Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenie członków zarządu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w spółkach muszą liczyć się z konsekwencjami błędnych decyzji powodujących straty. W połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku, po krachu na giełdzie nowojorskiej, w celu ochrony władz spółek kapitałowych zostało opracowane w USA ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków władz spółek (ubezpieczenie Directors & Officers – D&O). Tego typu rozwiązania zaczęły przenikać do Europy w latach siedemdziesiątych XX w. W Polsce ubezpieczenie D&O pojawiło się w 1992 roku, a jego pierwszym oferentem było AIG Poland Towarzystwo Ubezpieczeń. Później, w 1995 roku, z produktem D&O wystąpiło TUiR Warta. Obecnie oferują je także m.in. TU Allianz Polska, STU Ergo Hestia, PZU. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie członków władz spółki kapitałowej (D&O) ma istotne znaczenie zarówno dla członka zarządu, asekurując go na wypadek poniesienia odpowiedzialności cywilnej, jak i dla wierzyciela, wzmacniając jego szanse na uniknięcie straty, gdy osobisty majątek członka zarządu był niewystarczający. Celem artykułu jest analiza warunków ubezpieczenia D&O dostępnych na polskim rynku pod względem identyfikacji różnic w proponowanym zakresie pokrycia. Analizę poprzedzono charakterystyką prawnych źródeł odpowiedzialności cywilnej władz spółek kapitałowych. Wspomniano także o aktualnych problemach dotyczących kwestii podatkowych związanych ze składką za ubezpieczenie D&O. W podsumowaniu stwierdzono m.in., że kryzys w gospodarce wymusza na przedsiębiorcach podejmowanie kroków zmierzających do podnoszenia efektywności przy równoczesnym ograniczaniu ekspozycji na ryzyko. Ubezpieczenie D&O jest skutecznym narzędziem wspierającym tę strategię. Można zatem spodziewać się dalszego rozwoju segmentu rynku związanego z ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorstw, w tym D&O. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę i korzyści wynikające z ubezpieczenia Directors & Officers skierowanego przede wszystkim do władz spółek kapitałowych.
Szacuje się, że wartość ubezpieczeń zawieranych w systemie direct wzrośnie do 500-550 mln zł, czyli o 40 proc. więcej niż w 2007 r. W 2009 r. przychody ze składek na polisy sprzedawane przez telefon i internet mogą przekroczyć nawet 700 mln zł. Co powinno charakteryzowac firmę ubezpieczeniową działającą w systemie direct, aby mogła stać się dobrym partnerem dla banku?
Celem artykułu jest prezentacja mechanizmu funkcjonowania dwóch rodzajów ubezpieczeń skierowanych dla menadżerów i kadry zarządzającej. Opisano takie produkty ubezpieczeniowe jak: ubezpieczenie D&O (Directors and Officers) i ubezpieczenie POSI (Public Ofering of Securities Insurance). Dokonano prezentacji zakresu odpowiedzialności kadry menadżerskiej za podejmowane przez nich decyzje. Następnie zaprezentowano koszty wykupienia polisy ubezpieczeniowej D&O i POSI. Na koniec przedstawiono przypadek Enron'u i Deutsche Post jako przykłady przedsiębiorstw, przeciw którym wytoczono postępowania sądowe z tytułu nieprawidłowości w zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
Wraz z otwarciem rynku ubezpieczeniowego , w latach 90. zaczęły spływać do Polski nowe rodzaje produktów ubezpieczeniowych. Niektóre z nich oprócz obco brzmiącej nazwy niosły za sobą treści nic nie mówiące polskiemu odbiorcy. Jednym z takich rodzajów ubezpieczeń było ubezpieczenie D&O (skrót od directors and officers), oznaczające w rodzimej nomenklaturze prawniczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków władz spółek. Istotą tego ubezpieczenia jest ochrona majątku osobistego członków władz spółki , choć zabezpiecza ona także interes samej spółki oraz jej wspólników/akcjonariuszy. Jeszcze do niedawna wiele osób zadawało sobie pytanie, czy ubezpieczenie D&O nie jest ekstrawagancją wielkich korporacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dostarczenie kilku istotnych informacji dotyczących aspektów prawnych, ekonomicznych oraz socjologicznych ubezpieczenia D&O, a także omówienie jego struktury, zakresu oraz zastosowania. Dodatkowo autorka wskazuje na ryzyka związane z ubezpieczeniem oraz rozważa, czy ubezpieczenie znajduje usprawiedliwienie w rzeczywistości biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Funkcja menadżera w realizowanym przedsięwzięciu biznesowym niesie za sobą z jednej strony określone profity i możliwość samorealizacji, ale z drugiej strony zazwyczaj wiąże się również z wieloma stresami, często sytuacjami, w których należy ponieść konsekwencje finansowe niepoprawnych działań (np. nietrafionych inwestycji, złych działań informacyjnych itp.). Okres kryzysu gospodarczego podnosi poziom ryzyka w działalności gospodarczej i tym bardziej ważne stają się często pojedyncze decyzje podejmowane przez menadżerów. Dobrze skonstruowane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków władz spółek kapitałowych może być orężem w walce z obawami, które pojawiają się w funkcjonowaniu menadżerów, szczególnie w sytuacji dużej zmienności prawa, intensywnego rozwoju technologicznego, czy wciąż nowych zobowiązań wprowadzanych ramach ładu korporacyjnego. (abstrakt oryginalny)
W związku z ustawowym nakazem dematerializacji akcji spółek, w tym spółek niepublicznych (wprowadzonym ustawą o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw), stanowiącym novum w polskim systemie prawnym, pojawiają się liczne problemy, które muszą zostać rozwiązane przez judykaturę i doktrynę. Jednym z nich jest potencjalny brak dokumentów akcji, co uniemożliwia złożenie ich w spółce ergo uniemożliwia ich dematerializację. W niniejszym artykule zostaną przedstawione możliwe rozwiązania powyższego problemu. Rozpoczynając od wskazania innych sytuacji, w których posiadanie dokumentów akcji jest konieczne oraz opisania głównych założeń procesu dematerializacji akcji, poprzez omówienie podstawowych problemów i założeń procedury umarzania dokumentów akcji przewidzianej dekretem o umarzaniu utraconych dokumentów oraz odpowiedzialności członków zarządu, aż po zaproponowanie szybszego, tańszego i łatwiejszego rozwiązania, na które zezwala art. 357 § 2 k.s.h. - uregulowania procedury umarzania dokumentów akcji w statucie spółki. Problemy związane z dematerializacją akcji, zwłaszcza ze względu na brak ich całościowego i szczegółowego omówienia, zasługują na uwagę polskiej doktryny, a dzięki przedstawieniu kwestii uregulowania procedury umarzania dokumentów akcji w statucie spółki mają silny wymiar praktyczny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia nową formę ubezpieczeń D&O, czyli odpowiedzialności cywilnej menedżerów. Autorka zastanawia się nad rosnącą popularnością takiej formy ubezpieczeń, zwłaszcza w firmach z kapitałem zagranicznym, a także w dużych spółkach publicznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.