Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Umowa o zarządzanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie zakresu obowiązków zarządcy, który zawarł umowę o zarządzanie nieruchomością na podstawie art. 185 ust. 2 u.g.n. Przeprowadzone badania pokazały, że pomimo deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości, która niewątpliwie osłabiła ochronę podmiotów zlecających usługę zarządzania, należy uznać, że obowiązujące przepisy szczególne wyznaczają minimalny zakres ustawowy obowiązków zarządcy, choć tylko w ramowym zarysie. Tę konstrukcję prawną należałoby traktować jako określony ustawą domniemany zakres obowiązków zarządcy, który może być modyfikowany w umowie.(abstrakt oryginalny)
Kontrakt menedżerski stosowany w celu zatrudniania osób zarządzających pozwala na większą swobodę kształtowania treści umowy. Z punktu widzenia stron kontraktu jest więc korzystniejszy niż umowa o pracę objęta rygorem przepisów prawa pracy. Zawiera w umowie postanowienia dające szeroką swobodę ustalania świadczeń, odpowiedzialności za realizację obowiązków oraz inne postanowienia. Powszechnie stosowany w USA znajduje także coraz większą popularność na polskim rynku pracy. (fragment tekstu)
3
Content available remote Pravova priroda prava dovìrčoï vlasnostì za zakonodavstvom Ukraïni
63%
Artykuł zawiera krótki opis historii oraz procesu formowania prawa funduszu powierniczego w anglosaskim systemie prawnym. Autorka określa miejsce prawa funduszu powierniczego w systemie ukraińskiego prawa cywilnego. W artykule przedstawiono teoretyczne propozycje ukraińskich naukowców dotyczące rozwiązania problemu wyjaśnienia charakteru prawnego instytucji funduszu powierniczego. Badania miały na celu ustalenie charakteru prawnego prawa funduszu powierniczego w prawie cywilnym Ukrainy przez porównanie kryteriów występujących w prawie rzeczowym i prawie zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza tematykę umów o zarządzanie, nazywanych kontraktami menedżerskimi w aspekcie zatrudnienia. Omawia instytucje charakterystyczne dla prawa pracy występujące w tego typu umowach oraz wady i zalety zatrudnienia na ich podstawie. Celem artykułu jest ukazanie przydatności umów o zarządzanie w zatrudnieniu, a także zwrócenie uwagi na konieczność ich odróżnienia od umów o pracę.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono uregulowanie oraz właściwości prawne umowy o zarządzaniu instytucją kultury. Umowa ta została scharakteryzowana jako kontrakt menedżerski w sektorze finansów publicznych o konstrukcji i regulacji zbliżonej do umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym. Autor wskazał na zróżnicowanie treści umowy o zarządzaniu instytucją kultury zależne od tego, czy jest to umowa o zatrudnienie, czy umowa gospodarcza. Rozważaniami objęto też tryb zawierania umowy o zarządzaniu instytucją kultury (w tym kwestię trybu określonego w ustawie o zamówieniach publicznych), statusu i wynagrodzenia zarządcy, dopuszczalności zawierania przez zarządcę umów z "samym sobą" przesłanek rozwiązania umowy o zarządzaniu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie charakteru prawnego kontraktów menedżerskich, zwanych także umowami o zarządzanie. Kontrakt menedżerski nie jest wprost umową ustawowo uregulowaną jako tzw. umowa nazwana. Autorka próbuje udowodnić, że jest typem umowy nienazwanej.
Umowa o kierowanie komórką organizacyjną osoby prawnej należy do kontraktów menedżerskich (umów o zarządzanie) stanowiących podstawę objęcia stanowiska w strukturze organizacyjnej osoby prawnej. Menedżer kierujący komórką organizacyjną osoby prawnej wykonuje czynności, uprawnienia i obowiązki przekazane (delegowane) przez organ zarządzający osoby prawnej i działa w imieniu tej osoby oraz na jej rzecz. Według autora umowę o kierowanie komórką organizacyjną osoby prawnej należy kwalifikować jako umowę podobną do kontraktu menedżerskiego w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a menedżera zarządzającego komórką organizacyjną osoby prawnej jako zleceniobiorcę w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. (abstrakt oryginalny)
Autor, dyrektor przedsiębiorstwa zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego, przedstawia wprowadzone przez siebie zmiany w sposobie zarządzania i nowych form pracy (umów o pracę), a także ich pierwsze pozytywne efekty w przedsiębiorstwie CERABUD w Krotoszynie.
Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych w ramach niepracowniczego zatrudnienia, jest uzasadnione rodzajem wykonywanej przez nich pracy, różniącej się od obowiązków szeregowych pracowników. Z dniem 1 stycznia 2001 wszedł w życie kodeks spółek handlowych, co w praktyce oznaczało, że problematyka niepracowniczego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych, wymaga rozważenia w nowej rzeczywistości normatywnej. Zgodnie z art. 4 & 1 ust.2 KSH, problematyka tego opracowania obejmuje członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz członków zarządu spółki akcyjnej. Autorka przedstawiła tylko wybrane zagadnienia związane ze wskazaniem i omówieniem podstawowych składników wchodzących w skład treści podstaw niepracowniczego zatrudnienia członków spółek kapitałowych. Rozpoczęła od analizy statusu prawnego niepracowniczego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych. Potem przedstawiła problematykę kontraktów menedżerskich i umów o zarządzanie, które są formą niepracowniczego zatrudniania członków zarządów spółek.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.