałę Sądu Najwyższego sprowokowaną rozbieżnością orzecznictwa w zakresie oceny skutków prawnych opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność w niepełnej wysokości (w wysokości niższej niż należna) - uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 10 lutego 2022 r., III UZP 10/21. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Analiza systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce w latach 2015-2019
63%
Ubezpieczenia społeczne w Polsce odgrywają istotną rolę. Są obowiązkowym systemem świadczeń, który występuje zarówno w postaci pieniężnej, jak i rzeczowej. Gwarantują one zabezpieczenie dla pracowników, a także dla ich rodzin w przypadku nagłej niezdolności do pracy, choroby, starości czy nawet śmierci. Artykuł zawiera zarys historii powstawania ubezpieczeń społecznych na terenie Polski. Szczegółowo zaprezentowany został zakres przedmiotowy oraz podmiotowy tych ubezpieczeń. Za pomocą stóp procentowych przedstawiono wymiar składek odpowiednio dla ubezpieczenia emerytalnego, rentownego, chorobowego oraz wypadkowego. Wysokość odprowadzanych składek zależy od rodzaju ubezpieczenia i najczęściej posiada charakter stały, wyjątek stanowi składka odprowadzana na ubezpieczenie wypadkowe. W artykule dokonano analizy ubezpieczeń społecznych w Polsce w latach 2015-2019, wykorzystując dane statystyczne zaczerpnięte z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (abstrakt oryginalny)
The study presents issues related to Social Insurance Institution (ZUS) control of the amount of sickness benefits in the Polish social insurance system. The purpose of verification undertaken by the social insurer is to prevent any unauthorised overstatement of the amount of benefits. The problem has been discussed within the perspective of the principle of solidarity, which is one of the basic values for social insurance. The most important issues concern the presentation of justification for ZUS control of the basis for calculating benefits. The study also includes the characteristics of the personal and material scope of sickness insurance, the catalogue of benefits and practices for overstating their amount. One of the conclusions is that fraudulent overstatement of benefits is contrary to the principle of social solidarity.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu autor analizuje wybrane rozwiązania ubezpieczenia chorobowego pod kątem realizacji zasady solidarności, przy czym rozważania dotyczą zasiłków chorobowego i macierzyńskiego. Dogmatyczna analiza przepisów dotyczących zakresu podmiotowego ubezpieczenia chorobowego, zasad finansowania składek, warunków nabycia lub kontynuowania pobierania zasiłków chorobowego i macierzyńskiego, możliwości pobierania tych świadczeń po ustaniu tytułu ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składki prowadzi do wniosku, że zasadniczo ubezpieczenie chorobowe opiera się na zasadzie solidarności. Niektóre szczegółowe rozwiązania zasadę tę jednak naruszają, pozwalając na pewne nadużycia kosztem wspólnoty ryzyka czy na pobieranie świadczeń w sytuacji, w której nie występuje ryzyko socjalne.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Uprawnienia samozatrudnionych matek związane z rodzicielstwem - wybrane problemy
63%
Przedmiot badań: Przedmiotem badań są uprawnienia samozatrudnionych matek związane z rodzicielstwem. Ustawodawca polski przyznaje im prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, o ile podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Cel badawczy: Autor zastanawia się nad zasadnością rozszerzania prawnej ochrony rodzicielstwa na samozatrudnione matki. Stawia tezę, iż de lege lata zakres uprawnień rodzicielskich matek pracujących na własny rachunek nie jest wystarczający w porównaniu do sytuacji pracownic, co zdaniem autora narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Metoda badawcza: W artykule zastosowano kilka metod badawczych. Najważniejsze znaczenie miała metoda logiczno-językowa. Wykorzystano również metodę aksjologiczną oraz historyczną. Wnioski: Autor pozytywnie ocenia samą koncepcję objęcia samozatrudnionych matek ochroną w zakresie rodzicielstwa. Niestety sposób unormowania przez polskiego ustawodawcę mechanizmów wprowadzających tę ochronę budzi daleko idące wątpliwości. Ustawodawca na dzień dzisiejszy nie chroni należycie zdrowia i życia samozatrudnionych matek pracujących na własny rachunek, a także ich dzieci, przed porodem oraz bezpośrednio po nim. Autor proponuje de lege ferenda rozszerzenie uprawnień rodzicielskich samozatrudnionych matek, w szczególności poprzez wprowadzenie ustawowego wymogu przerwania działalności zarobkowej wobec ubezpieczonej matki, pracującej na własny rachunek w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez okres pierwszych 8 tygodni po porodzie (okres połogu).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.