Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ubezpieczenie kredytu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza systemu ubezpieczeń eksportowych istniejącego w Polsce. Wydaje się, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju ochronę ubezpieczeniową dla polskich przedsiębiorców. Doświadczenia zdobyte w okresie funkcjonowania tego systemu wskazują jednak, że pomimo ogólnej pozytywnej oceny, nie spełnia on w pełni wymagań oczekiwanych przez przedsiębiorców i w związku z tym wymaga zmian. Autorka artykułu podjęła się próby zdiagnozowania obecnych warunków prowadzenia ubezpieczeń eksportowych, identyfikacji ich słabych stron i przedstawienia postulatów zmian tego systemu zmierzających do tego, aby w przyszłości warunki oferowania ubezpieczeń eksportowych były bardziej przyjazne polskim eksporterom.(abstrakt oryginalny)
Autorka analizuje w swoim opracowaniu czynniki warunkujące decyzję przedsiębiorstwa o zawarciu umowy ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Wskazano na wieloaspektowość i złożoność problemu, gdyż czynniki te stanowią szerokie spektrum zagadnień, począwszy od tych o charakterze ekonomicznym, poprzez wachlarz uwarunkowań i okoliczności o podłożu społecznym, a kończąc na bezpośrednio związanych z treścią, zawarciem i obsługą umowy ubezpieczenia finansowego.
Artykuł omawia działalność Hermes S.A., jest to instytucja działająca w imieniu i na rachunek państwa, udzielająca gwarancji kredytowych. Udzielono ubezpieczenia kredytów Polsce m.in. na finansowanie dostaw i usług dla spółek z mieszanym polsko-niemieckim kapitałem. Podano także stawki opłat za przejęcie przez Hermes gwarancji za kredyty krótko-, średnio- i długoterminowe dla poszczególnych krajów.
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z trzech głównych zasad ochrony ubezpieczeniowej, tj. powszechności i jej specyficznych cech, jakie można zidentyfikować w ubezpieczeniu kredytu. Zagadnienie powszechności ubezpieczeń można rozpatrywać z punktu widzenia przedsiębiorców korzystających z ochrony ubezpieczeniowej (powszechność podmiotowa), ubezpieczanych przedmiotów (powszechność przedmiotowa) oraz z punktu widzenia rodzajów ryzyka objętych ochroną zakładu ubezpieczeń (powszechność typów ryzyka objętych ubezpieczeniem). Jak stwierdza J. Handschke, postulat powszechności ochrony ubezpieczeniowej należy zawsze rozpatrywać na tle konkretnego rodzaju ubezpieczeń. Ocena "stopnia" powszechności ochrony ubezpieczeniowej wymaga więc odniesienia liczby podmiotów, przedmiotów i rodzajów zdarzeń losowych objętych ubezpieczeniem do liczby podmiotów, przedmiotów i rodzajów zdarzeń, które mogą lub powinny być objęte ubezpieczeniem. (fragment tekstu)
Z przeprowadzonych analiz wynika, iż mimo coraz lepszych warunków udzielania^ kredytów hipotecznych, dochody ludności nadal są niewystarczające, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania/domu. Tendencje na rynku kredytów hipotecznych charakteryzuje nie tylko obniżanie stóp procentowych kredytów, ale - co istotne - zmniejszanie wymaganego wkładu własnego kredytobiorcy. Idealnym uzupełnieniem tych zmian jest pojawienie się na rynku polskim ubezpieczenia kredytu od ryzyka związanego z niskim wkładem własnym kredytobiorcy, które umożliwia zakup mieszkania przy minimalnym wkładzie własnym (w niektórych przypadkach nawet zerowym). (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie i scharakteryzowanie czynników mających wpływ na rozwój ubezpieczeń kredytu. Przybliża ono nie tylko dotychczasowy przebieg rozwoju tych ubezpieczeń w Polsce, ale przedstawia także aktualne opinie podmiotów, do których oferta tych ubezpieczeń jest kierowana. Zaprezentowane wyniki zostały uzyskane z przeprowadzonego przez nas badania sondażowego na losowej próbie dużych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych w Gdańsku. Szczególną uwagę zwróciliśmy na identyfikację czynników utrudniających zawarcie umowy ubezpieczenia. (oryg. streszcz.)
W naszym kraju historia ubezpieczeń kredytów jest stosunkowo krótka. Głównie ogranicza się do 50 lat po II wojnie światowej. Do 1959 roku ubezpieczeniem kredytu eksportowego zajmowało się Towarzystwo Reasekuracyjne "Warta" SA w Warszawie. Do roku 1974 ubezpieczeniem prowadzonym przez "Wartę" obejmowano ryzyka tylko handlowe, a od połowy 1974 także niehandlowe, przy czym działalność firmy w całości była kontrolowana przez państwo. Od 1989 roku "Warta" prowadzi również inne rodzaje ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Wprawdzie ograniczenia objętościowe tego artykułu uniemożliwiają przedstawienie złożonej problematyki ubezpieczania kredytów inwestycyjnych na budownictwo społeczne w Polsce. Ale na pewno z powyższych rozważań można wyciągnąć wniosek, że ubezpieczenie kredytu jest skutecznym instrumentem ochrony ekonomicznej umożliwiającym rozwój budownictwa społecznego. Ubezpieczenie kredytu zapewnia bowiem ochronę kredytodawcy przed brakiem spłaty kredytu przez TBS, TBS-owi z kolei przed niepłaceniem należności czynszowych przez najemców, a ubezpieczycielowi poprzez stworzenie dodatkowego funduszu "ochronnego". Te elementy ochronne są jednocześnie czynnikami, które wspierają i niejednokrotnie w ogóle umożliwiają rozwój budownictwa społecznego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji rynku ubezpieczeniowego kredytów hipotecznych funkcjonujących od wielu lat na rynku amerykańskim. Artykuł przedstawia historię sektora ubezpieczeń kredytów hipotecznych w USA, główne sposoby jego oferowania, sposób wyliczenia składki dla takiego ubezpieczenia oraz implikacje dla pożyczającego wyboru między rządowym a prywatnym ubezpieczeniem kredytu. Zważywszy, że tylko co piąty dom nabywany w USA nie jest obciążony pożyczką hipoteczną, rynek ubezpieczeń kredytów hipotecznych dotyczy 80% posiadaczy nieruchomości w USA.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia roli ubezpieczycieli kredytu w zarządzaniu ryzykiem należności w małych przedsiębiorstwach rodzinnych. Specyfika działalności małych firm rodzinnych, a także zakres ryzyka należności powinien znaleźć swoje uzasadnienie w budowanych relacjach między ubezpieczycielami kredytu a sektorem małych przedsiębiorstw rodzinnych. W artykule wskazano również na znaczenie ochrony ubezpieczeniowej w małych firmach rodzinnych przez pryzmat korzyści płynących ze współpracy z ubezpieczycielami kredytu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawione zostaną ubezpieczenia kredytów (finansowych i towarowych) ze wskazaniem przedmiotu ubezpieczenia i miejsca zakładu ubezpieczeń w poszczególnych transakcjach finansowych. Przedstawione zostaną możliwości ubezpieczeń następujących transakcji finansowych: kredytu bankowego, kredytu kupieckiego, kredytu eksportowego, sprzedaży ratalnej, leasingu, faktoringu i forfaitingu. Ryzyko związane z tymi transakcjami jest ubezpieczane na polskim rynku przez kilka zakładów ubezpieczeń. Nie jest ubezpieczana jedynie transakcja á forfait. (fragment tekstu)
Na polskim rynku funkcjonuje ogromna liczba mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele z nich boryka się z problemami pozyskiwania nowych kapitałów, a także utrzymywania i pomnażania już posiadanych. Jedną z wielu metod wykorzystywanych przez firmy z tego sektora na pozyskanie środków jest zaciąganie kredytów kupieckich. Sposób ten wiąże się z dużym ryzykiem, które można zniwelować dzięki zainwestowaniu w odpowiednie ubezpieczenie. Artykuł ten ukaże, jak istotne są te ubezpieczenia i dlaczego powinny być szerzej wykorzystywane przez przedsiębiorców sektora MSP. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99,86 % wszystkich firm na rynku. Dominują one w całkowitej liczbie wszystkich podmiotów, ale także wśród eksporterów i importerów. Zapewniają miejsca pracy dla ogromnej liczby osób, a także mają istotny udział w tworzeniu PKB1. Niestety rokrocznie wiele z nich upada, likwidując tym samym miejsca pracy, a także obniżając możliwości rozwoju regionu, na którym działały. Przyczyn upadku przedsiębiorstw można dopatrywać się wielu, jedną z głównych niewątpliwie jest utrata płynności spowodowana nieuregulowanymi należnościami ze strony kontrahentów. W działalności współczesnych przedsiębiorstw sprzedaż produktów lub usług z odroczonym terminem płatności, to jedna z podstawowych form rozliczania się kontrahentów ze sobą nawzajem. Banki i inne instytucje finansowe wielokrotnie odmawiają udzielenia kredytu mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, uznając je za podmioty bardzo ryzykowne(fragment tekstu)
Opracowanie koncentruje się na systemie ubezpieczeń ryzyka kredytów hipotecznych. Zasadniczym jego celem jest jednak określenie warunków wprowadzenia w Polsce niedotrzymania warunków spłaty kredytu przez kredytobiorcę. Ubezpieczenie to nie funkcjonuje w polskim systemie ubezpieczeń kredytów hipotecznych. (fragment tekstu)
Artykuł ten ma na celu wskazanie przyczyn angażowania się państw Unii Europejskiej w ubezpieczanie kredytów finansujących eksport dóbr i usług o charakterze inwestycyjnym, a także przedstawienie zasad prowadzenia tego rodzaju działalności oraz wynikających stąd korzyści dla gospodarek krajów członkowskich. Przedstawiony zostanie również system ubezpieczeń kredytów eksportowych w Polsce ze wskazaniem na pożądany kierunek zmian, mających na celu uczynienie z niego bardziej skutecznego instrumentu polityki proeksportowej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza światowego rynku ubezpieczycieli kredytu. W artykule zamierza się zaprezentować najważniejsze dane charakteryzujące współczesny rynek ubezpieczycieli kredytu. Przedstawiona zostanie specyfika i struktura tego rynku w skali światowej, jak również zostanie podjęta próba przedstawienia kierunków rozwoju.(fragment tekstu)
Każda firma musi spełnić wiele warunków, aby móc liczyć na odzyskanie odszkodowania przy ubezpieczeniu należności. Ubezpieczyciele zaczynają dbać o to, by możliwie ograniczyć te formalności. Każdy przedsiębiorca ma świadomość, iż korzyścią ubezpieczenia należności jest możliwość zaproponowania odbiorcom korzystnych warunków płatności. Elastyczna polityka kredytowa podnosi konkurencyjność przedsiębiorstwa, wpływa na zwiększenie obrotów z dotychczasowymi odbiorcami, a także pozwala na pozyskanie nowych klientów. (abstrakt oryginalny)
Dynamika rynku ubezpieczenia kredytu kupieckiego powinna utrzymywać się na poziomie około 20 proc. rocznie. Przypis składki będzie rósł wolniej niż liczba klientów, a rynek ubezpieczeń należności będzie dążył do coraz pełniejszego wykorzystania kompleksowych rozwiązań z zakresu zarządzania należnościami. Jest on, zarówno w Polsce jak i na świecie, zdominowany przez trzy firmy, specjalizujące się w tego typu ubezpieczeniach: Coface, Euler Hermes i Atradius. Udział „wielkiej trójki” w światowym rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego szacuje się na około 70 proc., w rynku europejskim na około 90 proc. Wszystkie trzy firmy posiadają rozległe bazy danych na temat przedsiębiorstw z całego świata i wiedzę ekspercką dotyczącą zarządzania ryzykiem. Sam Coface posiada w swojej bazie dane o ponad 50 mln firm. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego jest jedną z najbardziej powszechnych w Europie finansową metodą transferu ryzyka kredytu kupieckiego. Mimo że na świecie ubezpieczenia te funkcjonują od ponad 100 lat, w Polsce gwałtowny ich rozwój można zauważyć od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Rozwój ubezpieczeń kredytu kupieckiego w Polsce jest nierozerwalnie związany z rozwojem gospodarczym kraju i gospodarki światowej. Przyspieszenie wzrostu gospodarczego, spadek liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw, napływające inwestycje zagraniczne, deregulacja i otwarcie rynków są czynnikiem wspierającym rozwój ubezpieczeń kredytu, natomiast kryzys i recesja oraz rosnąca liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw jest wyzwaniem dla ubezpieczycieli kredytu. Wiele ze zmian, które można zaobserwować na rynkach rozwiniętych bardzo szybko znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku polskim. Wynika to przede wszystkim z obecności na tym rynku zakładów ubezpieczeń prowadzących swoją działalność na skalę międzynarodową i wprowadzających na polski rynek rozwiązania sprawdzone w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.