Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Układ Europejski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W czerwcu 1996 r. Słowenia jako dziesiąty kraj Europy Środkowo-Wschodniej uzyskała status partnera stowarzyszonego z UE. Artykuł omawia procedurę podpisania Układu Europejskiego ze Słowenią.
Autor omawia strukturę Układu Europejskiego, który został opublikowany przez Urząd Rady Ministrów w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej w postaci załącznika do Nr 11 poz. 38 z dnia 27 stycznia 1994 r.
Autor analizuje zachowania rządu polskiego i Unii mające na celu przyjęcie Polski jako pełnoprawnego członka Wspólnot. Polska w swojej polityce zagranicznej potrafiła połączyć zagadnienia społeczne, gospodarcze i bezpieczeństwa.
Autorka wyjaśnia konieczność podpisania przez Polskę Układu Europejskiego, ocenia dotychczasową realizację Układu, twierdzi, że pełna integracja z UE jest żywotnym interesem Polski, gdyż jest to szansa na ostateczne przezwyciężenie podziałów i stworzenie nowego typu powiązań.
Jest to cykl artykułów przedstawiających strukturę i treść Układu Europejskiego. Układ parafowano 22 listopada 1991, a 16 grudnia tegoż roku został on podpisany (jednocześnie z układem węgierskim i czecho-słowackim). Po dwuletnim okresie ratyfikacji wszedł on w życie 1 lutego 1994 r.
Przedstawiono terminarz wdrażania Układu Europejskiego w dziedzinie rolnictwa. Zdaniem autora dotychczasową pomoc ekonomiczną i finansową należy ocenić jako niewystarczającą, ze względu na minimalny udział środków inwestycyjnych.
Omówiono zasady stosowania reguł konkurencji odnoszących się do przedsiębiorstw oraz zasady stosowania przepisów o pomocy państwa.
Jest to sprawozdanie z obrad instytucji stowarzyszenia, które odbyły się w pierwszej połowie 1996 r. Omawiano problemy wymiany handlowej między Polską i UE. Polska zdaniem przedstawicieli Unii musi dokonać istotnych zmian jeśli chce poważnie myśleć o członkostwie w Unii.
Celem artykułu jest przedstawienie głównych postanowień Północno-Amerykańskiego Porozumienia o wolnym handlu (NAFTA) oraz ukazanie podobieństw i różnic przesłanek zawarcia NAFTA, Układów Europejskich i CEFTA. Omówiono wnioski wypływające z NAFTA dla procesów integracyjnych w Europie.
Omówiono zasady importu i eksportu Polski z UE oraz środki nadzwyczajne stosowane w handlu przez obie strony.
Na początku artykułu omówiono ogólne pojęcia ekonomiczne: definicję polityki przemysłowej, mierniki określające otwartość gospodarki. Następnie przedstawiono podstawy prawne polityki przemysłowej i praktyczne jej stosowanie w Unii Europejskiej, by przejść do analizy gospodarki Polski, przedstawiając umowę Polski z państwami EFTA i CEFTA i Układ Europejski.
Przedstawiono zagadnienia dotyczące dostosowania polskiej polityki celnej wynikające z dwóch podstawowych dokumentów, z Układu Europejskiego oraz Białej księgi "Przygotowanie krajów stowarzyszonych Europy Środkowej i Wschodniej do integracji z jednolitym rynkiem Unii Europejskiej". Omówiono także, w jaki sposób przebiegała ich realizacja. Szczególną uwagę zwrócono na wszelkie bariery i trudności napotkane w procesie ujednolicenia polskiej polityki celnej z wymogami UE. Do głównych zadań ujednolicenia polskiej polityki celnej należało: ujednolicenie prawa celnego, liberalizacja obrotów handlowych pomiędzy Polską a UE, odpowiednie przygotowanie służb celnych oraz sprawność organizacyjna i operacyjna służby celnej.
Przedstawiono warunki dostępu towarów, usług i kapitału do rynku niemieckiego w ramach Układu Europejskiego. Wykaz obejmuje produkty tekstylne i odzieżowe, towary rolno-spożywcze.
Celem artykułu jest przedstawienie trwających już i przyszłych działań podejmowanych w trakcie procesów dostosowywania polskiego systemu bankowego do standardów europejskich. Standardy Unii Europejskiej stanowią istotny czynnik o charakterze zewnętrznym, wspierający proces podwyższania poziomu bezpieczeństwa polskiego rynku finansowego, stymulujący jednocześnie jego efektywność i konkurencyjność.
Niniejsze opracowanie to analiza efektów liberalizacji handlu między Polską a Wspólnotami Europejskimi przewidziana w Układzie Europejskimi, podpisanym 16 grudnia 1991 roku.
Autor omawia zmiany w gospodarce polskiej w latach 1989-1994 po podpisaniu Układu Europejskiego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.