Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umorzenie udziałów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł ma na celu zakwestionowanie stanowiska odrzucającego możliwość dokonania umorzenia przymusowego i automatycznego udziałów oraz akcji w spółkach kapitałowych z powodu okoliczności o charakterze sankcyjnym. Pogląd taki jest bowiem wyrażany powszechnie przez przedstawicieli doktryny prawa handlowego. W opinii autora stanowisko takie nie znajduje jednak wystarczającego uzasadnienia w treści obowiązujących przepisów oraz aksjologii konstytucyjnej. W artykule wskazano kilka dodatkowych argumentów na poparcie tego stanowiska.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono procedury amortyzacyjne aktywów trwałych w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. W pierwszej części zdefiniowano kategorię bilansowo-finansową jaką są aktywa trwałe. W drugiej przedstawiono metody amortyzacji aktywów przedsiębiorstw(abstrakt oryginalny)
Kapitały pełnią szczególną rolę w jednostce, będąc źródłem finansowania jej aktywów. Konieczność ich zwrotu implikuje podział na kapitały własne, występujące tradycyjnie w postaci instrumentów kapitałowych, zaangażowane w jednostce bezterminowo i kapitały obce, rozumiane jako zobowiązania wymagające spłaty w określonym czasie. Co do zasady własne instrumenty kapitałowe nie są przedmiotem transakcji pomiędzy spółką a jej właścicielami. Regulacje prawne wielu państw coraz częściej jednak przewidują odstępstwa od tej reguły, dając możliwość przeprowadzenia takiej operacji w ściśle określonych sytuacjach. Jedną z nich jest umorzenie.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie zakresu i sposobu ujmowania zdarzeń gospodarczych, które występują po dniu bilansowym a mają wpływ na wartości prezentowane w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Metodologia badania - Przegląd piśmiennictwa, zogniskowany wywiad grupowy, badanie dokumentów źródłowych. Wynik - Przedstawiony w artykule przykład sposobu ujęcia w bilansie spółki skutków procedury umorzenia jej udziałów w drodze zmniejszenia kapitału zakładowego za wynagrodzeniem wskazuje na potencjalne problemy z właściwą prezentacją zdarzeń związanych z tą procedurą w sytuacji gdy zdarzenia te występują po momencie bilansowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały praktyczne możliwości zastosowania koncepcji umorzenia udziałów jako instrumentu optymalizacji struktury kapitałowej na przykładzie przedsiębiorstwa "Transtech" Sp. z o.o., działającego w ramach grupy kapitałowej Z.Ch. "Police" SA. Przedstawione w artykule argumenty wskazują na ekonomiczne uzasadnienie realizacji koncepcji, z jednoczesnym podkreśleniem złożoności realizacji procesu. Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie spółki kapitałowej problematyki umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego jako narzędzia optymalizacji struktury kapitałowej. (abstrakt oryginalny)
Spółki w ramach restrukturyzacji często wykorzystują instytucję umorzenia udziałów (akcji) zmieniając w ten sposób strukturę udziałową spółki. Problematyka umorzenia praw udziałowych jest stale obecna w rozważaniach zarówno teoretyków jak i praktyków prawa. Jednak ze względu na brak jasnych regulacji prawnych, problematyka wykorzystania agio w celu wypłacenia wynagrodzenia osobie posiadającej umarzane udziały (akcje) budzi duże kontrowersje. Celem publikacji jest wskazanie argumentów popierających dopuszczalność finansowania umorzenia udziałów z agio w obecnym stanie prawnym. Jednak autorka pragnie również zwrócić uwagę, że ustawodawca powinien rozważyć zmianę przepisów kodeksu spółek handlowych w celu wyjaśnienia powyższej kwestii, ponieważ ma ona duże znaczenie dla obrotu prawnego, który wymaga pewności i stabilizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono praktyczne możliwości zastosowania koncepcji umorzenia udziałów jako instrumentu optymalizacji wartości kapitałów na przykładzie przedsiębiorstwa "Transtech" sp. z o.o., działającego w ramach grupy kapitałowej ZCh "Police" SA. Przedstawione w artykule argumenty wskazują na ekonomiczne uzasadnienie realizacji koncepcji, z jednoczesnym podkreśleniem złożoności realizacji procesu. Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie spółki kapitałowej problematyki umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego jako narzędzia optymalizacji struktury kapitałowej. (abstrakt oryginalny)
W głosowanym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozważa różnice między dobrowolnym i przymusowym umorzeniem udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o. i uznaje za pozorne, na podstawie art. 83 kodeksu cywilnego w związku z art. 199a § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, umorzenie przymusowe, pod którym rzekomo ukryto umorzenie dobrowolne. Ten zarzut nie jest zasadny, bo dokonane w sprawie czynności nie spełniają wymaganych prawem przesłanek pozorności, a rzekomo "ukryta" czynność umorzenia dobrowolne- go nie została w ogóle dokonana (m.in. ze względu na brak umowy zbycia umarzanych udziałów na rzecz spółki, dokonanej z zachowaniem wymaganej formy). Nie jest także prawidłowa kwalifikacja dokonanego umorzenia jako umorzenia dobrowolnego, m.in. dlatego, że nie istniała "zgoda" wspólnika na umorzenie w postaci określonej w art. 199 § 1 kodeksu spółek handlowych. Umorzenie przymusowe, przewidziane w umowie spółki, zostało przeprowadzone zgodnie z rzeczywistą wolą spółki.(abstrakt oryginalny)
O ile za utrwalony w judykaturze można uznać pogląd, że art. 199a ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - nie stanowi ogólnej klauzuli antyabuzywnej i nie można go w takim charakterze stosować, o tyle przedmiotem sporów jest wciąż delimitacja ścisłych granic możliwości oddziaływania wspomnianego artykułu w sprawach, w których podatnik nie dążył do maksymalizacji obciążeń podatkowych, a doprowadził do ich zmniejszenia poprzez dobór instytucji prawa spółek. Niniejsze opracowanie dotyczy serii wyroków sądów administracyjnych w tej samej sprawie. W ostatnim wyroku z serii podatnik przegrał, gdyż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał (pomimo że w sprawie nie był powołany ani biegły z zakresu energetyki, ani trener łucznictwa), iż brak było wystarczającego napięcia w relacji między spółką a jej jedynym udziałowcem.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na potencjalne korzyści z punktu widzenia biznesowo-organizacyjnego, a w pewnym zakresie również podatkowego, połączenie odwrotne bywało ostatnimi czasy często spotykaną formą restrukturyzacji w ramach grup kapitałowych. W toku procedury połączenia odwrotnego pojawiają się jednak istotne ryzyka prawne, z których szczególnie doniosły jest problem dopuszczalności rezygnacji z procedury podwyższania kapitału zakładowego i umarzania udziałów (akcji) własnych. W artykule autorzy zajęli stanowisko w sporze dotyczącym wydania udziałów lub akcji własnych uzyskiwanych w dniu połączenia wspólnikom spółki przejmowanej oraz podjęli próbę określenia skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego przy wyborze "bezpiecznego" wariantu połączenia, a także podatkowych skutków umorzenia udziałów (akcji) własnych w podatku dochodowym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.