Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Underground
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wstęp. Celem pracy było zaprojektowanie pasa ostrzegawczego dla osób niewidomych i zamieszczenie wymagań z tym związanych w dokumencie normatywnym. Metoda: sondaż diagnostyczny z wykorzystaniem ankiet i wywiadów z osobami niepełnosprawnymi. Wyniki i wnioski. W wyniku przeprowadzonych badań i udziału w nich osób niewidomych i słabowidzących, wybrano i sparametryzowano elementy dotykowe do stosowania na obiektach Metra Warszawskiego. Stosowne informacje z tego zakresu, którym powinny odpowiadać obiekty budowlane metra, znalazły się w rozporządzeniu ministra Infrastruktury. (abstrakt oryginalny)
Przemieszczanie się jest jednym z podstawowych praw, jakie społeczeństwo powinno gwarantować swoim członkom. Najbardziej skutecznym środkiem transportu publicznego jest metro i to z niego korzystają również niepełnosprawni. Osoby niepełnosprawne to nie tylko te, które z powodu przebytej choroby, wypadku czy wady wrodzonej mają trudności w poruszaniu się pieszo, korzystaniu ze środków transportu i w odbiorze informacji. Niepełnosprawni to także ludzie z dziećmi w wózkach lub na rękach, wszyscy ludzie w podeszłym wieku, kobiety w ciąży, osoby z bagażami, wózkami na zakupy, dużej tuszy, bardzo niskiego wzrostu itd. W artykule skoncentrowano się na szybkim środku transportu jakim jest metro w celu wykazania istniejących barier architektonicznych oraz możliwości ich zmian w celu dostosowania do codziennego użytku dla osób niepełnosprawnych. (abstrakt oryginalny)
The analysis presented herein is aimed at indicating disparities in accessibility to some selected travel destinations by means of private and public transport in the city of Szczecin. Accessibility is a simple measure of potential interactions between two points in space. For the purpose of the study, an original model of an individual transportation system has been developed using Google Maps API data. In order to do so, some GTFS and pedestrian-related data have been downloaded. To calculate source-destination travel times at certain times of the day for four different parameters of pedestrian motion speed, ArcGIS Network Analyst software has been used. Five research methods have been applied: the proximity measure, the population percentage measure, the cumulative accessibility measure, the potential accessibility index and the potential accessibility quotient. In order to develop an ultimate accessibility rating for housing estates in Szczecin, a synthetic accessibility measure has been developed. The synthetic accessibility measure consists of 9 standardised components/values for both public and private (car) transport. The potential accessibility to the population is part of the synthetic accessibility sub-measure. The isochrones have been drawn in order to analyse the workplaces and secondary schools. Moreover, data concerning accessibility to the nearest kindergarten, primary school, hospital, cinema, shopping centre and indoor swimming pool have also been taken into consideration when calculating the synthetic measure. In the case of potential accessibility measures, it is usually the highest in the city centre. Obviously, the nearer a particular facility, the higher its accessibility measure is. The only disparities between the measures for public and private transport are observed in areas which are not covered by the public transportation network(original abstract)
Pomimo dobrych chęci realizacja założeń polityki transportowej miasta Warszawy postępuje opornie i z opóźnieniami wynikającymi głównie z niedostatków finansowych. Fakt ten jest niepokojący tym bardziej, iż stolica zatyka się coraz dotkliwiej, zaś ostatnie dziesięciolecie dla jej układu komunikacyjnego było okresem niemal zupełnego zastoju.
W artykule został przedstawiony ogólny wskaźnik jakości hamowania oraz zostały przedstawione obliczenia jakości procesu hamowania docelowego uwzględniające realizację wzorcowej krzywej hamowania dla przykładowego odcinka dojazdowego do stacji metra. Obliczenia krzywej hamowania zostały zrealizowane w oparciu o system SOP-2 wdrożony w metrze w Warszawie, który realizujący także funkcję hamowania docelowego. Przedstawione zostały także wstępnie dobrane wagi poszczególnych składników wskaźnika omówionego jakości oraz rezultaty obliczeń jakości hamowania docelowego pociągu metra.(abstrakt oryginalny)
W artykule została omówiona funkcja hamowania docelowego pociągów metra z napędem prądu stałego i przemiennego realizowana przy wykorzystaniu systemu typu SOP-2, na przykładzie I linii metra w Warszawie. Zaprezentowano opracowaną metodę symulacyjną hamowania docelowego oraz uzyskane w ten sposób wyniki badań dokładności hamowania.Wyniki zostały zinterpretowane oraz przedstawiono dalsze założenia badawcze.(abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona analiza czasu opóźnień pociągów na linii metra, spowodowanych uszkodzeniem pętli transmisyjnej (lub nadajnika zasilającego tą pętle). Dla zaproponowanego modelu opisującego ruch pociągu wykonano szereg obliczeń, dla różnych wartości parametrów. Oszacowano w ten sposób czas opóźnienia w dojeździe pociągu do następnej stacji w porównaniu z sytuacją bez usterek. Dla najczęściej występujących długości pętli na I linii metra w Warszawie okazało się, że opóźnienie spowodowane awarią transmisji na pojedynczej pętli jest rzędu 2-3 sekund, Dlatego też można przyjąć, że tego typu awaria nie wpływa w znaczący sposób na ruch pociągów metra.(abstrakt oryginalny)
Metro warszawskie pełni kluczową funkcję w układzie komunikacji zbiorowej stolicy: z jednej strony znacząco skraca czas podróży z dzielnic peryferyjnych Warszawy do Centrum, z drugiej zaś - ułatwia przemieszczanie w samym sercu miasta. Należy zatem oczekiwać, że pozytywny aspekt bliskości metra powinien zostać skapitalizowany przez wartość okolicznych nieruchomości. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania empirycznego, polegającego na analizie wpływu lokalizacji stacji metra warszawskiego (I linia) na ceny nieruchomości mieszkalnych, na przykładzie rynku pierwotnego dzielnicy Ursynów (Warszawa). Hipoteza główna pracy zakłada, że wzrost odległości lokalu mieszkalnego od stacji metra negatywnie wpływa na cenę nieruchomości. Do zbadania tej zależności wykorzystano hedonistyczny model cen. Ponadto, do pomiaru odległości stacji metra od nieruchomości - zamiast tradycyjnie wykorzystywanej odległości euklidesowej - posłużono się modułem GPS. Wyniki potwierdzają hipotezę badania, wykazując, że wzrost odległości lokalizacji mieszkania od stacji metra o 1 km powoduje na badanym obszarze spadek ceny nieruchomości o ok. 172 zł/m2 lub 2,35%. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono wybrane problemy funkcji sterowania ruchem pociągów metra. W tym celu przeprowadzono uproszczony opis systemu sterowania ruchem pociągów metra ze uwagi na specyfikę i zadania techniczno - ruchowe. Jako przedmiot analizy wybrano system ograniczenia prędkości - SOP, który zostanie zmodernizowany jako system ATP w celu uzyskania pełnej funkcjonalności w zastosowaniu na liniach Metra Warszawskiego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł powstał w celu usystematyzowania miar gotowości eksploatacyjnych charakteryzujących efektywność systemów telematycznych, jak również cząstkowej oceny Systemu Informacji Pasażerskiej metra warszawskiego. Dzięki określeniu procesów zachodzących w obiekcie technicznym możliwa jest ocena charakterystyk opisujących eksploatację systemu. Do cząstkowej oceny systemu o konieczności szybkiego reagowania - Systemu Informacji Pasażerskiej metra warszawskiego, wykorzystany został wskaźnik gotowości funkcjonalnej z uwzględnieniem wskaźnika gotowości wewnętrznej oraz technicznej. Wskaźnik gotowości funkcjonalnej jest najczęściej wykorzystywaną charakterystyką służącą do oceny systemów telematycznych z niezerowym czasem odnowy. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaproponowano model ekonometryczny objaśniający cenę nieruchomości mieszkalnych na przykładzie jednej z najdłuższych ulic w stolicy Polski. Do utworzenia hedonicznego modelu cen wykorzystano ceny ofertowe. W badaniu uwzględniono takie cechy nieruchomości jak: rok wybudowania, typ rynku (pierwotny lub wtórny), odległość od centrum miasta oraz odległość od najbliższej stacji metra. Oszacowane parametry modelu wskazują na znaczny wpływ bliskości stacji metra na cenę mieszkania. Na podstawie wykonanych analiz można stwierdzić, iż obecność stacji metra w odległości do 800 m od nieruchomości zwiększa cenę mieszkania o ponad 1300 zł w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza i prognoza rozwoju obszarów położonych wzdłuż drugiej linii metra warszawskiego. Do wykrycia zmian użyto zmodyfikowanego modelu MOLAND, który został rozwinięty w wyniku analiz pokrycia terenu programu CORINE Land Cover prowadzonego przez Komisję Europejską. Badania wskazały tereny najbardziej predysponowane do zmian, ich kierunek, a także tempo ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił historię powstania metra w Warszawie, którego pierwszy odcinek liczący 11,2 km oddany został do użytku 7 kwietnia 1995 roku. Ponieważ faktyczna historia warszawskiego metra trwa już ponad 75 lat, autor apeluje o skrupulatne zgromadzenie wszystkich materiałów dokumentujących projektowanie i budowę tej inwestycji. Chodzi bowiem nie tylko o to, by zarchiwizować dokumenty kolejnych etapów budowy metra, ale głównie o to by zachować w pamięci sylwetki osób, które przyczyniły się i brały twórczy udział w realizacji przedsięwzięcia o takim charakterze.
W artykule została przedstawiona analiza czasu następstwa pociągów na linii metra, w zależności od przyjętego standardu organizacji ruchu oraz liczby stopni prędkości.Obliczenia czasu następstwa wykonano dla typowych parametrów linii oraz pociągów metra. Wyniki zostały przedstawione w postaci tabel oraz wykresów.(abstrakt oryginalny)
W artykule powrócono do koncepcji budowy metra w Krakowie. Autor charakteryzuje dotychczasowe prace studialne. Szczególnie dużo uwagi poświęcono możliwym oddziaływaniom metra na budowle zabytkowe. Rozważania poparte zostały wynikami badań i doświadczeń z funkcjonowania metra w innych miastach o zabytkowej zabudowie (Praga i Wiedeń).
Celem pracy jest wybór optymalnej trasy trzeciej linii metra w Warszawie. Rozważane warianty oceniono, stosując społeczno - ekonomiczną analizę kosztów i korzyści. Zaprojektowano warianty autorskie tras trzeciej linii metra, które porównywano z obecnymi planami trasy tej linii. Zrealizowano eksperymenty symulacji ruchu wariantów tras na modelu ruchu transportu zbiorowego dla roku 2040 wykonanym w programie Visum. Omówiono wyniki symulacji, w tym potoki pasażerskie na sieci metra oraz zmiany w pracy przewozowej w pasażerogodzinach. Na podstawie wyników symulacji wykonano analizę społeczno - ekonomiczną rozważanych wariantów trasy trzeciej linii metra. Wyznaczono koszty i korzyści poszczególnych rodzajów oraz łączne koszty i korzyści roczne. Obliczono wskaźniki oceny rozwiązań - różnicę korzyści i kosztów oraz stosunek korzyści do kosztów. Dokonano rankingów wariantów wg poszczególnych wskaźników oceny. Efektem pracy jest propozycja optymalnej sieci linii metra w Warszawie z punktu widzenia społeczno - ekonomicznej analizy kosztów i korzyści.(abstrakt oryginalny)
Historyczne kształtowanie się idei powstania wrocławskiego metra. Analiza porównawcza liczebności populacji oraz zasięgu terytorialnego: miasta, aglomeracji i obszaru metropolitalnego jako wytyczne do sposobu realizacji systemu transportu szynowego w praktyce porównywalnych ośrodków osiedleńczych. Rola metra w systemach transportowych niektórych miast - podobieństwa i różnice. Niektóre możliwości oraz zagrożenia związane z podziemnym trasowaniem linii komunikacyjnych. Idea "otwartego metra" jako wskazówka sposobu realizacji dla Wrocławia.(abstrakt oryginalny)
System transportu zbiorowego w Warszawie opiera się na autobusach i tramwajach, wspomaganych przez odcinek pierwszej linii metra Kabaty - Centrum. W ostatnich latach wprowadzono kilka zmian, które mają zaowocować poprawą sprawności systemu transportowego stolicy. Zaczęto wprowadzać też do eksploatacji nowy, niskopodłogowy tabor.
W roku 1900 w Paryżu mieszka już 2600 mln osób oraz blisko 100 tys. koni. Miasto przygotowuje się do Światowej Wystawy, na której zaprezentuje najnowsze zdobycze techniki i sztuki, nabytki z prosperujących egzotycznych kolonii i lokalne specjały. Wszędzie panuje niezwykły chaos komunikacyjny wielkiego miasta, którego mieszkańcy usiłują poruszać się po nim piechotą, docierać do miejsca pracy lub rozrywki dorożką i koleją. Potrzeba odważnej decyzji władz miasta oraz połączonego geniuszu dwóch ludzi, inżyniera Fulgence Bienvenüe i architekta Hectora Guimard'a, które dają Paryżowi metro. Z rozmachem zaplanowana inwestycja przewiduje od razu sześć linii podziemnej kolei elektrycznej; w pierwszej kolejności ma zostać zbudowana linia łącząca najważniejsze punkty miasta. Paryż przez kilka kolejnych lat stanie się znowu placem budowy, ale ta inwestycja uratuje miasto, da mieszkańcom niezwykle nowatorską drogę transportu. Co więcej, zbudowana w niezwykle trwały, funkcjonalny i estetyczny sposób, będąca kwintesencją secesji, będzie służyć miastu nieprzerwanie przez następne stulecie. Artykuł przedstawia pokrótce proces decyzyjny, budowę i w końcu estetyzację struktur technicznych, które to składają się na fenomen paryskiego metra, niezwykłego wytworu techniki i sztuki społeczeństwa XIX wieku. (abstrakt oryginalny)
Od połowy lat 80-tych w Polsce maleje rola publicznej komunikacji miejskiej, ponieważ także mieszkańcy miast przesiadają się do własnych samochodów. Według ekspertów udział tego rodzaju transportu nadal będzie malał i zbliży się do wskaźników występujących w krajach unijnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.