Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umowa faktoringowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Faktoring polega na odsprzedaniu przez przedsiębiorcę swoich nieprzeterminowanych należności wyspecjalizowanej instytucji finansowej. W zależności od formy faktoringu (pełny, niepełny, mieszany) przedsiębiorca ma możliwość częściowego bądź pełnego przeniesienia na instytucję faktoringową ryzyka niewypłacalności dłużników. Umowę faktoringu zawiera instytucja faktoringową z dostawcą, ale jest to trójstronny stosunek prawny. Obejmuje bowiem trzy podmioty: faktora, faktoranta oraz dłużnika (odbiorcę). Umowa ta zawierająca charakterystyczne elementy umowy pożyczki, komisu, przelewu wierzytelności oraz sprzedaży praw majątkowych, należy do umów nienazwanych, nie uregulowanych w polskim ustawodawstwie. W ostatnich latach w Polsce rośnie liczba podmiotów zainteresowanych korzystaniem z usług instytucji faktoringowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie głównych przesłanek ekonomicznych zastosowania faktoringu w obrocie gospodarczym i określenie, na ile owe przesłanki znajdują odzwierciedlenie w ofertach banków w zakresie faktoringu. W tym celu dokonana została analiza porównawcza ofert w zakresie faktoringu dwóch wybranych banków według zaproponowanych kryteriów. Analiza została przeprowadzona na podstawie badań dokonanych w oddziale regionalnym Banku Przemysłowo-Handlowego S.A. i Banku Śląskiego S.A. Wybór banków został dokonany na podstawie oferty banków dotyczącej faktoringu. (fragment tekstu)
Faktoring jest formą działalności pośredniczącej i dotyczy inkasa należności od odbiorców. Polega on na odsprzedaży przez przedsiębiorstwo przed terminem płatności należności z tytułu towarów i usług. W artykule przedstawione są m.in. prawne ograniczenia umowy faktoringowej oraz omówiony polski rynek faktoringowy.
Dynamika faktoringu nie jest równomierna zarówno na kontynentach, jak i w poszczególnych krajach. Największy przyrost obrotów w ubiegłym roku dotyczył Australii, Afryki i Azji. Wśród państw, w których usługa ta rozwija się dynamicznie wymienia się m.in. Polskę. W artykule przedstawiony jest rozwój faktoringu w kilku państwach - m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech.
Faktoring zyskuje na znaczeniu w obrocie gospodarczym Polski. Autorka analizuje sytuację dłużnika w transakcjach faktoringowych, a szczególnie jego obawy przed wprowadzeniem do rozliczeń trzeciego uczestnika - faktora. Opisuje prawa i obowiązki dłużnika faktoringowego wobec faktoranta i faktora. W konkluzji autorka wywodzi, że uczciwy dłużnik faktoringowy nie powinien mieć obaw przy korzystaniu jego kontrahenta z faktoringu, a jego sytuacja nie ulega pogorszeniu. (abstrakt oryginalny)
Dzięki faktoringowi przedsiębiorca ma nie tylko szanse pozyskania środków na realizację kolejnych kontraktów, ale również na finansowanie swoich dostawców. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w pierwszym roku działalności upada prawie połowa nowo powstałych przedsiębiorstw. Trudno się więc dziwić instytucjom kredytującym, które mają do tych podmiotów mniejsze zaufanie. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw, które wcześniej odnotowały zachwianie płynności i straciły zaufanie instytucji finansowych. Wiele z nich pozostaje w przekonaniu, że musi ograniczyć skalę działalności – muszą odrzucać propozycje intratnych kontraktów. (abstrakt oryginalny)
Z danych udostępnionych niedawno przez Factors Chain International wynika jednoznacznie, że rynek faktoringu na świecie rozwija się. Rozwój faktoringu to trwały trend, a jego dynamika utrzyma się nadal na stałym poziomie kilkunastu procent. W 2007 roku jej wskaźnik wyniósł 15 proc. Prognozy podane przez największą międzynarodową organizację faktoringową potwierdzają także dane z rynku w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Idea faktoringu sięga czasów starożytnych. Już wówczas bogaci przedsiębiorcy i kupcy korzystalim z usług agentów nazywanych faktorami przy zarządzaniu sprzedażą swoich towarów. Z usług podobnych faktorów w okresie kolonizacji korzystali europejscy kupcy, w szczególności ci pragnący rozwijać swoją sprzedaż do Stanów Zjednoczonych i Indii. Faktorzy przejmowali towar na czas przewozu, przechowywali go, poszukiwali odbiorców, dostarczali towar do nich i otrzymywali za niego zapłatę. Wynagrodzenie faktora stanowił odsetek wartości sprzedanych towarów, odejmowany od płatności przekazywanej przedsiębiorcy, na rzecz którego działali. Artykuł omawia współczesne funkcjonowanie sektora faktoringu.
9
Content available remote Innowacje w operacjach faktoringowych
75%
Faktoring to sposób finansowania, który sprawdził się i z sukcesem funkcjonuje w rzeczywistości gospodarczej. Obecnie samo jego zjawisko nie jest już rozwiązaniem innowacyjnym, ale nieustannie pojawiają się kontrowersje w interpretowaniu podatkowych uwarunkowań związanych z nim umów. Faktoring wiąże się z konkretnymi aspektami finansowymi. Dla podmiotu korzystającego z usług faktoringowych będą to np. koszty wcześniejszego uzyskania środków pieniężnych. Przedsiębiorca napotka w tym zakresie problemy nie tylko natury rachunkowej, ale także podatkowej. Celem artykułu jest analiza i ocena zjawiska faktoringu w wymiarze finansowym, a szczególnie podatkowym. Uwaga zwrócona zostanie na skutki podatkowe umowy faktoringu oraz innowacyjność w podejściu do interpretacji przepisów podatkowych. Prezentowana problematyka koncentrować się będzie przede wszystkim na stronie sprzedawcy wierzytelności w umowach faktoringu. (fragment tekstu)
10
Content available remote Kulisy faktoringu
75%
Trudno jest przecenić wagę problemu dotyczącego dostępu przedsiębiorstwa do źródeł finansowania. Dotyczy to zarówno działalności o charakterze bieżącym, jak też rozwojowym, stymulowanej przez projekty inwestycyjne. Można oczywiście dyskutować, który z tych dwóch obszarów ma większe znaczenie, chociaż dyskusja taka nie może zakończyć się jednoznaczną odpowiedzią. Rozwój firmy gwarantuje jej ustabilizowaną pozycję rynkową, jest on jednak zdeterminowany szeregiem czynników, które warunkują taką pozycję. Powszechnie przy tym wiadomo, że kluczowym warunkiem jest tu utrzymanie płynności finansowej na odpowiednim poziomie, zapewniającym niezakłócone regulowanie zobowiązań pojawiających się w trakcie bieżącej działalności. Wiadomo również, że ważnym instrumentem wspierającym przedsiębiorcę może być w tym wypadku faktoring wraz z jego istotnymi funkcjami uzupełniającymi całą gamę jego odmian stwarzających co najmniej pozory dużej elastyczności w dostosowywaniu się do konkretnej sytuacji gospodarczej. Z drugiej jednak strony, analiza rynku faktoringowego w Polsce sugeruje jednoznacznie, że instrument ten jest stosunkowo rzadko wykorzystywany w działalności gospodarczej. Warto zatem postawić pytanie, dlaczego tak się dzieje? (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę i rodzaje faktoringu oraz wskazano możliwość wykorzystania umów faktoringowych przez zakłady opieki zdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
Polscy przedsiębiorcy z reguły niezbyt wiele wiedzą o sytuacji finansowej odbiorców i ich zwyczajach płatniczych. Faktroing nie uzupełni oczywiście luk w wiedzy, ale zabezpieczy przed ryzykiem. Usługa faktoringu spełnia cztery podstawowe funkcje: finansowanie, rozliczanie nabytych wierzytelności, inkaso nabytych wierzytelności oraz przejęcia ryzyka wypłacalności. Wyodrębnia się dwie formy faktoringu: wymagalnościowy lub zaliczkowy. O szczegółach faktoringu, jego funkcjach i formach można dowiedzieć się z prezentowanego artykułu.
Z instytucją faktoringu możemy się spotkać po raz pierwszy już w II połowic XIX wieku w Ameryce Północnej. W początkowej fazie faktoring polegał głównie na przyjmowaniu towarów od wytwórcy i pośrednictwie w ich zbywaniu, w czym przypominał dzisiejszy komis. Wraz ze zmianami na rynku czynności faktoringu rozszerzono najpierw o nabywanie wierzytelności i finansowanie dostawców, a także o egzekwowanie wierzytelności pieniężnych przejmowanych od swych klientów, przejmując w ten sposób ryzyko ściągnięcia należności od dłużników. Z czasem instytucje faktoringowe zaczęły prowadzić działalność typową dla banków. Rozpowszechnienie działalności amerykańskich faktorów na większość dziedzin produkcji, handlu i usług nastąpiło po II wojnie światowej.(abstrakt oryginalny)
Umowa faktoringu jest umową nienazwaną, tj. na gruncie powszechnie obowiązujących przepisów prawa nie istnieje jej legalna definicja. W artykule zwrócono uwagę na wynikające z tego faktu problemy z opodatkowaniem faktoringu podatkiem od towarów i usług.
15
Content available remote Faktoring a płynność finansowa przedsiębiorstwa
75%
Omówiono różne aspekty płynności finansowej przedsiębiorstwa oraz szczegółowo scharakteryzowano faktoring. Przedstawiono praktyczne korzyści stosowania factoringu oraz zwrócono uwagę na operację faktoringowe na gruncie polskim.
Niewiele usług finansowych tak obrosło w Polsce mitami, jak faktoring. Nie jest już mylony z windykacją, jednak często obraz samej usługi i efektów jej działania bywa zafałszowany. Polski rynek faktoringu rozwija się w imponującym tempie 25-30 proc. w skali rocznej, co potwierdza zainteresowanie rodzimych przedsiębiorców tego rodzaju usługami. Równocześnie jednak coraz powszechniej wychodzi na jaw brak wiedzy na temat zasad funkcjonowania faktoringu, nie brakuje też opinii wręcz fałszywych o jego oddziaływaniu na każdą firmę i jej efektywność finansową.
Rynek faktoringu w Czechach bardzo przypomina polski. Operuje na nim podobna ilość faktorów, a usługa nie jest już mylona z windykacją. Są jednak także różnice. Najważniejsza organizacja faktoringowa w Polsce – Polski Związek Faktorów – zrzesza jedenaście firm działających na rodzimym rynku. W Czechach jest podobnie – prym wiedzie tam dziesięciu faktorów, spośród których najważniejsze są Factoring CS, Transfinance, OB Heller, KB Factoring i Cash Reform. Według danych Factors Chain International (FCI) za rok 2006 – aktualne dane za ub. rok dostępne będą za kilka miesięcy – obroty czeskiego rynku faktoringowego wynosiły ponad 4 mld euro, podczas gdy analogiczne obroty w Polsce sięgnęły 4,5 mld euro. (abstrakt oryginalny)
Chociaż faktoring jest najczęściej definiowany jako metoda krótkoterminowego finansowania poprzez wykup niewymagalnych faktur, to rynek firm faktoringowych jest w znacznym stopniu zróżnicowany. Oferowane przez firmy faktoringowe usługi z reguły przeznaczone są dla innego kręgu odbiorców. Dlatego potencjalny klient musi wiedzieć do jakiego faktora powinien się zwrócić. Na polskim rynku mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Przede wszystkim są to banki, dla których faktorting jest jednym z wielu produktów, z reguły zresztą o mniejszym znaczeniu niż różne formy oferowanych przez nie kredytów. Ponadto w grę wchodzą także utworzone przez banki specjalistyczne firmy, zajmujące się wyłącznie świadczeniem usług faktoringowych. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek faktoringu zwiększył obroty o ponad połowę, w czym główna zasługa banków. W sumie wykupiono faktury o szacunkowej wartości 30,7 mld zł. To najwyższa dynamika od siedmiu lat. Trudno znaleźć sektor usług finansowych, którego rozwój dorównałby faktoringowi. Polski Związek Faktorów (PZF), zrzeszający jedenaście największych instytucji faktoringowych działających w naszym kraju, poinformował, że obroty firm zrzeszonych wyniosły w ub. roku ponad 18,8 mld złotych. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 36,8 proc., wartość najwyższą od 2000 roku. Znacznie wyższą dynamikę działalności faktoringowej odnotowały banki – 86,9 proc. W sumie cała branża zwiększyła obroty o 52,7 proc., a ogólna wartość wykupionych faktur wyniosła 30,7 mld zł. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Firmy faktoringowe i ich miejsce w systemie pośrednictwa finansowego w Polsce
75%
W artykule zostały zaprezentowane firmy faktoringowe jako aktywny uczestnik w pośrednictwie finansowym. W publikacji przedstawiono pojęcie, podmioty oraz przedmiot faktoringu, ale również wskazano jego istotę. Wymieniono i scharakteryzowano jego rodzaje oraz funkcje. Zaprezentowany został rozwój rynku faktoringowego w Polsce na przełomie 2010-2018 roku. Analizie zostały poddane informacje dotyczące sumy obrotów finansowych firm faktoringowych, liczby faktorantów korzystających z faktoringu, ale także wartość wierzytelności wykupionych według kryterium skali przyjętego ryzyka. Następnie wskazano miejsce faktoringu w systemie pośrednictwa finansowego. Zobrazowana oraz zanalizowana została sytuacja dotycząca wartości aktyw instytucji finansowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.