Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umorzenie długu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ordynacja podatkowa zakłada, że organ podatkowy w ściśle określonych sytuacjach może umorzyć zaległości podatkowe również z urzędu. Przesłanki tego umorzenia stanowią przedmiot rozważań w niniejszym artykule. Przeprowadzono w nim także analizę umorzonych z urzędu zaległości podatkowych na znaczącą kwotę według ich przyczyn w latach 2006 i 2007. Posłużono się w niej danymi z obwieszczeń Ministra Finansów w sprawie podatników, którym umorzono znaczne kwoty zaległości podatkowych. Celem artykułu jest natomiast ocena zasadności umorzenia zaległości podatkowych z urzędu. (fragment tekstu)
Do spadku wydajności fiskalnej poszczególnych podatków przyczyniają się między innymi wysokie i rosnące zaległości podatkowe oraz bezskuteczność ich egzekucji. Problemowi temu jest poświęcony niniejszy artykuł. Ponadto przedstawiono w nim skalę umorzeń oraz ich strukturę według przyczyn i podmiotów, którym zostały umorzone znaczne kwoty zaległości podatkowych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Balance Sheet and Tax Aspects of Bank Debt Remission
100%
Artykuł poświęcono umorzeniu wierzytelności bankowych, które jest jednym z narzędzi stosowanych przez banki w procesie restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców. Nie jest to optymalna forma ukształtowania relacji między wierzycielem a dłużnikiem, pod pewnymi warunkami jednak, w przypadku umorzenia częściowego lub niektórych składników zadłużenia, może ona przynajmniej w części zniwelować niezaspokojone roszczenia wierzyciela. Z punktu widzenia banków w przypadku zwolnienia z długu przepisy podatkowe należy uznać za restrykcyjne, ponieważ zawarty jest w nich bardzo ograniczony katalog kosztów uprawniający do zaliczenia ich w skład kosztów uzyskania przychodu. Z bilansowego punktu widzenia umorzenie wierzytelności jest najczęściej neutralne, ponieważ banki są zobowiązane do bieżącego dokonywania odpisów aktualizacyjnych na należności. Zwolnienie z długu występuje często po wykorzystaniu możliwości egzekucyjnych w stosunku do dłużnika, wówczas więc, gdy na wierzytelność banku utworzono pełny odpis aktualizacyjny. (abstrakt oryginalny)
Jednym z następstw kryzysów gospodarczych jest wzrost zaległości podatkowych. Wynika on przede wszystkim z pogorszenia sytuacji finansowej podatników. Zjawisko to wystąpiło również w trakcie ostatniego światowego kryzysu finansowego. W państwach członkowskich OECD zaległości podatkowe w latach 2005-2011 zwiększyły się średnio o ok. 28,7%. Jednocześnie średni udział bezspornych zaległości podatkowych w dochodach podatkowych netto osiągnął w 2009 r. rekordową wysokość - 14,3%. Skala wzrostu zaległości podatkowych była znacznie zróżnicowana w państwach członkowskich i determinowana w tych państwach odmiennymi czynnikami. Istotny wpływ na stan zaległości podatkowych mają ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Celem artykułu jest porównanie zasad przyznawania prawa do tych ulg w Niemczech i w Polsce. Ponadto w jego treści zanalizowano stan i strukturę zaległości podatkowych w tych państwach w latach 2007-2011(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki kapitałowej w kontekście postępowania upadłościowego osoby fizycznej, której zobowiązania zostały umorzone orzeczeniem sądu upadłościowego. Autorka rozważa dopuszczalność orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki takiej osoby fizycznej, która orzeczeniem sądu została oddłużona w postępowaniu upadłościowym, a funkcję członka zarządu spółki kapitałowej pełniła przed dniem ogłoszenia upadłości. W artykule przedstawiono aktualnie obowiązujące regulacje prawne, orzecznictwo oraz poglądy doktryny na temat prawnego charakteru decyzji administracyjnej o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej i momentu powstania odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki. Ponadto artykuł zawiera omówienie rodzajów i skutków rozstrzygnięć sądu upadłościowego skutkujących umorzeniem zobowiązań.(abstrakt oryginalny)
Opisano transakcje typu "dept for nature swap", polegające na zamianie długu państwa na wydatki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Zwrócono uwagę na rolę Banku Światowego w dziedzinie ochrony środowiska.
Artykuł dotyczy struktur transakcji w reżimie przymusowej restrukturyzacji, które miały miejsce na polskim rynku bankowym. Wskazano jak cele przymusowej restrukturyzacji oraz oszacowania sporządzane na zlecenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego determinują strukturę transakcji realizowanych w ramach reżimu prawnego resolution.  Oceniono także efektywność instrumentów ustanowionych w ramach reżimu prawnego przymusowej restrukturyzacji oraz omówiona, w jaki sposób orzecznictwo sądów administracyjnych  identyfikuje rolę organu resolution oraz znaczenie celów i kryteriów tego procesu.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza struktury i kierunków przeznaczenia pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem instrumentów "miękkiego kredytowania" w Polsce. Powyższa analiza ma prowadzić do weryfikacji tezy, że w ramach wypełniania zaleceń Strategii Lizbońskiej odnośnie do polityki pomocy publicznej prowadzonej przez państwa członkowskie i Komisję Europejską, wartość udzielanej pomocy przez polskie władze publiczne systematycznie maleje, następuje reorientacja celów z sektorowych na horyzontalne i regionalne oraz wzrasta intensywność stosowania kredytów preferencyjnych i warunkowo umorzonych, jako aktywnych form wsparcia na rzecz ograniczania uszczuplenia wpływów do budżetu w postaci odroczenia i rozłożenia na raty płatności określonych danin publicznych. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszej glosy jest zawarte w wyroku z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. II FSK 1527/18, stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym nie każde umorzenie zobowiązania cywilnoprawnego wiąże się z uzyskaniem przez podatnika nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychodu podatkowego w rozumieniu tej ustawy. O otrzymaniu przez podatnika nieodpłatnego świadczenia na skutek umorzenia zobowiązania pieniężnego można bowiem mówić tylko wtedy, gdy wynika ono z obowiązku zapłaty ceny za otrzymany towar, usługę, prawa, wartości niematerialne czy prawne. Autorka uznaje powyższe stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego za prawidłowe, wskazując na wiele dodatkowych argumentów przemawiających za słusznością powyższej tezy.(abstrakt oryginalny)
Każde postępowanie administracyjne jest postępowaniem indywidualnym. Jest to sekwencja czynności proceduralnych podjętych w celu przeanalizowania i rozstrzygnięcia konkretnego przypadku w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja merytorycznie kończy postępowanie zarówno w I, jak i II instancji. Decyzje wydane przez organ odwoławczy określane są jako decyzje kasacyjne. Przeprowadzenie postępowania odwoławczego w formie kasacji jest możliwe, gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie kluczowych okoliczności rozstrzygnięcia. Organ odwoławczy nie może orzekać w innym zakresie, niż wcześniej zostało to zrobione. W szczególności zmiana materialnej podstawy prawnej decyzji organu odwoławczego, a także orzeczenie w sprawie, która nie została rozpoznana w postępowaniu w pierwszej instancji, narusza tożsamość sprawy, a w konsekwencji zasadę dwuinstancyjności. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza przesłanek umorzenia administracyjnego postępowania egzekucyjnego. We wstępie Autor omawia istotę umorzenia postępowania egzekucyjnego. Następnie przedstawia przesłanki obligatoryjnego umorzenia postępowania egzekucyjnego. W dalszej części tekstu Autor przestawia fakultatywną przesłankę umorzenia tytułowego postępowania. Kolejna cześć artykułu odnosi się do trybu i formy umorzenia postępowania egzekucyjnego. Analiza tytułowej problematyki oparta jest na kanwie orzecznictwa sądowego i wypowiedzi doktryny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule aspekty podatkowe umorzenia zobowiązań dotychczas nie doczekały się pogłębionej analizy w literaturze oraz realnych skutków różnic w tym zakresie. Jednak wpływ opodatkowania dostrzegli eksperci przygotowujący ustawę oraz ustawodawca. Niewątpliwie wprowadzone zmiany, stawiające przedsiębiorcę upadłego lub podejmującego proces zapobieżenia upadłości w korzystniejszej z ekonomicznego punktu widzenia sytuacji, stanowią wyraz świadomej polityki państwa, zmierzającej do wsparcia tych przedsiębiorców, w celu ograniczenia negatywnego wpływu ich indywidualnego kryzysu na kontrahentów, a często także na całą branżę gospodarki. Ocena rzeczywistego wpływu zmian dokonana będzie mogła zostać już po wejściu w życie Prawa restrukturyzacyjnego. (abstrakt oryginalny)
31 marca 2009 roku weszła w życie instytucja upadłości konsumenckiej , której działanie polega na umorzeniu długu upadłego pod warunkiem spłaty jego części. Stworzenie nowych przepisów miało doprowadzić do spadku zadłużenia Polaków, jednak tak się nie stało. W artykule omówiono wady upadłości konsumenckiej oraz podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o możliwość ich wyeliminowania.
Część polskich przepisów dotyczących ulgi na złe długi w VAT została uznana za niezgodną z prawem UE przez Trybunał Sprawiedliwości. Wyrok nie dotyczył wszystkich wymogów w tym zakresie wynikających z polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, w tym m.in. wymogu, aby od daty wystawienia faktury (dokumentującej nieściągalną wierzytelność) upłynęły nie więcej niż dwa lata, licząc od końca roku, w którym ją wystawiono. Czy ten warunek jest zgodny z prawem UE w świetle wyroku TS? (abstrakt oryginalny)
15
84%
Dopuszczalne jest stosowanie ulg w zapłacie składek na ubezpieczenie społeczne, które polegają albo na definitywnej rezygnacji wierzyciela z całości lub odpowiedniej części należnej kwoty (umorzenie częściowe lub całkowite), albo jedynie na czasowej rezygnacji z takich kwot (odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie płatności na raty). Zastosowanie takich ulg możliwe jest po zaistnieniu przesłanek określonych w ustawie, np. w przypadku całkowitej nie-ściągalności składek, ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zainteresowanego. Wyżej wymienione przesłanki mają charakter klauzul generalnych, pozwalających na ich elastyczne dostosowanie do konkretnych sytuacji. Podmioty uprawnione do udzielania ulg w zapłacie składek na ubezpieczenie społeczne działają w granicach uznania administracyjnego. Nie jest to jednak działanie w pełni swobodne, ponieważ skutki ekonomiczne wynikające z zastosowania takich ulg mają bezpośredni wpływ na stan równowagi finansowej funduszy celowych, z których finansowane są świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego, w szczególności emerytury, renty oraz zasiłki.(abstrakt oryginalny)
Po globalnym kryzysie finansowym dokonano gruntownej reformy ram prawnych działalności bankowej, której celem była bardziej efektywna ochrona stabilności systemu finansowego. Nowe rozwiązania zdefiniowano m.in. w ramach procesu naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (ang. recovery and resolution). Spośród wielu nowych uprawnień organów publicznych tym najdalej idącym jest możliwość umorzenia lub konwersji instrumentów dłużnych (ang. bail-in) w sytuacji, gdy bank znajdzie się na progu upadłości lub będzie zagrożony upadłością. Mechanizm bail-in ze względu na swój samodzielny potencjał restrukturyzacyjny miał w zamyśle jego twórców stać się jednym z podstawowych instrumentów zarządzania kryzysowego. Z czasem ujawniły się jednak specyficzne wyzwania o charakterze polityczno-społecznym i w wymiarze stabilności finansowej, które mogą tłumaczyć dotychczasową niską skłonność organów publicznych do stosowania instrumentu bail-in. W artykule podjęto próbę zweryfikowania występowania specyficznych czynników wpływających na dotychczasową niską skłonność do stosowania mechanizmu bail-in. W pierwszej kolejności opisano uwarunkowania polityczno-społeczne, których oddziaływanie objawia się przede wszystkim ze względu na istotny zakres dyskrecjonalności przyznanej organom publicznym w ramach procesu resolution. Mając na uwadze, że administracyjne umorzenie instrumentów dłużnych lub kapitałowych może wpływać na zachowania uczestników rynków finansowych, analizie poddano również występowanie efektu zarażania poprzez kanał rynkowy, ponieważ ewentualność wystąpienia napięć na rynku finansowym może również oddziaływać na proces decyzyjny właściwych organów. (abstrakt oryginalny)
W przypadku problemów z obsługą kredytów przez osoby fizyczne, częstym rozwiązaniem jest zawarcie ugody z dłużnikiem lub w ostateczności umorzenie długu. Takie rozwiązanie wydaje się być dla dłużnika najkorzystniejsze, jednak przy uwzględnieniu przepisów podatkowych sytuacja wygląda mniej korzystnie.
Przedmiotem artykułu jest analiza strukturalnej zmiany polskiego systemu postępowań restrukturyzacyjnych, do której dojdzie na skutek implementowania do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20.06.2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 (dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości). Artykuł omawia projektowane zmiany, które mają fundamentalne znacznie dla systemu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, gdyż oznaczają zmianę systemu złożonego z dwóch elementów (postępowania upadłościowe dla dłużników niewypłacalnych oraz postępowania restrukturyzacyjne dla dłużników niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością) na system składający się z trzech elementów, a mianowicie: upadłość dla dłużników niewypłacalnych, restrukturyzacja sanacyjna dla dłużników niewypłacalnych, restrukturyzacja zapobiegawcza dla dłużników niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością.(abstrakt oryginalny)
Konieczność pełnej implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20.06.2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 (dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości) legła u podstaw opracowywanej nowelizacji Prawa restrukturyzacyjnego oraz Prawa upadłościowego. Autor analizuje projektowany art. 165a pr. restr., który ma umożliwić wprowadzenie przez sąd zmian w przyjętym przez wierzycieli układzie, jeżeli na skutek ich wprowadzenia sąd zatwierdzi układ, w kontekście obecnego stanu prawnego w tym zakresie oraz ewentualnego wpływu projektowanej nowelizacji na stopień implementacji regulacji dyrektywy 2019/1023.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest krytyczna analiza instytucji testu zaspokojenia wierzycieli, w szerszym kontekście innych zmian, przewidywana przez projekt ustawy z 2.08.2023 r. o zmianie ustawy - Prawo restrukturyzacyjne oraz niektórych innych ustaw, opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Celem projektu ustawy jest implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20.06.2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 (dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości). Nie wszystkie przepisy projektu mają jednak bezpośredni związek z koniecznością implementacji tej dyrektywy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.